Pagjumėsia, femrat vuajnė mė shumė se meshkujt

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pagjumėsia, femrat vuajnė mė shumė se meshkujt

Mesazh nga toniweb prej Fri Oct 03, 2008 10:47 pm

Nė tre tė rritur, njė vuan nga pagjumėsia. Por shenjat mund tė jenė tė ndryshme, aq sa ata qė e vuajnė provojnė mėnyra tė ndryshme pėr tė pėrballuar problemin.Nė Glasgow janė prezantuar rezultatet e njė studimi ndėrkombėtar, referuar vitit tė shkuar, sipas tė cilit 56% e amerikanėve kanė deklaruar se vuajnė nga mungesa e gjumit. Nė Evropė nga ky problem vuajnė 31% e njerėzve dhe nė Japoni, 23% e tė anketuarve.

Sipas tė njėjtit studim, mė tė goditurat nga pagjumėsia janė femrat sesa meshkujt, ndėrkohė qė incidenca rritet me avancimin e moshės dhe arrin pikun pas tė 65-ave.

Sipas profesor Maurice M. Ohayon nga universiteti i Stanfordit (Usa), drejtor nė njė qendėr kėrkimesh epidemiologjike pėr gjumin ka njė mėnyrė pėr tė lexuar tė dhėnat e studimit.

“Ekspertėt i referohen njė nate normale gjumi, qė kap njė cikėl prej 90-110 minutash. Pagjumėsia manifestohet nė mėnyra tė ndryshme. Ka nga ata qė ankohen se vuajnė shumė para se t’i marrė gjumi dhe tė tjerė qė e kalojnė kėtė fazė, por qė nuk arrijnė tė flenė gjatė. Ndėrkohė qė njė person nė katėr zgjohet shumė herė gjatė natės, pra bėn gjumė me ndėrprerje”- thotė ai.

Zgjimet e shpeshta shkaktohen pėr arsye nga mė tė ndryshmet: nevoja pėr tė shkuar nė banjė, ndonjė dhimbje fizike, ndjenja e ankthit, por edhe shqetėsimi i shkaktuar nga prania nė shtrat e partnerit.

“Pėr fat tė keq, ka edhe shumė prej tyre qė manifestojnė tė gjithė shenjat e sipėrpėrmendura njėherėsh”- thotė mė tej profesori.

Mė shumė se sasia, sipas profesorit e rėndėsishme ėshtė cilėsia. Ai thekson se shumė i drejtohen medikamenteve tė ndryshme, por kėshillon prerė se kjo nuk mund tė bėhet pa rekomandimin e mjekut specialist, pasi pasojat mund tė jenė tė pakthyeshme, pėr shkak tė varėsisė qė mund tė krijojnė.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumėsia, femrat vuajnė mė shumė se meshkujt

Mesazh nga mozaa prej Sat Oct 04, 2008 7:14 am

Po ashtu edhe eshte qe femrat vuajn me shum nga pagjumsija se ju mashkujt jeni fajtor!hahaha
------------------------------
avatar
mozaa
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Taurus Horse
Numri i postimeve Numri i postimeve : 250
Ditelindja Ditelindja : 10/05/1978
Mosha Mosha : 40
Vendodhja Vendodhja : Kosovė
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 5
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 40
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 02/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumėsia, femrat vuajnė mė shumė se meshkujt

Mesazh nga toniweb prej Sat Oct 04, 2008 3:19 pm

Hahahahaha e kam idene qe kete faktor e kane mbajtur ne konisderazion si faktor kryesor studjuset e ketij kerkimi Very Happy
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pagjumėsia, femrat vuajnė mė shumė se meshkujt

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi