Pse seksi kėrkon gjithmonė angazhim nga femrat

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pse seksi kėrkon gjithmonė angazhim nga femrat

Mesazh nga ELIE prej Thu Jun 05, 2008 11:54 pm

Pse seksi kėrkon gjithmonė angazhim nga femrat


Pėrfundimi i psikologėve: Meshkujt duan mė shumė ngrohtėsi
Nuk ėshtė sekret fakti qė femrat janė shpesh faktorė pėr ndryshimin e njė marrėdhėnieje. Mėnyra se si gjėrat funksionojnė ditėt e sotme bėjnė qė femrat tė jenė mė pjesėmarrėse se sa partneri i tyre, si nė jetėn shoqėrore, nė familje dhe nė shtėpi, kėto janė shprehje tė mbėshtetjes dhe kujdesit tė femrės. Por ndryshimet shpesh sjellin ankesa nga partnerėt e tyre. Ajo ēfarė vjen si pasojė e kėsaj gjendjeje ėshtė njė marrėdhėnie e mėnjanuar dhe pushim absolut tė aktivitetit seksual, i cili largon energjitė e cilitdo partner.

Ēfarė kėrkon femra
Ēdo individ ka mėnyrėn e vet tė tė qenit i dashuruar dhe tė ndjerit dashuri. Pėr disa njerėz dashuria bėhet pėrmes fjalėve, pra fjalė tė cilat tė thėna nga parteri i bėjnė tė ndihen tė ledhatuara. Pėr tė tjerė ėshtė thjesht njė veprimi, pėr shembull njeriu i zemrės u pėrgatit njė filxhan ēaj, apo u vendos nė sfond muzikė tė lehtė dhe joshėse, dhe ndoshta edhe i thotė njė poezi dashurie nė mbrėmje. Ndėrsa pėr individė tė tjerė, dashuria ėshtė njė formė komunikimi mes prekjes dhe seksit, strukur pranė njėri-tjetrit duke ledhatuar partnerin plot eksitim. Gabimi qė bėjnė ēiftet nė njė marrėdhėnie ėshtė, se flasin me gjuhėn e marrėdhėnies sė tyre, nė vend qė tė flasin me atė tė partnerit. Nėse martoheni me dikė nėnkupton dashuri mes prekjesh. Sipas studiueses Micela Davis, nuk ėshtė qė e thėnė qė femra tė bėjė tė gjitha punėt, por tė thotė qė tė punojė me zgjuarsi, pra t'i japė parterit atė qė dėshiron dhe ka nevojė.

Fjalėt dhe veprat
"Femrat thonė se kanė provuar gjithēka, por janė mėrzitur. Por ajo ēfarė kanė bėrė nė tė vėrtetė, ėshtė se kanė thėnė gjithēka", vazhdon studiuesja. Davis mendon se, nuk ėshtė e drejtė tė mendohet se pėrmirėsimi i komunikimit nė njė marrėdhėnie arrihet nė sajė tė aftėsisė qė kanė ata pėr tė pėrdorur fjalėn, kur nė fakt pjesa mė e madhe e komunikimit nuk ėshtė verbal. Pėr meshkujt ėshtė e rėndėsishme tė pėrmirėsojnė aftėsinė e tyre tė fjalės, tė njėjtėn rėndėsi duhet tė kenė edhe pėr femrat, tė jetojnė njė botė mė vepruese, mė aktive dhe tė egėr. Ashtu si u pėlqen nė tė vėrtetė meshkujve. Nėse individi ndihet i sigurt, i dashuruar, i dėshiruar pėrmes prekjeve e lejon veten e tij tė jetė mė i hapur dhe mė "i lėndueshėm" nė nivele tė ndryshme. Personi ėshtė i gatshėm tė dhurojė emocione e dashuri, gjė tė cilėn nuk mund ta bėjė kurrsesi nėse nuk ndihen nė qendėr tė vėmendjes dhe nuk merr prekjen qė dėshiron. Duke i dhėnė parterit atė ēfarė ai ka nevojė, nuk ėshtė njė akt mė tė cilin nėnvlerėsoni veten tuaj. Ėshtė rritje e interesit vetjak. Ju "shpėrbleheni" nė formė tė ndryshme dhe padyshim ėshtė pėrfitimi mė i mirė, ėshtė ai i drejtpėrdrejtė seksual. Marrėdhėnia gjithashtu arrin tė ndikohet nga ky fakt dhe nė nivel tė lartė sepse rritet intimiteti, partneri juaj ėshtė mė i hapur dhe i drejtpėrdrejtė mė anė tė fjalės si pasojė e tė qenit fizikisht i lidhur. Kjo krijon energji dhe ju ndiheni mė "i gjallė". Po ashtu pėrfton edhe mbrojtja e vetes sepse rrit ndjenjėn e vetvetes si njė qenie seksuale.

Koha pėr sulm
Kur kuptoni se keni folur pėr ndjenjat tuaja, i keni shpjeguar gjėrat njėra pas tjetrės, jeni kėrcėnuar, fajėsuar dhe pėrsėri pavarėsisht asaj ēfarė keni thėnė, nuk keni vėnė re asnjė ndryshim, atėherė ėshtė koha pėr t'i dhėnė fund fjalėve dhe tė pretendoni sikur parteri nuk mund tė dėgjojė asnjė fjalė nga ato qė thoni. Bėni diēka tė ngjashme me njė eksperiment. "Ajo ēfarė u kėshilloj femrave pėr tė qenė mė shumė seksuale nuk ėshtė vetėm tė jenė nismėtare tė marrėdhėnies, edhe pse kjo ėshtė njė pikė kyēe, por tė bėjnė parterin e tyre tė ndihet i dėshiruar", thekson Davis. Komplimentet, njė shėnim dashurie ndonjėherė me ngjyrime seksuale, mėnyra se si joshni partnerin me veshjen dhe sjelljen tuaj janė pjesė tė shumė tė rėndėsishme pėr tė krijuar njė marrėdhėnie tė mirė seksuale. Mbani pasionin dhe ndizni veten tuaj, atėherė ky "eksperiment" tė jeni tė sigurta se do tė funksionojė.

10 sekrete pėr tė patur sukses

1. Tregoni kujdes nė takimin e parė sepse ka shumė rėndėsi. Kini paraqitjen tuaj mė tė mirė dhe veproni siē duhet.
2. Jini i vėmendshėm. Merrni disa minuta kohė pėr tė thithur mė shumė informacion pėr partnerin tuaj.
3. Bėni komplimente. Gjeni diēka pėr personin qė ju pėlqen. A ka apo jo flokė tė bukur, apo sy tė bukur etj?
4. Lėreni negativitetin mėnjanė. Puthja e vdekjes ėshtė kur risillni nė mend gjėra tė kėqija.
5. Flirtoni. Njė libėr i tėrė mund tė shkruhet pėr efektin pozitiv qė ka flirtimi tek njė njeri.
6. Kėrkoni atė qė dėshironi. Tė kėrkosh nuk garanton se do tė marrėsh atė ēfarė dėshiron, por sigurisht qė shton numrin e shanseve.
7. Kontrolloni veten. Ndryshimi mes intimitetit romantik tė “papjekur” dhe atij tė “maturuar” qėndron nė faktin se tė rriturit mėsojnė tė kontrollojnė impulset e tyre.
8. Mos ngatėrroni fantazinė me realitetin. Keni njohur njė person shumė tė dėshiruar dhe nė mendjen tuaj e dini se do tė mund tė kishit nė lidhje romantike shumė tė bukur sė bashku.
9. Vendosni limite mes njėri tjetrit dhe qėndrojini besnik atyre. Komunikoni hapur rreth asaj ēfarė pėlqeni dhe jo , cilat fjalė apo fantazi janė eksituese dhe cilat jo.
10. Jini tė sjellshėm. Disa nga fjalėt mė seksi nė tė gjitha gjuhėt e botės janė “tė lutem”, “faleminderit”. Sado e rėndė te jetė situata, sjellja e mirė tregon se keni respekt pėr partnerin dhe se vlerėsoni shoqėrinė e tij.
------------------------------
avatar
ELIE
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Monkey
Numri i postimeve Numri i postimeve : 21
Ditelindja Ditelindja : 05/06/1980
Mosha Mosha : 37
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 0
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 05/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse seksi kėrkon gjithmonė angazhim nga femrat

Mesazh nga Belisa prej Tue May 15, 2012 10:18 am

Nqs do t'a mbash nje burr per vete duhet te angazhohesh ne maksimum,,per nderyshe e merr ajo tjetra...Poashtu seksi te mban ne top form,,te jep energji,,t'a miremban lekuren dhe s'te len qe te plakesh
------------------------------
avatar
Belisa
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Cancer Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 33
Ditelindja Ditelindja : 21/07/1984
Mosha Mosha : 33
Vendodhja Vendodhja : Aty ku mė pėrshtatet
Hobet Hobet : Mė pėlqen tė zbuloj gjėra t'reja
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 1
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 36
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 15/05/2012

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi