MUNGESA E ZINKUT

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

MUNGESA E ZINKUT

Mesazh nga so prej Sun Oct 19, 2008 10:22 am

Mungesa e zinkut eshte pak e zakonshme sepse ky oligomineral eshte i pranishem ne sasi te mjaftueshem tek misherat,tek cerealet integrale e tek dritherat.
Pjesa me e madhe e rasteve qe paraqesin mungese zinku eshte shkaktuar nga ushqyerja me ane te tubave(pacientet qe nuk arrijne te ushqehen)ose tek pacientet qe paraqesin nje sindrome shume te rralle genetike qe interfeon thithjen e ketij oligoelementi

Rrjedhojat me kryesore te mungeses se zinkut jane:

1)shfaqja e nje gerryerje karakteristike te lekures,qe shume shpesh eshte e lokalizuar rreth syve,hundes,gojes etj.,

2)anoreksi,shpesh shoqeruar me diarre

3)vonim i rritjes tek femijet

4)alterim te proēesit te sherimit te plageve

5)ipogandizem(mungese te zhvillimit te organeve seksuale)dhe reduktim te aftesive riprodhuese

6)alterim te sistemit imunitar

7)shqetesime tek shikimi(sidomos gjate nates)shkaktuar nga alterimi i metabolizmit te vitamines A

8)shqetesime mendore (psikologjike)

Integrimi i nje diete me dhenie te zinkut per rruge orale ka nje efikacitet te menjehershem
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi