Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Mesazh nga ELIE prej Thu Jun 05, 2008 11:58 pm

Martesa zgjat jeten dhe ne menyre te konsiderueshme. Niveli me i larte i vdekshmerise tek beqaret eshte i njejte me ate te duhanpiresve", ka thene Endrju Oseald, docent i ekonomise ne Universitetin Uoruik dhe kordinator i kerkimeve qe kane bere te ditur se si stili i jetes se beqareve eshte me pak i shendetshem per shkak te stresit dhe te mungeses se nje pike te forte referimi

Alkoli dhe duhani jane nje hic para te qenit beqar, duket se eshte arsyeja e pare qe ve ne rrezik jeten e njerezve. Dhe te rrezikuar nuk jane vetem meshkujt, por edhe femrat. Kjo eshte teza e mbeshtetur nga nje studim i kryer nga studiues te Universitetit Uoruik ne Britanine e Madhe. Kerkimi eshte bere nga nje ekip studiuesit te Universitetit te Uoruik ne harkun e nje dhjete vjecari ne 10.000 tridhjete dhe dyzet vjecare britanike.

Gjate studimit, mes 10.000 pesronave te monitoruar ka patur 600 vdekje. Studiuesit kane nxjerre nivelet e ndryshme te vdekshmerise mes femrave dhe meshkujve te martuar, beqare, te divorcuar dhe te ve, duke zbuluar qe rreziku per te vdekur eshte me i larte prej 10% tek meshkujt beqare dhe 4.8% tek femrat beqare, ne krahasim me meshkujt dhe femrat e po kesaj moshe qe jane te martuar.

"Martesa zgjat jeten ne menyre te konsiderueshme. Niveli i vdekshmerise mes beqareve eshte i njejte me ate te duhanpiresve", ka thene profesor Endrju Osvald, docent i ekonomise ne Universiteti Uoruik dhe kordinator i studimit. Ende nuk eshte bere nje analize e detajuar e ketyre rezultateve, por profesori pohon se shkaku i vdekshmerise me te larte duhet kerkuar tek stili i jetes me pak te shendetshme qe bejne beqaret ne krahasim me te martuarit. Pijne me shume, pasi lidhin dhe me shume shoqeri, punojne me shume, pasi jane te perqendruar tek profesioni, jane te stresuar pasi nuk kane nje partner, me te cilin te ndajne problemet.

Nderkohe qe ciftet e martuar, jane te prirur per te ndjekur nje regjim ushqimor me te mire, si dhe te jetojne ne shtepi me te rehatshme. Nderkohe femijet kane nje rol me stabiluzues, nderkohe qe ai qe nuk i ka eshte me i predispozuar per te rrezikuar. "Gjatesia e jetes se nje personi varet nga shume faktore, si ekonomike ashtu dhe sociale. Por kerkimi jone ka treguar se martesa eshte me se shumti faktori me i rendesishem per te percaktuar jetegjatesine e nje personi", shpjegon profesor Osvald, duke theksuar se te ndash jeten tende me personin e dashur zvogelon stresin dhe lehteson mendimin pozitiv. Pavaresisht nga efektet e saj pozitive tek shendtei, martesa vazhdon te jete ne renie.
------------------------------
avatar
ELIE
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Monkey
Numri i postimeve Numri i postimeve : 21
Ditelindja Ditelindja : 05/06/1980
Mosha Mosha : 37
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 0
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 05/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Martohuni: Ju bėn mirė dhe ju zgjat jetėn

Mesazh nga so prej Sun Oct 19, 2008 10:56 am

Kam lexuar nje studim ne lidhje me martesen ku tregon qe i vetmi zvantazh eshte fakti qe te formosh familje ben qe te shendoshesh sepse rriten komoditet.
Ndersa vantazhet jane :

1.NE CIFT JETOHET NGA 5(per grate) DERI 10(per burrat) VJET ME SHUME

2.MARTESA ESHTE NJE ANTIDEPRESIV(edhe pse e ve pak ne dyshim kete konfirmim)
sipas nje studimi danez martesa eshte nje antidepresiv sepse familja garanton nje fare stabiliteti e nuk le vend per vetmine

3.RREZIKU PER ALZHEIMER REDUKTOHET GATI 50%:shpjegimi eshte sepse ka me shume lidhje nderpersonale dhe shoqerore qe jeta familjare mund te jape.

4.PERBALLOHET ME MIRE KANCERI I PROSTATES:nese jane te prekur nga kanceri i prostates ,burrat e martuar kane nje shprese per te jetuar gati dyfish me te madhe ndaj beqareve dhe shpjegimet e mundshme jane 2: A)prania e nje personi tjeter (te gruas)jep kurajo e rrit rezistencen
B)aspekti tjeter i perket fushes seksuale,qe eshte nje faktor mbrojtes per prosaten

5)BASHKIMI BEN FUQINE SEPSE LUFTOHET GRIPIT:nje studim bere nga Universiteti i BIRMINGHAM tregon qe te martuarit kane nje sistem imunitar me te forte dhe me eficient,ndersa kush eshte i pa lumtur me martesen rrezikon po aq sa edhe nje beqar,mos me shume sepse rritet stresi.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi