Wireless LAN

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Wireless LAN

Mesazh nga toniweb prej Mon May 24, 2010 12:05 pm

Wireless LAN dmth. “lidhje ajrore” te nje “Siperfaqe Lokale/Vendore e Rrjetit Kompjuterik” i cili mundeson te komunikojne permes signale digjitale (eng. digital singlans).
WLAN – qėndron pėr Wireless LAN por njihet edhe me termet si WiFi ose IEEE 802.11. Pra WLAN d.m.th. Wireless Local Area Network. Info: WiFi qė shihni nė pakot e WLAN-komponenteve qėndron pėr Wireless Fidelity nga kompania Wireles Ethernet Compatibility Alliance shkurt WECA. WECA ėshtė njė alliance prej disa kompanive qė parashtrojnė standardet pėr WLAN-komponentet.
Mbi WLAN nė pika tė shkurta do ti pėrmendi disa karakteristika tė rėndėsishme.
Teknika e transportimit tė Datave pa kabla quhet Wireless LAN. IEEE 802.11 ėshtė standart pėr WLAN qė ėshtė zbuluar nė vitin 1997 nga instituti amerikan: Institute of Electrical and Electronics Engineersist, pra kjo organizatė qėndron pas IEEE shkurtesės. Kjo organizatė ėshtė pėrgjegjėse jo vetėm pėr komponentet nė fushėn Computer-ike por edhe nė fushėn e elektronikės dhe elektroteknikės. Momentalisht egzistojnė 860 IEEE standarte dhe 700 janė nė fazėn zbuluese.
Nė sektorin shtėpiak pėrdoren IEEE 802.11 dhe IEEE 802.11b, por edhe tė tjerė standarte egzistojnė. Ndryshimi ndėrmjet variants a dhe b ėshtė qė varianta a punon nė njė frekuenc prej 5 GHz kurse b pėrdor 2,4 GHz. 2.4GHz qėndron nė tė ashtėquajturėn ISM-frekuenc dhe kjo ėshtė mė e rėndėsishmja! ISM qėndron pėr Industrial Scientific and Medicine, dhe ėshtė e lirė pra nuk duhet tė paguhet nėse shfrytėzohet kjo teknologji !
Mė nė fund edhe nė Evropė ėshtė dhėnė e lirė (qė nga fundi i vitit 2002) edhe IEEE802.11a.
Mė parė ishte e lirė pėr pėrdorim vetėm nė USA. IEEE802.11a ėshtė mė e shpejtė se sa IEEE802.11b.
A-standardi arrin transferimin e Datave maximal prej 56 MBit/s kurse B-standardi vetėm 11 MBit/s prej njė gjatėsi ndėrmjet 30m (metrave) (teoritikisht). Nėse rritet kjo distancė vetėm prej 70 metreve atėherė Transferrate bie nė 5,5 MBit/s, kurse nė njė largėsi prej 100m kjo performancė bie nė 2,1 MBit/s.
Pėr tė rritur performancat pėrdoren tė ashtėquajturin Range Extender. Nė USA GSM Mobil pėrdorin frekuencat prej 1.900 MHz (1,9 GHz), kurse nė Evropė 900 MHz dhe 1.800 MHz (1,8 GHz). Nė frekuencėn prej 2,4 GHz punojnė edhe aparate qė pėrdoren nė kuzhinat tona, Microwave, dhe janė njė faktor pengues dhe destabilizues pėr WLAN komponentet.
Nė Evropė qėndrojnė 13 kanale pėr pėrdorim tė WLAN kurse nė USA vetėm 11 kanale. Njė kanal ėshtė i gjėrė prej 22 MHz, kėto kanale kanė njė ndėrmjetėsim prej 5MHz. Qė tė mos vie deri tek pengesat ndėrmjet kanaleve shumėzoni 5 MHz me 5 kanale, qė jep njė shumė prej 25 MHz. Pasi qė gjerėsia e njė kanali ėshtė 22 MHz, 22 MHz mundsojnė njė distancė tė vie deri tek pengesat e frekuencave tė kėtyre kanaleve.
Pėrparsitė dhe tė metat e WLAN
Pėrparsitė qė ofron WLAN janė qė nuk duhen kabllat tė shtrihen dhe instalohen.
WLAN ofron flexibilitet dhe mobilitet. Kėsi soji shfytėzuesit qė pėrdorin Notebook mund tė lėvizin tė lirė dhe nuk janė tė mvarun nga prizat e rrjetės. Nė metropolet e sotme por edhe nė aeroporte dhe hotele me ndihmėn e tė ashtė quajturve Hotspots, mundeni tė surfoni dhe komunikoni pa ndonjė problem. Info: Hotspot quhen pikat ku mundeni tė qaseni nėpėrmjet WLAN nė Internet.
Por kujdes gjatė surfimit mundeni tė ju kushtoj shtrenjt. Sė pari kontrolloni qmimet dhe ofruesit e WLAN.
Tė metat e WLAN janė qė IEEE.11b mund tė transferon Datat vetėm me njė shpejtėsi prej max. 11 Mbit/s. Me rritjen e shfrytėzuesve tek WLAN kjo performanc bie dukshėm. Njė problem tjetėr nuk janė stabile sikurse LAN. Nėse vie deri tek pengesa e WLAN sinjalit ndėrprehet transferimi i Datave. Pengues janė edhe Radar stacionet e ushtrisė apo satcionet qė punojnė me frekuenca tė ngjajshme, trafostacionet elektrike etj.
Materialet qė pengojnė dhe janė shkaktarė pėr humbjen e sinjaleve tė WLAN janė si mė poshtė :
Materiali ndėrtues Humbja e performancave
Dru, gips, qelq E ulėt
Ujė, muri prej gurėve E mesme
Muret masive, tė betonuara E lartė
Metal masiv Shumė e lartė
Njė ndėr pikat mė tė dobėta tek WLAN ėshtė siguria.
Tek LAN njė Hacker duhet qė nė njėrin skaj tė kabllės sė rrjetės tė sė paku tė ketė njė lidhje ose njė lidhje nė LAN tė shfrytėzon pa u hetuar. Kurse WLAN nuk posedon ndonjė fund tė kabllės por dėrgon Datat me valė nė tė gjitha drejtimet. Me fjalė tė tjera gjdo Computer qė kontakton nėpėrmjet njė WLAN karte teknikisht munden Datat tė shihen dhe pranohen. Disa medoda mė e njoftuna pėr pėrgjimin e WLAN rrjetave janė :
Wardriving
Realizohet me njė Notebook qė ka tė instaluar njė Tool pėr analizimin e rrjetave. Nėse Notebook-in tuaj pėrforconi edhe me njė antenė externe rritet edhe distanca pėr pėrgjimin e WLAN-rrjetave. Wardriving nuk ėshtė njė metodė atakuese dhe nuk denoheni nėse pėrgjoni ndonjė WLAN-rrjetė. Kjo ėshtė baraz sikurse dyert dhe dritartet e shtėpisė tuaj lerni hapun e dikush shikon nė shtėpinė tuaj por nuk dėmton apo merr diēka.
Eavesdropping
Njė medodė tjetėr pėr atakimin e WLAN-rrjetave ėshtė Eavesdropping=pėrgjim. Sulmuesi sė pari kontrollon sigurin e njė WLAN-rrjete dhe pastaj me njė Program pėrgjues (Sniffer-Tool) mundet tė gjitha Datat tė spiunon. Kjo ėshtė ana negative e Sniffer-Tool-ve,
Denial of Service
Sa i pėrket rrjetave nuk kemi vetėm spiunimin por edhe sabotimin e kėtyre rrjetave. DOS shkurtesa qėndron pėr Denial of Service qė me anė tė kėtyre atakeve shkakėrrohet plotėsisht njė LAN apo WLAN-rrjetė.
Hi-Jacker
Me siguri ndoshta keni krijuar njė Internet lidhje (ICS) tė pėrbashkėt nė rrjetėn tuaj qė tė mund edhe shfrytėzuesit tjerė pa ndonjė vėshtėrsi tė munden tė qasen nė Internet. Por ndosha nuk keni menduar pėr sigurinė qė edhe shfrytėzuesit tjerė munden tė qasen nė rrjetė tuaj. Sė pari kėto surfues qė shfrytėzojnė rrjetėn tuaj, vėrtetojnė qarkullimin e Datave deri sa tė shohin Computer-in apo mė mirė me thanė IP-address-ėn qė drejton Frames.
Pastaj kėto surfues tė padėshiruar kėtė IP-address vendosin nė Notebook-in e tyre si Gateway ku dotė munden tė surfojnė me shpenzimet tuaja.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi