TRANSFUZIONI

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

TRANSFUZIONI

Mesazh nga so prej Wed Dec 10, 2008 7:33 am

>TRANSFUZIONI I GJAKUT TE PLOTE:
Keshillohet ne rastet kur hemorragjia akute eshte ne gjendje te shkaktoje hipovolemi,duke patur parasysh qe gjaku i brendshem eshte ne gjendje te transportoje oksigjen dhe te rrise vellimin.Ne rast hemorragjie akute hematokriti mund te mos reflektoje saktesisht sasine e humbjes se gjakut per 48 ore ,derisa te verifikohet zhvendosja e lengjeve.

>TRANSFUZIONI I RRUAZAVE TE KUQE TE GJAKUT:
Keshillohet ne anemite simptomatike,te cilat nuk i pergjigjen terapise specifike,si dhe ne rastet qe kerkojne nje korrigjim urgjent.Transfuzioni i eritrociteve(rruazat e kuqe te gjakut)
te koncentruara keshillohet ne paciente qe kane simptoma te semundjeve kardiovaskulare ose te mushkerive ne paciente me nivele hemoglobine ndermjet 70-90 g/l(7-9g/dl)dhe pothuajse gjithmone ne paciente qe kane hemoglobine me te vogel se 70 g/l.Ne rast hemorragjie akute eritrocitet e koncentruara,plazma e fresket e ngire dhe trombocitet ne nje raport te perafert 3:1:10,zevendesojne ne menyre te pershtatshme gjakun e plote.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: TRANSFUZIONI

Mesazh nga so prej Wed Dec 10, 2008 7:47 am

TREGUES TE TJERE:
1)mjekimi hipertransfuzional:per te bllokuar prodhimin e qelizave te demtuara:si p.sh.talasemi,anemi drepanocitare;

2)eksanguinotransfuzioni:ne semungjet hemolitike(te gjakut)te te porsalindurit,krizat drepanocitare

NDERLIKIMET:
*Reaksionet pas transfuzionit:mund te jene te menjehershme ose te vonuara dhe shikohen ne 1-4%te transfuzioneve,veēanerisht pacientet me mungese te IgArezultojne me reaksione te renda;

*infeksione:bakteriologjike(te rralla),hepatiti C(1 ne ēdo 103 000 transfuzione)

*transmetimi i HIV(1 ne ēdo 490 000 transfuzione)

*mbingarkese e qarkullimit

*mbingarkese e hekurit:ēdo njesi ka 200-250 mg hekur,hemokromatoza mund te verifikohet mbas 100 U(unitete,njesi)eritrocite te koncentruara(te femijet me pak)ne mungese te humbjes te gjakut

*semundja GRAFT versus-HOST

TRANSFUZIONI AUTOLOG:
Perdorimi i gjakut te vete pacientit te marre paraprakisht dhe me pas te konservuar,menjanon rreziqet qe kane te bejne me dhenien;gjithashtu perdoret tek pacientet me antikorpe te shumfishte kunder eritrociteve.Kohet e transfuzionit autolog mund te shpeshtohen duke perdorur eritropoietine(hormon)(50-150U/kg nen lekure tre here ne jave)ne prani te depozitave normale te hekurit

TRANSFUZIONI I PERBERESVE TE PLAZMES:
Plazma e fresket e ngire eshte nje burim i faktoreve te koagulimit ,te fibrinogjenit,te protrombines dhe i proteinave C dhe S.Perdoret per te korrigjuar deficitet e faktoreve te koagulimit ,per te kundershtuar sa me shpejt efektet e warfarines dhe per te mjekuar purpuren trombotike trombocitopenike.Krioprecipitati eshte burim i fibrinogjenit,i faktorit VII dhe i faktorit von Willebrand dhe mund te perdoret ne rast se koncentratet e faktorit VIII ose te faktorit VIIIrikombinant mungojne(te gjitha faktoret qe permenda me siper sherbejne per te lehtesuar e per te shpejtuar koagulimin e gjakut).
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

REAKSIONET TRANSFUZIONALE

Mesazh nga so prej Wed Feb 25, 2009 2:28 pm

Reaksionet transfuzionale mund te klasifikohen ne :
-imunitare
-joimunitare

REAKSIONET ME PATOGJENE IMUNITARE:
Reaksioni mund te jete i drejtuar kunder rruazave te bardha te gjakut ose edhe atyre te kuqe,trombociteve dhe IgA-ve;per me teper mund te ndodhin edhe reaksione te tjera me pak karakteristike.

REAKSIONET TRANSFUZIONALE HEMOLITIKE AKUTE:
Zakonisht per shkak te papajtueshmerise relative te sistemit ABO,por edhe te pranise se alloantitrupave te drejtuara kunder antigjeneve te tjere mund te rezultoje nje hemolize intravaskulare shume e shpejte dhe masive.
Simptomat karakteristike jane:
*shqetesimi
*ankthi
*konxhestionimi i fytyrres
*dhembjet e kraherorit ose dhembje e kurrizit
*takipneja
*takikardia
*perzierje
*shoku
*mosfunksionimi i veshkave
*ērregullim i mpiksjes se gjakut(duke perfshire CID)

REAKSIONET TRANSFUZIONALE HEMOLITIKE TE VONUARA:
Keto reaksione ndodhinn tek pacientet paraprakisht te sensibilizuar ndaj disaalloantigjeneve eritrocitareqe ne testine depistimit per alloantitrupa kane rezultuar negative per shkak te titrit te ulet te ketyre alloantitrupave.Nderkaq,kur nje ngaketa paciente transfuzohet shkktohet nje pergjigje imunitare anamnestike(me prodhim te shtuar alloantitrupash)dhe alloantitrupat njohin antigjenet dhe shkaktohet hemolize ekstravaskulare e eritrociteve te transfuzionuara
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: TRANSFUZIONI

Mesazh nga so prej Wed Feb 25, 2009 2:40 pm

REAKSIONET ALLERGJIKE:
Keta reaksione karakterizohen me:
*kruarje
*ekzanteme e lekures(rash)
*edeme
*dhembje koke
*marrje mendsh
Ata lidhen me pranine e proteinave plazmatike ne komponentete gjakut te transfuzionuar

REAKSIONET ANAFILATIKE:
Keto jane reaksione te renda te karakterizuara nga:
-hipotension
-dispnea
-bronkospazma
-shok
-pezullimi apo ndalimi i frymemarrjes.
Pacientet me defiēit te IgA jane ne rrezik te larte per reaksione te renda per shkak te sensibilizimit ndaj IgA-ve te tij
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: TRANSFUZIONI

Mesazh nga so prej Wed Feb 25, 2009 4:29 pm

SEMUNDJA E SHKAKTUAR NGA INDI I TRANSPLANTUAR KUNDER STREHUESIT(GVHD):
GVDH eshte nje nderlikim transfuzional i rralle qe ndermjetesohet nga limfocitet T te dhuruesit te cilat njohin si te huaj antigjene HLA te marresit dhe induktojne nje pergjigje imunitare.Kjo ndodh kur nje pacient me gjendje imunodefiēitare transfuzohet me komponente te gjakut qe permbajne limfocitet T te gjalla apo kur nje subjekt marres me gjendje imunokompetentete mire ndan(ka te perbashket )antigjene HLA me dhuruesin.Kli
nikisht GVHD shprehet me:
-erupsionte lekures
-pancitopeni
-diarre-
alterim te funksionit hepatik.
GVHD e lidhur me transfuzionin mund te parandalohet permes rrezatimit te perberesve qelizore para transfuzionit te tyre ne paciente me rrezik
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: TRANSFUZIONI

Mesazh nga so prej Wed Feb 25, 2009 4:33 pm

DEMTIMET AKUTE TE MUSHKERIVE QE LIDHEN ME TRANSFUZIONIN:
Reaksion i rralle qe rezulton nga transfuzioni i plazmes se dhuruesit e cila permban antitrupa anti-HLA me titer te larte qe lidhen me antigjenet perkates mbi leukocitet e marresit.Te ky i fundit shfaqen apo zhvillohen shenjat e mosfunksionimit te rende te mushkerive dhe te edemes(enjtjes) se mushkerive me origjine jo kardiake.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: TRANSFUZIONI

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi