PERFITUESIT E STREHIMIT

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

PERFITUESIT E STREHIMIT

Mesazh nga HELENA prej Sun Feb 07, 2010 10:51 pm

Pėr menaxhimin e programeve tė strehimit bashkitė kanė pėr detyrė qė tė identifikojnė nevojat pėr strehim sipas programeve tė hartuara pėr popullsinė nė juridiksionin territorial tė tyre. Banesat me kosto tė ulėt ndėrtohen me fondet e buxhetit tė shtetit, me fondet e bashkisė dhe nga donacionet private. Ēmimi i shitjes sė banesave me kosto tė ulėt pėrcaktohet nė bazė tė vlerės sė objektit qė ndėrtohet. Vlera e objektit pėrcaktohet nė bazė tė kostos sė ndėrtimit tė banesės, ēmimit tė tokės, kostos sė infrastrukturės, vlerės sė projektit dhe shpenzimeve pėr administrimin e procesit dhe tė shpėrndarjes. Familjet qė klasifikohen pėr t'u trajtuar me banesa me kosto tė ulėt janė:
familjet qė nė ēastin e paraqitjes sė kėrkesės pranė zyrės pėrkatėse tė bashkisė nuk kanė nė pronėsi njė banesė; familjet qė zotėrojnė sipėrfaqe banimi nėn normat e strehimit; familjet qė kanė tė ardhura brenda kufijve tė pėrcaktuar nė ligjin pėr banesat sociale. Administrimi i kėrkesave pėr kėto banesa bėhet nga zyrat pėrkatėse tė bashkive.

Sistemi i pikėzimit pėr pėrzgjedhjen e pėrfituesve


Kriteret, shkalla e klasifikimit

1 Jetoni nė shtėpi private me qira ose ndani shtėpinė me njė numėr tė madh pjesėtarėsh tė familjes me njė sipėrfaqe tė banuar nėn normat e strehimit tė pėrcaktuara mė poshtė 0/20

2 Jetoni nė shtėpi private me qira ose ndani shtėpinė me njė numėr tė madh pjesėtarėsh tė familjes ku banesa ka kushte jo tė mira sanitare ose rrezikon shembjen 0/10

3 Familjet me nevoja tė veēanta nė njė prej kategorive tė mėposhtme*:
• Persona tė moshuar nė moshė pensioni dhe qė nuk mund tė pėrzgjidhen pėr tė pėrfituar strehim nga institucionet sociale tė kujdesit publik
• Individėt me aftėsi tė kufizuara, qė kanė statusin e personit tė verbėr dhe qė i pėrkasin grupit tė parė, invalidėt si pėr shembull paraplegjikėt, invalidėt e punės ose ata tė Luftės sė Dytė Botėrore
• Individėt me statusin e jetimit, nga momenti qė ata braktisin jetimoren ose qendrat e kujdesit deri nė moshėn 30 vjeē 0/20

4 Familjet me vėshtirėsi ekonomike nė njė prej kategorive tė mėposhtme*:
• Familjet me njė prind tė vetėm me fėmijė nė ngarkim ku kryefamiljari ėshtė i/e ve ose i/e divorcuar.
• Familjet me mė shumė se katėr fėmijė 0/10

5 Familjet e pėrshtatshme pėr ndihmė me strehimin nė njė prej kategorive tė mėposhtme*:
• Familjet e reja me njė moshė totale deri nė 55 vjeē
• Familjet qė kanė ndryshuar vendbanimin e tyre pėr qėllime punėsimi
• Kritere tė tjera prioritare tė pėrcaktuara nga bashkia 0/10

6 Familjet qė pėrmbushin kėrkesat e ligjit pėr Programet Sociale tė Strehimit me tė ardhura vjetore neto nė kategoritė e mėposhtme: (pėr t'u pėrcaktuar pėr ēdo bashki)**


Kategoria nr. 1 e tė ardhurave
Kategoria nr. 2 e tė ardhurave
Kategoria nr. 3 e tė ardhurave 1/30
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
PER INTERESAT E VEHVETES EDHE DJALLI MUND TA CITOJ BIBLEN (SHEKSPIR)
avatar
HELENA
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Taurus Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 223
Ditelindja Ditelindja : 19/05/1985
Mosha Mosha : 33
Vendodhja Vendodhja : tirane
Hobet Hobet : Arti ne pergjithesi
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 16
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 639
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 30/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi