Domethenia e emertimeve shqiptare e te huaja

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Domethenia e emertimeve shqiptare e te huaja

Mesazh nga toniweb prej Sat Apr 04, 2009 9:56 am

Toponimia e qendrave shqiptare


Kukesi = ku- kesi => rrethi ku te pyesin se ku ka kesi (keshtu) gjerash.

Puke = P - Uke => e mori emrin nga partia e nje deputeti me emrin Uke. Disa thone se ia vune per nder te studiuesit Pukevil.

Shkodra = sh-kodra, shko -dra=> vendi ku ka shume kodra ose rrethi ku dro(ndoshta ) edhe shkohet. Vendi ku ra nje fare Shkodi.

Tropoja = tropo-ja=> thone se e quajten keshtu romaket kur dilnin me gjujt andej , pasi kishte cdo gje me shumice (troppo).

Mirdita = mire-dita=> vendi ku njerzve u shkon mire gjithe dita.

Rreshen = rresh-en=> vendi qe perdor rreshire ose reshje per te lare enet.

Lezha = lez-ha=> vend ku hahet me lezet dhe qe e themeloi nje fare Elezi nga Liezhi i Belgjikes.

Mat = mat`=> rrethi qe e luan me mire shahun.

Burreli = burr-eli=> qyteti qe ka burra eli (zakoni).

Diber = di- be-r=> rrethi qe din dhe ben.

Peshkopi = peshk-o-pi=> qyteti ku o hahet peshk o pihet. Thuhet se nje peshkop themeloi kete qytet.

Milot = mi-lot=> qyteti ku edhe minjte qajne me lot. U quajt keshtu per nder te fshatarit Milo.

Mamurrasi = ma-mu-rrasi=> u themelua nga nje i pafajshem te cilit ja rrasen kot.

Kurbin = kur-bin; ku - bin=> rrethi qe nuk i dihet se kur do ti bien per ta bere kurban. Ata qe e zbuluan pyeten veten se ku binte ne harte.

Lac = lac`=> zona qe mbeti aty ku e lane.

Kruje = kruj=> qyteti qe e kruan me te gjithe ngaqe ka kroje(burime) shume.

Tirane = tir-ane; ti-rane=> U themelua nga disa tirane te periferise te cileve ju pelqente te tirrnin aneve. Qendra se ciles i rane te ardhurit.

Durresi = du-resi, dure-si=> vendi qe do me u duk i rendesishem, italianet thone se eshte qyteti qe duron.

Kavaje =ka-vaj'=> vendi ku njerezit qahen vazhdimisht. Vaji eshte me shumice gjithandej.

Shijaku =shija-ku=> qyteti qe nuk dihet se ku e ka shijen.

Librazhdi = libra-z-h-di=> nje zone qe nuk e di se c'jane librat a liberalet.

Elbasani = elb-asani=> u krijua nga nje fare Hasani qe vdiste per elb.

Peqin = pes'qin=> thone se ketu luhej shume loja 500-c.

Fieri = fie-ri=> vendi ku vazhdimisht dalin fije(filiza) te rinj.

Ballshi = ball-shi(h)=> zona ku nuk te shohin ne sy , por ne... balle.

Kolonja = kolonje=> eshte vendi i te parfumosurve qe u binjakezua me Kelnin e Gjermanise.

Gramshi = gram-shi; gra -shi=> rrethi ku nuk bie pike shiu. Atje sheh shume gra kur bie shi

Erseka = er-s'e-ka=> qyteti ku s'fryn ere fare.

Kucova =ku-cova=> vendi ku s'te cojne gjekundi dhe te pyesin: He ku te cova?

Korca = kor-ca=> zona ku kendohet ne korr dhe ku cajne daullet.

Lushnje = lush-nje=> u themelua nga nje fare Lush Lushi qe ishte dhe djale i vetem.

Tepelena = te(k)-pelena=> qyteti qe ka mbetur akoma foshnje.

Memaliaj = me-mali-aj=> vendi ku njerzit hahen edhe me malet.

Vlora =vlo-ra=> vendi qe ra vetem pasi e vluan mire.

Pogradec = po-gra-de-c=> nje qytet qe dallohet per ... gra.

Perrenjas = pe-rre-njas=> vendi ku te genjejne vetem nje here.

Permeti =per-meti(mbeti)=> qyteti qe mbeti per ne fund.

Berati = be-r-ati=> qyteti ku bejne be per koken e babait ose te priftit.

Skrapari = s'-kra-pari`=> eshte nje vend qe s'ka te pare por vetem te dyte. U perdor per grumbullum skrapi si fillim.

Gjirokastra = gji-rok-astra=> u themelua nga vellezerit Gjin e Rrok qe merreshin me tregtine e brisqeve astra.

Saranda = sara-u-nda; sa-rand-a=> u krijua nga nje grua me emrin Sara, pasi u nda nga burri. Ose vendi ku cdo gje eshte e rende.

Delvine = del-vin'=>vendi ku banoret dalin e vijne si tu doje qejfi. Vendasit preferojne variantin italian del vino - prej veres !


* * * * * * * * *


Vende te tjera te njohura

Spac = s'-pac(sh)=> eshte vendi ku nuk te sheh kush.

Dajti = daj-ti=> ja vuni emrin nje katunar Lundre kur u bo me nip.

Semani = s'e-man=> eshte lumi qe s'e mbanin dot.

Shkumbini =shkum-bini=> lumi qe sjell shkume.

Himare = hi-marr'=> vendi ku merret hiri me i mire.

Shiroke = shi-rok, shi-r-oke=> vendi ku kercehet rrok edhe ne shi.Ose zona ku bie shi me oke.

Divjaka = div-jaka=> ja vune emrin per nder te nje ylli te Hollivudit qe vinte aty per pushime dhe vishte kemisha me jaka te medha.

Tushemisht = tush-e-mish-t=> e mori emrin nga nje fare Tushi qe vinte ketu per te shit mish perdite.

Drilon = dri-lon=> vendi ku i lene dritat gjithnje ndezur.

Ardenice = ar-denice=> u themelua nga nje cuce ari qe erdhi prej Drenice.

Konispol = kon-is-pol=> vendi ku s'kan pa i her ndonje polic.

Vermosh = ver-mosh=> zona ku e pijne veren pa dallim moshe.

Kakavije = kaka-vije=> pika kufitare e vijes se m*tit.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi