Si te beni ankimin ndaj nje vendimi gjyqesor

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Si te beni ankimin ndaj nje vendimi gjyqesor

Mesazh nga toniweb prej Tue Oct 27, 2009 9:22 am

Ankimi ndaj njė vendimi gjyqėsor


Tė gjitha vendimet e dhėna nga Gjykatat e Rretheve Gjyqėsore, mund tė ankimohen nė Gjykatėn e Apelit, me pėrjashtim tė rasteve kur ankimi pėrjashtohet nga ligji. Vendimet gjyqėsore janė objekt shqyrtimi vetėm mbi bazėn e ankimeve kundėr tyre sipas pėrcaktimeve nė Kodet e Proēedurave ose nė ligje tė veēanta.

Pra, vendimet e Gjykatave tė Rretheve jane vendime tė shkallės sė parė. Ato mund tė ekzekutohen vetėm kur marrin formė tė prerė. Nė Kodet e Proēedurave (Penale e Civile) pėrcaktohen qartė sė kur marrin formė tė prerė dhe cilat janė mjetet e ankimit, afatet e ankimit, kur paraqiten ankimet dhe mėnyrėn e gjykimit tė tyre.


Ankimi kundėr njė vendimi civil
Nė fushėn, civile kundėr vendimeve tė Gjykatave janė parashikuar disa mjete ligjore mbrojtjeje. Ato janė:

1.Ankimi nė Gjykatėn e Apelit
2.Rekursi nė Gjykatėn e Lartė
3.Kėrkesa pėr rishikim

Afati i rishikimit nė Gjykatėn e Apelit kundėr vendimeve pėrfundimtare tė Gjykatės sė Rrethit ėshtė 15 ditė, kurse afati pėr tė bėrė rekurs nė Gjykatėn e Lartė kundėr vendimeve tė Gjykatės sė Apelit ėshtė 30 ditė. Kėto afate jane tė prera dhe fillojnė nga dita e nesėrme e shpalljes sė vendimit pėrfundimtar. Kur ēėshtja ėshtė gjykuar dhe nga Gjykata e Rrethit dhe nga Gjykata e Apelit nė mungesė tė njėrės palė, ky akt fillon nga dita e njoftimit tė vendimit.

Kėrkesa pėr rishikim mund tė paraqitet brenda 30 ditėve nga dita qė pala ka marrė dijeni pėr shkakun e rishikimit, por nė ēdo rast jo mė vonė se njė vit nga data qė ka lindur shkaku i rishikimit. Nė nenin 496 tė Kodit tė Proēedurės Civile parashikohet qė afati prej 30 ditėsh tė kėrkėsės pėr rishikim, nė disa raste fillon nga dita qė vendimi ka marrė formė tė prerė.

Kėto raste janė:

Kur vėrtetohet se thėniet e dėshmitarėve apo mendimet e ekspertėve mbi tė cilat ėshte bazuar vendimi, kanė qėnė tė rreme;
Kur palėt osė pėrfaqėsuesit e tyre, apo ndonjė anėtarė i trupit gjykues ka marrė pjesė nė gjykimin e ēėshtjes, kanė kryer vepra tė dėnueshme penalisht, tė cilėt kanė ndikuar nė dhėnien e vendimit;
Kur vėrtetohet se vendimi i dhėnė ėshtė bazuar nė dokumenta tė fallsifikuar.
Megjithatė, ankimi nė Gjykatėn e Apelit, rekursi nė Gjykatėn e Lartė dhe kėrkesa pėr rishikimin, nuk mund tė bėhen pasi ka kaluar njė vit nga shpallja e vendimit. Kjo dispozitė (neni 445 i Kodit tė Proēedurės Civile "Prekluziviteti i ankimimit) nuk zbatohet kur pala nė mungesė vėrteton se nuk ka qėnė nė dijeni tė proēesit gjyqėsor pėr shkak tė pavlefshmėrisė sė njoftimeve".Ankimi kundėr njė vendimi penal


Nė ēėshtjet penale mjetet e ankimimit janė: apeli, rekursi nė Gjykatėn e Lartė dhe kėrkesa pėr rishikim.
Afati pėr tė bėrė ankim nė Gjykatėn e Apelit ėshtė 10 ditė duke filluar nga e nesėrmja e shpalljes sė vendimit ose njoftimit tė vendimit. Ankim mund tė bėjė prokurori, i dėmtuari akuzues, i pandehuri si dhe paditėsi civil dhe i padituri civil.

Ankimi paraqitet nė sekretarinė e Gjykatės qė ka dhėnė vendimin e ankimuar, ose mund tė paraqitet edhe nė Gjykatėn kur ka vendbanimin pala e interesuar. Nė kėto raste, akti dėrgohet menjeherė nė sekretarinė e Gjykatės qė ka dhėnė vendimin.

Gjithashtu ankimi mund tė dėrgohet edhe me postė rekomande nė sekretarinė e Gjykatės qė ka dhėnė vendimin. Akti i ankimit u njoftohet prokurorit, tė pandehurit dhe palėve private, nga sekretaria e Gjykatės qė ka dhėnė vendimin.

Rekursi nė Gjykatėn e Lartė duhet tė paraqitet me shkrim brenda 30 ditėve nga dita qė vendimi ka marrė formėn e prerė. Mund tė bėhet rekurs i drejtėpėrdrejtė nė Gykatėn e Lartė vetėm kundėr vendimeve dhe urdhrave tė Gjykatės, me tė cilat disponohet mbi liritė personale, ose qė krijojnė mosmarrėveshje juridiksioni e kompetence, si dhe rastet e veēanta tė parashikuara me ligj.

Kėrkesa pėr rishikim, sė bashku me dokumetat eventuale paraqitet nė sekretarinė e Gjykatės sė rrethit qė ka dhėnė vendimin. Gjatė gjykimit tė rishikimit, respektohen dispozitat e gjykimit tė shkallės sė parė brenda kufijve tė shkaqeve tė parashtruara nė kėrkesėn e rishikimit. Vendimi merret sipas dispozitave pėr marrjen e vendimit nga Gjykata e shkallės sė parė. Vendimi i dhėnė nė gjykimin e rishikimit mund tė ankimohet nė Gjykatėn e Apelit.

Nė ndryshim nga ēėshtjet civile pėr tė cilat kėrkesa pėr rishikim paraqitet pėrpara Gjykatės sė Lartė, sipas shtesave dhe ndryshimeve qė iu bėnė Kodit tė Proēedurės Civile me ligjin nr. 8822 datė 17.5.2002 " Pėr disa shtesa dhe ndryshime nė ligjin nr. 8116 datė 29.3.1996 " Kodi i Proēedurės Civile i Republikės sė Shqipėrisė", nė ēėshtjet penale siē thamė mė lart kėrkesa pėr rishikim paraqitet nė Gjykatėn e rrethit qė ka dhėnė vendimin dhe shqyrtohet nga Gjykata e Rrethit, sipas neneve 449 deri 461 tė Kodit tė Proēedurės Penale.Ankimi nė Gjykatėn e Apelit
1.Ankimi i Ēėshtjeve Civile Ankimi ndaj njė vendimi civil tė dhėnė nga Gjykata e Rrethit paraqitet pranė kėsaj Gjykate. Ai duhet tė nėnshkruhet nga vetė pala, avokati ose pėrfaqėsuesi i pajisur me prokurė dhe nė tė duhet tė tregohen:

Palėt ndėrgjygjėsore,
Vendimi kundėr tė cilit bėhet ankimi,
Shkaqet pėr tė cilat bėhet ankimi
Ēfarė kėrkohet me ankimin
Bashkė me ankimin duhet tė paraqiten kopje tė tij dhe tė dokumenteve tė tjera (kur ka tė tilla) nė numėr aq sa janė personat qė marrin pjesė nė ēėshtje si palė, si dhe prokura kur ankimi paraqitet nga avokati ose pėrfaqėsuesi i palės.


Nė rast se ankimi nuk plotėson kushtet e mėsipėrme, Gjykata njofton palėn qė tė ndreqė tė metat brenda 5 ditėve, nė tė kundėrt ankimi kthehet.

Gjykata qė ka dhėnė vendimin nuk pranon ankimin kur:

Ėshtė paraqitur jashtė afatit tė parashikuar nė ligj,
Nuk ndreqen tė metat brenda afatit tė caktuar,
Ėshtė bėrė kundėr njė vendimi ndaj tė cilit nuk lejohet ankim,
Ėshtė hequr dorė nga ankimi
Mospranimi i ankimit mund tė deklarohet nė ēdo shkallė gjykimi. Kundėr vendimit pėr kthimin e ankimit mund tė bėhet ankim i veēantė brenda 5 ditėve nga dhėnia e vendimit. Ankimi pranohet mbasi konstatohet se ai ėshtė paraqitur brenda afatit 5 ditor dhe sipas rregullave tė parashikuara nga Kodi i Proēedurės Civile. Administrata e Gjykatės sė Rrethit pranon ankimin dhe shėnon nė tė datėn e paraqitjes.

Pėrveē kėsaj shėnim lihet edhe nė Rregjistrin themeltar dhe nė Rregjistrin e vendimeve, pėr tė treguar sė pėr kėtė vendim pala e interesuar (paditėsi ose i padituri) kanė paraqitur ankimin dhe duke qėnė para njė fakti tė tillė, mėnjanohet ndonjė gabim qė mund tė bėhet duke vėnė shėnim mbi kopjen e vendimit se ai ka marrė formė tė prerė, gjė qė do tė sillte ngatėrresa, sepse pala e interesuar mund tė kėrkonte ekzekutimin e kėtij vendimi.

Kur palėt kanė humbur tė drejtėn e ankimit pėr shkaqe tė arsyeshme, mund tė paraqesin ankesė pėr rivendosje nė afat. Kėrkesa paraqitet nė gjykatėn qė ka dhėnė vendimin.

Kur palėt nuk janė dakort me vendimin e veēantė qė jep gjykata pėr pranimin ose jo tė kėrkesės pėr rivendosje nė afat, ata mund tė bėjnė ankim brenda 5 ditėve nga e nesėrmja e shpalljes sė vendimit.

Kur ankimi ėshtė bėrė brenda afatit dhe sipas rregullave qė pėrmendėm mė lart, administrata e Gjykatės sė rrethit merr masat qė ankimi t'u komunikohet palėve tė interesuara pjesėmarrėse nė gjykim. Ankimi shoqėrohet edhe me njė dėftesė komunikimi, e cila mbasi firmoset nga marrėsi i kopjes sė ankimit, i kthehet pėrsėri Gjykatės pėr tė provuar se ankimi iu dorėzua palės tjetėr.

Kodi i Proēedurės Civile nė nenet 130, 131, 132,133 etj, parashikon deri nė hollėsi se si do tė veprohet me komunikimet e tjera nė rastet kur refuzohet tė merret nė dorėzim ankimi, ose kur nuk gjendet pala qė duhet t'i jepet ankimi, ose kur nuk ka vendbanim tė njohur etj.

Gjykata e Rrethit mbasi bindet se dėftesa e komunikimit tė ankimit ėshtė e rregullt dhe e firmosur nga marrėsi (pala e interesuar), ose pėr komunikimin ėshtė vepruar nė njė nga mėnyrat e parashikuara nga nenet 130, 131, 132, 133 e vijues tė Kodit tė Proēedurės Civile, me shkresė pėrcjellėse, duke futur nė dosje edhe dėftesėn e komunikimit, e nis dosjen nė Gjykatėn e Apelit.

Nė ligjin Nr. 8436, datė 28.12.1998 "Pėr Organizimin e Pushtetit Gjyqėsor nė Republikėn e Shqipėrisė" ėshtė parashikuar qė ndarja e ēėshtjeve gjyqėsore midis gjyqtarėve nė tė gjitha hallkat e sistemit gjyqėsor bėhet me short.

Pra ashtu si nė Gjykatėn e Rrethit, edhe nė Gjykatėn e Apelit (si dhe nė Gjykatėn e Lartė) dosjet do tė ndahen midis gjyqtarėve me short. Mbasi dosja studiohet nga gjyqtari pėrkatės, caktohet data e gjykimit.

Njoftimi pėr datėn dhe orėn e gjykimit bėhet nga Gjykata e Apelit duke e afishuar kėtė njoftim tek stendat e lajmėrimeve qė janė nė hyrje tė Gjykatės sė Apelit. Kjo shpallje bėhet edhe nė stendat e lajmėrimeve tė Gjykatave pėrkatėse tė rrethit (para asaj Gjykate rrethi qė ka dhėnė vendimin). Ky njoftim duhet tė bėhet jo mė vonė se 10 ditė pėrpara shqyrtimit tė ēėshtjes.

Kur Gjykata e Apelit shqyrton ēėshtje qė janė nė gjykim, ose e ka mbajtur ēėshtjen pėr ta gjykuar vetė si Gjykatė Fakti, ose kur lind nevoja qė ēėshtja tė gjykohet para afatit 10 ditor, tė pėrmendur mė lart, njoftimi nė kėto raste nuk bėhet me shpallje tek stendat e lajmėrimeve, por njoftimi pėr datėn e orėn e gjykimit u bėhet drejtpėrdrejtė palėve, pėrfaqėsuesve ose mbrojtėsve tė tyre.

Mosparaqitja e palėve pėr tė cilat njoftimi ėshtė bėrė me shpallje nuk pengon shqyrtimin e ēėshtjes, me pėrjashtim tė rastit kur pala e interesuar ka njoftuar shkaqe tė arsyeshme pėr mungesėn.

Gjithashtu Gjykata e Apelit nuk mund tė shqyrtojė ēėshtjen nė mungesė tė palėve kur dėgjimi i tyre ėshtė njė nga detyrat qė i ėshtė vėnė nga Gjykata e Lartė gjatė rigjykimit nė Gjykatėn e Apelit.

Po ashtu ēėshtja nuk mund tė gjykohet nė mungesė tė palėve, kur njoftimet pėr thirrjen e tyre nuk kanė qėnė tė rregullta.

Nė Gjykatėn e Apelit ēėshtjet shqyrtohen nė mėnyrė kolegjiale. Kjo Gjykatė gjykon me trup gjykues tė pėrbėrė nga tre gjyqtarė. Pasi shqyrtohen ēėshtjet (kur ato janė ēėshtje civile), Gjykata e Apelit mund tė vendosė:Lėnien nė fuqi tė vendimit tė Gjykatės sė shkallės sė parė,
Ndryshimin e vendimit,
Prishjen e vendimit dhe pushimin e ēėshtjes,
Prishjen e vendimit dhe dėrgimin e ēėshtjes pėr rigjykim nė Gjykatėn e Rrethit, nė rastet e parashikuara nga neni 467 i Kodit tė Proēedurės Civile, ēka do tė thotė ndėrmjet tė tjerash se:
Gjykata e shkallės sė parė ka shkelur dispozitat mbi juridiksionin dhe kompetencėn,
Nuk ka qėnė nė rregull pėrbėrja e trupit gjykues, apo vendimi nuk ėshte nėnshkruar nga gjyqtarėt,
Ēėshtja ėshtė gjykuar nė mungesė pa patur dijeni palėt pėr datėn e gjykimit,
Kur mungojnė ose janė tė pavlefshme padia, proēesverbali gjyqėsor, ankimi si dhe ēdo dokument tjetėr qė ka ndikuar nė dhėnien e vendimit,
Nuk ėshtė formuar drejt ndėrgjyqėsia.2.Ankimi i Ēėshtjeve Penale
Mė lart kemi folur pėr ankimin nė Gjykatėn e Apelit tė ēėshtjeve civile. Ligji parashikon rregulla preēize pėr formėn e ankimit, kush mund tė bėjė ankim, vendin e paraqitjes dhe afatin e ankimit, kujt i komunikohet ankimi etj. edhe nė proēesin penal.

Gjykata e Apelit mbasi shqyrton ankimin nė njė ēėshtje penale mund tė vendosė:

Lėnien nė fuqi tė vendimit
Ndryshimin e vendimit
Prishjen e vendimit dhe pushimin e ēėshjes kur jane raste qe nuk lejojnė fillimin ose vazhdimin e proēedimit ose kur nuk vėrtetohet fajesia e tė pandehurit.
Prishjen e vendimit dhe kthimin e akteve Gjykatės sė shkallės sė parė kur nuk janė respektuar dispozitat qė lidhen me kushtet pėr tė qėnė gjyqtar nė ēėshtjen konkrete, me ushtrimin e ndjekjes penale nga prokurori dhe pjesėmarrjen e tij nė proēedim me pjesėmarrjen e pėrfaqėsuesit tė tė dėmtuarit akuzues dhe tė mbrojtėsit tė tė pandehurit, si dhe nė ēdo rast kur nė dispozita tė veēanta ėshtė parashikuar pavlefshmėria e vendimit.


Rekursi nė Gjykatėn e Lartė

Rekursi, si njė nga mjetet e ankimit, ėshtė akti me tė cilin palėt ose pjesėmarrėsit e tjerė nė proēes parashtrojnė kundėrshtimet e tyre ndaj vendimit tė Gjykatės sė Shkallės sė Parė ose tė Gjykatės sė Apelit nė Gjykatėn e Lartė, sipas rregullave tė pėrcaktuara nė Kodin e Proēedurės Civile.

Mund tė ankimohen me rekurs nė Gjykatėn e Lartė vendimet e shpallura nga Gjykata e Apelit dhe ato tė Shkallės sė Parė vetėm kur:

Nuk ėshtė respektuar ose ėshtė zbatuar keq ligji,
Ka shkelje tė rėnda tė normave proēeduriale tė parashikuara nė nenin 467 tė Kodit tė Proēedurės Civile (rastet e nenit 467 janė pėrmendur mė lart kur flitet pėr mėnyrėn se si mund tė vendosė Gjykata e apelit mbas shqyrtimit tė ēėshtjes),
Pėr shkelje proēeduriale qė kanė ndikuar nė dhėnien e vendimit.
Paraqitja e ankimit ne Gjykatėn e Lartė, nuk pezullon ekzekutimin e vendimit tė atakuar. Pėrjashtimisht Gjykata e Lartė pezullon ekzekutimin e vendimit vetėm nė qoftė se:


Ekzekutimi i menjėhershėm i vendimit do tė sillte pasoja tė rėnda e tė pariparueshme, dhe
Pala qė ka bėrė rekursin depoziton garanci materiale qė siguron ekzekutimin e vendimit.
Afati pėr tė bėrė rekurs nė Gjykatėn e Lartė kundėr vendimeve tė Gjykatės sė Apelit ėshtė 30 ditė. Si pėr ankimin nė Gjykatėn e Apelit, kundėr vendimeve tė Gjykatės sė Shkallės sė Parė (Gjykatės sė Rrethit) ashtu edhe pėr rekursin nė Gjykatėn e Lartė, ligji ka pėrcaktuar afate tė cilat janė tė prerė dhe fillojnė nga dita e nesėrme e shpalljes sė vendimit pėrfundimtar.

Nė paragrafin e parė tė nenit 467 tė Kodit tė Proēedurės Civile thuhet se rekursi paraqitet dhe depozitohet nė sekretarinė e Gjykatės qė ka dhėnė vendimin. Nga kjo del e qartė se rekursi duhet tė depozitohet, sipas rastit, nė sekretarinė e Gjykatės sė Apelit kur objekti i rekursit ėshtė vendimi i Gjykatės sė Apelit, (dhe nė fakt nė pjesėn mė tė madhe ndaj kėtyre vendimeve bėhet rekurs) dhe nė sekretarinė e Gjykatės sė Rrethit pėr vendimet e dhėna prej saj qė mund tė ankimohen direkt nė Gjykatėn e Lartė, nė rastet qė parashikohen nga Kodi i Proēedurės Civile. Megjithatė, nė praktikė me shprehjen "Gjykata qė ka dhėnė vendimin" ėshtė pranuar tė quhet Gjykata e Rrethit.

Nė rekurs duhet tė shėnohet se kush janė palėt ndėrgjyqėse (identiteti i tyre, vendbanimi etj), numri dhe dita e vendimit qė kundėrshtohet dhe cila Gjykatė e ka dhėnė, tė paraqiten nė mėnyrė tė pėrmbledhur faktet e ēėshtjes (faktet e ndodhura, cilat janė ato, provat e administruara apo ato qė kėrkon pala dhe qė pretendon se e bazon kėrkesėn e saj ndaj vendimit tė ankimuar) tė tregohen shkaqet pėr tė cilat kėrkohet prishja e vendimit, duke iu referuar normave ligjore mbi tė cilat mbėshtetet, dhe nėse rekursi ėshtė bėrė nga avokati ose nga pala nė proēes.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi