NJE INFORMACION ME SHUME MBI OBEZITETIN

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

NJE INFORMACION ME SHUME MBI OBEZITETIN

Mesazh nga so prej Thu Oct 02, 2008 7:59 pm

Ne ditet e sotme nje nga problemet qe na terheq vemendejen tone eshte edhe tema mbi OBEZITETIN

Organizata Boterore E Shendetesise ka deklaruar qe obeziteti eshte nje pandemi qe do te thote nje epidemiqe intereson gjithe planetit.ne bote me shume se nje miliard te personave jane mbipeshe e rreth 400 milion jane obeze.
OBEZITETI ESHTE SHKAKU I DYTE I VDEKJES NE BOTE PAS DUHANIT:shkakton diabetin,ipertension,gure ne temth,osteoartroze e disa tipe tumoresh.

"USHQIM NE DISPOZICION 24 ORE NE 24 E NJE JETE PA LEVIZJE BEJNE QE TE SHENDOSHEMI,POR OBEZITETI ESHTE NE RRADHE TE PARE NJE SEMUNDJE.SHPESH GJENETIKE"

Urdheri eshte:TE PARANDALOJME.Mjafton nje llogaritje e thjeshte meatematike:pjestoni peshen tuaj me gjatesine ne katror(P/h x h) e gjatesia duhet te jete ne metra,e numri qe del quhet Treguesi i Mases se Trupit(BMI-nga anglishtja)
Nese numri qe llogaritet eshte :
1.18,5-25 pesha juaj hyn tek normalja
2.25-30 jeni mbipeshe
3.>30 keni te beni me obezitet

NJE SEMUNDJE E VERTET
Obeziteti eshte nje semundje eshkaqet jane ato qe siperpermendem,por nje nga shkaqet kryesore eshte gjenetika.
Ka tipe te ndryshme obeziteti:obeziteti me nje BMI qe luhatet nga 30-35 kurohet me ndihmen e nej dietologu e te nje psikologu:nga 35-40 duhet te ndiqen ca rregjimee te shoqeruara edhe me cikle vizitash ne spital(day-hospital);>45 eshte keshillueshem shtrimi ne spital. Po shkaqet?shkaqet mind te jene nje disfunksionim i hipotalamusite nej difekti gjenit MC4R,qe e ben te trashegueshme kete semundje.
Hipotalamusi-nje pjese e trurit qe kontrollon ndjesine e urise e te etjes-merr nga leptina,nje hormon,sinjalin e te pangupurit.
Tek obezet mund te ndodheqe leptina eshte e pamjaftueshem ose mund te jete edhe ne sasi shume te medha,por qe hipotalamusi nuk eshte e afte te perceptoje ndjesine e te ngopurit.
MUND TE KETE SHERIM?Po,me dieta ciklike ete personalizuara,me ilaēe qe zevendesojne leptinen e qe modifikojne mekanizmine thithjes se yndyrerave,ilaēe qe zvogelojne ndjesine e urise

NE DISA RASTE ESHTE E NEVOJSHEM EDHE NDERHYRJA E KIRURGUT
Kirurgjia mbetet hapi i fundit per te bere,ne mungese te rezultateve pozitive.
eshte e mundur te reduktohet volumi i stomakut duke e ngushtuar me nje "unaze"plastike ose,me teknika me drastike,duke eliminuar nje pjese te organit.mund te perdoret edhe teknika BYAPASS e stomakut:ne kete menyre perjashtohen stomaku e duodeni(qe eshte pjese e zorres,e qe thith pjesen me te madhe te ushqimeve)nga kalimi i ushqimit.KUJDES!Pas nje nderhyrjeje te tille ,ne pergjithesi nuk eshte e vertet qe mund te hahet ēdo gje qe duam:uria nuk zvogelohet e pacienti duhet te mesohet te kontrolloje faktin qe volumi i stomakut te yij eshte i reduktuar.

NJE PROBLEM AMBIENTAL
Alan Johnson,sekretar angleztek shendetesia publike,ka krahasua rrritjen e obezitetit me nje katastrofe siē eshte ajo e NGROHJE GLOBALE.NJE EKZAGJERIM???
Tek obeziteti eshte dimostruar rendesia e mitokondrit"qendra e energjise"se organizmit tone e qe ndodhet edhe tek qelizat e indit dhjamor,te ndjeshem ndaj luhatjeve te temperatures :nese ben ftohte aktivizohen mitokondret e djegin kalorite,nese ben ngrohtenuk levizin.Kur ky mekanizem behet difektos per faktin se ne mesohemi me temperature te larta,termorregullimi i trupit tone nuk eshte optimale,prandaj djegim me pak kalori.


KESHILLE:BENI KUJDES ME ATO QE HANI E SIDOMOS BENI SHUME AKTIVITET FIZIK
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NJE INFORMACION ME SHUME MBI OBEZITETIN

Mesazh nga toniweb prej Thu Oct 02, 2008 8:37 pm

Informacion i sakte,aktual dhe i nevojeshem per ditet e sotme Cool
Flm So Wink
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

PSE ESHTE KAQ E RENDESISHME TE DIME SA YNDYRE KEMI ?

Mesazh nga so prej Sat Mar 14, 2009 7:54 am

Trupi yne eshte bere ne menyre te tille qe te kete nevoje per nje furnizim konstant materiali energjitik e ushqyes ,te nevojshme per funksionimin e tij.tejkalimet ashtu si edhe mungesat jane shkencerisht te lidhura me semundje qe ne format e tyre me te renda mund te qojne ne vdekje.
Nga nje studim bere nga Population health metrics ne nentor te 2006,eshte vene ne evidence qe per individet obeze jetegjatesia reduktohet nga 4-5 vjet ne krahasim me ate te personave te shendetshem.


Keto vitet e fundit jane kryer shume stidime nga komunitetet shkencore per te vene ne dukje efektet negative mbi shendetin ,duhur nga dieta te gabuara.


eshte tashme provuar qe nje ushqyerje  etejkaluar dhe obeziteti kantibojne ne perhapjen e semundjeve kronike degjenerative:


-diabeti i tipit II


-ipertension


-semundje kardioqarkulluese(infarkt ,iktus)


-semundje te veshkave


-tumore


-semundje te zorres


-semundje te melcise


-osteoporoza(dobesim i kockave)


ne personat e shendetshem,pesha e trupit e ne veēanti sasia e yndyres ne trup,jane nje tregues i nje rregjimi korrekt ushqyes.


 

------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NJE INFORMACION ME SHUME MBI OBEZITETIN

Mesazh nga klevi88 prej Mon May 11, 2009 6:41 pm

cfar esht ky diabeti tip II se shum e kam degjuar,ndryshon ne ca nga diabeti i zakonshem?
------------------------------
avatar
klevi88
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 6
Ditelindja Ditelindja : 21/06/1988
Mosha Mosha : 30
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 8
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 11/05/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NJE INFORMACION ME SHUME MBI OBEZITETIN

Mesazh nga so prej Mon May 11, 2009 8:06 pm

Diabeti eshte nje semundje qe mund te klasifikohet ne disa tipe:
-Diabeti i tipi I
-Diabeti i tipit II
-Diabeti i shkaktuar nga Alterim homeostatik i Glicemise
-Diabeti gjestacional(gjate shtatzanise)
-dhe tipe te tjera diabeti

Per sa i perket pyetjes tende ne lidhje me Diebetin II duhet thene qe i intereson popullsise se rritur ne moshe,dhe sidomos atyre MBIPESHE dhe HIPERTENSIV,pra eshte nje semundje qe lidhet ngushte me stilin e jeteses.
Shpesh here,edhe pse insulina eshte e pranishme ,glukozi nuk arrin te depertoje ne qelize sepse eshte prezente nej tip INSULINO-REZISTENCA keshtu qe glukozi qe nevojitet per te USHQYER qelizen ,grumbullohet ne gjak e ben qe te rritet GLICEMIA.Meqenese insulina prodhohet nga pankreasi,mundohet gjithmone qe te luftoje kete rezistence duke u prodhuar me shume ,por ne te njejten kohe SHKATERROHET e prodhohet gjithmone e me PAK.

Persa i perket diabetit qe njohim me mire ,pra ai i tipit I,duhet thene qe eshte nje semundje AUTOIMUNE dhe pankreasi nuk prodhon insuline(si pasoje e shkakterrimit te ishujve te Langerhansit,qe jane qelizat tipike te pankreasit qe prodhojne insulinenn) ose prodhon ne sasi te pamjaftueshme e zakonisht manifestohet tek personat nen 35 vjec,sidomos femije e adoleshent.


SHPRESOJ TE KEM QENE E QARTE SmileSmile
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NJE INFORMACION ME SHUME MBI OBEZITETIN

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi