ZEMRA

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

ZEMRA

Mesazh nga so prej Tue Mar 24, 2009 6:16 pm

ZEMRA:
Zemra eshte organ muskulor,e cila gjate tkurrjeve me ritem ,ben te mundut qarkullimin e gjakut ne te gjithe organet e trupit te njeriut.Zemra eshte njera prej organeve te para qe formose gjate zhvillimit embrional,pak e shume ne ditene 21-te fillon te rrahe.
Ajo ka formen e nje koni,maja e te ciles eshte drejtuar nga ana e majte dhe kryesisht poshte.Peshon rreth 300 gr tek femrat dhe 350 gr tek meshkujt.

Zemra eshte nje organ zgaveror qeperbehet nga dy pjese:

1.pjesa e djathte,qe shtyn gjakun ne drejtim te mushkerive(qarkullimi i vogel)
2.pjesa e majte,qe shtyn gjakun ne drejtim te pjeseve te tjera te trupit(qarkullimi i madh)

Zemra ka dy barkushe dhe dy veshore .Barkushja e majte (ventrikuli I majte)pompon gjak ne qarkullimin sistematik,ku presioni eshte rreth 80-120 mmHg,kurse barkushja e djathte pompon ne qarkullimin mushkeror,ku presioni eshte rreth 15-30 mmHg
Barkushet jane pompa te fuqishme me mure te trashe muskulore,dhe prandaj presioni i gjakut venoz(0-4 mmHg)nuk arrin t’i tendos.Veshoret jane dhoma te zemres,me mure te holla e te tendosshme,qe sherbejne si rezervuar per gjakun venoz,por qe njekohesisht mund te tkurren e te pompojne ate me nje fare presioni per ne drejtim te barkusheve.

FUNKSIONI:
Zemra ,siē kemi shprehur edhe ne fillim ,kryen funksionin e nje pompe.Duhet qe sistemi elektrik i zemres te koordinoje tkurrjen e veshoreve dhe te barkusheve si dhe duhet qe muskuli te furnizohet rregullisht me gjak.
Gjate tkurrjes(sistole)te barkushes se majte ,presioni brenda barkushes eshte me i larte se sa presioni ne aorte.kjo pengon qarkullimin e gjakut tek sistemi corona.Gjithashtu,fillesa e arterieve koronare gjate sistoles mbyllet nga ruspe e valvole se hapur te aortes.Si rrjedhoje,enet koronare nuk mund ta furnozojne me gjak barkushen e majte gjate sistoles.Barkushja e majte furnizohet me gjak vetem gjate diastoles(leshimit te muskulatures).Nese diastola shkurtohet,barkushja e majte ka me pak kohe per t’u furnizuar me gjk.valvulate zebre duhet te jene te afta te hapen plotesishte e te mbyllen plotesisht;mbyllja jo e plote perben pamjaftueshmeri te valvoles.Pasoje e pamjaftueshmerise eshte edhe rikthimi i gjakut .
Venat rikthejne gjakun ne zemere qe te kryejne kete funksion,jane te pajisura me valvula qe nuk lejojne kthimi e gjakut mbrapsht.Tkurrja e muskujve te gjymtyreve ngushton venat dhe e shtyn gjakun drejt qendes(zebre)-pompa muskulore.Po ashtu ,presioni negativ gjate frymemarrjes ndihmon kthimin e gjakut ne zemer.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ZEMRA

Mesazh nga so prej Sun Mar 29, 2009 3:25 pm

Njė studim i kryer nga mjekė tė Klinikės Mayo nė Shtetet e Bashkuara tregon se njė nė ēdo katėr vetė mbi moshėn 45 vjeēare mund tė preket nga sėmundje tė zemrės.
Tė dhėnat e studimit i shtyjnė mjekėt dhe pacientėt tė kenė parasysh se pushimi i zemrės nuk shkaktohet vetėm nga pompimi i pa mjaftueshėm i gjakut, por edhe atėherė kur pompimi i gjakut ėshtė normal, por zemra nuk ėshtė nė gjendje t thithe gjak.
Personat me ērregullime diastolike ose me probleme tė furnizimit tė zemrės me gjak nė intervalin midis dy rrahjeve, ishin 10 herė mė nė rrezik pėr tė vdekur brenda 5 vjetėve, sesa personat pa kėto probleme.Kėto tė dhėna theksojnė nevojėn pėr njė kuptim mė tė mirė tė rasteve tė pushimit tė zemrės pėr shkaqe diastolike dhe nė ēmėnyrė tė parandalohen ato.
Drejtoresha e Klinikės Mayo, Margaret Redfield thotė se shumė njerėz mendojnė se pushimi i zemėrs shkaktohet kryesisht nga pompimi i dobėt i gjakut. Ky rast quhet systolic, qė do tė thotė se nxjerrja e gjakut nga barkushja gjatė intervalit midis ēdo rrahje tė zemrės ėshtė mė pak se 50 pėrqind. Por studimi tregon se rreth 50 pėrqind tė rasteve pushimi i zemrės ndodh nga qė zemra ėshtė e sforcuar dhe pėr kėtė arsye nuk mund tė thith gjak tė mjaftueshėm, megjithėse pompimi ėshtė normal. Ky rast quhet diastoli
Pushimi i zemrės, pavarėsisht nga arsyet, ėshtė njė sindromė fatale, qė shkaktohet nga sėmundje tė ndryshme kardiovaskulare. Simptomat tipike tė kėsaj syndrome janė:

• lodhja,
• vėshtirėsi nė frymėmarrje,
• ėnjtje tė kėmbėve(edeme)
• aritmi

-Shkencėtarėt holandez kanė zbuluar njė gjen i cili ėshtė pėrgjegjės pėr insuficiencėn akute tė zemrės te tė rinjtė :fragment i kromozomit 7q36.
-Sėmundjet e zemrės shkaktojnė situata alarmante pėr shkak tė numrit tė lartė tė vdekjeve qė shėnohen ēdo vit

Faktorėt e riskut te semundjeve te zemres jane:

1. -konsumimi i alkoolit
2. -tensioni i gjakut
3. -duhanpirja
4. -niveli i glicemisė (sheqeri nė gjak)
5. -indeksin e masės trupore (mbipesha)
6. -mėnyra e ushqyerjes
7. -niveli i stresit
8. -trashegimia
------------------------------


Edituar pėr herė tė fundit nga so nė Sun Mar 29, 2009 3:55 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ZEMRA

Mesazh nga toniweb prej Sun Mar 29, 2009 3:28 pm

Shume flm per infon So me te vertete shume bukur dhe i rendesishem!
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ZEMRA

Mesazh nga so prej Sun Mar 29, 2009 4:32 pm

toniweb shkruajti:Shume flm per infon So me te vertete shume bukur dhe i rendesishem!

flm Toni,me behet qefi Smile
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ZEMRA

Mesazh nga klevi88 prej Mon May 11, 2009 6:35 pm

temat i mer i kopjon nga ndonje faqe apo je per mjeksi dhe i ben vete?
------------------------------
avatar
klevi88
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6
Ditelindja Ditelindja : 21/06/1988
Mosha Mosha : 29
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 8
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 11/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ZEMRA

Mesazh nga so prej Mon May 11, 2009 7:45 pm

pershendetje Klevi,une jam studente mjeksie,por dituria nuk ka kurre nje LIMIT e ato pak gjera qe dij mundohem ti rifreskoj me materiale gjithmone te reja.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ZEMRA

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi