Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga ELIE prej Thu Jun 05, 2008 11:58 pm

Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???


Kush e urdheron njeriun mendja apo zemra ??? E bera kete pyetje se ca here na mundon, zemra na thote te veprojme ndryshe ne ca raste, situata, por mendja edhe logjika ta do ndryshe. Ca here njerezit thone "e bera ashtu sic ma donte zemra" a eshte kjo se zemra e urdhoje, i dha drejtim se cfare te bente apo eshte truri ai, qe vendose se cfare bejme ne ne jeten e perditeshme ??? Ka raste ne jete qe zemra na thote ndryshe e mendja dryshe, pershembull: nje dite te bukur pranvere, zemra na i do te dalim shetije, e mos te shkojme ne pune, por ne anen tjeter truri nuk te le te veprosh ne kete menyre, se na thote qe duhet te shkojme ne pune. A eshte ndonje here qe cfare do zemra, nuk e pranon truri ??? ose ne dashuri per shembull, e shikon qe djali apo vajza qe do jane genjeshtare ose jane hajdut, llogjika (truri) te thote mos u shoqero, lere nuk eshte ky per ty, por zemra thote jo, se ajo ndjen dashuri, eshte ne kundershtim me cfare truri(llogjika) na ndjene. Pra zemra me trurin a mendonje te njeten gje ne te njeten kohe ??? ??? ??? E kush na shtyn ne te bejme, te veprojme, sic veprojme ne jete ???, nga kush stimulohet veprimi yne nga zemra apo truri ??? Pse ca njerez bejne sic ju do zemra, por predikojne sic e do llogjika (truri) ??? bile nga kjo ka dale edhe fjala e urte popullore " beje sic them une, e mos beje sic beje une" A eshte kjo beje sic predikoje une, e mos beje se c'beje une (se une beje c'me do zemra, e jo si e do predikimi) Shumicen e rasteve njerzit nuk bejne sic ju do zemra por sic e do llogjika, por kush eshte me e forte truri apo zemra ??? ???
Zemra ka bernda ndjenjat, ndersa truri ka brenda cfare eshte e llogjikshme, e arsyeshme, per ate situate apo ceshtje. Pershembull: dikush vjen me vrap e ta rremben canten, ti po e kape, zemra te thote ta rahesh, por truri (llogjika) ta do mos ta rrahesh por ta lesh ne dore te policeve. Ne kete rast ke do te degjonit cfare zemra thote apo cfare truri thote ??? ??? Zemra ngaqe stimulohet nga ndjenjat ca here te bene gjake nxehte, por eshte truri ai qe nuk te le ne disa raste te besh cfare zemra te do. Por prape lind pyetja pse njerzit kur te urojne thone "T'u befte si ta doje zemra" ??? ??? A thua ky urim ka dale se shume veta mendojne ose duan te veprojne sic jua do zemra, e jo si ua do truri(llogjika) ??? ??? A jane njerzit ca here te frenuar te veprojne sic jua do zemra ??? ??? A mendoni se nje tru i dobet, mund te ndikohet nga zemra ??? ??? Po kur njerezit lozin bixhoze, e kane fituar nje shume te madhe parash, edhe eshte nje rast o i humbin te gjitha ose i benje ato dyfishin, zemra thote jepi, ndersa truri thote jo mbaje cfare ke se ka mundesi mund te humbesh, ne kete rast, kush mund ta stimuloje veprimin e njeriut truri apo zemra ??? ??? ??? Ca here ne vihemi ne pozite, se nuk dime si te verpojme, ca here ne duam te urrejme, te mbajme inate,etj por zemra na thote jo.


Pra si mendoni ju kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???
------------------------------
avatar
ELIE
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Monkey
Numri i postimeve Numri i postimeve : 21
Ditelindja Ditelindja : 05/06/1980
Mosha Mosha : 37
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 0
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 05/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga toniweb prej Fri Jun 06, 2008 10:07 am

Une jam i mendimit qe njeriun e urdheron truri pra llogjika deri sa nuk hyn ne mes dashuria(e verte)mbas ketij momenti mendoj qe ne nje faze te pare urdheron me shume zemra sesa mendja por me pas njeri i dashuruar fillon dhe arsyeton!
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga frallapi prej Mon Jun 09, 2008 10:05 pm

Me kujtohet nje rast ne demostratat e vitit 1981 ne Prishtine.Oficeri serb gjuante ne mase me revole nga nje tank,dhe asnje demostrues nuk u largonte perkunrazi, te gjithe ju versuleshin tankut!Me kete vertetoj mendimin e mesiperm te zotriut TONIWEB.
------------------------------
avatar
frallapi
Antar i Rregullt
Antar i Rregullt

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Cancer Tiger
Numri i postimeve Numri i postimeve : 107
Ditelindja Ditelindja : 12/07/1962
Mosha Mosha : 55
Vendodhja Vendodhja : Frankfurt
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 0
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 07/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga neti prej Mon Nov 03, 2008 7:32 am

Ne qofte se njeriu nuk eshte i dashuruar atehere them se e urdheron truri.Dhe ne qofte se nje person bije ne dashuri atehere mendoj se e urdheron zemra.pershendetje te gjithve
------------------------------
avatar
neti
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Aries Cat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1
Ditelindja Ditelindja : 01/04/1987
Mosha Mosha : 31
Vendodhja Vendodhja : RODOS GREQI
Hobet Hobet : FUTBOLLI
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 0
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 03/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Action prej Tue Nov 11, 2008 9:48 pm

Pajtohem me ata qe than Truri ,
Permese i udheq organet e tjera
------------------------------
avatar
Action
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Horse
Numri i postimeve Numri i postimeve : 27
Ditelindja Ditelindja : 27/07/1990
Mosha Mosha : 27
Vendodhja Vendodhja : Podujevė
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 0
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 11/11/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga edo prej Sun Dec 21, 2008 9:53 am

Ndonjehere as zemra as truri
------------------------------
avatar
edo
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Horse
Numri i postimeve Numri i postimeve : 12
Ditelindja Ditelindja : 30/07/1966
Mosha Mosha : 51
Vendodhja Vendodhja : athine
Hobet Hobet : sporti muzika
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 31/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga ketrusha prej Sat Feb 21, 2009 8:50 pm

me raste..kur je i dashuruar je qorr dhe te drejton zemra..
------------------------------
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga so prej Sun Feb 22, 2009 10:42 am

nuk do te ihte keq sikur te dyja gjerat te nderthureshin me njera tjetren ,por llogjika dueht te mbizoteroje
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga ketrusha prej Mon Feb 23, 2009 1:25 pm

ke te drejte so,por ndodh qe nuk llogjikon...
------------------------------
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga etta'$$ prej Fri Feb 27, 2009 1:39 pm

une mendoj qe mendja urdheron perderisa sjemi te dashuruar ama ne njerzit ndonjehere me shum e degjojm zemren se mendjen e cila ka drejt ende se di sepse ndonjehere kan 2 -at am mendja urdheron e zemra punon.
------------------------------

etta'$$
Antar Aktiv
Antar Aktiv

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Taurus Rooster
Numri i postimeve Numri i postimeve : 285
Ditelindja Ditelindja : 21/05/1993
Mosha Mosha : 24
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 4
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 14
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 30/01/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Piranja prej Thu Mar 19, 2009 11:13 pm

Sigurisht qe TRURI esht shoferi i trupit ton . Por ne kemi qef te themi ZEMRA se smund te thush dashurova me Arrow Arrow TRU
------------------------------

Piranja
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Pisces Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 5
Ditelindja Ditelindja : 20/03/1983
Mosha Mosha : 35
Vendodhja Vendodhja : Te lagja ime
Hobet Hobet : kafja dhe cinarja
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 6
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 19/03/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Piranja prej Thu Mar 19, 2009 11:33 pm

FZULJHBKN
------------------------------

Piranja
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Pisces Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 5
Ditelindja Ditelindja : 20/03/1983
Mosha Mosha : 35
Vendodhja Vendodhja : Te lagja ime
Hobet Hobet : kafja dhe cinarja
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 6
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 19/03/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga ketrusha prej Fri Mar 20, 2009 9:14 am

Piranja shkruajti:FZULJHBKN

?????
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga edo prej Sat Mar 21, 2009 5:21 pm

dashuria kalon nga stomaku dhe perfundon ne tru
------------------------------
avatar
edo
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Horse
Numri i postimeve Numri i postimeve : 12
Ditelindja Ditelindja : 30/07/1966
Mosha Mosha : 51
Vendodhja Vendodhja : athine
Hobet Hobet : sporti muzika
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 31/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga ketrusha prej Sat Mar 21, 2009 6:00 pm

edo shkruajti:dashuria kalon nga stomaku dhe perfundon ne tru
hihihi...sa pershkrim i bukur Very Happy
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga so prej Sat Mar 21, 2009 6:06 pm

edo shkruajti:dashuria kalon nga stomaku dhe perfundon ne tru
me duket se per shume persona nuk kalon fare ne tru,lere pastaj ne zemer..humbet rruges
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga ketrusha prej Sat Mar 21, 2009 6:08 pm

so shkruajti:
edo shkruajti:dashuria kalon nga stomaku dhe perfundon ne tru
me duket se per shume persona nuk kalon fare ne tru,lere pastaj ne zemer..humbet rruges

drejtim i paditur Very Happy
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Shitsi prej Fri Jun 12, 2009 4:15 am

Njeriu mbrenda qenjes ka diqka qe esht me kryesorja,,,,dhe ajo esht zemra,,,aty gjendet dashuria e nje qenje,,nje njeri pa zemer nuk mund te dashuroj,,, zemra esht udhrefyesja me e drejt e mundeshme,,askush ne bot nuk mund te kshilloj me mir se zemra jote,,kurse truri esht pjesa qe prodhon inteligjencen e njeriut,,,kshillat e zemres me ato te trurit ndryshojn ne 99% te rasteve,,ne disa raste te vecanta ndodh qe kto te bashkpunojn me njera tjetren,,qellimi i njejt i tyre,,bejn qe synimi i asaj ideje,,,jo vetem qe arritet,,por gjithshka qe ka te bej me ate lloj arti apo sporti,,ndryshon nje her dhe pergjithmon duke mar formen e piramides,,,por gjithnje duke u bazuar tek autori i par,,,qe truri dhe zemra e ti gjeten mynyren per te qen nje mendje.
------------------------------
avatar
Shitsi
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Aquarius Dog
Numri i postimeve Numri i postimeve : 44
Ditelindja Ditelindja : 01/02/1983
Mosha Mosha : 35
Vendodhja Vendodhja : Pas Horizontit
Hobet Hobet : Shes
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 2
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 67
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 12/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Belisa prej Tue May 15, 2012 1:09 pm

Mendoj se zemra dashuron,,kurse truri eshte urdheruesi
------------------------------
avatar
Belisa
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Cancer Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 33
Ditelindja Ditelindja : 21/07/1984
Mosha Mosha : 33
Vendodhja Vendodhja : Aty ku mė pėrshtatet
Hobet Hobet : Mė pėlqen tė zbuloj gjėra t'reja
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 1
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 36
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 15/05/2012

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kush e urdheron njeriun, zemra apo truri ??? ??? ???

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi