Studimi, zbulohet arsyeja pse tė rinjtė nuk e pėlqejnė matematikėn

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Studimi, zbulohet arsyeja pse tė rinjtė nuk e pėlqejnė matematikėn

Mesazh nga toniweb prej Tue May 27, 2008 2:37 pm

Studimi mė i fundit shton listėn e justifikimeve pėr arsyen pse tė rinjtė nuk duan tė studiojnė matematikė: ata mendojnė se matematika nuk i bėn tėrheqės ndaj femrave. Kėrkimi sugjeron se pjesa mė e madhe e studentėve dhe nxėnėsve e lidhin matematikėn me personat e fiksuar pas shkencės, qė i mungojnė aftėsitė sociale. Pėr mė tepėr, nocioni i tyre pėr matematikėn shtrembėrohet dhe kufizohet ndaj aritmetikės elementare. Shkencėtarėt kanė zbuluar se pjesa mė e madhe e sterotipeve reflektojnė mėnyrėn si matematikanėt dhe matematika pėrfaqėsohen nė kulturėn masive. “Duke parė kėtė stereotip negativ dhe tė ngushtė tė matematikanit, nuk ėshtė habi qė tė rinjtė nuk duan ta studiojnė kėtė lėndė”, thotė studimi.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi