Ja 10 fjalekalimet me te perdorura te internetit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ja 10 fjalekalimet me te perdorura te internetit

Mesazh nga armand23 prej Sun Feb 07, 2010 4:57 pm

Dhjetė fjalėkalimet mė tė pėrdorura nė ueb u zbuluan si njė pjesė e njė analize tė dhjetėra miliona llogarive interneti. Imperva, njė firmė sigurimi tė dhėnash, tha se kishte analizuar rreth 32 milionė fjalėkalime qė…

…ishin ekspozuar nė njė piratim tė fundit nė faqen ueb tė RockYou.

Nė Dhjetor tė vitit tė shkuar njė pirat ēau bazėn e tė dhėnave tė faqes sė kompanisė dhe pėrftoi lejehyrjeje nė emrat e pėrdoruesve dhe fjalėkalimet e pakoduara tė tė gjithė 32 milionė pėrdoruesve tė saj.
Pas studimit tė ēarjes sė sigurisė Imperva doli me njė listė tė fjalėkalimeve mė tė pėrdorura, tė cilėt pėrdoruesit e ueb faqes duhet t’i shmangin.

“Ēdokush duhet ta kuptojė se ēfarė do tė thotė kombinimi i fjalėkalimeve tė dobėt nė botėn e sotme tė sulmeve kibernetike tė automatizuara: me vetėm mundin minimal, njė pirat mund tė marrė lejehyrjen e njė llogarie tė re ēdo sekondė– ose 1000 llogarive ēdo 17 minuta”, tha Amichai Shulman, shefi i oficerėve teknikė tė Imperva.

“Nėpunėsit qė pėrdorin tė njėjtėt fjalėkalime nė Facebook me ata qė pėrdorin nė vendin e punės sjellin mundėsinė e vėnies nė rrezik tė sistemeve tė ndėrmarrjeve me fjalėkalime tė pasigurt, sidomos nėse pėrdorin fjalėkalime tė lehtė pėr t’u thyer si ‘123456’”, shtoi ai.

“Problemi ka ndryshuar shumė pak gjatė 20 viteve tė fundit. Ka ardhur koha pėr ēdokėnd ta marrė seriozisht sigurinė e fjalėkalimeve; ėshtė njė hap i parė i rėndėsishėm nė sigurinė e tė dhėnave.”

Dhjetė fjalėkalimet mė tė pėrdoruara tė analizuara nė studim ishin:
1. 123456
2. 12345
3. 123456789
4. Password
5. iloveyou
6. princess
7. rockyou
8. 1234567
9. 12345678
10. abc123
------------------------------
avatar
armand23
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Aquarius Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 20
Ditelindja Ditelindja : 23/01/1989
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : tirane
Hobet Hobet : pc service. hardwere ,softwere ,,,music, programs ,
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 2
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 50
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 06/02/2010

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ja 10 fjalekalimet me te perdorura te internetit

Mesazh nga piu.iuu prej Tue Jun 28, 2011 7:56 pm

Ah postim interesant, une prej disa kohesh punojna ne nje salle interneti dhe te them te drejten shumica e aty qe nuk dinin te perdorinin mire internetin e kishin fjalekalimin vetem me numra, disa perdornin ditelindjen etj.. Gjithesesi postim interesant.

-----------------
Pergjigje BlogPost
------------------------------
avatar
piu.iuu
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Aries Monkey
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1
Ditelindja Ditelindja : 04/04/1980
Mosha Mosha : 38
Vendodhja Vendodhja : Tirane
Hobet Hobet : Ska
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 28/06/2011

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi