KAFSHIMET,HELMIMET,PICKIMET DHE INFEKSIONET NGA EKTOPARAZITET

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

KAFSHIMET,HELMIMET,PICKIMET DHE INFEKSIONET NGA EKTOPARAZITET

Mesazh nga so prej Thu Feb 26, 2009 7:51 am

KAFSHIMET NGA QENI:

Perbejne rreth 80%te plageve te shkaktuara nga kafshimet,prej te cilave infektohen rreth 15-20%.Infeksioni shfaqet rreth 8-24 ore pas kafshimit,me dhembje qe rendohet ,me skuqje e enjtje te indeve te buta dhe me sekrecione purulente,nganjehere me ere te keqe.Mund te fillojne ethet,limfoadenopati dhe limfangjiti.Ne qofte se dhembet e qenit kane depertuar ne sinovian ose ne kocke,mund te zhvillohet nje artrit ose nje osteomielit septik.Megjithese zakonisht infeksioni mbetet i lokalizuar ,mund te vihet ne dukje nje perhapje sistematike(p.sh;bakteriemi,endokardid),qe jane me te mundshem ne paciente me drenazh limfatik te dobet te zones se goditur,ose tek ata me imunitet te dobesuar.
Mikrobiologjia i infeksionit nga plaga e shkaktuar prej kafshimit te qenit,zakonisht eshte e perzier dhe perfshin :
-stafilokoke
-streptokoke
-pasteurella multocida
-eikenella corrodens
-capnocystophaga canimorsus.
Shpesh jane te pranishem edhe anaerobe.Perveē infeksioneve bakteriale,kafshimet e qenve mund te transmetojne terbimin ose te shkaktojne tetanozin
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KAFSHIMET,HELMIMET,PICKIMET DHE INFEKSIONET NGA EKTOPARAZITET

Mesazh nga so prej Thu Feb 26, 2009 7:58 am

KAFSHIMET NGA MACJA:

Me teper se gjysma e kafshimeve dhe gervishtjeve nga macja infektohen.Meqenese thonjte e maces jane te holle dhe te mprehte,mund te depertojne ne thelesi te indeve.Plaget nga kafshimi si dhe ato prej gervishtjeve te maces infektohen nga mikroorganizmat e pranishem ne orofaringun e kafshes.Prej ketyre,me i rendesishem ehte P.multocida,agjent shkaktar i infeksioneve qe mudn te te shfaqen vetem pak ore nga kafshimi,me dhembje ,infeksion te rende dhe me sekrecione purulente e serohematike.

KAFSHIMET NGA NJEREZIT:
Demtime te tilla perfshijne lezione te mbyllura,te shkaktuara thjeshte nga kafshimet ose lezione prej grushtave kur godet dhembet e nje individi tjeter.Plaget nga kafshimet njerezore infektohen me shpesh se ato nga kafshimet nga kafshet,veēanerisht ata nga grushtat.Bakteret e perfshire ne keto demtime jane ato te flores se paket dhe te ndryshme te kavitetit te gojes se njerezve.ndermjet aerobeve jane:
-streptokoket viridans
-stafilococcus aurens
-E.corredens
-haemophilis influenzae.
ndermjet anaerobeve ,te izoluar ne 50% te lezioneve nga kafshimet njerezore jane:
-fosubacterium nucleatum
-prevotella
-porpfyromonas
-peptostreptococcus.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KAFSHIMET,HELMIMET,PICKIMET DHE INFEKSIONET NGA EKTOPARAZITET

Mesazh nga so prej Thu Feb 26, 2009 8:18 am

KAFSHIMET NGA GJARPERINJETE HELMUES
ETIOLOGJIA DHE EPIDEMIOLOGJIA:
Kafshimet nga gjarperinjt helmues jane te rralla ne pjesen me te madhe te vendeve te zhvilluara.
Shkaktare me te medhenje te vdekjeve jane gjarperinjte me zile me kurriz diamanti,te pranishem ne territorin lindor dhe perendimor.

NDIHMA E PARE:Qellimi kryesor eshte qe viktimes t'i behet sa me shpejt mjekimi.Per kete viktima duhet te qendroje pa levizur per te ulur deri ne minimum perhapjen sistematike te helmit.E dobishme eshte thithja lokale e helmit,ne qofte se kjo procedure behet brenda 3-5 minutave ,me mire me nje mjet aspirimi lokal,per te menjanuar kontaktin e gojes me plagen.aspirimi duhet te vazhdoje se paku per 30min.Perhapja e helmit mund te kufizohet gjate 30min te para pas kafshimit,me vendosjen e nje laku afer plages,te tille per te mbyllur enet limfatike por jo aq shtrenguar sa te bllokohet fluksi arterial.Anesia e kafshuar mundesisht te fiksohet me steke dhe te mbahet ne lartesine e zemres.Duhet evituar incizioni i vendit te kafshuar,ftohja dhe shoku elektrik
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KAFSHIMET,HELMIMET,PICKIMET DHE INFEKSIONET NGA EKTOPARAZITET

Mesazh nga so prej Fri Feb 27, 2009 5:56 pm

PICKIMI NGA AKREPI:
Akrepat jane araknide te ngjashem me gaforret.Pickimet e dhembshme,por relativisht pak te rrezikshem nga disa akrepa ,duhen dalluar nga ata potencialisht fatale te provokuar nga rreth 30 prej me se 1000 specieve te njohura,qe shkaktojne mbi 5000 te vdekur ne vit ne tere boten.Ne SHBA vetem centruroides Sculpturatus eshte potencialisht letal.
Brenda pres verehet prekja e nervave kranial dhe hipereksitabilitet i muskujve te skeletit.
Pacientet shfaqin:
-iritabilitet
-alterim te pamjes
-levizje anormale te syve
-lotime
-rinorre
-alterim te te folurit
-te perziera
-jarge
Si nderlikime vihen re:
-takikardi
-aritmi
-hipertension
-hipertermi
-acidoza
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KAFSHIMET,HELMIMET,PICKIMET DHE INFEKSIONET NGA EKTOPARAZITET

Mesazh nga so prej Sun Mar 01, 2009 8:25 am

PICKIMET NGA IMENOPTERET:
Ndermjet imenoptereve qe jane ne gjendje te pickojne perfshijne bletet,grenxat,mizat.
Ne SHBA numerohen rreth 50 te vdekur ne vit per shkak te pickimeve nga imenopteret,pothuajse te gjithe detyruar reaksioneve alergjike ndaj helmit.Bletet mund te pickojne vetem nje here,ndersagrenzat mund te shpojne disa here rradhazi.Pickimi jo i nderlikuar shkakton dhembje te menjehershme,me shenja te flogozes dhe me edeme te lokalizuar qe pakesohet brenda ores.Pickimet e shumta mund te shkaktojne :
-te vjella
-diarre
-edema te gjeneralizuara
-dispne
-hipertension
Vdekja e shkaktuar nga helmi vihet re te viktimat qe kane pesuar 300-500 shpime njera pa tjetres.
Reaksionet me te renda perfshijne :
-edeme te rrugeve te frymemarrjes
-bronkospazma
-hipotension
-shoku(qe keto dy te funit mund te jene fatale)
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: KAFSHIMET,HELMIMET,PICKIMET DHE INFEKSIONET NGA EKTOPARAZITET

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi