A mendoni se po bastardohet gjuha shqipe ne digjitalb?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A mendoni se po bastardohet gjuha shqipe ne digjitalb?

Mesazh nga ketrusha prej Fri Mar 13, 2009 10:40 am

per endimin tim shume..nuk eshte me sikur ka qene..tani njerzit flasin lloje e lloje fjalesh qe nuk jane shqip..
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mendoni se po bastardohet gjuha shqipe ne digjitalb?

Mesazh nga toniweb prej Fri Mar 13, 2009 10:44 am

eshte e vertete,por mbi te gjitha jam i mendimit qe kemi nje "itanjalizim" te gjuhes shqipe,pasi nje dite po ndjekja me vemendje diskutime te ndryshme te politikanve tane dhe vura re qe shumiza prej tyre dhe jo vetem perdornin shum fjalte te huazuara nga italishtja,per te mos folur ne drejtesi!
POR MENDOJ QE NQS DERI RRETH 1950 NE SHQIPERI U PERDORNIN SHUME FJALE TURKE PER EFEKT TE NDIKIMIT TE OSMALLIVE NE SHQIPERI,TASHME KA ARDHUR KOHA E ITALIANVE QE NEPERMJET MEDIAS,EMIRGRAZIONIT ETJ INFLUENCON SHUME TEK GJUHA QE NE FLASIM SOT!
------------------------------


Edituar pėr herė tė fundit nga toniweb nė Mon Apr 20, 2009 9:51 am, edituar 1 herė gjithsej

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mendoni se po bastardohet gjuha shqipe ne digjitalb?

Mesazh nga NIKO prej Mon Mar 30, 2009 10:06 pm

pse Suspect ?? ca ka bo digitalb-i plako?? Shocked
------------------------------


Edituar pėr herė tė fundit nga NIKO nė Sat Apr 11, 2009 12:37 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
NIKO
Antar Aktiv
Antar Aktiv

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Cancer Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 357
Ditelindja Ditelindja : 26/06/1983
Mosha Mosha : 34
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 11
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 373
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mendoni se po bastardohet gjuha shqipe ne digjitalb?

Mesazh nga ketrusha prej Tue Mar 31, 2009 12:17 am

NIKO shkruajti:pse ca ka bo digitalb-i plako?? Shocked
ka fut fjale qe nuk jane ne gjuhen shqip dhe si pasoje e kesaj njerzit shikojne shume digjitalb dhe gjuha shqipe nuk esht me e njejta si dikur por ka fjale te reja neer te...
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mendoni se po bastardohet gjuha shqipe ne digjitalb?

Mesazh nga Piktor prej Tue Mar 31, 2009 8:22 pm

Nuk eshte faji i digitalbit faji eshte i gjithe (mediave=fjale e huaj) mjeteve te informacionit dhe natyrisht sikurse u paratha edhe mesiper edhe i politikaneve tane te papergjegjshem qe perdorin terma dhe fjale jo shqipe ne diskutimet e tyre. Nuk jam kundra perdorimit te fjaleve te huaja sikurse e kam shenuar edhe une mesiper por ama kur egziston fjala shqipe nuk kemi pse ta zevendesojme me nje fjale te huaj.
Do tia vija fajin akademise sone te shkencave sidomos asaj qe merret me gjuhe letersi qe nuk e ve ujin ne zjarr ne kete drejtim e te shkundet nga gjumi qe ka rene dhe te filloje e aplikoje ligje e sanksione kundra te gjitha mjeteve te informacionit dhe personaliteteve politike qe perdorin fjale jo shqipe ne vend te fjaleve te bukura shqipe.
...
Kjoft mallkue njai bir shqiptari
qe ket gjuhe te perendise
trashegim qe na e la i pari
nuk ja trashigon dhe fmise.
...
------------------------------
avatar
Piktor
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Pisces Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 327
Ditelindja Ditelindja : 07/03/1972
Mosha Mosha : 46
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 6
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 50
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 26/04/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mendoni se po bastardohet gjuha shqipe ne digjitalb?

Mesazh nga NIKO prej Sat Apr 11, 2009 12:36 am

ketrusha shkruajti:
NIKO shkruajti:pse ca ka bo digitalb-i plako?? Shocked
ka fut fjale qe nuk jane ne gjuhen shqip dhe si pasoje e kesaj njerzit shikojne shume digjitalb dhe gjuha shqipe nuk esht me e njejta si dikur por ka fjale te reja neer te...
baaaaaaaaaaaaa... ky s`osht faj i digitalb-it. Ky osht faj i shqiptarve qe n`pergjithsi jena populli me majmun clown qe ekziston. :F:
------------------------------
avatar
NIKO
Antar Aktiv
Antar Aktiv

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Cancer Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 357
Ditelindja Ditelindja : 26/06/1983
Mosha Mosha : 34
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 11
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 373
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mendoni se po bastardohet gjuha shqipe ne digjitalb?

Mesazh nga so prej Mon Apr 20, 2009 4:05 pm

NIKO shkruajti:
ketrusha shkruajti:
NIKO shkruajti:pse ca ka bo digitalb-i plako?? Shocked
ka fut fjale qe nuk jane ne gjuhen shqip dhe si pasoje e kesaj njerzit shikojne shume digjitalb dhe gjuha shqipe nuk esht me e njejta si dikur por ka fjale te reja neer te...
baaaaaaaaaaaaa... ky s`osht faj i digitalb-it. Ky osht faj i shqiptarve qe n`pergjithsi jena populli me majmun clown qe ekziston. :F:

populli me majmun joooooooooo,as qe behet fjale,pse ti niko cilit popull i perket :F: :F: :F:
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mendoni se po bastardohet gjuha shqipe ne digjitalb?

Mesazh nga toniweb prej Mon Apr 20, 2009 11:22 pm

C'ne populli mor niko Shocked Populli eshte si puna i deleve me bariun!
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mendoni se po bastardohet gjuha shqipe ne digjitalb?

Mesazh nga NIKO prej Tue Jul 28, 2009 8:53 am

Ca thoni mer milet?
E ku ka popull ma majmun se ne shqiptaret ne kte dynja?
Popull qe shet veten per 2 pare spec,
Popull qe ndrron fene, emrin, harron gjuhen e vet, qe respekton te huajin
ma shum se bashkatdhetarin e tij, etj, etj.
Dhe t`githa kto per c`fare??????
Kur i pyet te thone se e bejne nga halli, sepse zakonisht u duhet te mbijetojne ne kurbet.
Sa femije emigrantesh shqiptare qe nuk dine te flasin shqip ka andej-kendej ne bote?
Dhe kur i pyet se pse nuk u mesojne (te pakten sa per te folur ) shqip?
Te pergjigjen me ironi duke u fshehur pas nje buzeqeshje injorante se s`ka ce do
gjuhen shqipe femija, dhe sepse nuk sheh ndonje arsye per shkak se femijeve te tyre as
qe u shkon ndremend se nje dite do kthehen per te jetuar ne Shqiperi.
Un besoj se jane justifikime.
Thjesht u pelqen te hiqen si te tjeret. (majmuna te kopshtit zoologjik dmth)

SA PER TEMEN: MENDOJ SE GJUHA SHQIPE KA PATUR GJITHMONE SHUME FJALE TE HUAJA
BRENDA SAJ. KY NUK ESHTE NJE FENOMEN QE SHIHET VETEM SOT
DHE DO JETE I PRANISHEM GJITHMONE.
GJUHA EVOLUON NJELLOJ SI NEREZIMI DHE NE TE HYJNE FJALE TE REJA E DALIN FJALE TE VJETRA.
ESHTE SI MODA.
NELLOJ SI ME FJALET TURKE NE FJALORIN E PERDITSHEM TE SHQIPTAREVE,
QE GATI JANE ZHDUKUR NGA PERDORIMI.

UNE KEMBENGUL SE KETU S`KA TE BEJE FARE DIGIT-ALB.
PERKUNDRAZI MENDOJ SE DIGIT-ALB KA BERE PERPJEKJE TE VLEFSHME
SIDOMOS ME EMISIONET NE KANALET PER FEMIJE KU MUNDOHET TU MESOJE EDHE ABETAREN FEMIJEVE NE EMIGRIM.


PASTAJ TE MOS HARROJME SE GJUHA SHQIPE ESHTE ME E VARFER EDHE SE VETE SHQIPTARET,
DHE KJO BESOJ SE KA NDODHUR PER SHKAK TE MENDJEMADHESISE KOKBOSHE TONEN SI POPULL.
SEPSE NA DUKET SHUME ME MODERNE TE FUSIM TERMA TE HUAJ NE TE FOLUREN E PERDITSHME
((PER TE SHITUR MEND)) SE SA TE PERDORIM FJALET SHQIPE QE U PERKASIN KETYRE TERMAVE.
:F: :-c:
------------------------------
avatar
NIKO
Antar Aktiv
Antar Aktiv

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Cancer Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 357
Ditelindja Ditelindja : 26/06/1983
Mosha Mosha : 34
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 11
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 373
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 27/12/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mendoni se po bastardohet gjuha shqipe ne digjitalb?

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi