HIPOGLICEMIA

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

HIPOGLICEMIA

Mesazh nga so prej Wed Feb 25, 2009 7:31 am

Truri si lende metabolike paresore,perdor glukozen dhe per pasoje demtohet nga hipoglicemia.Pergjigja efektive kontragulatore,nen kontrollin e glukagonit,katekolaminave,kortizolit dhe hormonit te rritjes mbeshtet prodhimin nga melēia te glukozes dhe kufizon perdorimin e glukozes nga indet jo-vitale.Simptomat e hereshme te hipoglicemise (djeresitje,takikardi,ankthi dhe dridhjet ose ethet) vijne nga stimulimi adrenergjik,ndersa simptomat e disfunksionit te SNQ(marrje mendsh,te parit e mjegullt,konfuzioni,konvulsionet,sinkopi dhe eventualisht koma)shfaqen me vone.
Fakti qe simptomat adrenergjike mund te topiten nga bllokada beta-adrenergjike ose nga neuropati autonome,i ben keta pacient kandidate per pasoja neurologjike serioze nga hiperglicemia.
diagnoza e hipoglicemise kerkon glicemine <2.5 deri 2.8mmol/L(<40-50mg/dL)te burrat dhe <1.9-2.2mmol/L(<35-40mg/dL)te grate,simptomat hipoglicemike dhe permiresimin e simptomave nga dhenia e glukozes .Kur dyshimi per diagnoze eshte i madh,duhet dhene glukoze,mbasi eshte marre gjak per studimet diagnostike.


HIPOGLICEMIA POSTPRANDIALE(reaktive):
Hipoglicemia postprandiale(mbas ngrenies)ndosh kur gastroektomia,piloroplastika ose vagotomia shkaktojne zbrazje te shpejte te stomakut,thithjen e shpejtuar te glukozes dhe ēlirimin e shtuar te insulines.Ne hipoglicemi ndodh nje renie me e shpejte e niveleve te glukozes se sa te insulines.Tek femijet shkaqe te rralla te hipoglicemise postprandiale jane intoleranca ndaj fruktozes,galaktozemia dhe ndjeshmeria ndaj leucines.

HIPOGLICEMIA ESELL:
Hipoglicemia esell i dedikohet nje mosbalance midis prodhimit dhe harxhimit te glukozes.Harxhimi i rritur(kerkesa per glukoze mbi 10g/ore)zakonisht vjen nga hiperinsulinizmi(insulinoma,insulina egzogjene ose autoimunitet insulinik).Harxhimi i tepert i glukozes me insuline plazmatike te ulet mund t'i dedikohet tumoreve akstrapankreatike(fibroma,hepatomat,karcinomat e aparatit gastrointestinal dhe tumoreve te mbiveshkores).Tumore te tille ose prodhojne faktore insulino-mimetike ose harxhojne direkt glukoze.hipoglicemia me insuline plazmatike te ulet,gjithashtu mund te ndodhe kur nuk ka acide te lira yndyrore per oksidim,sikurse ndodh ne defiēiencen e karnitines ose ne defiēiencen e palmitoiltransferazes.Prodhimi i pakesuar i glukozes ndodh ne insufiēiencen e miveshkores ,ose hipofizare ose ne semundjen e melēise.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi