AMENORREA

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

AMENORREA

Mesazh nga so prej Mon Mar 30, 2009 8:02 am

AMENORREA
Amenorrea eshte mungesa e fluksitt menstrual.Nje fenomen i tille mund te jete:
1.fiziologjik
2.patologjik

Rezulton FIZIOLOGJIK tek :
•vajzat ne moshe pre-puberale
•grate pas menopauzes
•gjate shtatzanise
•grate pas nje fare periudhe gjate ushqyerjes me gji te foshnjes

Rezulton PATOLOGJIK tek grate ne periudhen fertile.

Amenorrea patologjike percaktohet si
1.paresore,nese cikli mestrua nuk fillon me arritjen e pubertetit
2.dytesor,nese nje fenomen i tille manifestohet tek grate qe nuk kane qene kurre me perpara te semura nga ky problem


AMENORREA PARESORE:
Mund te jete shoqeruar me pranine e keqformimit gjate zhvillimit embrional te organeve te aparatit riprodhues,siē mund te permendim
sindromen e Turner
•semundjen e Addison
•Sindromen e Cushing e qe te gjitha keto semundje sjellin mosfunksionim te gjendrrave endokrine

AMENORREA DYTESORE:
Mund te jete shkaktuar nga disa faktore rte ndryshem:
-nganjehere vihet re pas nje fare kohe pas nderprerjes se marrjes se kontraceptiveve oral
-mund te jete shkaktuar edhe nga nje dobesim i dukshem i mases muskulore
-kequshqyerjes
-anoreksise
-tumore te hipofizes dhe te vezores

Amenorrea dytesore mund te jete edhe rrjedhoje e disa semundjeve qe prekin te gjithe organizmin si
-diabeti
-tuberkulozi
-infeksion te organeve riprodhues
-ose edhe nga faktore psikologjik
Rritja e nivelit te stressit,mund te shkaktojne nje ērregullim te ciklit,sepse mund te shkaktoje rritjen e nivelit hormonal si per shembull te kortizolit dhe prolaktines.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi