Biografia e Sali Berishes!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Biografia e Sali Berishes!

Mesazh nga toniweb prej Wed May 07, 2008 9:48 am

Sali Berisha ka lindur me 15 tetor 1944 nė qytetin e Kavajės, e cila vite mė vonė do tė ishte edhe zona e tij elektorale. Si njeri mjaft i ndjeshėm ndaj halleve tė popullit, ai u pėrfshi shumė shpejt nė aktivet e grupeve rinore komuniste demokrate antifashiste.

Pa kaluar shumė kohė rreth tij filluan tė mblidheshin mjaft simpatizantė dhe njerėz tė thjeshtė tė popullit tė cilėt shihnin tek ai liderrin e ardhshėm.

Nė ato vite u njoh edhe me shitėsin e librarisė Flora, djaloshin Enver Hoxha dhe tė dyve sė bashku u polli mendja pėr krijimin e njė grupimi politik. Dhe kėshtu, me nismėn e dy ortakėve, Enver Hoxha dhe Sali Berisha, pasi dorėzuan dokumentacionin e nevojshėm nė kuesturė, u themelua firma “Partia Komuniste e Reformave Demokratike” shpk.

Gjatė luftės, komandant Berisha njihej me pseudonimin “Kryeministri” dhe pėr trimėrinė dhe vetmohimin e treguar ndėr beteja ju dha grada madhore e gjeneral-kolonelit, tė cilėn Sali Berisha e refuzoi nė mėnyrė tė parevokueshme. Lufta u kurorėzua me fitoren e thelle te koalicionit tė mazhorancės ndaj opozitės. Menjėherė lindi nevoja pėr krijimin e njė qeverie e cila do tė udhėhiqte vendin.

Togeri i xhenjos Enver Hoxha propozoi emrin e komandantit Berisha pėr postin e kryeministrit ose tė presidentit ose kryetarit tė partisė. Por profesori dhe doktori i ardhshėm kishte plane tė tjera dhe nuk i interesonte politika. Berisha kishte pasion mjekėsinė, tė cilės ju pėrkushtua plotėsisht.

Por ndėrsa vitet kalonin, vendi vuante nėn diktaturėn e Enverit. Nuk ishte kjo Shqipėria pėr tė cilėn ai kishte luftuar. Atėherė Saliu, i vuri vetes njė qėllim. Tė eliminonte shokun e tij tė luftės, Enver Hoxhėn dhe tė shpejtonte reformat e kėrkuara nga BE.

Duke shfrytėzuar sėmundjen e diktatorit, doktor Berisha kėrkoi tė caktohej mjek i Enver Hoxhės. Duke qenė pranė tij ai kishte mundėsi ta eliminonte edhe pse kėshtu ai shkelte betimin e Hipokratit. Por dr.Berisha nuk arriti ta pėrfundonte misionin e tij fisnik pasi nė prill tė 1985, Enver Hoxha vdiq vetė.

Me vdekjen e diktatorit, Sali Berisha shpresonte se udhėheqėsi i ri i vendit, Ramiz Alia do tė inkurajonte reformat nė drejtėsi dhe tė hiqej regjimi i vizave me Maqedoninė. Atėherė i zhgėnjyer ai vendosi tė bėhej kryetar partie dhe mė pas president, pastaj pėrsėri kryetar partie dhe mė nė fund kryeministėr.

Prof.dr. Sali Berisha flet mjaft mirė frėngjisht, anglisht, amerikanisht, venezualisht, vertikalisht dhe samitisht.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi