Vizat, Komisioni i Brendshėm i PE miraton Rezoluten

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Vizat, Komisioni i Brendshėm i PE miraton Rezoluten

Mesazh nga toniweb prej Tue Sep 28, 2010 1:14 pm

Komisioni pėr Liritė Civile, Drejtėsi dhe Punėt e Brendshme i Parlamentit Europian ka miratuar sot rezolutėn pėr heqjen e vizave me Shqipėrinė dhe Bosnjėn. MInistria e Pune te Jashtme e Shqiperise konfirmoi per TVNews24 se Komisioni hodhi ne votim Rezoluten e eurodeputetes, Tanja Fajon qe mori 49 vota pro dhe 2 vota kunder (nga 2 europarlamentaret holandeze). Nė kėtė mėnyrė hapet rruga e votimit tė kėsaj rezolute pėr heqjen e vizave brenda vitit 2010 nė Parlamentin Europian, e mė pas nga ministrat e Brendshėm tė BE-sė.

Nė mbledhjen e paradites sė sotme, komisioni votoi gjithashtu edhe pėr opinionin e miratuar nga Komisioni i Jashtėm, nė tė cilin thuhet se ky proces duhet tė kryhet sa mė shpejt.

Mė herėt komisioni hodhi nė votė amendamentin e paraqitur nga deputeti i majtė hollandez, Daniel Van Der Stoep. Sipas kėtij amendamenti si Shqipėria ashtu dhe Bosnja mė parė duhet tė tėrhiqen nga kjo konferencė nė mėnyrė qė kjo rregullore pėr heqjen e vizave tė zbatohet. Gjatė votimit amendamenti i Van der Stoep ėshtė rrėzuar me 49 kundėr dhe mori vetem 2 vota pro.

Tashmė rezoluta pritet tė kalojė pėr votim nė Parlamentit Europian nė seancat e 6 dhe 7 tetorit, dhe mė pas miratimi final nė 7 dhe 8 nėntor nga ministrat e Brendshėm tė Bashkimit Europian qe do te rekomandoje direkt heqjen e vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn, vendim ky qė hyn nė fuqi ekzekutive maksimumi para Krishtlindjeve, nė fund tė dhjetorit 2010.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi