Nė cilat raste i drejtohemi Gjykatės sė Lartė?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Nė cilat raste i drejtohemi Gjykatės sė Lartė?

Mesazh nga HELENA prej Tue Feb 16, 2010 2:16 pm

Disa nga rastet kur mund t’i drejtohemi Gjykatės sė Lartė janė:

1. Rekurs kundėr vendimeve tė Gjykatave tė Apelit.
2. Kėrkesė pėr rishikim vendimi tė formės sė prerė.
3. Kėrkesė pėr pezullimin e ekzekutimit tė vendimit formės sė prerė.
4. Ankim kundėr vendimeve pėr juridiksion dhe kompetence

Rastet e ushtrimit te rekursit nė Gjykatėn e Lartė kundėr vendimeve tė formės sė prerė tė gjykatave janė:

Ēėshtje Civile (neni 472 i K.Pr.Civile)
- mosrespektim ose zbatimi i gabuar i ligjit;
- shkelje tė rėnda tė normave procedurale (neni 476)
- shkelje procedurale qė kanė ndikuar nė dhėnien e vendimit

Ēėshtje Penale (neni 432 i K.Pr.Penale)
- mosrespektim ose zbatimi i gabuar i ligjit;
- shkelje qė sjellin si pasojė pavlefshmėrinė absolute tė vendimit tė gjykatės (neni 128)
- shkelje procedurale qė kanė ndikuar nė dhėnien e vendimit

REKURS-i pėr ēėshtjet civile depozitohet nė sekretarinė e gjykatės qe ka dhene vendimin, ne afatin prej 30 ditesh nga njoftimi qe u eshte bere paleve. Rekursi i komunikohet pales tjeter.Sekretaria e gjykatės pėrcjell zyrtarisht pranė sekretarisė sė Gjykatės sė Lartė dosjen pėrkatėse, sė bashku me dokumentat qė janė depozituar, tė cilat nevojiten pėr ushtrimin e rekursit(neni 476 K.Pr.C.).
Nuk pranohet depozitimi i akteve dhe dokumentave qė nuk janė paraqitur nė shkallėn e mėparshme tė gjykimit, pėrveē atyre qė kanė tė bėjnė me vendimin e ankimuar dhe pranimin e rekursit, ose tė kundėr-rekursit.
Depozitimi i dokumentave si mė sipėr duhet t’i njoftohet palėve tė tjera (neni 478 K.Pr.C.).

REKURS-i pėr ēėshtjet penale .Rekursi duhet te paraqitet me shkrim brenda 30 diteve nga data qe vendimi ka mare formen e prere. Ai duhet tė pėrmbajė tregimin e saktė tė shkaqeve tė paligjshme tė vendimit. Akti i rekursit dhe pretendimet duhet tė nėnshkruhen nga mbrojtėsit. Kur i pandehuri nuk ka mbrojtės tė zgjedhur kryetari i kolegjit cakton njė mbrojtės kryesisht duke bėrė lajmėrimin.
Disa nga rastet kur mund t’i drejtohemi Gjykatės sė Lartė janė:

1. Rekurs kundėr vendimeve tė Gjykatave tė Apelit.
2. Kėrkesė pėr rishikim vendimi tė formės sė prerė.
3. Kėrkesė pėr pezullimin e ekzekutimit tė vendimit formės sė prerė.
4. Ankim kundėr vendimeve pėr juridiksion dhe kompetence

Kėrkesa pėr rishikimin e vendimit tė formės sė prerė depozitohet nė Gjykatėn e Lartė. Pasi protokollohet nė Sektorin e Protokoll-Arkivės ajo kalon dhe rregjistrohet nė Sektorin e Rregjistrimit. Kėtu formohet njė dosje e re, e cila pėrmban kėrkesėn pėr rishikim dhe dokumentat e tjera qė kanė tė bėjnė me kėrkesen dhe qė depozitohen pranė kėsaj gjykate (neni 494 i K.Pr.Civile dhe neni 450 e neni 449 i K. Pr. Penale ).
Disa nga rastet kur mund t’i drejtohemi Gjykatės sė Lartė janė:

1. Rekurs kundėr vendimeve tė Gjykatave tė Apelit.
2. Kėrkesė pėr rishikim vendimi tė formės sė prerė.
3. Kėrkesė pėr pezullimin e ekzekutimit tė vendimit formės sė prerė.
4. Ankim kundėr vendimeve pėr juridiksion dhe kompetence

Kėrkesa pėr pezullimin e ekzekutimit tė vendimeve (neni 449, 479, 500 i K.Pr.C. dhe neni 417 dhe 454 K.Pr.P.). Gjykata e Lartė pezullon ekzekutimin e vendimit penal:
-Nė rastet e rekursit ose kėrkesės pėr rishikim, vendimi mund tė pezullohet me urdhėr tė Kryetarit tė Gjykatės sė Lartė dhe Kolegjit Penal tė Gjykatės sė Lartė.
Gjykata e Lartė pezullon ekzekutimin e vendimit civil ne rastin e:
1. Paraqitjes se rekursit kur; (nenet 449,479 te K.P.C) - ekzekutimi i menjėhershėm i vendimit do tė sillte pasoja tė rėnda tė pariparueshme ;
-pala qė ka bėrė rekursin depoziton garanci materiale qė siguron ekzekutimin e vendimit.

2. Ne rastet e kerkeses per rishikim te vendimeve te formes se prere kur (neni 500 i K.P.C)-me kerkesesn e pales, mund te pezullohet ekzekutimi i vendimit, kur vleresohet se ka rrezik qe mund te shkaktohet nje dem i madh e i pariparueshem

Kėrkesa depozitohet nė Gjykatėn e Lartė dhe pasi protokollohet nė Sektorin e Protokoll-Arkivės rregjistrohet nė Sektorin e Rregjistrimit. Kolegji seleksionues pasi studion kėrkesėn (vendos kalimin pėr gjykim tė ēėshtjes), duke pezulluar pėrkohėsisht ekzekutimin e vendimit, ose vendos mospranimin e kėrkesės. Nė rastin e kalimit pėr gjykim tė cėshtjes, Sektori i Rregjistrimit i kėrkon nė mėnyrė zyrtare gjykatės sė shkallės sė parė, tė dergojė dosjen pėrkatėse nė Gjykatėn e Lartė dhe mė pas zhvillohet e njėjta procedurė si nė gjykimin e rekurseve tė zakonshme.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
PER INTERESAT E VEHVETES EDHE DJALLI MUND TA CITOJ BIBLEN (SHEKSPIR)
avatar
HELENA
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Taurus Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 223
Ditelindja Ditelindja : 19/05/1985
Mosha Mosha : 33
Vendodhja Vendodhja : tirane
Hobet Hobet : Arti ne pergjithesi
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 16
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 639
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 30/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi