ALERGJITE

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

ALERGJITE

Mesazh nga so prej Mon Mar 23, 2009 4:29 pm

Me rritjen e temperaturave,shtohet edhe nje tjeter shqetesim:alergjite,qe eshte termi qe perdoret per te perkufizuar ndjeshmerine e organizmit ndaj alergjeneve,qe jane substancat qe shkaktojne reaksionet alergjike.
Poleni i luleve eshte shkaktari kryesor(sidomos ne kete periudhe).Kur poleni vihet ne kontakt me hundet,dhe me saktesisht me mukozen e saj,fillon e zhvillohet nje reaksion alergjik qe shfaqet me keto shenja:

1.teshtima
2.kruarje te qiellzes
3.kruajrje te hundes apo te zones perreth
4.kruarje dhe skuqje te syve
5.lotim te syve
6.kolle
7.konjuktivit te syve
8.diarre(ne disa raste)
9.gerrhitje

Por shume persona neglizhojne nje gjendje te tille e qe nuk marrin parasysh faktin qe keto shenja mund te komplikohen,e nje alergji e tille mund te kthehet ne :
•astme
•sinuzit
•probleme me veshet(otitis media)
•mungese te nuhatjes etj


Ne ditet me diell dhe me shume ere,personat alergjik nuk duhet te dalin shume jashte.Keshillohet qe te mbahen syze ne menyre te tille qe te mbrohen syte.

Faktore te tjere qe shkaktojne alergji (perveē polenit te bimeve dhe luleve)mund te jene:
•faktore gjenetik-nese femijes tuaj i ndodhin fenomene alergjike,shkaku duhet te kete qene nje kombinim I gjeneve qe ka trasheguar nga prinderit
•smogu-dhe ndotja e ajrit eshte verejtur te jete nje provokues dhe shkaktar I zhvillimit te alergjive dhe azmes
•kontakti me kafshet-eshte e veshtire te shmagen nje gje e tille,d.m.th kontakti me kafshet
•dhe shume perberje ushqimore
•sporet e kerpudhave
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi