ALKOLIZMI

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

ALKOLIZMI

Mesazh nga so prej Tue Mar 03, 2009 4:12 pm

Alkolizmi apo Etilizmi:Rast kur nje individ gelltit ne menyre te vullnetshe nje sasi shume te madhe alkoli etilik.Kjo mund te shfaqet ne formen e saj kronike ose ne forme akute..Ne formen e saj akute ,alkolizmi manifestohet me nje gjendje te te dehurit;ndersa ne formen kronike mudne te transformohet progresivishtne nje forme te vertet toksikomanie e mund te jete shkak per nje vdekje te hershme.
Alkolizmi eshte shkaktuar shpesh nga kombinimi i disa faktoreve te ndryshem te tipit:-psikologjik-social-dhe me sa po vihet re nga studime te ndryshme edhe gjenetik.Katagoria e personave qe me shume shfaq kete tendence eshte eajo e seksit mashkull;por kohet e fundit ,ky fenomen  po perhapet  edhe mes te rinjeve dhe sidomos grave.Ndryshe nga alkolizmi i formes akute ,qe mund te jete shkaktuar edhe vetem nga nje episod  i gelltitjes se nje sasie te madhe alkoli,alkolizmi ne formen kronike sot eshte konsideruar nje semundje e vertet.Kjo forme ka nje zhvillim te avashte,qe mund te zgjase per shume vite

------------------------------


Edituar pėr herė tė fundit nga so nė Tue Mar 03, 2009 4:48 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ALKOLIZMI

Mesazh nga so prej Tue Mar 03, 2009 4:28 pm

Alkoli arrin te kondicionoje te gjitha aspektet e jetes se perditshme ,perfshire ketu merredhenjet nderpersonale,ato ne pune ,autostimen por shume edhe shendetin.Kur alkoli behet e domosdoshme,pergjithesisht kemi te bejme me dipendence fizike qe e shtyn te alkolizuarin te pije gjithmone per te evituar simptomat  e astinences.Alkoli prodhon nje gjendje toksike te pergjithshem per te gjithe organizmin.,shoqeruar edhe me mungese orekit dhe me reduktim te thithjes se ushqimeve nga aparati gasrto-intestinal.Efektet e alkolit vihen re ne shume oragane sic mund te permendim SNQ e SNP(sistemi nervoz qendror e periferik),tek ezohagu e stomaku,tek melēia e pankreasi,dhe tek sistemi qarkullues.Manifestimet tek SNQ perfshijne si shfaqjen e nje defiēit te memorjes dhe te kapacitetit per te mesuar gjera te reja ashtuedhe,kur alkolizmi eshte i shoqeruar me keq-ushqyerje,nje degjenerim te trurit qe manifestohet me paaftesi per te mbajtur ekuilibrin dhe per te hecur.Persai perket SNP vihen re shfaqje e "mizave"(ne gjuhen popullore)ne te gjithe trupin dhe parestezi te gjymtyreve.ALterimet qe vihen re tek ezofagu dhe tek stomaku mund te shkaktojne shfaqjne e ezofagjite(infiamim i pjeses se brendeshme te ezofagut),gastrit dhe hemorragji gastrointestinale.Alterimet qe kane te bejne me melēine mund te shfaqen me zhvillimin e hepatitit nga alkoli dhe ēirroze,ndersa alterimet ne ngarkese te pankreasit vihen re me shfaqjen e nje pankreatiti akut e kronik(infiamim i pankreasit).Persa i perket sistemit qarkullues alterimet vihen re me shfaqjne e rritjes se presionit te gjakut,takikardi,e zgjerim te veshores e barkushesse majte te mund te qojne drejt nje pamjaftueshmeria te zemres per te kryer punen e saj.Edhe nga ana psiqike vihen re shume mangese te shkaktuar pikerisht nga alkoli ,karakterizuar nga nje renie te aftesive intelektive dhe humbje te sensit etik.Karakteristike jane dhe agresiviteti  dhe ndryshim i shpejte i humorit.Pas nje kohe te gjate abuzimi me alkolin meudne te vihet re shfaqja e delirium tremens ,qe eshte nje sindrome e rende qe mund te jete shpash here edhe fatale .qe manifestohet me gjendje konfuzionale,halliēinacione e dridhje
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi