User Datagram Protocol

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

User Datagram Protocol

Mesazh nga toniweb prej Mon May 24, 2010 12:08 pm

User Datagram Protocol (shqip: Protokolli i Paketave tė Pėrdoruesit, shkurt UDP) ėshtė njė nga protokollėt kryesorė sė Suitit tė Protokollėve tė Internetit. Me anė tė UDP, programe nė rrjetet kompjuterike mund tė dėrgojnė mesazhe tė shkurta njėri tjetrit, tė njojtura si paketa (duke pėrdorur Socket i Paketave). Protokolli u projektua nga David P. Reed nė 1980.
UDP nuk garanton reliabilitet (en: reliability) ose radhimin nė rrugė si TCP bėn. Paketat mund tė vinė tė pa radhitura, tė duken tė dyfishta, ose tė humbasin pa paralajmėruar. Jo kontrollimi i vėndarritjes sė paketave e bė UDP tė shpejtė dhe mė eficientė pėr aplikacionet qė nuk duhen tė garantojnė mbėrritjen e paketave. UDP ėshtė e nevojshme pėr shėrbyesėt (server) qė i pėrgjigjen pyetjeve (queries) tė vogla nga njė numėr shumė i madh klientėsh. Nė kundėrshtim me TCP, UDP ka kompatibilitet me shpėrndarjen e paketave (en packet broadcast, i dėrgon paketa tė gjithve nė njė rrjet lokal) dhe multicasting (i dėrgon paketa tė gjithė atyre qė janė tė nėnshkruar).
Nė disa nga aplikacionet e rrjetės qė pėrdorin UDP pėrfshihen: Domain Name System (DNS), streaming media applications si IPTV, Voice over IP (VoIP), Trivial File Trannsfer Protocol (TFTP), dhe lojrat nė rrjetė.
Burimi: Wikipedia
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi