Kuriozitete historike.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kuriozitete historike.

Mesazh nga Piktor prej Tue Mar 31, 2009 8:55 pm

Ne kete teme ju ftoj te shkruani sa me shume gjera qe kane te bejne me hsitorine, psh ju keni lexuar diēka qe nuk e dinit ose ju ka lene pershtpje kjo eshte tema ku mund te shkruani.
Si hapes i kesaj teme po e filloj une i pari me nje kuriozitet mbi jeten e babilonezeve te lashte.
Babilonia.
Babilonezet e lashte visheshin ne kete menyre:
Nje tunike (pelhure) lini qe zgjatej deri ne fund te kembeve dhe mbi te nje tjeter tunike leshi. Koken e mbeshtillnin me nje pelhure te bardhe.
Ne kembe vishnin pak a shume nje tip sandale qe ishte e bere me lekure.
Mbanin floke te gjate dhe lyenin trupin me lloje te ndryshme parfumesh.
Secili mban nje unaze qe ishte gdhendur nje vule dhe nje shkop te punuar artistikisht me dore qe eshte gdhendur nje simbol si psh nje molle, nje lule, shpend 8sisomos shqiponja) dhe gjera te tjera. Eshte e vertete se nuk perdornin shkop nese nuk kishte te gdhendur diēka nje shenje.
Nje gje shume kurioze ishte se kishin nje menyre te ēuditeshme sjelljeje me te semuret.
Ata i sillnin te semuret ne qender te qytetit meqe ata nuk njihnin ose perdornin mjeke, ne kete rast i semuri merrte keshilla nga kalimtaret qe ishin te detyruar te mos kalonin pa i folur te semurit . Ata duhej ti jepnin ndonje keshille qe dinin ose kishin perjetuar ose degjuar mbi semundjen qe kishte njeriu. Ata duhej ta pyesnin se ēfare vunate por sipas pervojes se tyre jepnin edhe keshillen.
Babilonezet ishin te ndare ne tre tribu qe ushqeheshin ne pergjithesi me peshq.
Pasi i peshkonin peshqit i thanin ne diell me pas kishin nje makine qe i coptonte ne therrmija pastaj i kalonin ne nje rrjete te imte e pastaj e benin brume dhe e gatuanin sipas deshires dhe rastit si petulla apo buket e sotme.
------------------------------
avatar
Piktor
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Pisces Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 327
Ditelindja Ditelindja : 07/03/1972
Mosha Mosha : 46
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 6
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 50
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 26/04/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Revolucioni Francez

Mesazh nga Piktor prej Sat Apr 04, 2009 6:07 am

Ne historine boterore, sidomos asaj europiane Revolucioni francez eshte nje ngjarje e rendesishme.
Revolucioni Francez ishte nje levizje borgjeze reformatore qe u hoqi privilegjet feudaleve dhe beri te gjithe qytetaret politikisht te barabarte, duke transformuar keshtu monarkine e vjeter absolute me monarki kushtetuese qe qeverisej nga ministra te ngarkuar ne detyre dhe nje asamble legjislative te zgjedhur dhe nje rend juridik-financiar krejt modern.
Data te rendesishme

5 Maj 1789: Hapja e pushteteve te pergjitheshme:
Pushteti i Pare- qe formohej nga te pasurit.
Pushteti i Dyte-Kleriket qe perbehej nga Kardinalet,Peshkopet dhe Abatet.
Pushteti i Trete-perfshinte popullsine qe perbehej nga borgjezet, zejtaret dhe fashataret.

17 Qershor 1789: Asamblea nacionale.
Perfaqsuesit e pushtetit te trete duke mos gjetur nje akord ne mbledhjen e mazhorances, mblidhen vetem me perpjekjen per te pregaditur nje Kushtetute per vendin (Asamblea nacionale).

9 Korrik 1789: Asamblea nacionale behet Asamble Kushtetuese.

14 Korrik 1789: Marrja e Bastijes.
Nje mase e madhe njerzish te perfaqsues te pushtetit te trete sulmuan Bastijen e liruan te burgosurit qe ishin cilesuar armiq te mbretit.

26 Gusht 1789 Deklarimi i te drejtave te njeriut dhe te qytetarit.

21 Janar 1793 Ekzekutimi i mbretit.(poshte mbreti, rrofte mbreti).
Populli e konsidderon nje diktator dhe tradhtar te vendit Luigjin XVI.
------------------------------
avatar
Piktor
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Pisces Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 327
Ditelindja Ditelindja : 07/03/1972
Mosha Mosha : 46
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 6
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 50
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 26/04/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi