Torres-Vija, Spanja nuk ndalet

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Torres-Vija, Spanja nuk ndalet

Mesazh nga toniweb prej Sun Jun 15, 2008 9:58 am

Helenėt bien nga Olimpi, Rusia i nxjerr jashtė turneut .Spanja ka filluar tė mendojė qė tani pėr ēerekfinalet e EURO 2008, pasi ka mundur ekipin mė tė rrezikshėm nė grupin e saj, Suedinė. Djemtė e Aragones kanė triumfuar falė lojės sė dyshes sė sulmit, Fernando Torres dhe David Vija, tė cilėt kanė shkėlqyer pėrsėri duke shėnuar golat e fitores 2-1, ndonėse i ėshtė dashur tė presin deri nė minutat e fundit tė ndeshjes. Ka qenė Vija i cili me golin e tij nė minutėn e 92-tė ka vulosur rezultatin, duke u ngjitur pėrsėri i vetėm nė kreun e renditjes sė golashėnuesve mė tė mirė tė EURO 2008 me 4 gola.

Spanjollėt e kanė nisur takimin nė sulm, duke kėrkuar menjėherė tė gjejnė rrugėn e rrjetės. Nė rastin e parė tė rrezikshėm nė minutėn e 15-tė, ata arrijnė tė gjejnė avantazhin me anė tė Torres, i cili devijon nė mėnyrė spektakolare pasimin perfekt tė David Silvės. Duket se spanjollėt do ta kenė tė lehtė, por suedezėt kundėrpėrgjigjen duke rrezikuar me Elmander, i cili krijon panik para portės sė Kazijas me njė gjuajtje qė pėrfundon nė rrjetėn e jashtme. Mė pas ėshtė Larson qė ka njė mundėsi tė mirė pėr vendosur baraspeshėn nė shifra, por sulmuesi veteran i Suedisė e dėrgon topin mbi traversė. Aragones detyrohet tė bėjė njė zėvendėsim, pasi Pujol dėmtohet dhe i lė vendin Albiol. Suedia pėrfiton nga njė gjė e tillė, duke rrezikuar edhe dy herė tė tjera me anė tė Elmander dhe Ibrahimoviē, gjuajtjet e tė cilėve pėrfundojnė jashtė kuadratit. Megjithatė, insistimi i suedezėve rezulton i frytshėm, pasi nė minutėn e 34-t vjen edhe goli i barazimit me Ibrahimoviē i cili i shmanget mbulimit tė Serxho Ramos dhe e dėrgon topin pas krahėve tė Kazijas. Spanjollėt rikthehen nė sulm pėr tė kėrkuar edhe njė herė avantazhin, por suedezėt mbyllen nė mbrojtje, duke mos i lėnė shumė hapėsira kundėrshtarėve.

Nė pjesėn e dytė, Lagerbak vendos tė ulė nė stol Ibrahimoviē pėr ta ruajtur pėr takimin e fundit nė grup dhe forca sulmuese e Suedisė bie ndjeshėm. Janė disa raste radhazi pėr skuadrėn spanjolle, por Torres, Vija dhe Silva kontrollohen mjaft mirė nga prapavija e skuadrės nordike qė vendos tė pėrdorė kundėrsulmin. Aragones vendos tė ndryshojė diēka, duke larguar Iniestėn dhe Ksavin, pėr t‘i dhėnė hapėsirė Fabregasit dhe Santi Kazorlės. Megjithatė, ndryshimet e bėra nuk ndryshojnė shumė nė lojėn e Spanjės, e cila e ka tė vėshtirė t‘i afrohet portės sė Isakson, i cili kontrollon pa vėshtirėsi gjuajtjet nga distanca tė spanjollėve. Dukej se kjo ndeshje do tė mbyllej me barazimin 1-1, duke lėnė tė hapur gjithēka pėr sfidat e fundit tė Grupit D. Por David Vija tregon edhe njė herė se ėshtė nė formė tė shkėlqyer duke shėnuar pikėrisht atėherė kur gjithēka dukej e mbaruar, nė minutėn e 92-tė, pas njė aksioni ku shfaqet i vetėm para Isakson dhe e dėrgon topin qetėsisht nė shtyllėn e dytė, duke vulosur fitoren e skuadrės sė tij. Tashmė spanjollėt presin tė qetė takimin me Greqinė, ku Aragones mund tė aktivizojė zėvendėsuesit, pėr t‘i dhėnė njė pushim tė merituar titullarėve para ēerekfinaleve.

Grekėt eliminohen pas dy ndeshjeve, Rusi-Suedin pėr kualifikimin


Greqia bie nga Olimpi. Njė rėnie e rrufeshme, qė i kthen me kėmbė nė tokė pas triumfit tė pėrpara katėr viteve. Kampionėt nė fuqi mposhten 1-0 nga Rusia dhe eliminohen nga turneu vetėm pas dy ndeshjeve. Rusia e ka mposhtur Greqinė nė fazėn e grupeve edhe nė Euro 2004, por nė atė rast helenėt kanė arritur deri nė fund tė aktivitetit, duke u shpallur kampionė nė mėnyrė surprizė.

Ndryshe nga ndeshja e sė shtunės, e humbur 2-0 me Suedinė, trajneri Oto Rehagel ka ndryshuar taktikėn e lojės, duke kaluar nga mbrojtja me pesė lojtarė nė formacionin 4-3-3, duke aktivizuar nė sulm Liberopulos dhe Amanatidis pėrkrah Haristeas. Edhe Hidink ka bėrė dy ndryshime nė formacionin titullar tė sfidės sė parė, duke hedhur nė lojė mbrojtėsin Ignasheviē dhe mesfushorin Torbinski. Nė formacionin titullar 4-5-1 ka qenė edhe sulmuesi Pavlyēenko, i rikuperuar nga dėmtimi muskulor. Ndeshja fillon me rritėm tė shpejtė, por rasti i parė i rrezikshėm regjistrohet nė tė 11-n me Biljaletdinov, por gjuajtja nuk e shqetėson Nikopolidis. Pas tij, tentojnė edhe Pavlyēenko e Zhirkov, qė nuk gjejnė rrjetėn. Grekėt provojnė me Haristeas dhe Patsatzoglu, qė shpėrdorojnė pėrpara portės. Goli qė zhbllokon takimin vjen nė tė 33-tėn dhe mban firmėn e Zirjanov, i cili devijon nė rrjetė njė pasim akrobatik tė Semak, qė pėrfiton pas njė gabimi trashanik tė portierit grek, Nikopolidis. Pjesa e parė mbyllet me tre raste tė mira pėr rusėt, qė me Pavlyēenkon dhe Biljaletdinov nuk arrijnė tė dyfishojnė. Pas pushimit 15-minutėsh janė helenėt ata qė hyjnė mė tė karikuar nė lojė, duke tentuar tė barazojnė shifrat, megjithatė Haristeas, Karagunis, Liberopulos e Basinas janė tė pasaktė. Edhe tė besuarit e Hidink nuk mbeten mbrapa dhe me kundėrsulme tė shpejta kapin tė papėrgatitur mbrojtjen kundėrshtare, por finalizimi nė portė ishte handikapi kryesor: Pavlyēenko ka shansin mė tė mirė, duke u shfaqur i vetėm me portierin, gjithsesi e djathta e tij nuk ėshtė e kalibruar si duhet. Pas tij tenton edhe Biljaletdinov, qė nė dy momente ėshtė i pafat. Kjo sfidė pėrfundon me fitoren minimale tė rusėve, qė tashmė do tė luajnė kualifikimin nė takimin e fundit me Suedinė.


GRUPI D


Suedi-Spanjė 1-2

Greqi-Rusi 0-1


Spanjė 6 2 2 0 0 6-2

Suedi 3 2 1 0 1 3-2

Rusi 3 2 1 0 1 2-4

Greqi 0 2 0 0 2 0-3


NDESHJET

10 qershor

Spanjė-Rusi 4-1

Greqi-Suedi 0-2

14 qershor

Suedi-Spanjė 1-2

Greqi-Rusi 0-1

18 qershor

Greqi-Spanjė 20:45

Rusi-Suedi 20:45GRUPI D


Suedi-Spanjė 1-2

Greqi-Rusi 0-1


Spanjė 6 2 2 0 0 6-2

Suedi 3 2 1 0 1 3-2

Rusi 3 2 1 0 1 2-4

Greqi 0 2 0 0 2 0-3


NDESHJET

10 qershor

Spanjė-Rusi 4-1

Greqi-Suedi 0-2

14 qershor

Suedi-Spanjė 1-2

Greqi-Rusi 0-1

18 qershor

Greqi-Spanjė 20:45

Rusi-Suedi 20:45
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi