Paragjykimet!!!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Paragjykimet!!!

Mesazh nga Morena prej Mon Nov 02, 2009 12:03 pm

Ndonese shumica e njerezve ne parim i denojne paragjykimet,pak veta u shpetojne
kthetrave tė tyre.Ne fakt,shume nga ata qe kane paragjykime te thella do te ngulnin
kembe qe nuk i kane.Te tjere thone se nuk ka rendesi nese ke apo s'ke paragjykime,
sidomos kur i mbane permbrenda ato.Megjithate,kemi apo s'kemi paragjykime,kjo
eshte nje ceshtje qe ka rendesi,sepse paragjykimet i lendojne dhe i percajne njerezit.

Paragjykimet jane qendrime kryesisht negative sepse keto nuk kane argumenta dhe
as mbeshtetje reale dhe jane te ngarkuara me ndjenja intezive.Njeriu i ngarkuar me
paragjykime ndaj te tjereve reagon pa menduar, vrullshem dhe pa e mbeshtetur reagimin
e tille ne argumente reale dhe bindese,e keqja me e madhe e paragjykimeve jane pasojat
e tyre te renda pėr keqesimin e mardhenjeve ndermjet atij qė ka paragjykime dhe qė vepron
sipas tyre dhe objektit te ketyre paragjykimeve.
"Ne i urrejm disa njerez sepse nuk i njohim dhe nuk perpiqemi t'i njohim sepse i urrejm" ,une
mendoj se kjo nuk eshte e drejt,duhet ti njohim njerzit dhe te kemi arsye per cdo gje.Ēfare mendoni ju rreth ksaj?? Jeni ju nga ata tipat qė paragjykojne dike dhe pa e njohur??

Shpesh here na ndodh te gjithve qe mund te shohim dike ne rruge qe mbase dhe nga pamja a jashtme mund ti veme atij personi nje "vule" ose "label" pa a njohur si person.

Si silleni kur dikush ju paragjykon? I merrni per baze kto paragjykime, ja u vini veshin shume??
------------------------------
avatar
Morena
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Sagittarius Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 16
Ditelindja Ditelindja : 09/12/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Greqi
Hobet Hobet : Muzik,letersi,not
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 30
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 30/10/2009

Shiko profilin e anėtarit http://www.shoqeriajone.com/portal.htm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi