TETANOZI

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

TETANOZI

Mesazh nga so prej Fri Nov 21, 2008 4:22 pm

EPIDEMIOLOGJIA:Tetanozi,qe parandalohet me ane te imunizimit,ka nje shperndarje mbareboterore.
Ne SHBA,shumica e rasteve te tetanozit shfaqen te te moshuarit e paimunizuar ose te pacientet e imunizuar ne nje menyre jo te plote.
Keto ndodhin pas nje demtimi akut(te menjehershem) siē eshte nje plage e shpuar,nje abrazion apo nje gerryerje me ekspozim ndaj ujerave apo te tokes se ndotur

PATOGJENEZA:Ne kushtet e nje potenciali te ulet oksido-reduktues gjerminacioni dhe prodhimi i toksines ndodh pas infektimit te nje plage me sporet e CLOSTIDIUM TETANI(bakteri qe shkakton tetanozin).
Toksina e llojit tetanospazmine transportohet tek trupi i qelizave nevoze dhe migron nepermjet sinapsi drejt mbaresave nervoze,duke bllokuar ēlirimin e neurotransmetitoreve frenues

SHFAQJET KLINIKE:Periudha mesatare e inkubacionit eshte 7 dite pas plagosjes.
Simptomat e para jane rritje e tonit te muskulit mesatar(trismus apo nofull e ngrire,e fiksuar),pastaj shfaqet disfagjia(paftesi per te artikulluar fjalet),shtangesia,apo dhimbja e muskujve te qafes,te shpatulles dhe te shpines.
Kontraktimi i muskujve te fytyres shkakton risus sardonicus dhe kontraktura e muskujve te shpines shkakton pozicion te harkuar te shpines(opistotonus)
------------------------------


Edituar pėr herė tė fundit nga so nė Fri Nov 21, 2008 4:31 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: TETANOZI

Mesazh nga so prej Fri Nov 21, 2008 4:30 pm

..Spazma muskulare(kontaktime te menjehershme e te shpejta te muskujve)mund te jete e dhimbshme,ajo mund te provokohet edhe nga stimuli me i dobet dhe mund te kercenoje frymemarrjen.
Prania e temperatures eshte e paqendrueshme;psikika nuk eshte e demtuar.
Disfunksioni i sistemit autonom(nervoz)zakonisht nderlikon rastet e renda.Nderlikimet mund te perfshijne :
-pneumonine
-frakturat
-thyerje(keputje )te muskujve
-tromboflebitin e venave te thella
-emboline e mushkerive
-ulcera etj...
Tetanozi tek te porsalindurit shfaqet tek foshnjat te lindur nga nena te paimunizuara dhe pas nja trajtimi jo steril te kordonit ombelikal.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi