Rregullorja e Forumit!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Rregullorja e Forumit!

Mesazh nga toniweb prej Sat May 10, 2008 4:14 pm

RREGULLORJA E FORUMIT SHQIP!


1. Duhet tė shpreheni nė gjuhėn shqipe!

Gjuha shqipe ėshtė gjuha zyrtare e kėtij forumi. Tė gjithė pjesmarrėsit duhet tė shkruajne shqip nė forum. Tė gjitha dialektet e gjuhės shqipe janė tė lejuara por preferohet gjuha letrare shqipe, duke qėnė se ėshtė gjuha mė e lehtė pėr tu kuptuar nga shumica e shqiptarėve.

2. Nuk duhet te bėni dallime fetare!

Shqipėria ėshtė njė popull me disa komunitete fetare dhe aspak homogjen kur vjen fjala te feja. Duke mbajtur parasysh kėtė fakt nė mendje, ēdo anetar duhet tė tregohet jashtėzakonisht i ndjeshėm nė mendimet apo paragjykimet qė ai mund tė ketė pėr njė fe apo komunitet tė caktuar. Nė forumin shqip kėto paragjykime fetare nuk janė tė lejuara dhe masa ekstreme merren nė raste tė tilla.

3. Nuk duhet tė bėni dallime krahinore!

Pavarėsisht se ēfarė paragjykime krahinore ju mund tė keni si person, kur hyni nė forumin shqip, kėto paragjykime nuk duhet ti sillni me vete. Ata shqiptarė qė bėjnė dallime midis vėllezėrve tė njė gjaku vetėm se ata vijnė nga krahina tė ndryshme me histori apo tradita tė ndryshme, nuk janė tė mirėpritur nė forumin shqip.

4. Nuk duhet tė bėni dallime politike!

Ēdo anėtar i forumit ėshtė i lirė qė tė ketė bindjet e veta politike, ashtu si ēdo anėtar i forumit duhet tė respektojė bindjet e shqiptarėve tė tjerė, pavarėsisht se mund tė jenė nė kundėrshtim me tė tyret. Forumi shqip u jep njė mundėsi tė gjithė antarėve qė nė njė debat demokratik tė shprehin dhe mbrojnė bindjet e tyre konform rregullave tė forumit dhe konform kulturės demokratike.


5. Jo racizmit dhe persekutimit shoqėror!

Duke qėnė se ne shqiptarėt kemi vuajtur mė shumė se kushdo, dhe ende vazhdojmė tė vuajmė pasojat e racizmit, ėshtė kategorikisht e ndaluar shprehja apo mbrojtja e mendimeve raciste qė ngrihen mbi dallime gjenetike, krahinore, racore, orientim seksual, etj. Nuk do tė tolerohet racizmi i drejtuar individėve apo shoqėrive dhe tė gjithė ata qė mbrojnė apo shprehin kėto mendime do tė pėrjashtohen nga forumi.


6. Respektoni tė drejtėn e autorit!

Ēdo material apo artikull qė sillni nė forum nė lidhje me njė teme tė caktuar diskutimi, duhet tė jetė i shoqėruar me burimin nga ėshtė marrė dhe mundėsisht datėn e botimit. Duhet tė keni gjithmonė parasysh tė drejtėn e autorit mbi materialin dhe secili prej jush duhet ta bėjė kėtė. Nė ato raste kur autori nuk e jep pėlqimin e tij pėr kopjimin apo riprodhimin e materialit, ju nuk mund ta sillni atė nė forum. Ēdo anėtar nė forumin shqip ėshtė pėrgjegjės pėr mendimet dhe materialet qė sjell nė forum dhe stafi i forumit do tė ndėrhyje sa herė qė do tė ketė ankesa pėr shkelje tė drejtash tė autorėve. Gjithashtu, tė gjithė ata qė pėrdorin ose kopjojne materiale nga forumi shqip, duhet tė shtojnė forumin shqip si burim tė materialit tė ripublikuar. Forumi shqip respekton tė drejtėn e autorit.


7. Respektoni tė drejtėn e mbrojtjes sė informacionit personal!

Ēdo anėtar ėshtė vetė pėrgjegjės pėr mendimet apo informacionin personal qė ai ndan me vizitorėt dhe antarėt e forumit. Stafi i forumit garanton mbrojtjen e informacionit personal tė dhėnė gjatė regjistrimit i cili nuk ėshtė publik. Kushdo qė mundohet tė minojė kėtė informacion duke shkelur vullnetin e anėtarit do tė ndėshkohet me pėrjashtim nga forumi. E njėjta masė merret edhe ndaj atyre qė mundohen tė diskretitojnė dhe denigrojnė njė anėtar tė caktuar. Stafi i forumit shqip i merr shumė seriozisht kėto shkelje.


8. Jo ofendime personale karshi anėtarėve!

Nė forum hyjnė anėtarė tė moshave tė ndryshme, nga krahina tė ndryshme, me besime fetare tė ndryshme, me nivel arsimor tė ndryshem, me tradita tė ndryshme, me botėkuptime tė ndryshme, me eksperienca jete tė ndryshme, me interesa dhe hobe tė ndryshme. Ua bėjmė kėtė gjė tė qartė nė mėnyrė qė tė jeni tė ndėrgjegjshėm me shkallėn e thellė tė diversitetit tė forumit, qė ėshtė dobėsia dhe nė tė njėjtėn kohė madhėshtia e tij. Fakti qė tė gjithė marrin pjesė nė forum tregon qė tė gjithė janė shqiptare. Pavarėsisht nga dallimet dhe diversiteti nė mendim dhe botekuptim, asnjėherė nuk duhet tė cėnoni integritetin e anėtarėve tė forumit sepse nuk jeni duke diskutuar me njė ekran por me mijra shqiptarė nga mbarė bota. Respekti mbi njėri-tjetrin duhet ta mbani parasysh ēdo minutė qė shpenzoni nė forum pasi po respektuat njėri-tjetrin, keni respektuar veten dhe vendin tuaj.

9. Jo Rreklama ne forum!

Ne kete forum eshte e ndaluar rreklamimi i cdo lloj faqeje pervec vendeve te caktuara nga Stafi Drejtues(Nese keto vende ekzistojne)!Stafi Drejtues nqs behet rreklame ka te drejte te modifikoj mesazhin tuaj dhe t'ju paralajmeroj,nese sjellja riperseritet,Stafi Drejtues ka te drejten t'ju perjashtoj nga forumi!
Me rrespekt:
Stafi i forumit
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi