Struktura e pc-sė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Struktura e pc-sė

Mesazh nga emperor123 prej Fri Apr 29, 2011 3:18 pm

[b]-Kryepllaka [/b]apo pllaka amė (ang. motherboard apo mainboard) ėshtė karta kryesore e kompjuterit, nė tė cilėn vendosen tė gjitha pjesėt tjera tė tij si procesori , karta grafike, karta e zėrit, pllakėzat e kujtesės, etj.
Qėllimi kryesor i pllakės amė ėshtė mbajtja e pėrbėrėsve tė tjerė shtesė tė kompjuterit, furnizimi i tyre me rrymė elektrike, dhe ndėrlidhja e tyre pėr funksionimin e sistemit.

Basic Input / Output System (BIOS) njė mikroprocesor i cili kontrollon funksionet mė kryesore tė kompjuterit dhe kryen njė vetė-test ēdo herė qė vihet nė pėrdorimė PC. -Peripheral Komponenti Express (PCI-E) - lidhjet pėr video, tinguj dhe video tė kartave tė kapur, si dhe njė mori tė kartave tė tjera Integrated Drive Electronics (IDE) - interfaces pėr hard drives Universal Serial Bus (USB) pajisje qė hyn nga jashtė Slot Memory. Kontrolluesit qė lejonė qė kompjuteri tė njohė drivera tė ri si p.sh. njė disk


Njėsia qendrore e pėrpunimit (anglisht:Central Processing Unit) ose shkurt CPU, ėshtė pjesė e njė sistemi kompjuterik i cili kryen udhėzimet e njė programi kompjuterik, dhe ėshtė njė element parėsor nė ushtrimin e funksioneve kompjuterike


Ky term ka qenė nė pėrdorim nė industrinė e kompjuterėve tė paktėn qė prej fillimit tė viteve 1960.Forma, hartimi dhe zbatimi i CPU kanė ndryshuar nė mėnyrė dramatike qė nga shembujt mė tė hershme, por operacioni i tyre themelor mbetet i njėjtė.


Veprimet e tij janė tė caktuara nga njė program me kodin e makinės. Detyrat kryesore tė tij janė operacionet aritmetike, leximi dhe shkrimi i tė dhėnave nė regjistrin e punės (kujtesa RAM) si zbatimin e urdhėresave nė Programe. Format moderne tė CPU-sė janė Mikroprocesorėt nė tė cilat tė gjitha integralet dhe pjesėt tjera pėrbėrės tė CPU-sė janė tė futura nė njė mikrointegral (mikrochip).


------------------------------
avatar
emperor123
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Aries Horse
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1
Ditelindja Ditelindja : 13/04/1990
Mosha Mosha : 28
Vendodhja Vendodhja : prishtinė
Hobet Hobet : kompjuter
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 1
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 4
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 29/04/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi