Karta grafike

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Karta grafike

Mesazh nga toniweb prej Mon May 24, 2010 12:10 pm

Karta grafike ėshtė njė nga paisjet kryesore tė kompjuterėve modern. Kėto karta kanė nė brendesi te tyre GPU-ne (Graphic Processing Unit), ky i fundit eshte shume i ngjashem me CPU por ndryshon ne faktin qe eshte i optimizuar ne kryerjen e operacioneve matematike qe jane mese te zakonshme ne manipulimin e grafikeve. Ky optimizim eshte diferenca kryesore midis GPU dhe CPU.
Nje element tjeter i rendesishem i kartes grafike eshte memoria. GPU e perdor memorie per te ruajtur rezultatet e perkohshme qe asaj i duhen per te kryer operacione ne menyre sa me eficente. Kjo memorie mund te perdoret edhe per qellime te tjera si ruajta e imazheve te cilat do te shfaqen se shpejti ne monitor. Sasia dhe tipi i kesaj memorie eshte nje faktor shume i rendesishem.
Karta grafike lidhet me monitorin nepermjet RAMDAC, ky i fundit e kthen sinjalin nga dixhital ne analog, i cili me pas shkon tek monitori, qofte ky CRT apo LCD. Disa karta grafike kane me shume se nje RAMDAC, kjo ben te mundur lidhjen e me shume se nje monitori me skeden grafike.
Duhet permendur fakti se disa nga prodhuesit e kartave grafike kane vene ne dispozicion te perdoruesve karta grafike te cilat ndodhen ne pllake ame(motherboard), keto jane me pak te fuqishme se kartat grafike te jashtme por jane zgjidhja me e mire per pedoruesit me buxhet te ulet si dhe ne rastin e kompjuterave notebook.
Prodhuesit me te rendesishem te kartave grafike ne bote jane
* NVIDIA
* ATI
* INTEL
* VIA
Burimi: Wikipedia
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Karta grafike

Mesazh nga florim cilafi prej Mon Jan 16, 2012 9:56 pm

PERSHENDETJE. JU LUTEM ME TREGONI CILEN GRAFIKE ME PREFERONI : ATI HD 4650 APO NVIDIA GT520. RRESPEKT !
------------------------------
avatar
florim cilafi
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Libra Tiger
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2
Ditelindja Ditelindja : 05/10/1974
Mosha Mosha : 43
Vendodhja Vendodhja : shkup
Hobet Hobet : muzika,sporti...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 2
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 06/01/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi