serbet provokojne serish shqiptaret ne mitrovice

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

serbet provokojne serish shqiptaret ne mitrovice

Mesazh nga etc prej Sat Dec 06, 2008 8:44 am

Rikthehet tensioni nė Mitrovicė. Nė mbrėmjen e sė enjtes, nė lagjen e boshnjakėve nė Mitrovicėn veriore janė dėmtuar 7 vetura, kryesisht me targat e Kosovės. Njė incident tjetėr po nė kėtė lagje ėshtė raportuar nga njė nxėnėse e shkollės sė mesme, e cila thotė se ėshtė sulmuar fizikisht nga disa serbė. Edhe pėr kėtė rast nuk ka tė arrestuar. Ndėrkaq, sipas zyrtarėve tė Komunės sė Mitrovicės, incidenti i ndodhur nė veri u shkaktua nga ekstremistėt serbė me tendencė mesazh kundėr EULEX-it. "Drejtuesit komunalė nė Mitrovicė e dėnojnė incidentin e shkaktuar nga ekstremistėt serbė, qė ka ndodhur tė mėrkurėn mbrėma nė lagjen e boshnjakėve nė veri tė Mitrovicės, ku ėshtė sulmuar njė vajzė shqiptare, mandej janė dėmtuar disa vetura tė pronarėve shqiptarė dhe njė e UNMIK-ut", thuhet nė njė deklaratė tė zyrės sė shtypit tė komunės. Nėnkryetari i komunės, Ismajl Smakiqi, tha se "ky incident ėshtė bėrė me tendencė qė tė jepet njė mesazh kundėr vendosjes sė EULEX-it nė veri tė Kosovės". Incidente tė tilla tė shkaktuara nga ekstremistėt serbė nė prag tė vendimeve dhe ngjarjeve me rėndėsi janė tė njohura pėr opinionin e brendshėm dhe tė jashtėm", ka shtuar ai. Nėnkryetari Smakiqi kėrkoi nga strukturat e sigurisė, sidomos nga KFOR-i, qė tė shtojnė praninė nė lagjet e banuara me shqiptarė nė veri, nė mėnyrė qė tė parandalohen incidentet dhe provokimet. Nė tė njėjtėn kohė ai kėrkoi nga banorėt qė tė jenė gjakftohtė dhe mos tė bien pre e provokimeve tė kėtyre grupeve ekstremiste dhe tė strukturave paralele serbe, tė cilėt kanė pėr qėllim pėrshkallėzimin e situatės, thuhet nė njoftimin nga Komuna e Mitrovicės. Pas incidentit ka reaguar edhe Kryeministri i Kosovės, Hashim, Thaēi, i cili theksoi se misioni i EULEX-it do tė shtrihet nė tėrė territorin e Kosovės dhe kėtė nuk mund ta pengojė askush. Duke iu referuar incidentit tė mbrėmshėm nė Mitrovicė, Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tha se "nuk do tė ketė pengesė qė do tė mund tė ndalojė zgjerimin e EULEX-it nė tė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės, duke pėrfshirė edhe veriun.
------------------------------
avatar
etc
Antar i Rregullt
Antar i Rregullt

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Libra Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 90
Ditelindja Ditelindja : 08/10/1984
Mosha Mosha : 33
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 11
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 11/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi