Cracker

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Cracker

Mesazh nga toniweb prej Mon May 24, 2010 12:09 pm

Krakeri (ang. cracker, quhet edhe Black hat - kapelezi) ėshtė emėrtimi nė fushėn e informatikės qė nėnkupton:
* njė person qė depėrton nė njė sistem kompjuterik pa leje, me qėllim pėr t“a dėmtuar (fshirjen e sirtarėve, vjedhjen e numrave tė kartave kreditore, vendosjen e vireve, etj.), pėr ta pėrdorur kėtė kompjuter si urėkalim pėr sulme tė tjera ose edhe pėr tė shfrytėzuar aftėsinė e tij njehsuese ose gjerėsinė e kanalit tė rrjetit.
* njė person qė ndryshon kodin (ēelėsin) e softuerit pėr tu dėfryer (shpesh nė softuerin e lojrave).
Me fjalė tė shkurtra, krakeri ėshtė njė haker shkatėrrues dhe keqbėrės nė rrjetet kompjuterike.
Burimi: Wikipedia
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi