You are not connected. Please login or register

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 KUZHINA TRADICIONALE SHQIPTARE prej Sun Feb 07, 2010 8:38 pm

ketrusha


Moderator
Moderator
GATIMI I LEPURIT

LEPURI MUND TE GATUHET NE MENYRA TE NDRYSHME

JA NJERA ME E SHPEJTA

PERGATITJA

PRITET LEPURI NE COPA, MARINOHET ME KRIPE DHE PIPER, KALOHET NE MIELL, DHE SKUQEN ME GJALP. COPAT E SKUQURA VENDOSEN NE NJE TAVE. I HEDH NJE GOTE VERE TE KUQE DHE FUTEN NE FURRE.

NDERKOHE

NE ENEN E GJALPIT SKUQET NJE QEPE SA TE MARRE NGJYRE PASTAJ I HIDHET NJE LUGE MIELL DHE SHUHET ME UJE NE TE CILEN ESHTE TRETUR KNORR JANE ATO TABLETAT E PULES. PASTAJ I HIDHET MAJDANOZ, RIGON, GJETHE DAFINE, PIPER DHE KRIPE.

PASI ESHTE BERE SALCA I HIDHET SIPER COPAVE TE LEPURIT.

LIHET NE FURRE NE 200 GRADE SA TE MARRE TE KUQERREMTE SIPER DHE HIQET.

E SHOQERON ME PATATE TE SKUQURA OSE PURE PATATESH.Shperndaj Kete Postim


------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Shiko profilin e anėtarit

2 Re: KUZHINA TRADICIONALE SHQIPTARE prej Sun Feb 07, 2010 8:38 pm

ketrusha


Moderator
Moderator
Speca te gatuar ne tave dheje

Permbajtja per 2 veta:

6-7 speca

50 gr shehrije e ngjashme me orizin ne pamje

1 qepe e madhe

3 domate te pjekura mesatare

100 gr djathe i bardhe me yndyre

majdanoz

shume pak xhenxhefil (pluhur ose i fresket i grire holle)

vaj ulliri, kripe

nje luge salce domateje

uje me sy

Pastrojini specat mire nga farat .Grini holle qepen dhe domatet, po ashtu dhe majdanozin.Vendosini keto te fundit ne nje tas dhe siper shtojini dhe djathin e therrmuar, xhenxchefilin,salcen e shkrire ne pak uje,vajin e ullirit dhe pak kripe (nese djathi eshte i kripur mos i vini shume kripe).Perzijeni mire masen dhe lijeni pak sa xhenxhefili te leshoje pak arome . (shenim : xhenxhefili ka dhe veti djegese ndaj per kete arsye nuk shtova piper te zi kete here).

Me pas mbushini specat dhe vendosini ne tave duke i hedhur dhe pak vaj dhe uje me sy siper.Lerini te gatuhen ne zjarr te ulet.Servirini te nxehtaShperndaj Kete Postim


------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Shiko profilin e anėtarit

3 Re: KUZHINA TRADICIONALE SHQIPTARE prej Sun Feb 07, 2010 8:39 pm

ketrusha


Moderator
Moderator
Patėllxhanė tė mbushur
Pėr 4-5 persona duhen:
Patėllxhanė 1 kg,
qepė 6-7 kokrra ose salcė njė lugė gjelle,
hudhra 2 kokrra, kripė, piper, majdanoz.
Patėllxhanėve u qėrohet bishti, u hiqet lėkura nė tre rripa sipėr dhe nga tė dyja anėt. Priten pėr sė gjati te pjesa e sipėrme deri nė mes tė tulit. Patėllxhanėt vendosen nė ujė me kripė pėr gjysėm ore. Ndėrkohė nė tigan me yndyrė skuqet qepa e grirė nė formė gjysėmrrethi,shtohen domate tė qėruara dhe tė prere nė copa tė vogla; vazhdon kaurdisja nė zjarr tė avashėm nė mėnyrė qė qepa tė zbutet. Nė fund shtohen hudhra tė grira, majdanoz, kripė, piper dhe pak uthull. Patėllxhanet kullohen, shpėlahen dhe skuqen nė tigan me pak yndyrė pastaj rreshtohen nė tavė, hapen nė vendin e prerė dhe mbushen me masėn e pėrgatitur. Sipėr u vihet nga njė fetė domate.
Shtohet fare pak ujė dhe piqen pėr njė orė nė furrė jo shumė te nxehtė.Shperndaj Kete Postim


------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Shiko profilin e anėtarit

4 Re: KUZHINA TRADICIONALE SHQIPTARE prej Sun Feb 07, 2010 8:39 pm

ketrusha


Moderator
Moderator
Mish role

Ingredientet : Per kater persona
- 4 eskallope vici
- 4 feta te holla proshute
- 150 gr djath zviceran
- 50 gr gjalp
- 1 filxhan te vogel me krem te fresket
- 2 luge gjelle vaj
- 2 limone
- piper dhe kripe

Pergatitja: Prejeni djathin ne feta sipas gjatesise se eskallopeve. Vini midis cdo eskallopi dy ose tre feta djath dhe nje fete proshute.
Rrotullojini fetet e eskallopeve dhe u ngulni nga nje shkop kokteili (ose shkop dhembesh). Mund ti lidhni dhe me pe kuzhine per mish, por mos e shtrengoni shume.

Ngrohni vajin dhe gjalpin ne nje tigan. Sapo te behet yndyra me ngjyre kafe, vini copat e rrotulluara te mishit ne tigan. Skuqini derisa te gjitha anet te marrin ngjyre flori ose kafe nga e skuqura.

Uleni zjarrin dhe lereni mishin te skuqet ngadale per 10 minuta. Hidhini persiper lengun e limoneve dhe disa luge gjelle krem, Provoni salcen dhe shtojini kripe e piper sipas deshires suaj. Vendosni ne pjate te ngrohura me pare pak garniture me feta limoni dhe disa gjethe majdanoz.Shperndaj Kete Postim


------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Shiko profilin e anėtarit

5 Re: KUZHINA TRADICIONALE SHQIPTARE prej Sun Feb 07, 2010 8:39 pm

ketrusha


Moderator
Moderator
Tavė Elbasani
Pėr 4-5 persona duhen:

Mish 500 g. gjalpė 2 lugė gjelle, vezė 2 kokrra, kos 3 gota uji, miell 2 lugė gjelle, oriz 1 lugė gjelle,kripė.
Tava e Elbasanit pėrgatitet me mish qengji ose dashi. Po tė jete me mish qengji ai piqet drejtėpėrdrejtė ndėrsa me mish dashi zihet mė parė. Mishi pritet nė thela, vendoset nė tepsi, i hidhet pėrsipėr gjalpė dhe futet nė furrė ose nė tavė me korent. Herė pas herė i hidhet nga pak ujė qė tė mos thahet. Pasi tė piqet hiqet nga furra.
Nė tenxhere me gjalpė kaurdiset pak miell derisa tė zverdhet, por jo tė skuqet; shtohet lėngu i mishit tė pjekur i holluar me ujė, pėrzihen dhe vlojnė derisa tė krijohet njė salcė e trashė. Hiqet nga zjarri, ftohet dhe pastaj i shtohen kos, vezė, kripė dhe pėrzihen mirė. Nė tavė hidhet oris gjysmė i zier, radhiten thelat e mishit, sipėr hidhet masa e pėrgatitur, pak gjalpė dhe piqet nė furrė.
Nė qoftė se ėshtė mish dashi, ai mė parė duhet tė ziejė. 10-15 minuta para pėrfundimit tė zierjes sė mishit, hidhet pak oriz. Nė tenxhere rrihen vezėt, shtohet miell, kos, lėng mishi, gjalpė dhe kripė.
Copat e mishit vendosen nė tavė sė bashku me orizin, mbi to hidhet masa e pėrgatitur dhe gjalpė i freskėt. Piqet nė furrė derisa nė sipėrfaqe tė krijohet njė cipė e kuqe.Shperndaj Kete Postim


------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Shiko profilin e anėtarit

Sponsored content
Shperndaj Kete Postim

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi

 
  •  | © Faqe e Krijuar Nga ToniWeb 2008-2011

  • |Ne ju sugjerojmė tė pėrdorni Google Chrome pėr tė hapur faqen tonė.Pėr ta shkarkuar klikoni kėtu|

Free forum | © PunBB | Forum mbėshtetės | Kontakto | Report an abuse | Create a free blog