DEHJA NGA DASHURIA

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

DEHJA NGA DASHURIA

Mesazh nga ELIE prej Fri Jun 06, 2008 12:02 am

Kur dashuria te deh, Ndjenja e maramendėse e mosgjeturisė, euforia e fuqishme dhe kaplimi i plotė me dashurinė e re, janė aq tė mbifuqishme sa qė ėshtė vėshtirė tė besohet se kjo ėshtė pasojė vetėm e emocioneve!
Psikologėt kanė vėrtetuar se, te njeriu i dashuruar ndodhin shumė tė tepėr reaksione se mendimet e thjeshta tė lumturisė. Disa studime tė fundit kanė zbuluar se janė disa lloje relative tė aktiviteteve kimike dhe neurotike qė ndodhin nė shkallė tė caktuar tė lidhjeve njerėzore.
Natyrish, vėshtirė ėshtė tė besohet se pėrfundimi i ēfarėdo hulumtimi mund tė bėjė qė dashuria tė jetė mė pak misterioze, mirėpo, megjithatė hulumtimet munden qė sė paku pak tė ndriqojnė pėrgjigjen nė pyetjen se pse njerėzit ndjejnė diēka tė tillė tė pazakonshme. Ēka ėshtė ajo qė i shtyen tė veprojnė ashtu si veprojnė.
Helen Fisher, profesoreshė e antropologjisė nė Rutgers University, ėshtė njėra nga shumė dijetarė qė besojnė se rufenė e dashurisė e forcojnė stimulansėt natyror nė kokė, neurotransmiterėt dopaminė dhe norepinefrin. Ajo thekson se edhe nėse vetėm mendojmė nė dashurinė tonė, sasitė e mėdha tė tajuara tė atyre materieve shkaktojnė humbjen e oreksit dhe dėshirėn pėr gjumė. A do tė thotė kjo se dashuria ėshtė njė llojė narkotiku natyror?!
"Ekzistojnė karakteristika tė pėrbashkėta qė lidhin dashurinė romantike me ato stimulansa natyrorė", thekson Helen Fisher. "Pėrndryshe, tjetėr me ēka mund tė pėrshkruhet mėnyra qė na shtyen tė mendojmė vazhdimisht nė personin qė e duam, ta dėshirojmė me aq afsh nė mėnyrėn si e bėjmė atė, t'i themi gjithēka, t'ia lexojmė poezinė tonė, madje edhe nėse ajo ėshtė e poezi e dobėt?"
Hulumtimet kanė treguar ngjashmėri mes ndjenjave eruptive dhe dashurisė romantike si dhe euforisė, varshmėria e sė cilės ndjehet kur ndodhesh nėn ndikimin e narkotikėve tė tillė. Kur personi ėshtė dashuruar me afsh, atėherė ėshtė i shqetėsuar ekstremisht dhe i tendosur, nėse nė afėrsi nuk e ka personin qė e donė. Atėherė ndjenė edhe dhimbje. Madje dhimbje tė fuqishme. Gjitha kėto simptome shfaqen edhe te tė verurit nga narkotikėt.
Kėshtu ėshtė vėrtetuar se aktivizohen tė njėjtat pjesė tė trurit te narkomanėt e varur dhe te personat qė janė tė dashuruar marrėzisht e qė nė dorė kanė fotografinė e dashurisė sė vet.
Mirėpo, siq me siguri tė gjith ne e dijmė, ndjenja fillestare e dashurisė nuk zgjat pėrjetė. Pėr kėtė prof. Fisher ėshtė pėrpjekur tė kuptoj raportin e stimulansėve biologjik dhe nė mėnyrė antropologjike tė jep shpjegim pėr shkallėt e dashurisė.
Ajo thekson se ekzistojnė tre shkallė tė dashurisė: Epshi, dashuria romantike dhe lojaliteti (apo dhėnia pas partnerit tė caktuar).
Pėr epshin mund tė thuhet se ndizet nga "ēdokush", dhe kjo ndodh me veprimin e hormoneve, si qė ėshtė testosteroni. Shkalla e dashurisė romantike, ndodh me reaksionet kimike tė pėrshkruar mė lartė dhe vėmendjen e drejton, gjithė energjinė e pėrqėndron vetėm nė njė person. Njeriu i tillė ėshtė nė gjendje qė nėse mund tė themi, gjithė univerzin ta identifikoj me personin qė e do. Pra gjithēka qė ekziston nė gjithėsi, pėr tė ėshtė personi nė tė cilin ėshtė dashuruar. Kjo ėshtė ndjenjė mė se e fuqishme.
Shkalla e fundit ėshtė dhėnia ndaj partnerit, dhe paraqet lidhjen e pėrhershme mes dy personave e qė bazohet nė rrespekt dhe nė tė besim e ndėrsjelltė.
------------------------------
avatar
ELIE
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Monkey
Numri i postimeve Numri i postimeve : 21
Ditelindja Ditelindja : 05/06/1980
Mosha Mosha : 37
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 0
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 05/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DEHJA NGA DASHURIA

Mesazh nga etta'$$ prej Fri Feb 27, 2009 1:45 pm

"DEHJA NGA DASHURIA VRASJA NGA VETMIJA"
------------------------------

etta'$$
Antar Aktiv
Antar Aktiv

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Taurus Rooster
Numri i postimeve Numri i postimeve : 285
Ditelindja Ditelindja : 21/05/1993
Mosha Mosha : 24
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 4
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 14
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 30/01/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DEHJA NGA DASHURIA

Mesazh nga ketrusha prej Sat Feb 28, 2009 5:06 pm

jo nuk eshte dehje..eshte sikur te jesh i verber dhe te mos shikosh te tashmen..por vetem fantazon..
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: DEHJA NGA DASHURIA

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi