Virusi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Virusi

Mesazh nga toniweb prej Mon May 24, 2010 12:07 pm

Virusi ėshtė njė program i vogėl i cili ėshtė nė gjendje tė shumėzohet e tė shpėrndahet nėpėr funksionet e caktuara tė kompjuterit dhe ta bėje atė qė tė mos funksionoj normalisht apo ta shkatroj gjithė sistemin e exploatimit.
Por dėmet mund tė jene tė ndryshme ka nga ata qė sjellin pak dėme si psh ata qe sulmojn mausin apo tastaturėn disa tė tjėrė pengojn disa programe tė funksionojn normalisht por me tė rezikshmit sot janė nė gjendje ta fshijnė tėrė hard diskun.
Si lindi virusi i parė
Nė fillim tė viteve tė 60 kėrkuesit e laboratorit Bell krijojn njė lojė ku dy programe kanė pėr mision ta shkatrojn njėri tjetrin.Kėta dy programe kishin aftėsi qė tė vetė shumėzoheshin dhe kėtu pra u vėn bazat e virusit Termin virus i pari e pėrdor profesori amerikan Fred Cohen pėr tė pėrshkruar programet qė kanė mundėsi tė reprodukohen dhe tė shpėrndahen pėrmes rrjetit informatik.
Ēfare janė viruset?
Virus ėshtė fjale e pergjitheshme pėr programe keqberese qe janė te afte te infektojne kompjuterat dhe te shperndahen vetvetiu. Viruset nuk lindin vetvetiu por programohen nga specialistet e kompjuterave pėr te kryer funksione te ndryshme. Viruset kane pėr qellim demtimin e skedareve, fshirjen e memorjes, pergjimin dhe spiunimin, vjedhjen e informacionit, ngadalesimin e rrjeteve kompjuterike, etj.
Virusi i parė informatik “Brain”
Dy pakistanez Basit dhe Amjad Alvi krijuan njė program i cili sulmonte boot sektorin e disketes dhe te hard diskut. Qellimi i tij nuk ishte qė ti shkatronte tė dhėnat por vetem ,tė afishoj njė reklame tė tyre ! Vetem pas dy vjetesh lajmėrohet antivirusi i parė pėr ta desaktivuar brain dhe pėr tu mbrojtur prej tij. Ndėrsa sot nevojiten vetem disa orė pėr ta gjetur antivirusin.
Me shfaqjen e virusit Melissa merr fundė epoka ku viruset shpėrndaheshin vetėm nė menyre manuela, pėrmes disketave. Ky virus shpėrndahet pėrmes internetit i fshehur njė dokument Word dhe prej kompjuterit tė infektuar ai shpėrndahej nė 50 adresat e para nė blokun e adresave tė Outlokut. Ky virus infektoi me shume se 300.000 kompjuter.
Burimi: Wikipedia
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi