Tė gjitha zėnkat e jetės bashkėshortore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Tė gjitha zėnkat e jetės bashkėshortore

Mesazh nga toniweb prej Sun Nov 16, 2008 10:53 am

Arsyet absurde apo tė drejta qė fusin ēiftet nė sherr e qė jo rrallė i ēojnė drejt divorcit.Qė nga preferencat pėr pastėn e dhėmbėve deri te xhelozitė.Dashuria, shpesh nuk na ndihmon tė zgjidhim ēdo problem tė jetės sonė familjare. Pas zjarrit tė fillimit, gjithēka nis tė tretet qetėsisht. Nėse dikur mendohej se ēiftet duhet tė ziheshin vetėm pėr probleme madhore, tani nuk ndodh kėshtu. Arsyet, se pėrse njė ēift grindet jo gjithmonė janė tė mėdha, madje ato nisin qė nga furēa e dhėmbėve, ēelėsat e makinės, makina, lavatriēja, uji, telekomanda dhe telefoni. Kur njė ēift tregon qė prej 20 vitesh diskuton gjithmonė pėr tė njėjtat gjėra, do tė thotė se diskuton gjithmonė pėr njė nga arsyet qė pėrmendėm mė sipėr. Megjithatė, kėto nuk janė grindje qė ēojnė drejt divorcit, por ftohjes sė marrėdhėnieve nė ēift. Kėshtu tregon njė studim i bėrė nga sociologu francez, Jean-Claude Kaufmann, i titulluar "Le baruffe d‘amore". "Acarimi pėr disa ėshtė njė ndjenjė e ēuditshme, qė luan njė rol tė rėndėsishėm, nė strukturimin e ēiftit", tregon autori. Historitė qė tregohen nė libėr janė mbledhur nga stafi i Kaufmannit pėrmes lajmėrimeve nė gazeta, dhe pastaj vetė sociologu mbajti korrespondenca me ēiftet pėrmes e-maileve pėr njė periudhė tė gjatė kohe: mė tepėr me gratė se me burrat, qė ishin mė tė gatshme pėr tė pėrballuar diskutime tė tilla sesa ēėshtjet intime. Ēiftet protagoniste, janė ēifte tė lumtura, sepse nė libėr bėhet njė antropologji e jetės sė pėrbashkėt, jo tė rasteve patologjike. Nė fund, studimi nxjerr pėrfundimin se qė kur vendosin tė jetojnė bashkė, zėnkat e tyre tė preferuara vėrtiten rreth disa objekteve tė jetės shtėpiake. Pjesa mė e madhe e grindjeve bėhet rreth pastės sė dhėmbėve. Mė shpesh diskutohej se pėrse ishte shtypur nga lart, nga poshtė, apo pėrse ishte lėnė hapur. Kjo sepse pasta e dhėmbėve ėshtė objekti i parė qė futet nė shtėpi, prezenca e parė konkrete nė jetėn e njė ēifti. Sipas Kaufmann, nė jetėn dashurore ekziston njė ekuacion i thjeshtė: qė 1+1 bėjnė 4. Nė muajt e parė tė lidhjes, dashuria bazohet nė idenė qė 1+1 bėjnė 1, qė ajo dhe ai kuptohen shumė mirė, e duan dhe e respektojnė njėri-tjetrin deri nė atė pikė sa mund tė konsiderohen si njė person i vetėm. Por, llogaritjet e vėrteta matematikore pėr ēiftin janė tė paekuilibruara 1 (burrė) dhe 1 (grua) bėjnė nė fakt 4, sepse secili ka njė njeri ndryshe brenda vetes njė pjesė nga nėna dhe babai. Kur objektet, pėr tė cilat zihet njė ēift, nė fillim tė aventurės sė tyre pėr tė jetuar sė bashku, ose pas tridhjetė vjetėsh, shkojnė nga salca e domateve te pasta e dhėmbėve, nga plehrat te pazaret nė supermarket, nga kursimet nė bankė te telefonatat qė u bėhen miqve pėr Krishtlindjet, tė gjithė karikohen pėr ēdolloj konflikti tė fshehur. Katalogu i historive tipike tė mbledhura nė Francė, nga Kaufmann, ėshtė sa interesante aq edhe pėr tė qeshur kjo sepse jo gjithkujt pėlqen tė dėgjojė zėnkat e tė tjerėve. Skemat e zėnkave tė mbledhura nga sociologu janė universale, kjo i bėn tė ngjashėm nė gjithēka dhe me gjithēka me ēiftet e tjera nė botė. Sipas autorit, nuk ka ēift qė tė mos jetė zėnė tė paktėn njė herė gjatė gjithė kohės qė janė bashkė pėr objektet shtėpiake, ku nuk pėrjashtohet lavatriēja apo pazaret. Sipas autorit, gjithmonė pas bashkėshortit qė vendos nė lavatriēe kamishat e lara me 40 gradė dhe tė hekurosura nga bashkėshortja (sepse ai do qė tė lahen me 60 gradė), ka gjithmonė zėnkė dhe inat, ndėrsa tė bėn pėr tė qeshur gruaja qė tregon se "nuk mund tė bėj dashuri me dikė qė mė bėrtet se pėrse nuk kam bėrė mirė sallatėn".

Pajtimi

Nėse nė hapat e parė tė dashurisė as qė vihen re defektet e partnerit, me kalimin e kohės bėhet mė i vėshtirė kapėrcimi i pengesave dhe vendosja e rregullave nė mėnyrė qė harmonia nė ēift tė mos prishet. Njė psikolog i Universitetit tė Uashingtonit, prej vitesh studion mekanizmat qė i bėjnė ēiftet tė ndahen, ose tė qėndrojnė sė bashku. Nga studimet e tij ka dalė se njė nga pikat kyēe tė gjithė kėsaj, ėshtė mėnyra se si ēiftet i pėrballojnė zėnkat. Nėse ata i kalojnė konfliktet me qetėsi, apo nėse vazhdojnė tė jenė tė mbėrthyer pas kritikave tė ashpra dhe kokėfortėsisė sė tyre. Po cilat janė sjelljet pėr t‘u evituar, ato qė mbartin njėkohėsisht edhe rrezikun e njė ndarjeje. Pa frikė mund tė themi, kritikat pėr partnerin, pėr karakterin apo zhvlerėsimi pėr personalitetin e tij. Por edhe vėnia menjėherė nė mbrojtje, duke deklaruar veten tė pafajshėm dhe duke shmangur ēdo pėrgjegjėsi nga problemet. Ose tė formosh njė "mur" tė lartė dhe tė mos tregosh fare interes ndaj kėrkesave tė partnerit.

Zakonisht pas zėnkave funksionojnė pėr mrekulli edhe ofertat pėr t‘u pajtuar. Kjo mund tė arrihet fare lehtė duke kėrkuar falje, duke dhuruar njė buzėqeshje, apo duke thėnė njė batutė tė bukur. Edhe pse diskutimi mund tė ketė qenė mjaft i ashpėr, me tentativat pėr ta riparuar atė qė ka ndodhur, ulet ndjeshėm tensioni kur mendohet se partneri do ta mirėpresė vendimin tėnd. Tė gjitha ēiftet pa pėrjashtim zihen, por e rėndėsishme ėshtė mėnyra qė pėrdorin pėr tė riparuar "dėmet". Le t‘i hedhim njė sy edhe si nisin ato. Zakonisht minutat e para tė njė diskutimi janė gjithmonė ato kur njėri nga tė dy personat tregon njė problem, ndėrsa tjetri i pėrgjigjet. Shpesh ato qė nisin janė gratė: nėse ajo do tė nisė me njė kritikė tė pėrgjithshme, atėherė situata ėshtė vėrtet e rrezikshme. Ndoshta do tė ishte mė mirė njė reagim mė i butė dhe njė qortim i specifikuar (dje nuk mė ndihmove ta bėja kėtė ....). Po reagimi i tij? Nė ēiftet mė pak tė qėndrueshme, bashkėshorti vihet menjėherė nė mbrojtje dhe bėhet negativ shumė shpejt, ndėrsa nė ato mė tė qėndrueshme pėrpiqet tė mbajė njė sjellje pozitive sa mė gjatė tė jetė e mundur.

Po pėr ta pėrfunduar zėnkėn?

Sipas psikologėve, nuk duhet tė sforcohesh me ēdo kusht pėr t‘u pajtuar para se tė shkosh pėr tė fjetur. T‘i gjesh njė zgjidhje problemit kur je i irrituar, ėshtė shumė e vėshtirė, ndaj ėshtė mė mirė qė t‘i rikthehesh problemit edhe njė herė mėngjesin e ditės tjetėr. Madje, nuk duhet tė mungojnė kurrė edhe komentet pozitive.

Libri

Tema e librit tė sociologut francez, Kauffmann, ėshtė ajo e zėnkave. Grindjet qė nuk ēojnė nė divorc, por vrasin dashurinė


Pasta e dhėmbėve

E shtypur nga lart apo nga poshtė, me kapak hapur ose mbyllur. Pasta ėshtė njė nga objektet kult rreth tė cilit zhvillohen konfliktet nė ēift


Lavatriēja

Lavatriēja ėshtė gjithashtu njė nga pikat, pėr tė cilat ēiftet diskutojnė mė shpesh. Mes episodeve tė tjera mė i interesanti ėshtė ai kur burri kėrkon tė lajė nė lavatriēe me 60 gradė kėmishėt e lara nga gruaja me 40 gradė


Pazaret

Pazaret nė supermarket janė gjithashtu nė zėnkat e vazhdueshme, bashkė me tė edhe salca e domateve, kursimet dhe faturat e telefonit pėr Krishtlindje
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi