DUHANI

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

DUHANI

Mesazh nga so prej Sun Mar 15, 2009 10:49 am


konsumi i duhanit eshte ,te nje numer i madh semundjesh faktori numer 1 etiologjik ose faktor i rrezikshem perkrah faktoreve te tjere.
Cdo 10 sec.shuhet nje jete nga pasojat e konsumit te cigareve.
Helmimi kronik me duhan ēon ne mbylljen e eneve te gjakut,semundje te zemres,tumore etj.Sipas CID-10Kodit(international Classification of Diseas)percaktohet dipendenza prej duhanit dhe nikotines si nje semundje e vertet.
Lista e semundjeve qe vijen si pasoje e konsumit te duahnit eshte shume e gjate duke filluar nga :
-semundje te traktit te frymemarrjes(tumori i bronkeve,tumori ne fyt,laringjit kronik)
-te sistemit kardiovaskolar(infarkti,iktus,arterioskleroze)
-te sistemit te organeve te tretjes(tumor ne buze,ne goje,ezofag,zorre e trashe dhe pankreas)
-semundje te traktit urogjenital(tumori i vshikezes dhe i mitres)

NIKOTINA:
Nikotina ,nje alkaloid e bimes NIKOTINA TABAKUM,eshte nje drohge ,e cila pas marrjes se rregullt shkakton dipendencen prej saj.Sasia e marre varet edhe nga cilesia e cigares dhe pre thith.jes se sasise se tymit.,monoksid karboni
Kryesisht 10% e nikotines qe permban cigarja thithet dhe permes mushkerive e gjakut arrin ne tru .Brenda 10 min arrihet perqendrimi maksimal i saj ne gjak.Nikotina stimulon receptoret ne tru qe kane te bejne me vemendjen dhe levizjet.Por duhet theksuar se shkaktari i tumoreve dhe i demeve te tjera te shendetit nuk eshte nikotina por jane mbi 4000 substanca qe thithen permes tymit te cigareve.Tymi i cigareve,nje perzierje prej gazrave dhe avullit,gjtae djegies perkrah nikotines ēliron edhe materiale organike( alkane,alkohole,ketone,estere etj),monoksid karboni,okside te aotit_(NO,NO29,materje kancerogjene(benzopyrene,nitrozamine),,metale te renda(krom ,arsen,kadmium,vanadium).
Tymi i cigareve permban rreth 40 substanca kancerogjene dhe per kete arsye eshte e veshtire te caktohet se cila prej tyre eshte me e rrezikshme.
Ne rreth 1/3 e rasteve te vdekjeve paraqet ,tumori i bronkeve vrasesin numer 1 tek meshkujt.
Pirja e duhanit eshte gjithashtu rreziku numer nje i semundjeve te zemres dhe te sistemit te qarkullimit te gjakut.Rreziku per infarkt te zemres varet prej numrit te cigareve ne dite dhe prej pranise se rreziqeve te tjera si tension i larte dhe kolesterol i larte .
Per ndryshimet patologjike gjate pirjes se duhanit eshte pergjeggjes para se gjithash monoksidi i karbonit(CO) qe thithet me tymin e cigareve,lidhet me rruazat e kuqe te gjakut dhe keshtu e largon oksigjenin nga lidhja me hemoglobinen.Ne kete menyre ,sistemit te qarkullimit te gjakut i duhet qe te punoje me shume dhe e ka me te veshtire qe ta plotesoje mungesen e oksigjenit.
varesisht nga sasia e duhanit vjen,edhe deri ne ndryshime te sistemit te koagulimit te gjakut ,ndryshime ne trombocite,ndryshime ne metabolizmin e yndyrerave,rritja e kolesterolit te keq(LDL) dhe zvogelimi i kolesterolit te mire (HDL)
------------------------------


Edituar pėr herė tė fundit nga so nė Sun Mar 15, 2009 1:45 pm, edituar 3 herė gjithsej
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DUHANI

Mesazh nga toniweb prej Sun Mar 15, 2009 11:35 am

shume i rendesishem informacioni por per me teper me pelqeu fotoja Very Happy
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DUHANI

Mesazh nga so prej Sun Mar 15, 2009 1:44 pm

edhe eshte e vertet ajo qe paraqet fotoja apo jo ,hihihihi
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DUHANI

Mesazh nga toniweb prej Sun Mar 15, 2009 4:03 pm

As qe diskutohet!!! Very Happy
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DUHANI

Mesazh nga so prej Mon Mar 16, 2009 5:52 pm


mushkerite e demtuara nga duhani

mushkerite e shendetshme
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DUHANI

Mesazh nga ketrusha prej Thu Mar 19, 2009 1:56 pm

so shkruajti:
mushkerite e demtuara nga duhani

mushkerite e shendetshme


weeeeeee sa shume qe shikohet diferenca e mushkerinjve te demtuara...
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DUHANI

Mesazh nga so prej Thu Mar 19, 2009 4:37 pm

keto jane vetem fazat fillestare..imagjino nje qe pin prej shume kohesh duhan .. :-(
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DUHANI

Mesazh nga klevi88 prej Mon May 11, 2009 6:38 pm

sa keq qe u bekan mushkrit nga duhani, ket foto te vejn me mire neper paketa
------------------------------
avatar
klevi88
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6
Ditelindja Ditelindja : 21/06/1988
Mosha Mosha : 29
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 8
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 11/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DUHANI

Mesazh nga so prej Mon May 11, 2009 7:40 pm

mire e ke ti klevi ne lidhje me foton ,por kjo gje behet edhe nje problem psikologjik e duhet edhe shume kurajo per te lene duanin e shume vendosshmeri,sepse krijohen dipendencat
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DUHANI

Mesazh nga Un1kkatil prej Fri Jun 12, 2009 10:44 pm

Duhani i shkatrron disa qime mbrojtese qe gjenden ne mushkeri [ ato qime e parandalojn futjen e tymit dhe bakterieve te ndryshme ne organizem te njeriut] e kur te shkatrrohen ato qimet, ateher organizmi i njeriut osht i pa'mbrojtur nga mikrobet, tymit, etj.
------------------------------
avatar
Un1kkatil
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Virgo Goat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4
Ditelindja Ditelindja : 09/09/1991
Mosha Mosha : 26
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 6
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 12/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DUHANI

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi