sistemet e operimit avantazhet dhe difektet e tyre

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

sistemet e operimit avantazhet dhe difektet e tyre

Mesazh nga etc prej Thu Jun 05, 2008 1:34 am

sistemi operativ windows eshte nje nga me te perhapurit ne bote perqindja e tij ne merkaton boterore eshte rreth 95 %
E programuar nga shoqeria microsoft ai eshte bere nje monopol boteror.pjesa tjeter e merkatos po kontrollohet nga apple macintosh i cili kohet e fundit pas nderrimit te procesoreve motorola sun ne intel duket se ka venosur qe ne makinat e veta te lejoje ne mnyre zyrtare dhe instalimin e windows.hapi i pare u be kur shtepia prodhuese apple prodhoi nje patch i cili lejonte installimin e windowsit por palejuar nje shfrytezim total te resurseve fisike te komp.

gjithsesi familjet e sistemeve operuse jane te shumta por ato me te medhate jane ms windows dhe unix
ne unix dy me te rendesishmet jane macintosh dhe linux i cili perdoret me shume ne kerkime shkencore dhe eshte open source qe do te thote gratis stabiliteti dhe efficenca per me teper kostot detyruan qeverine franceze dhe braziliane qe ne administratat e tyre te perdorin linux.familja unix si nje avantazh te dukshem kundrejt rivales mikrosoft ka qendrueshmerine dhe sigurine kundrejt viruseve.per macintosh ata jane fare te rralle ndersa per linux edhe nese ekzistojne jane fare pak te demshem kjo fale file sistemit te linux. i njohur per besueshmerine dhe karakteristikat e tij deri ne vitet 90 linux qe nje program qe perdorej vetem nga piratet informatike dhe ish jashte ligjit.demet e medha qe pesuan bankat cuan ne krijimin e nje lobingu per zyrtarizimin e linux gje qe do te lejonte perdorimin e tij prej bankave.sot bankat dhe instituzione me kryesore qe merren me menaxhimin e te dhenave te rezervuara trasferimi i te cilave behet nepermjet rrjetit ,perdorin linux.
softwaret me te njohur qe vijne nga bota linux te pershtatu per windows jane
mozilla firefox
videolan
etj


ndersa ne windows nese nje virus te infekton nje kartele ai arrin te perhapet jo vetem ne te gjith komp por dhe ne komp e tjere lidhur me te.pavaresisht perpjekjeve te mikrosoftit per te riparuar keto probleme duke kopjuar ne versionin e fundit vista grafiken e maccintosh dhe nje pjese te berthames se sistemit te linux duke sjelle konsumatoreve resurse te reja te cilat linux i ka ofruar qe ne 1980,nuk mundi te eliminoje disa nga difektet me te hershme te tij.difekte qe kane te bejne me sigurine e te dhenave privacy etc dhe konfirmimin mbi kete e dhane.Windows, vazhdon te vuaje nga difektet qe mbart prej vitesh

Ne sistemin operativ (OS) windows eshte gjetur nje difekt i vjeter qe duhet te shqetesoje perdoruesit e ketij te fundit. Behet fjale “per nje gabim ne projektim”, sic e kane quajtur ekspertet e sigurise te Microsoftit dhe mund te perdoret nga hackerat per te vjedhur fjalekalime dhe te dhena te tjera qe mbahen ne kompjuter .
Sipas asaj qe citon siti australian theage.com, difekti eshte gjetur dhe paraqituar nga “etical hacker” Beau Butler gjate nje conference qe mbahej ne Zelanden e Re.

Inxhinjeret e Microsoftit qe kane pranuar egzistencen e ketij difekti dhe rrezikshmerine e tij, kane filluar te punojne per krijimin e nje mbrojtesi “patch” qe te evitoj sulmet e hackerave.
Butler , shpjegoj qe ky difekt perfshin te gjitha versionet e windowsit perfshire Vista-n dhe mund te perdoret nga ndonje hacker per te mar te dhenat nga nje kompjuter. Vetem ne Zelanden e re jane gjetur 160 mije kompjuter qe paraqesin kete difekt tha eksperti dhe ne bote ky numer mund te arrije me dhjetra milione.
Sipas theinquirer.net, ky difekt nuk paraqitet ne kompjuterat ku eshte instaluar versioni amerikani i windowsit!
Mbi difektin nuk jepen detaje te tjera: informacionet jane (nen sekret) deri ne leshimin e mbrojtesit “patch” zyrtar!

sido qe te shkoje tashme dihet se mikrosoft eshte nje zgjedhje komerciale pak a shume e imponuar dhe se cilesite i kane te tjere
beteja sapo ka filluar dhe linux eshte duke u pergatitur te dale ne treg me versionet e veta zyrtare
le te presim
------------------------------
avatar
etc
Antar i Rregullt
Antar i Rregullt

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Libra Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 90
Ditelindja Ditelindja : 08/10/1984
Mosha Mosha : 33
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 11
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 11/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: sistemet e operimit avantazhet dhe difektet e tyre

Mesazh nga etc prej Thu Jun 05, 2008 1:36 am

Kohė pas kohe do ju paraqesim rezultatet e studimeve apo analiza tė cilat na informojnė mbi numrin e perdoruesve qė pėrdorin shfletues (browser) mė tė popullarizuar dhe alternativ tė internetit. Kėsaj radhe, krijuesit e Mozilla-s "verisonet e te cilit gjenden edhe ne gjuhen shqipe" kanė vendosur qė shifrat t’i paraqesin vet.

Sipas tė dhėnave tė Mozillas, aktualisht jan rreth 125 milionė njerėz nė mbarė botė qe pėrdorin si shfletues (browser) Firefoxin, qė nė bazė tė tė dhėnave mbi numrin e pėrgjithshėm tė shfrytėzuesve tė internetit nė mbarė botėn (tė cilėt sipas Internet World Stats janė 1.2 miliardė), do tė ishte 10.2 pėr qind nė tregun e shfletuesve (browser) tė internetit.

Tė dhėnat e saja Mozilla i ka mbledhur duke pėrcjellė opsionin e integrimit automatik tė Firefoxit, i cili qe nga versioni 2.0 lidhet me bazen e te dhenave te pakten 1 here ne dite per perditesimin e programit.
------------------------------
avatar
etc
Antar i Rregullt
Antar i Rregullt

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Libra Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 90
Ditelindja Ditelindja : 08/10/1984
Mosha Mosha : 33
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 11
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 11/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: sistemet e operimit avantazhet dhe difektet e tyre

Mesazh nga etc prej Wed Nov 05, 2008 4:12 am

Ketu do te gjeni nje liste te komandave kryesore dhe me te perdorura ne sistemet linux. Keto komanda jane testuar ne Mandrake 8.1xkill – Perfundon nje program ne pune
exit – Mbyll terminalin

reboot – Ristarton vete sistemin
halt – Fik kompjuterin
startx – Fillon sistemin grafikal xwindow direkt nga terminali, gjithmone nqs serveri X nuk eshte perdorur ne nje sistem tjeter grafikal.
man - man(komanda)shfaq dokumentat ndihmes te komandes se zgjedhur
info - info(komanda) shfaq dokumentat e ndihmes te komandes se zgjedhur
--help (komanda)--help shfaq dokumentat e ndihmes te komandes se zgjedhur
su – Ju lejon te kaloni si Super User.

ls "Liston" permbajtjen e nje direktorie
pwd Shfaq "present working directory", direktoria ne te cilen gjendemi konkretisht
cd cd (emri) ndryshon emrin e direktorise ne :(emri)
mkdir mkdir (emri) Krijon direktori te re
rmdir rmdir (emri) Fshin nje direktori
clear Pastron dritaren e terminalit

date Shfaq oren dhe daten aktuale
cal Shfaq nje kalendar
uptime Shfaq kohen e kaluar qe nga ndezja e fundit e sistemit
df Shfaq perdorimin e diskut ne particione
du Shfaq perdorimin e diskut ne direktori

id Shfaq identifikimin tuaj ne sistem
groups Shfaq grupet e perdoruesit aktual
ulimit -a Shfaq limitet e perdoruesit
uname Shfaq emrin e sistemit ose makines ne te cilen jeni identifikuar
who Shfaq kush eshte identifikuar ne sistem
w E ngjashme me who
wall Dergon mesazh te gjithe perdorueseve te identifikuar ne sistem
top Shfaq detaje dhe statistika si perdorimin e procesorit apo te memorjes RAM
ps Shfaq listen e proceseve qe jane ne pune
------------------------------
avatar
etc
Antar i Rregullt
Antar i Rregullt

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Libra Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 90
Ditelindja Ditelindja : 08/10/1984
Mosha Mosha : 33
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 11
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 11/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: sistemet e operimit avantazhet dhe difektet e tyre

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi