TUMORI I GJIRIT

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

TUMORI I GJIRIT

Mesazh nga so prej Mon Mar 30, 2009 1:26 pm


TUMORI I GJIRIT:
-CFARE ESHTE TUMORI I GJIRIT:

Gjiri eshte ndertuar nga gjendrra e ind dhjamor,ne te vertete nuk eshte vetem nje gjenderr por nj bashkesi gjendrrash qe formojne ate njesi qe merr emrin lobul(vrigth)
Tumori ne gji eshte nje semundje potencialisht shume e rende dhe eshte duhur nga shumefishimi e pakontrolluar i disa qelizave te gjendrres qe transformohen ne qeliza malinje(te keqija).Kjo do te thote qe kane aftesine qe te stakohen nga indi qe i ka gjenruar,per pastaj te zene edhe inde te tjera,e me kalmin e kohes ,te shperndahen ne organe te tjera te trupit.

-SA ESHTE I PERHAPUR KY TUMOR:

Tumori i gjirit godet 1 grua ne 10(1:10).Eshte tumori me frekuent tek seksi femer e paraqet 25% te te gjithe tumoreve qe godasin kete gjini.Eshte shkaktari i pare i vdekshmerise nga tumoret tek femrat

-FAKTORET:

Faktori me i rendesishem per nga rreziku per karcinomen e gjirit eshte MOSHA.Ne fakt rreziku per tu semurur shtohet me kalimin e viteve.

Faktor te tjere jane:
•Trashegimia familjare
•Grate nulipare(qe nuk kane patur asnje shtatzani)
•Mbipesha pas menopauzes
•Terapite hormonale,sidomos terapia e kombinuar estro-progjestinika.

-TIPET E TUMOREVE:
Jane percaktuar 2 tipe tumoresh te gjirit:
•Forma joinvazive
•Forma invazive

Format joinvazive jane 2:
1.Karcinoma kanalor in situ-qe eshte nje forme fillestare dhe nese nuk kurohet behet invaziv
2.Karcinoma vrigjthor in situ-edhe pse nuk eshte inveziv ,paraqet nje sinjal te rritjes se rrezikut qe te formohet tumor me permase me agresive


Tumori ne gji klasifikohet ne 5 faza ose stade:

1.faza 0:eshte quajtur edhe karcinoma in situ

2.faza1:eshte nje tumor ne fazat fillestare,me me pak se 2 cm diameter e pa perfshirje te linfonodeve

3.faza 2:eshte nje tumor ne fazat fillestare,me me pak se 2 cm diameter,por qe ka perfshire linfonodet nen sqetull;ose mund te jete nje tumor me diameter me te madh se 2 cm por pa perfshirje te linfonodeve

4.faza3:lokalisht i avancuar si tumor,me dimensione te ndryshueshme e qe ka perfshire edhe linfonodet e sqetulles,ose qe perfshine edhe indet afer gjirit(si p.sh lekuren)

5.faza 4:eshte nje tumor me metestaza qe perfshine edhe shume organe te tjera
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi