Standardet dhe kėrkesat qė ka vendi ynė nė lidhje me ēėshtjen e birėsimit,

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Standardet dhe kėrkesat qė ka vendi ynė nė lidhje me ēėshtjen e birėsimit,

Mesazh nga HELENA prej Sun Feb 07, 2010 8:06 pm

si :

1-Respektimi i tė drejtave tė fėmijėve, qė janė kandidatė pėr birėsim.

2-Respektimi i pėrkatėsisė fetare, gjinore dhe racės.

3-Ata shtetas tė huaj, tė cilėt nuk japin garanci morale, ligjore dhe qė nuk garantojnė kushte sociale.

4- Ata qė kanė qenė tė penalizuar nga organet e drejtėsisė tė vendeve nga vijnė dhe vendeve tė tjera ose qė mund tė vuajnė nga shėndeti.

Ciftet e huaja qė kanė ndėrmend tė kryejnė kėtė proces, fillimisht paraqiten nė zyrat e birėsimit tė shtetit tė tyre dhe i nėnshtrohen njė procedure korrekte dhe tepėr tė rreptė pėrsa i pėrket dhėnies sė informacionit. Pasi ky informacion, qė pėrmbledh statusin e tyre shoqėror, social, ekonomik pėrpunohet nga zyra pėrkatėse e vendit, i paraqitet Komitetit Shqiptar tė Birėsimit. Ky i fundit, ėshtė organi mė i lartė kolegjial dhe administrativ dhe i vetmi qė vepron nė fushėn e birėsimeve nė vendin tonė. Nė kėtė organ kolegjial marrin pjesė disa ministri paralele, si: ajo e Drejtėsisė, Shėndetėsisė, Arsimit, Punės , Ministria e Brendshme etj.
Nėse dosja qė ėshtė pėrgatitur pėr palėt aplikuese pėrputhet, bordi nė unanimitet e voton. Kėto procedura janė tė njėjta edhe pėr tė huajt qė paraqiten nė komitet. U bėhet e ditur nga specialistėt, rasti i fėmijės qė duhet tė birėsojnė dhe vihen nė dijeni pėr pasojat qė rrjedhin nga ky birėsim. Nė rast se procedura qė ndiqet ėshtė nė pėrputhje me ligjin, i hapet rrugė kalimit tė procedurės nė Gjykatėn e Rrethit tė Tiranės, pėr tė shpallur birėsimin e fėmijės nga kėta shtetas tė huaj.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
PER INTERESAT E VEHVETES EDHE DJALLI MUND TA CITOJ BIBLEN (SHEKSPIR)
avatar
HELENA
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Taurus Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 223
Ditelindja Ditelindja : 19/05/1985
Mosha Mosha : 33
Vendodhja Vendodhja : tirane
Hobet Hobet : Arti ne pergjithesi
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 16
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 639
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 30/01/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi