ANOREKSIA NERVOZE DHE BULIMIA

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

ANOREKSIA NERVOZE DHE BULIMIA

Mesazh nga so prej Sun Oct 19, 2008 9:45 am

Anoreksia nervoze eshte shkakuar nga agjerimi(kur rrin pa ngrene)me dashje dhe qon ne nje humbje te peshes shume te dukshme;ndersa BULIMIA eshte nje situate ne te cilen pacienti han shume por shkakton vete nxjerrjen e ushqimit(vjelljen)
Keto ērregullime ne menyren e te ushqyeritprekin me shume grate e reja qe kane shvilluar fiksimin e te arriturit te nje linje fizike perfekte

Manifestimet klinike te anoreksise nervoze jane,pergjithesisht,shume te renda nder te cilat mund te permendim edhe manifestimet e sistemit endokrin.Amenorrea(ērregullime,nderprerja e ciklit menstrual tek femrat)qe vjen nga reduktimi i sekretimit te faktoreve te lirimit te gonadotropinave(si dhe reduktimi i sekretimit te hormoneve LH e FSH).
Manifestime te tjera me te zakonshme ,te lidhura me me reduktimin e lirimit te hormoneve te tiroides,jane edhe intolerimi ndaj te fohtit,bradikardi(zvogelim i numrit te rrehjeve te zemres)dhe modifikim te lekures.
Lekura duket e thate dhe luspor(kur fillon te rripet) dhe merr nje ngjyre ne te verdhe per shkak te rritje se sasise se karotenit ne gjak.
Densiteti i kockave dobesohet sepse bie niveli i estogjeneve ,qe stimulon osteoporozen((dobesim i kockave dhe si rrjedhim frakturohen me shpejt)qe verifikohet me shume pas menopauzes.
Mund te manifestohen anemi,linfopeni(zvogelim i numrit te linfociteve)dhe ipoalbuminemi.
Nje nder komplikimet me te rendesishme te anoreksise nervoze eshte edhe rritja e rrezikut te aritmive te zemres(ērregullim e i numrit te rrahjeve te zemres)qe mund te shkaktojen vdekje te parakohshme,qe mund te jete rrjedhoje zvogelimit te ioneve Ka+

Persa i perket bulimise pacientet hane sasi shuume te medha eshqimesh,sidomos karboidrate,dhe pastaj shkaktojne vjelljen.
Komplikimet me te rendesishme klinike paraqesin:

1-skuiliber te elektoliteve(zvogelim te niveleve te Ka+),qe mund te shkaktojne aritmi

2-kalim te ushqimit ne mushkeri

3-ulcera te ezofagut e te stomakut etj..
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi