Kakavijė, rikthehen radhėt kilometrike

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kakavijė, rikthehen radhėt kilometrike

Mesazh nga toniweb prej Mon Jul 07, 2008 10:52 am

Autobusėt me emigrantė bllokohen pėr disa orė nė kufi. Grekėt punojnė me njė sportel: Sot e kemi pushim.Njė ditė pushimi jave, qė si e diel bashkohet edhe me ndonjė nga festat e panumėrta fetare tė fqinjėve tanė, ka rikthyer radhėt e gjata tė emigrantėve nė Kakavijė.

Qindra emigrantė, qė donin tė hynin nė Shqipėri nėpėrmjet kėsaj pike kufitare, janė detyruar tė presin pėr disa orė nė radhė dje nė mėngjes. Sipas burimeve nga Policia e Gjirokastrės, nga ora 05:00 e mėngjesit deri nė orėn 07:00, njerėz dhe mjete kanė qenė nė pritje tė plotėsimit tė dokumentacionit, ndėrsa nga policia greke punohej me ritme tė ngadalta dhe vetėm me njė sportel. Ky ishte dhe shkaku kryesor i radhės se gjatė me mė shumė se 1 kilometėr.

Tė paktėn gjashtė autobusė me udhėtarė tė linjės ndėrkombėtare Greqi-Shqipėri qėndruan pėr orė tė tėra nė tė gdhirė tė ditės sė sotme nė anėn greke tė Doganės sė Kakavijės, nė pritje pėr tė hyrė nė tokėn shqiptare. Zėdhėnėsi i Drejtorisė Rajonale tė Kufirit dhe Migracionit pėr Qarkun e Gjirokastrės, Gentian Mullai, tha se "shkak pėr kėtė anomali nė Doganėn greke ishte mosfunksionimi me kapacitet tė plotė i sporteleve". Sipas tij, mėngjesin e djeshėm, kontrolli i pasaportave dhe autobusėve ėshtė kryer vetėm nga njė nėpunės.

Emigrantėt qė sapo kanė nisur tė vijnė pranė familjeve tė tyre pėr tė kaluar disa ditė pushime janė shprehur tė revoltuar pėr rikthimin e radhėve, duke thėnė se kėto janė tė qėllimshme dhe qė pėrsėriten njėsoj ēdo vit. Ata u kanė kėrkuar autoriteteve shqiptare qė tė ngrenė zėrin pranė Doganės greke, me qėllim qė tė mos pėrsėriten skenat e viteve tė kaluara, kur radhėt nė tokėn greke arrinin mė shumė se 5 kilometra. Gjithsesi, ndėrhyrja e palės shqiptare duket se e ka shkundur policinė greke, e cila nga 1 sportel nė hyrje ka filluar punėn me dy tė tillė dhe pas dy orėsh radhėt janė evituar.

"Autoritetet shqiptare kontaktuan me palėn greke dhe pas orės 07:00 gjithēka u normalizua", tha zėdhėnėsi Mullai, duke nėnvizuar se "kjo anomali nuk ka aspak lidhje me fluksin e emigrantėve shqiptarė".

Mėsohet se pas kėsaj situate, nė kėtė pikė kufitare ėshtė punuar me ritme normale dhe nuk ka pasur mė radhė. Nga ana tjetėr, nė anėn e tokės sonė nuk ka pasur radhė tė gjata, pasi ėshtė punuar me 3 sportele. Zėdhėnėsi i Policisė sė Gjirokastrės tha se radhėt nė Kakavijė janė tė rastėsishme dhe qė nuk do tė pėrsėriten mė nė ditėt nė vijim, pėr shkak tė masave qė po merren nga policitė e tė dyja palėve. Gjatė 24 orėve tė fundit, nė pikėn doganore tė Kakavijės kanė hyrė 1800 persona, mė sė shumti emigrantė, si dhe 270 mjete tė ndryshme.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi