Trojan horse

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Trojan horse

Mesazh nga toniweb prej Mon May 24, 2010 12:10 pm

Kali i Trojės (ang.: Trojan horse ) ėshtė njė malware i fshehur nė njė program tjėtėr i cili pastaj kryen detyrėn pėr te cilėn ėshtė dėrguar. Kėshtu qė worm-ėt ose virus-at, mund tė jenė Kal i Trojės. Shpeshėherė trojanet hapin porta tė kompjuterit pa dijen e shfrytėzuesit dhe shkarkojne virusa nga ndonjė faqe e caktuar e internetit. Ai poashtu mund tė ju vjedhė fjalekalimet t“i kopjojė tė dhėnat apo tė ekzekutojė ēfardo qoftė aplikacioni. Por mė sė keqi ėshtė ajo se ai mundė tė autorizoj dikė tė hyjė nė rrjetin apo kompjuterin tuaj dhe tė marrė kontrollin mbi tė.
Evoluimi i trojanėve
Versionet e para tė trojanėve (shkurt nga kali i Trojės) nuk ishin shumė diskret sepse ata kur lansoheshin afishonin njė mesazh tė errorit tė tipit: “njė faill.DLL requis xxxxx.DLL nuk ėshtė gjetur”. Por versionet mė tė reja tė trojaneve ėshtė shumė vėshtirė tė detekthen sepse ata jan shumė diskret dhe mundė tė jenė nė mbrendėsin e njė programi i cili funksionon normalisht.
Detektimii trojanėve
Prezencen e njė kali tė trojės mund ta hetojmė me funksionim tė pazakonshėm tė kompjuterit. P.sh kur jemi tė lidhur nė internet hard disku juaj punon edhe pse ju nuk bėni asgjė apo nėse dritaret hapen e mbyllen pa kontrollin tuaj do tė thotė se ka gjasa tė mėdha tė jeni i infektuar.
Mbrojtja nga trojanėt
Nėse ju dyshoni se jeni tė infektuar nga ndonje trojan ėshtė e rekomandueshme tė pėrdorni njė program i cili i heton dhe i largon kėta nga kompjuteri juaj.
Burimi:Wikipedia
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi