Si te behesh Avokat -Ligji-

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Si te behesh Avokat -Ligji-

Mesazh nga toniweb prej Tue Oct 27, 2009 9:19 am

Profesionin e avokatit nė Republikėn e Shqipėrisė mund ta ushtrojė ēdo shtetas shqiptar qė plotėson kushtet e mėposhtme:1-tė ketė kryer arsimin e lartė juridik brenda vendit ose jashtė vendit, por tė njėsuar me tė;

2- tė jetė regjistruar nė njė dhomė avokatie dhe nė Ministrinė e Drejtėsisė si asistent pranė njė
avokati, tė ketė pėrfunduar periudhėn njėvjeēare tė stazhit dhe tė ketė marrė mendimin pozitiv tė
avokatit;

3- tė ketė marrė mė shumė se 50 pėr qind tė pikėve nė provimin e kualifikimit pėr ushtrimin e
profesionit tė avokatisė;

4-tė gėzojė integritet moral dhe qytetar, pėr tė mbrojtur tė drejtat e njeriut dhe liritė themelore, si
dhe tė plotėsojė kėrkesat e etikės pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit;

5- tė mos jetė dėnuar pėr vepra penale tė kryera me dashje, sipas parashikimeve tė "Kodit tė
etikės sė avokatit";

6- tė mos jetė pjesėmarrės nė marrėdhėnie apo veprimtari publike ose private, tė cilat, sipas
ligjit, Statutit tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė dhe "Kodit tė etikės sė avokatit", janė tė
papajtueshme ose tė papėrshtatshme me figurėn dhe ushtrimin e profesionit tė avokatit;

7- tė jetė anėtar i dhomės sė avokatisė nė juridiksionin e sė cilės ndodhet zyra e tij e punės;

8- tė jetė pajisur me lejen e ushtrimit tė profesionit tė avokatit dhe tė jetė regjistruar nė organet tatimore

Provimi i kualifikimit


A.Provimi i kualifikimit pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit zhvillohet pėrpara njė komisioni
me kėtė pėrbėrje:
1- tre anėtarė tė caktuar nga Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
2- njė anėtar i caktuar nga Ministri i Drejtėsisė;
3- njė anėtar i caktuar ndėrmjet punonjėsve akademikė tė Shkollės sė Magjistraturės.
B. Rregullat e funksionimit, numri i kandidatėve pėr avokat, si dhe mėnyra se si do tė zhvillohet
provimi, vendosen rast pas rasti nga Kėshilli Drejtues i Dhomės sė Avokatisė.

1. Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, kryesisht ose mbi kėrkesėn e personit qė
kėrkon tė ushtrojė profesionin e avokatit, ka tė drejtė qė ta pėrjashtojė nga detyrimi i
pjesėmarrjes nė provimin e kualifikimit, nėse pėr kėtė vendoset me shumicėn e votave tė fshehta
tė tė gjithė anėtarėve tė saj.
2. Pėrjashtimi nga detyrimi i pjesėmarrjes nė provimin e kualifikimit pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit mbėshtetet nė kohėzgjatjen e tyre nė ushtrimin e profesionit tė juristit, aftėsitė profesionale tė treguara dhe edukimin e posaēėm profesional e akademik. Rregulla tė
hollėsishme pėr kushtet dhe kriteret e pėrjashtimit nga provimi i kualifikimit caktohen nga Statuti i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė.
3. Vendimi pėr pėrjashtimin nga detyrimi, pėr dhėnien e provimit tė kualifikimit pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit, miratohet nga Ministri i Drejtėsisė.


Avokati ka te drejte

Avokati ka tė drejtė tė ketė njė ose mė shumė asistentė.
2. Asistentėt zgjidhen nga vetė avokati ndėrmjet personave tė diplomuar juristė, qė nuk kanė marrė lejen pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit.
3. Avokati ka pėr detyrė qė, brenda 15 ditėve nga ajo e lidhjes sė marrėdhėnieve tė punės me asistentin, tė depozitojė dokumentacionin e tij pėr regjistrim nė dhomėn e avokatisė ku ėshtė
anėtar, nė Dhomėn Kombėtare tė Avokatisė, si dhe nė Ministrinė e Drejtėsisė.
4. Me autorizimin me shkrim tė avokatit dhe, kurdoherė, me pėlqimin me shkrim tė klientit,
asistenti pėrfaqėson ose mbron tė interesuarit nė periudhėn hetimore, nė gjykimin e
kundėrvajtjeve penale dhe nė seancat pėrgatitore pėr ēėshtjet civile.

Dhoma e Avokatise

Kėrkesa pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit i drejtohet, si rregull, dhomės sė avokatisė ku
kėrkuesi ka vendbanimin e tij.
2. Dhoma e avokatisė, brenda 30 ditėve nga marrja e kėrkesės pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit, duhet tė marrė nė shqyrtim kėrkesėn dhe, sė bashku me mendimin e saj, e pėrcjell pėr
shqyrtim nė Kėshillin Drejtues tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė.
3. Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, brenda 30 ditėve nga marrja e kėrkesės,
duhet tė njoftojė kėrkuesin, nėse ai i plotėson kushtet pėr tė marrė pjesė nė provimin e
kualifikimit, si dhe pėr ditėn e caktuar pėr zhvillimin e tij.

Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė shpall datat e zhvillimit tė provimeve tė kualifikimit, pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit, pėr atė vit kalendarik.
Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, brenda muajit janar tė ēdo viti, miraton edhe pėrfaqėsuesit e tij nė komisionin e provimit tė kualifikimit pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit.

Nė qoftė se kandidati pėr avokat nuk arrin tė grumbullojė minimumin e pikėve tė nevojshme kualifikuese pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit, ai mund tė marrė pjesė pėrsėri nė provimin kualifikues, me kusht qė tė kryejė edhe gjashtė muaj tė tjerė periudhė stazhi si asistent pranė njė
avokati.

Ministria e Drejtesise
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Avokat -Ligji-

Mesazh nga toniweb prej Tue Oct 27, 2009 9:19 am

L I G J
Nr.9109, datė 17.7.2003

PĖR PROFESIONIN E AVOKATIT NĖ REPUBLIKĖN E SHQIPĖRISĖ
Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė
Ministrave,
K U V E N D I
I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ
V E N D O S I:
KREU I
PJESA E PĖRGJITHSHME

Neni 1

Avokatia nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė profesion i lirė, i pavarur, i vetėrregulluar dhe i
vetėdrejtuar.
Neni 2

Avokati jep ndihmė juridike nėpėrmjet:
a) kėshillimit ligjor pėr ēėshtje tė ndryshme;
b) pėrgatitjes sė kėrkesėpadive ose tė kėrkesave gjatė procedimit penal, si dhe tė kėrkesave
ankimore, rekurseve kundėr vendimeve gjyqėsore, atyre tė organit tė prokurorisė, arbitrazhit ose
tė organeve tė administratės publike;
c) pėrgatitjes sė kėrkesave drejtuar Gjykatės sė Apelit, Gjykatės Kushtetuese, gjykatave
ndėrkombėtare dhe ēdo organizmi nė tė cilin aderon Republika e Shqipėrisė;
ē) pėrgatitjes sė ankesave dhe kėrkesave tė personave fizikė ose juridikė;
d) pėrpilimit tė akteve qė i nėnshtrohen veprimeve noteriale;
dh) hartimit tė kontratave e tė marrėveshjeve, si dhe tė ēdo dokumenti tjetėr qė sjell ose synon tė
sjellė pasoja juridike;
e) pranisė si mbrojtės nė kohėn e shoqėrimit, ndalimit, arrestimit, gjatė procesit tė hetimit,
shqyrtimit gjyqėsor tė personave nė ēėshtjet penale;
ė) pėrfaqėsimit tė personave fizikė ose juridikė nė ēėshtjet civile dhe administrative, nė gjykatė,
nė arbitrazh dhe nė organe tė tjera tė administratės publike;
f) veprimeve tė tjera tė ndihmės juridike qė parashikohen nė ligj.

Neni 3
1. Avokati ushtron profesionin e tij individualisht ose nė bashkėpunim me avokatė tė tjerė, pasi
ėshtė pajisur me lejen e ushtrimit tė profesionit dhe ėshtė regjistruar nė organet tatimore.
Avokatėt mund tė organizohen nė zyra avokatie, tė cilat regjistrohen nė organet tatimore.
2. Avokati nuk mund tė jetė anėtar i mė shumė se njė zyre avokatie.
Neni 4
Avokati, gjatė ushtrimit tė profesionit tė tij, nuk mund tė jetė, njėkohėsisht, gjyqtar, prokuror,
noter, nėpunės civil ose punonjės i administratės publike.
Neni 5
1. Avokati mund ta ushtrojė profesionin e tij nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė dhe
pėrpara ēdo gjykate, prokurorie ose organi tė administratės publike. Nė ēdo rast, avokati, nė
ushtrimin e profesionit, identifikohet me numrin e lejes sė ushtrimit tė profesionit, si dhe kodin
fiskal tė tij apo tė zyrės sė avokatisė ku bėn pjesė.
2. Avokati mund ta ushtrojė profesionin e tij edhe jashtė territorit tė Republikės sė Shqipėrisė, nė
pėrputhje me ligjin e shtetit ku jepet ndihma juridike.
KREU II
TĖ DREJTAT DHE DETYRAT E AVOKATIT
Neni 6
1. Avokati, nė funksion tė ushtrimit tė profesionit tė tij, ka tė drejtė tė kėrkojė nga institucionet e
administratės publike, nė pėrputhje me ligjin, shpjegime, tė dhėna dhe dokumente, qė kanė lidhje
me ēėshtjen ose personin qė pėrfaqėsohet ose mbrohet prej tij.
2. Institucionet e administratės publike, sipas kompetencės dhe procedurave ligjore qė
rregullojnė veprimtarinė e tyre, janė tė detyruara tė pėrmbushin kėrkesat e avokatit.
3. Nė rast tė mospėrmbushjes sė detyrimit tė institucioneve tė administratės publike ose nga entet
e tjera jopublike, avokati ka tė drejtė tė paraqesė brenda 5 ditėve nė gjykatė kėrkesėn pėr
realizimin e detyrimit nėpėrmjet njė vendimi gjyqėsor.
Neni 7
1. Avokati ka tė drejtė tė takojė personin e mbrojtur prej tij, nė mėnyrė private dhe pa kufizim
kohor, nė ēdo gjendje tė kufizimit tė lirisė personale. Organet kompetente kanė tė drejtė tė
mbikėqyrin takimin ndėrmjet avokatit dhe personit tė mbrojtur, por, nė ēdo rast, u ndalohet tė
dėgjojnė bashkėbisedimin ndėrmjet tyre.
2. Organi i prokurorisė, gjykata, administrata e burgjeve dhe Policia e Shtetit janė tė detyruara tė
sigurojnė praninė e avokatit, kur kėtė e kėrkon personi i mbrojtur prej tij, i ndaluar, i arrestuar
ose qė ėshtė duke vuajtur dėnimin. Nė tė gjitha rastet, prania e avokatit duhet tė sigurohet
menjėherė.
3. Avokati nuk ka tė drejtė t'i kėrkojė dhe t'i ofrojė ndihmė juridike njė personi tė ndaluar ose tė
arrestuar, pa kėrkesėn e kėtij tė fundit.

Neni 8
Avokati ka tė drejtė, nė pėrputhje me procedurat hetimore, tė marrė pjesė nė proces, tė pyesė
personin e mbrojtur prej tij, dėshmitarėt dhe ekspertėt, tė lexojė dhe tė njohė nė pėrfundim tė
hetimit tė gjitha aktet e dokumentet, qė janė tė lidhura me ēėshtjen dhe t' i nėnshkruajė ato.
Neni 9
1. Avokati ka pėr detyrė ta ushtrojė profesionin e vet me ndershmėri dhe dinjitet, tė respektojė
rregullat e etikės profesionale dhe tė pėrdorė tė gjitha mjetet e ligjshme pėr mbrojtjen me
besnikėri tė tė drejtave dhe tė interesave tė personave qė mbrohen ose pėrfaqėsohen prej tij.
2. Avokati duhet tė sigurojė qė asnjė konflikt interesash nuk ekziston ndėrmjet tij dhe personit qė
mbron ose pėrfaqėson.
3. Avokatit i ndalohet tė bėjė publike tė dhėnat, qė i ka mėsuar nėpėrmjet personit tė mbrojtur
ose tė pėrfaqėsuar prej tij ose nga dokumentet qė ky i fundit i ka vėnė nė dispozicion, nė
funksion tė mbrojtjes sė kėrkuar, me pėrjashtim tė rastit kur ai ka dhėnė miratimin e tij me
shkrim.
4. Avokatit i ndalohet tė bėjė kallėzim nė organin e ndjekjes penale dhe nuk mund tė pyetet si
dėshmitar pėr personin, tė cilit i ka kryer shėrbime dhe ndihmė juridike, si dhe pėr rrethana qė ai
i ka mėsuar gjatė ushtrimit tė profesionit tė avokatit.
5. Avokatit i ndalohet tė marrė pjesė nė njė ēėshtje, kur ai ka qenė i ngarkuar mė parė nė tė si
gjykatės, prokuror, oficer i Policisė Gjyqėsore ose si dėshmitar.
6. Avokati nuk lejohet tė japė ndihmė ligjore ose tė pėrfaqėsojė njė person, kur ka kėshilluar ose
ka pėrfaqėsuar mė parė palėn kundėrshtare nė tė njėjtėn ēėshtje, ose kur avokati ka lidhje gjaku
apo ka interes tė njėjtė me palėn kundėrshtare.
7. Avokatėt, qė shėrbejnė nė tė njėjtėn zyrė avokatie, nuk lejohen tė pėrfaqėsojnė palėt
kundėrshtare nė tė njėjtėn ēėshtje.
8. Avokatėt, qė ushtrojnė profesionin e tyre pranė sė njėjtės zyrė avokatie, prezumohet se janė nė
dijeni dhe zotėrojnė dokumentet pėr kėdo qė ėshtė mbrojtur apo pėrfaqėsuar nga zyra e tyre.
9. Pėrveē rasteve tė parashikuara mė sipėr nė kėtė nen, avokati ėshtė i detyruar tė sigurohet se
nuk vepron nė konflikt me interesat e personit qė mbrohet ose pėrfaqėsohet prej tij. Kur avokati
dyshon se ėshtė duke vepruar nė konflikt interesash, ai duhet tė marrė miratimin me shkrim nga
palėt, tė cilat mendohet se preken nga ky konflikt interesash.
Neni 10
Avokatėt, nė pėrputhje me dokumentacionin standard, tė miratuar nga Kėshilli Drejtues i
Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, duhet tė mbajnė njė libėr shėnimesh ku shėnohen tė gjitha
shėrbimet ligjore tė dhėna, kontratat, me shkrim, duke pėrdorur sistemin numerik, emrin e tij, si
dhe emrin e zyrės sė avokatisė.
Neni 11
1. Shpėrblimi i avokatit pėr punėn e kryer caktohet nė njė nga mėnyrat e mėposhtme:
a) me marrėveshje ndėrmjet tij dhe palės sė mbrojtjur ose tė pėrfaqėsuar prej tij;
b) nga gjykata ose prokuroria, kur ai ėshtė caktuar kryesisht ose kur personi i mbrojtur ose i
pėrfaqėsuar nuk ka mundėsi financiare dhe ndihma ligjore pėr tė ėshtė falas.
Masa e shpėrblimit pėr kėto raste pėrcaktohet me vendim tė pėrbashkėt tė Ministrit tė Drejtėsisė
dhe Kėshillit Drejtues tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
c) me ligj.
2. Nė tė gjitha rastet, avokatit nuk i lejohet tė marrė shpėrblim tjetėr.

Neni 12
1. Avokati nuk mund tė kėrkojė nga personi qė mbron ose pėrfaqėson, qė tė shpėrblehet prej tij
me pėrqindje gjatė procesit tė gjykimit.
2. Shpėrblimi me pėrqindje, i parallogaritur ose jo, mund tė paguhet vetėm kur ėshtė parashikuar
nė marrėveshjen ndėrmjet avokatit dhe personit qė ai mbron ose pėrfaqėson, pėr rastin mbrojtjes
apo pėrfaqėsimit tė suksesshėm tė ēėshtjes.
3. Avokatit i lejohet tė paguhet me komision nė rastet kur siguron kthimin e huasė pėr personin
qė mbrohet ose pėrfaqėsohet prej tij jogjyqėsisht.
Neni 13
1. Nėse avokati vendos tė heqė dorė nga pėrfaqėsimi ose mbrojtja e mėtejshme e njė personi,
ėshtė i detyruar ta njoftojė atė 15 ditė pėrpara mbarimit tė shėrbimit nga ana e tij.
2. Avokati ėshtė i detyruar t'i shėrbejė klientit tė tij gjatė periudhės 15-ditore para mbarimit tė
shėrbimit dhe t'ļ njoftojė atij ēdo tė dhėnė pėr ēdo shumė parash, prona apo kompensim qė
avokati mban pėr klientin.
3. Brenda 15 ditėve nga dhėnia e njoftimit, avokati duhet t'i kthejė klientit tė gjitha dokumentet e
lidhura me ēėshtjen ose t'i dėrgojė ato nė adresėn e treguar nga avokati i ngarkuar rishtas.
Gjithashtu, avokati ėshtė i detyruar t'i kthejė klientit parapagimin qė ka marrė prej tij, pėrveē kur,
bashkėrisht, merren vesh ndryshe.
Neni 14
Nėse personi, qė pėrfiton ndihmėn juridike nga avokati, vendos tė zgjidhė kontratėn pėrpara
pėrfundimit tė ēėshtjes ose shėrbimit, avokati ka tė drejtėn tė kėrkojė shpėrblimin pėr punėn e kryer.
Neni 15
Avokati ka tė drejtė tė transferohet nga njė dhomė nė njė dhomė tjetėr avokatie, pėr sa kohė qė
paguan kontributet pėrkatėse tė anėtarėsisė. Nė kėtė rast ai duhet tė marrė njė miratim, si nga
dhoma qė largohet, ashtu edhe nga dhoma ku ai dėshiron tė bėhet anėtar.
Neni 16
1. Avokati, kryesisht apo pėr shkak tė ligjit, duhet tė heqė dorė pėrkohėsisht nga ushtrimi i
profesionit tė tij, pėr aq kohė sa ėshtė nė marrėdhėnie pune me administratėn publike.
2. Pėr tė gjitha rastet e treguara nė pikėn 1 tė kėtij neni, avokati duhet tė njoftojė me shkrim
dhomėn e avokatėve ku bėn pjesė.
3. Nė rast tė ndėrprerjes sė ushtrimit tė profesionit tė avokatit pėr arsye tė moshės ose shėndetit,
nėse nuk ushtron njė veprimtari tjetėr, avokati ka tė drejtė tė jetė anėtar i dhomės sė avokatisė, si
dhe tė marrė pjesė nė veprimtaritė qė organizohen prej saj.

KREU III
ORGANET DREJTUESE DHE KOMPETENCAT E DHOMĖS KOMBĖTARE
TĖ AVOKATISĖ DHE TĖ DHOMAVE TĖ AVOKATISĖ
Neni 17
1. Dhoma Kombėtare e Avokatisė ėshtė person juridik, qė ushtron veprimtarinė e saj nė
mėnyrė tė pavarur nga shteti.
2. Dhoma Kombėtare e Avokatisė pėrgjigjet pėr rregullimin dhe kontrollin e ushtrimit tė
profesionit tė avokatit nė Republikėn e Shqipėrisė.
3. Rregullat e hollėsishme tė organizimit dhe funksionimit tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė
parashikohen nė statutin e saj.
4. Dhoma Kombėtare e Avokatisė ėshtė pėrgjegjėse pėr themelimin e dhomave tė avokatisė.
Numri minimal i avokatėve, qė mund tė formojnė njė dhomė avokatie, caktohet nė Statutin e
Dhomės Kombėtare tė Avokatisė.
5. Ēdo avokat mund tė jetė anėtar vetėm i njė dhome avokatie. Ēdo dhomė ėshtė e pėrbėrė nga
avokatė, tė cilėt janė anėtarė tė saj dhe qė praktikojnė ose kanė praktikuar pėr herė tė fundit
profesionin e avokatit nė juridiksionin e saj.
6. Ēdo dhomė avokatie ushtron veprimtarinė e saj nė mėnyrė tė pavarur, duke respektuar
rregullat e parashikuara nė ligj dhe nė statutin e vendimet e tjera, tė miratuara nga Dhoma
Kombėtare e Avokatisė.
Neni 18
Organet drejtuese tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė dhe tė dhomave tė avokatisė janė,
pėrkatėsisht, Kėshilli i Pėrgjithshėm dhe Kėshilli Drejtues.
Neni 19
1. Organi mė i lartė i pėrfaqėsimit dhe vendimmarrjes sė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė ėshtė
Kėshilli i Pėrgjithshėm.
2. Kėshilli i Pėrgjithshėm i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė pėrbėhet nga jo mė pak se njė
pėrfaqėsues i zgjedhur pėr kėtė qėllim nga ēdo dhomė avokatie, sipas statutit.
3. Kėshilli i Pėrgjithshėm i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė ushtron kėto kompetenca:
a) miraton Statutin e Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
b) miraton "Kodin e etikės sė avokatit";
c) pėrcakton, duke u bazuar nė kriterin e vjetėrsisė nė profesionin e avokatit, tė aftėsive
profesionale tė treguara dhe nė edukimin profesional e akademik tė posaēėm dhe pas
konsultimeve me Ministrin e Drejtėsisė, listėn e avokatėve qė mund tė ushtrojnė profesionin e
tyre pėrpara gjykatave tė shkallės sė parė dhe tė apelit, si dhe nė Gjykatėn e Lartė dhe nė
Gjykatėn Kushtetuese. Kriteret mė tė hollėsishme pėr kėtė pėrzgjedhje pėrcaktohen nė Statutin e
Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
ē) zgjedh jo mė pak se 5 anėtarė tė saj nė Kėshillin Drejtues tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
d) cakton kontributin qė derdhin dhomat e avokatisė nė Dhomėn Kombėtare tė Avokatisė;
dh) shqyrton dhe miraton llogaritė vjetore dhe buxhetin e Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
e) analizon veprimtarinė e dhomave tė avokatisė, nėse ajo ėshtė nė pėrputhje me kėtė ligj dhe me
Statutin e Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
ė) ndihmon e bashkėrendon veprimtaritė e dhomave tė avokatisė, nė mėnyrė qė tė garantojė
mbrojtjen e tė drejtave dhe interesave tė avokatėve, si dhe tė dhomave tė avokatisė;
f) miraton rregullat e pėrgjithshme pėr zhvillimin e provimit tė kualifikimit pėr ushtrimin e
profesionit tė avokatit;
g) miraton rregullat dhe kushtet qė duhet tė pėrmbushen nga asistentėt nė periudhėn e stazhit pėr
avokat, si dhe pėr trajnimin profesional tė tyre.
4. Vendimet e Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, pėr miratimin e
akteve tė parashikuara nė shkronjat "a", "b" dhe "c" tė pikės 3 tė kėtij neni, quhen tė miratuara
kur pėr to kanė votuar jo mė pak se dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė tij.

Vazhdon ...
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Avokat -Ligji-

Mesazh nga toniweb prej Tue Oct 27, 2009 9:20 am

Neni 20
1. Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, nė mbledhjen e tij tė parė, zgjedh me
shumicėn e votave tė tė gjithė anėtarėve Kryetarin, Zėvendėskryetarin dhe Sekretarin e
Pėrgjithshėm tė tij.
2. Rregulla mė tė hollėsishme pėr organizmin dhe funksionimin e administratės mbėshtetėse tė
Kėshillit Drejtues, caktohen nė statut.
3. Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė ushtron kėto kompetenca:
a) thėrret Kėshillin e Pėrgjithshėm tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
b) pėrgatit Statutin e Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
c) pėrgatit "Kodin e etikės sė avokatit";
ē) pėrfaqėson Dhomėn Kombėtare tė Avokatisė nė marrėdhėnie mė tė tretėt, sipas rregullave tė
caktuara nė statut;
d) pėrgatit llogaritė vjetore pėr shqyrtim dhe miratim nga Kėshilli i Pėrgjithshėm i Dhomės
Kombėtare tė Avokatisė;
dh) shqyrton dhe miraton kėrkesat pėr lejimin e ushtrimit tė profesionit tė avokatisė;
e) revokon me ose pa afat, ose heq lejen pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit, nė pėrputhje me
ligjin dhe Statutin e Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
ė) merr masa pėr ndjekjen e vazhdueshme tė zbatimit tė vendimeve tė marra nga Kėshilli i
Pėrgjithshėm i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė.

Neni 21

Kėshilli i pėrgjithshėm i ēdo dhome avokatie ka kėto kompetenca:
a) zgjedh pėrfaqėsues tė saj nė Kėshillin e Pėrgjithshėm tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, nė
pėrputhje me numrin maksimal tė pjesėmarrjes, tė vendosur nga kjo e fundit;
b) zgjedh anėtarėt e Kėshillit Drejtues, kryetarin dhe sekretarin e dhomės;
c) shqyrton dhe analizon ecurinė nė punė dhe trajnimin profesional tė avokatėve dhe tė
asistentėve, qė bėjnė pjesė nė dhomėn e avokatisė;
ē) promovon tek anėtarėt e saj mbrojtjen dhe respektimin e tė drejtave tė njeriut dhe tė lirive
themelore, tė ligjit, statutit dhe "Kodit tė etikės sė avokatit";
d) pėrfaqėson dhe mbron interesat e anėtarėve tė saj;
dh) shqyrton dhe nėse ēmon, miraton vendimet e marra nga Kėshilli Drejtues i dhomės sė
avokatisė;
e) mban regjistrin e anėtarėve, qė ushtrojnė apo kanė ushtruar profesionin e avokatit nė atė
juridiksion, si dhe njofton Dhomėn Kombėtare tė Avokatisė dhe Ministrinė e Drejtėsisė pėr ēdo
ndryshim nė pėrbėrjen e saj.

Neni 22

Kėshilli Drejtues i dhomės sė avokatisė ushtron kėto kompetenca:


a) thėrret mbledhjen e pėrgjithshme tė dhomės sė avokatisė;
b) pėrgatit ēdo vit llogaritė vjetore, pėr shqyrtim dhe miratim nga Kėshilli i Pėrgjithshėm;
c) trajton ēdo kėrkesė pėr anėtarėsi dhe, nėse ēmon, i rekomandon Dhomės Kombėtare tė
Avokatisė dhėnien e lejes sė ushtrimit tė profesionit tė avokatit;
ē) shqyrton dhe miraton statutin e zyrave tė avokatisė, qė vendosen nė juridiksionin e saj, kur
ēmon pėrputhshmėrinė e tij me ligjin dhe rregullat e miratuara nga Kėshilli i Pėrgjithshėm i
Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
d) cakton, me pėlqimin e tyre, avokatin apo zyrėn e avokatisė, ku stazhieri do tė pėrmbushė
detyrimet e tij;
dh) cakton avokat pėr tė ndjekur ēėshtjet gjyqėsore, kur i kėrkohet nga gjykata;
e) cakton njė avokat, qė tė marrė pėrsipėr ēėshtje, tė cilat janė braktisur nga njė avokat i
mėparshėm dhe klienti nuk ka mundur tė gjejė njė tjetėr;
ė) shqyrton ankesat kundėr asistentėve tė avokatėve, qė ushtrojnė profesionin nė juridiksionin e
vet, si dhe merr masa disiplinore qė i ēmon tė pėrshtatshme, nė pėrputhje me ligjin, "Kodin e
etikės sė avokatit" dhe tė statutit tė vetė dhomės sė avokatisė;
f) pėrmbush detyra tė tjera tė parashikuara nė statutin e dhomės sė avokatisė apo i qė i caktohen
nga Kėshilli i Pėrgjithshėm i saj.

Neni 23

1. Dhoma mund tė hapė llogari bankare nė njė bankė, qė ėshtė e licencuar tė ushtrojė biznes
bankar nė Republikėn e Shqipėrisė, pėr tė mbajtur paratė e klientėve tė ndryshėm tė avokatėve
anėtarė tė dhomės, si garanci bankare pėr ēėshtje qė parashikojnė pagesa tė mėdha.
2. Tėrheqja e shumave nga ajo llogari duhet tė kryhet me dy firma, njėra nga tė cilat duhet tė jetė
nga kryetari, zėvendėskryetari ose sekretari i pėrgjithshėm i dhomės dhe firma tjetėr duhet tė jetė
nga klienti pėrkatės. Interesi bankar i pėrfituar nga ky operacion duhet t'i kalojė dhomės.

ZYRA E AVOKATISĖ
Neni 24


1. Kur njė ose mė shumė avokatė dėshirojnė tė themelojnė njė zyrė avokatie, ata, fillimisht,
duhet tė dėrgojnė aktin e themelimit dhe statutin e saj pėr shqyrtim dhe miratim nė Kėshillin
Drejtues tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė.
2. Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė duhet tė miratojė statutin e zyrės sė
avokatisė brenda 30 ditėve nga marrja e kėrkesės. Nėse ai nuk ėshtė dakord me statutin e
paraqitur, ajo duhet t'ia kthejė tė interesuarit modelin e paraqitur sė bashku me kėrkesėn e saj pėr
ndryshimet, qė dhoma mendon se i duhen bėrė statutit. Aplikanti duhet tė kthejė projektin e
ndryshuar brenda 15 ditėve.
2/1 Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė miraton hapjen e zyrės sė avokatisė, pas
regjistrimit tė saj nė organet e regjistrimit tė biznesit, tė parashikuara nga legjislacioni nė fuqi.


KUSHTET PĖR USHTRIMIN E PROFESIONIT TĖ AVOKATIT
Neni 25

Profesionin e avokatit nė Republikėn e Shqipėrisė mund ta ushtrojė ēdo shtetas shqiptar qė
plotėson kushtet e mėposhtme:
a) tė ketė kryer arsimin e lartė juridik brenda vendit ose jashtė vendit, por tė njėsuar me tė;
b) tė jetė regjistruar nė njė dhomė avokatie dhe nė Ministrinė e Drejtėsisė si asistent pranė njė
avokati, tė ketė pėrfunduar periudhėn njėvjeēare tė stazhit dhe tė ketė marrė mendimin pozitiv tė
avokatit;
c) tė ketė marrė mė shumė se 50 pėr qind tė pikėve nė provimin e kualifikimit pėr ushtrimin e
profesionit tė avokatisė;
ē) tė gėzojė integritet moral dhe qytetar, pėr tė mbrojtur tė drejtat e njeriut dhe liritė themelore, si
dhe tė plotėsojė kėrkesat e etikės pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit;
d) tė mos jetė dėnuar pėr vepra penale tė kryera me dashje, sipas parashikimeve tė "Kodit tė
etikės sė avokatit";
dh) tė mos jetė pjesėmarrės nė marrėdhėnie apo veprimtari publike ose private, tė cilat, sipas
ligjit, Statutit tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė dhe "Kodit tė etikės sė avokatit", janė tė
papajtueshme ose tė papėrshtatshme me figurėn dhe ushtrimin e profesionit tė avokatit;
e) tė jetė anėtar i dhomės sė avokatisė nė juridiksionin e sė cilės ndodhet zyra e tij e punės;
ė) tė jetė pajisur me lejen e ushtrimit tė profesionit tė avokatit dhe tė jetė regjistruar nė organet
tatimore.


Neni 26

1.Provimi i kualifikimit pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit zhvillohet pėrpara njė komisioni
me kėtė pėrbėrje:
a) tre anėtarė tė caktuar nga Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė;
b) njė anėtar i caktuar nga Ministri i Drejtėsisė;
c) njė anėtar i caktuar ndėrmjet punonjėsve akademikė tė Shkollės sė Magjistraturės.
2. Rregullat e funksionimit, numri i kandidatėve pėr avokat, si dhe mėnyra se si do tė zhvillohet
provimi, vendosen rast pas rasti nga Kėshilli Drejtues i Dhomės sė Avokatisė.


Neni 27

1. Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, kryesisht ose mbi kėrkesėn e personit qė
kėrkon tė ushtrojė profesionin e avokatit, ka tė drejtė qė ta pėrjashtojė nga detyrimi i
pjesėmarrjes nė provimin e kualifikimit, nėse pėr kėtė vendoset me shumicėn e votave tė fshehta
tė tė gjithė anėtarėve tė saj.
2. Pėrjashtimi nga detyrimi i pjesėmarrjes nė provimin e kualifikimit pėr ushtrimin e profesionit
tė avokatit mbėshtetet nė kohėzgjatjen e tyre nė ushtrimin e profesionit tė juristit, aftėsitė
profesionale tė treguara dhe edukimin e posaēėm profesional e akademik. Rregulla tė
hollėsishme pėr kushtet dhe kriteret e pėrjashtimit nga provimi i kualifikimit caktohen nga
Statuti i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė.
3. Vendimi pėr pėrjashtimin nga detyrimi, pėr dhėnien e provimit tė kualifikimit pėr ushtrimin e
profesionit tė avokatit, miratohet nga Ministri i Drejtėsisė.

Neni 28

Personat qė kanė punuar jo mė pak se 2 vjet si gjyqtarė, prokurorė, noterė, si dhe jo mė pak se 3
vjet nė pozicionin e drejtuesit, kėshilltarit apo specialistit tė strukturave juridiko-profesionale tė
Presidencės, Kuvendit, Gjykatės Kushtetuese, Gjykatės sė Lartė, aparatit tė Kėshillit tė
Ministrave, Ministrisė sė Drejtėsisė, avokatėt e strukturave tė Avokaturės sė Shtetit, si dhe nė atė
tė punonjėsit akademik tė brendshėm tė lėndėve juridike nė shkollat e larta, pėrjashtohen nga
pėrmbushja e detyrimit tė parashikuar nė shkronjėn "b" pika 1 tė nenit 25 tė kėtij ligji.

Neni 29

1. Avokati ka tė drejtė tė ketė njė ose mė shumė asistentė.
2. Asistentėt zgjidhen nga vetė avokati ndėrmjet personave tė diplomuar juristė, qė nuk kanė
marrė lejen pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit.
3. Avokati ka pėr detyrė qė, brenda 15 ditėve nga ajo e lidhjes sė marrėdhėnieve tė punės me
asistentin, tė depozitojė dokumentacionin e tij pėr regjistrim nė dhomėn e avokatisė ku ėshtė
anėtar, nė Dhomėn Kombėtare tė Avokatisė, si dhe nė Ministrinė e Drejtėsisė.
4. Me autorizimin me shkrim tė avokatit dhe, kurdoherė, me pėlqimin me shkrim tė klientit,
asistenti pėrfaqėson ose mbron tė interesuarit nė periudhėn hetimore, nė gjykimin e
kundėrvajtjeve penale dhe nė seancat pėrgatitore pėr ēėshtjet civile.

Neni 30

1. Kėrkesa pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit i drejtohet, si rregull, dhomės sė avokatisė ku
kėrkuesi ka vendbanimin e tij.
2. Dhoma e avokatisė, brenda 30 ditėve nga marrja e kėrkesės pėr ushtrimin e profesionit tė
avokatit, duhet tė marrė nė shqyrtim kėrkesėn dhe, sė bashku me mendimin e saj, e pėrcjell pėr
shqyrtim nė Kėshillin Drejtues tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė.
3. Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, brenda 30 ditėve nga marrja e kėrkesės,
duhet tė njoftojė kėrkuesin, nėse ai i plotėson kushtet pėr tė marrė pjesė nė provimin e
kualifikimit, si dhe pėr ditėn e caktuar pėr zhvillimin e tij.

Neni 31

1. Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė shpall datat e zhvillimit tė provimeve tė
kualifikimit, pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit, pėr atė vit kalendarik.
2. Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, brenda muajit janar tė ēdo viti, miraton
edhe pėrfaqėsuesit e tij nė komisionin e provimit tė kualifikimit pėr ushtrimin e profesionit tė
avokatit.

Neni 32

Nė qoftė se kandidati pėr avokat nuk arrin tė grumbullojė minimumin e pikėve tė nevojshme
kualifikuese pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit, ai mund tė marrė pjesė pėrsėri nė provimin
kualifikues, me kusht qė tė kryejė edhe gjashtė muaj tė tjerė periudhė stazhi si asistent pranė njė
avokati.

Neni 33

1. Komiteti Disiplinor i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, kryesisht ose me propozimin e
dhomės sė avokatėve, organeve gjyqėsore, tė prokurorisė, Ministrit tė Drejtėsisė apo tė
personave tė interesuar, ėshtė organi kompetent pėr heqjen e lejes sė ushtrimit tė profesionit tė
avokatit.
Komiteti Disiplinor i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė pėrgjigjet dhe kontrollohet nga Kėshilli
Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, sipas rregullave tė pėrcaktuara nė statut ose nga vetė
ai.
2. Rregulla tė hollėsishme pėr pėrbėrjen dhe funksionimin e Komitetit Disiplinor dhe tė
komisioneve tė posaēme disiplinore tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė caktohen nė statut.
3. Leja pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit hiqet, kur vėrtetohet njė nga rastet e mėposhtme:
a) ėshtė lėshuar nė kundėrshtim me kushtet e parashikuara nė nenin 25 tė kėtij ligji;
b) vėrtetohet se avokati ka pėrdorur dokumente tė falsifikuara pėr tė marrė lejen e ushtrimit tė
profesionit tė avokatit;
c) vuan nga njė sėmundje, sėmundje mendore ose dėmtime fizike, tė cilat bėjnė tė pamundur
ushtrimin normal tė profesionit;
ē) ėshtė deklaruar i falimentuar;
d) nuk ka paguar kontributin e anėtarėsisė;
dh) ka shkelur rėndė ose nė mėnyrė tė pėrsėritur rregullat pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit;
e) ėshtė dėnuar nga gjykata pėr kryerjen e veprave penale, me dashje, qė janė parashikuar nė
"Kodin e etikės sė avokatit".
4. Pėr avokatėt e huaj, pėrveē rasteve tė parashikuara mė sipėr nė kėtė nen, heqja e lejes sė
posaēme pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit nė Republikėn e Shqipėrisė, bėhet edhe nė rastin
kur atij i ėshtė hequr leja e ushtrimit tė profesionit tė avokatit nė shtetin e tij.
6. Avokati i proceduar disiplinarisht ka tė drejtė tė marrė pjesė dhe tė dėgjohet nga komisioni
disiplinor, personalisht ose nėpėrmjet njė pėrfaqėsuesi tė caktuar prej tij, ndėrmjet avokatėve.
7. Avokati pėrfaqėsues duhet tė jetė i pranishėm gjatė gjithė periudhės sė shqyrtimit tė ēėshtjes.

REGJISTRAT E DHOMĖS KOMBĖTARE TĖ AVOKATISĖ
Neni 34

1. Dhoma Kombėtare e Avokatisė dhe Ministria e Drejtėsisė mbajnė pranė tyre regjistrin e tė
gjithė avokatėve, si dhe administrojnė dokumentacionin pėrkatės, qė lidhet me tė drejtėn e
ushtrimit tė profesionit tė avokatit.
2. Regjistri i avokatėve, pėr secilin prej tyre, pėrmban tė dhėnat e mėposhtme:
a) identitetin;
b) datėlindjen;
c) shkollėn e lartė ku avokati ėshtė diplomuar si jurist;
ē) titujt dhe gradat shkencore;
d) nivelin e njohurive nė gjuhė tė huaja;
dh) dhomėn e avokatisė ku ėshtė anėtar, nė juridiksionin e sė cilės, si rregull, avokati ushtron
profesionin e tij;
e) adresėn e zyrės sė tij ose adresėn dhe emrin e zyrės sė avokatisė, nėse avokati ėshtė anėtar i
saj;

ė) tė dhėna mbi thyerjen e disciplines;
f) kopje tė vulės sė avokatit ose zyrės sė avokatisė. Vula duhet tė jetė unike dhe duhet tė
pėrmbaje titullin “Avokat” dhe identitetin e avokatit ose tė zyrės sė avokatisė. Kėshilli Drejtues i
Dhomės Kombėtare tė Avokatisė pėrcakton formėn, pėrmbajtjen, procedurėn e pėrgatitjes dhe tė
shpėrndarjes sė tyre.
3. Kėshilli i Pėrgjithshėm i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė ka nė kompetencė tė vendosė qė,
pėrveē tė dhėnave tė treguara nė pikėn 2 tė kėtij neni, nė regjistrin e avokatėve tė pasqyrohen
edhe tė dhėna tė tjera.
4. Dhoma e avokatisė, pėr juridiksionin e saj, mban regjistrin e avokatėve dhe dokumentacionin
pėrkatės, sipas listės sė tė dhėnave tė treguara nė kėtė nen.

Neni 35

1. Dhoma Kombėtare e Avokatisė, dhomat e avokatisė pėr juridiksionin e saj, si dhe Ministria e
Drejtėsisė, mbajnė regjistrin e asistentėve, si dhe administrojnė dokumentacionin pėrkatės pėr
ushtrimin e veprimtarisė sė tyre.
2. Regjistri i asistentėve, pėr secilin prej tyre, pėrmban tė dhėnat e mėposhtme:
a) adresėn e zyrės sė tij ose adresėn dhe emrin e zyrės sė avokatisė, nėse avokati ėshtė anėtar i
saj;
b) identitetin;
c) datėlindjen;
ē) shkollėn e lartė ku asistenti ėshtė diplomuar si jurist;
d) titujt dhe gradat shkencore, nėse ka tė tilla;
dh) nivelin e njohurive nė gjuhė tė huaja;
e) datėn e fillimit dhe tė pėrfundimit tė periudhės sė stazhit, tė nevojshme pėr pranimin e
pjesėmarrjes sė tij nė provimin e kualifikimit, pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit;
ė) datat e provimit tė kualifikimit, nė rast se nuk ėshtė kualifikuar;
f) emrin dhe adresėn e avokatit, pranė tė cilit ushtron veprimtarinė e tij si asistent.
2. Kėshilli i Pėrgjithshėm i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė ka nė kompetencė tė vendosė qė,
pėrveē tė dhėnave tė treguara nė pikėn 2 tė kėtij neni, nė regjistrin e asistentėve tė pasqyrohen
edhe tė dhėna tė tjera.

AVOKATI I HUAJ
Neni 36

1. Shtetasi i huaj mund tė ushtrojė profesionin e avokatit nė Republikėn e Shqipėrisė nėse
plotėson kushtet e parashikuara nė kėtė ligj pėr shtetasit shqiptarė dhe pas dhėnies sė provimit tė
kualifikimit nė gjuhėn shqipe.
2. Rregullat pėr dhėnien e lejes sė ushtrimit tė profesionit tė avokatit tė huaj pėrcaktohen nga
Dhoma Kombėtare e Avokatisė.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Avokat -Ligji-

Mesazh nga toniweb prej Tue Oct 27, 2009 9:20 am

ANKIMET DHE PROCEDURAT DISIPLINORE
Neni 37

1. Ankesat/kėrkesat ndaj ēdo sjelljeje ose veprimi tė avokatit i drejtohen kryetarit tė dhomės sė
avokatisė. Kryetari i dhomės sė avokatisė ia pėrcjell ankesėn/kėrkesėn komisionit tė verifikimit
tė ankimit tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė brenda 5 ditėve kalendarike nga data e dorėzimit.
2. Ankesat/kėrkesat kundėr avokatit mund tė paraqiten nga:
a) ēdo person qė mbrohet, pėrfaqėsohet ose ndihmohet juridikisht prej tij;
b) ēdo person i tretė, qė pretendon se ėshtė dėmtuar nga sjellja apo veprimet e avokatit;
c) organet drejtuese tė dhomave tė avokatisė;
ē) gjyqtarėt dhe prokurorėt;
d) Ministri i Drejtėsisė;
dh) ēdo organ tjetėr shtetėror, i parashikuar me ligj.

Neni 38

Avokati i nėnshtrohet procedimit disiplinor kur:
a) ka vepruar nė kundėrshtim me parashikimet e dispozitave ligjore, qė rregullojnė veprimtarinė
e avokatit dhe me legjislacionin tatimor;
b) ka vepruar nė kundėrshtim me rregullat e parashikuara nė Kodin e Etikės sė Avokatit dhe me
rregullat e tjera tė pėrcaktuara nga Dhoma Kombėtare e Avokatisė dhe dhomat e avokatisė.

Neni 39

1. Pėr shqyrtimin e kėrkesave/ankesave pėr procedim disiplinor ndaj avokatėve krijohet
komisioni i verifikimit tė ankimit i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, me avokatė tė zgjedhur me
short nga lista e pėrfaqėsuesve, me kėtė pėrbėrje:
a) 3 pėrfaqėsues nga Dhoma e Avokatisė, Tiranė;
b) 1 pėrfaqėsues, secila, nga dhomat e tjera tė avokatisė.
2. Pėr shqyrtimin e ankesės/kėrkesės pėr procedim disiplinor ndaj njė avokati tė caktuar,
komisioni i verifikimit tė ankimit i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė zgjedh nėnkomisionin e
verifikimit tė ankimit, i cili ka nė pėrbėrje:
a) kryetarin e komisionit tė verifikimit tė ankimit, nė cilėsinė e kryetarit tė kėtij nėnkomisioni;
b) dy avokatė tė zgjedhur me short nga anėtarėt e komisionit tė verifikimit tė ankimit tė Dhomės
Kombėtare tė Avokatisė dhe njė avokat, qė pėrfaqėson dhomėn e avokatisė nga ka ardhur
ankimi, nė cilėsinė e anėtarėve.
Kryetari i komisionit tė verifikimit tė ankimit zgjidhet nga Dhoma Kombėtare e Avokatisė.
Rregullat e hollėsishme pėr procedurėn e zgjedhjes dhe tė funksionimit tė komisionit tė
verifikimit tė ankimit e pėr zgjedhjen e kryetarit tė kėtij komisioni pėrcaktohen nė rregulloren e
zgjedhjes dhe tė funksionimit tė komisionit tė verifikimit tė ankimit tė Dhomės Kombėtare tė
Avokatisė.

Neni 40

1. Procedimi disiplinor pėrbėhet nga fazat e verifikimit, tė refuzimit apo tė kalimit nė gjykim tė
kėrkesės/ankesės dhe tė gjykimit.
Procedimi disiplinor fillon me paraqitjen e kėrkesės/ankesės nga subjektet e pėrcaktuara nė nenin
37 tė kėtij ligji.
2. Kryetari i komisionit tė verifikimit tė ankimit, brenda 15 ditėve nga data e depozitimit tė
kėrkesės/ankesės, cakton pėrbėrjen e nėnkomisionit tė verifikimit tė ankimit.
3. Avokati, ndaj tė cilit ėshtė paraqitur ankesa/kėrkesa, duhet tė paraqesė, me shkrim,
pretendimet e tij pėr ankesėn/kėrkesėn brenda 15 ditėve nga data e marrjes sė njoftimit.
Mosparaqitja e pretendimeve nga avokati para nėnkomisionit tė verifikimit tė ankimit nuk pėrbėn
shkak pėr mosvazhdimin e procedimit disiplinor.
4. Afatet procedurale tė verifikimit tė ankesės/kėrkesės fillojnė nga data e mbėrritjes sė saj nė
komisionin e verifikimit tė ankimit. Ky komision merr vendim brenda 60 ditėve nga data e
marrjes sė ankesės/kėrkesės.
Pėr ēėshtje, tė cilat kėrkojnė hetime tė posaēme e tė specializuara, ky afat mund tė zgjatet edhe
30 ditė tė tjera.

Neni 40/1

1. Nėnkomisioni i verifikimit tė ankimit, pasi bėn verifikimet e nevojshme, dėgjon pretendimet e
palėve dhe, sipas rastit, vendos fillimin e procedimit disiplinor kundėr avokatit, ose refuzimin e
fillimit tė procedimit.
2. Vendimi i nėnkomisionit tė verifikimit tė ankimit pėr refuzimin e ankimit mund tė ankimohet
nė komitetin disiplinor tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė brenda 10 ditėve nga subjekti qė ka
paraqitur ankesėn/kėrkesėn. Vendimi i komitetit disiplinor tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė
ėshtė i paankimueshėm nga subjekti qė paraqet ankesėn/kėrkesėn.
3. Kur nėnkomisioni i verifikimit tė ankimit e kalon ēėshtjen pėr gjykim, vendimi ėshtė i
pakundėrshtueshėm, nga pikėpamja procedurale, nė komitetin disiplinor tė Dhomės Kombėtare
tė Avokatisė. Kur ēėshtja kalon pėr gjykim, kryetari i komisionit tė verifikimit tė ankimit tė
Dhomės Kombėtare tė Avokatisė e pėrfaqėson ēėshtjen pėrpara komitetit disiplinor tė Dhomės
Kombėtare tė Avokatisė, nė cilėsinė e palės.

Neni 40/2

1. Nėnkomisioni i verifikimit tė ankimit merr vendim pėr rrėzimin e kėrkesės/ankesės ose
kalimin e saj pėr gjykim para komitetit disiplinor tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė dhe e
shpall atė brenda 10 ditėve.
2. Nėnkomisioni i verifikimit tė ankimit, pėr marrjen e vendimeve, vendos me shumicė votash.
Nė rastet kur rezultati i votimit ėshtė i barabartė, ēėshtja kalon pėr gjykim.
3. Nėnkomisioni i verifikimit tė ankimit duhet t'u dėrgojė palėve kopje tė vendimit tė shpallur
prej tij.

Neni 41

1. Masat disiplinore jepen sipas njė procedure, e cila garanton tė drejtėn pėr t'u informuar, pėr tė
kėrkuar sqarime rreth fakteve, pėr t'u dėgjuar dhe pėr t'u mbrojtur.
2. Palėt nė procedimin disiplinor kanė tė drejtė tė paraqiten dhe tė japin shpjegime nė seancė,
vetė ose nėpėrmjet mbrojtjes e pėrfaqėsimit me avokat. Nėse njėra ose tė dyja palėt nuk

paraqiten nė seancė, pa motive tė arsyeshme, komiteti disiplinor i Dhomės Kombėtare tė
Avokatisė shqyrton ēėshtjen dhe merr vendim nė mungesė tė tyre.
3. Gjatė procedurės ankimore, komisioni disiplinor mund tė dėgjojė shpjegime nga palėt dhe
dėshmitarėt e tyre.
4. Shpjegimet e palėve dhe dėshmitė nė seancė mund tė jepen me gojė ose me shkrim.
5. Komiteti disiplinor i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė pranon dėshmitė dhe dokumentet e
paraqitura para tij, me cilėsinė e provės dhe i ēmon ato sipas bindjes sė formuar pas shqyrtimit tė
tyre nė tėrėsi.
6. Masat disiplinore jepen brenda 3 muajve nga data e konstatimit tė shkeljes, por jo mė vonė se
5 vjet nga ēasti i kryerjes sė saj.

Neni 43

Pėr shkelje tė dispozitave qė rregullojnė ushtrimin e profesionit tė avokatit, komisioni disiplinor i
Dhomės Kombėtare tė Avokatisė mund tė japė njė nga masat disiplionore tė mėposhtme:
a) vėrejtje me shkrim;
b) gjobė nga 5 000 (pesė mijė) deri nė 50 000 (pesėdhjetė mijė) lekė;
c) pezullimin e lejes sė ushtrimit tė profesionit tė avokatit pėr njė periudhė nga tre muaj deri nė
dy vjet;
ē) heqjen e lejes sė ushtrimit tė profesionit tė avokatit.

Neni 44

1. Kur komiteti disiplinor i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, nė pėrfundim tė shqyrtimit tė
ankesės/kėrkesės, e deklaron avokatin fajtor, pėrveē masave tė parashikuara nė nenin 43 tė kėtij
ligji, mund t'i kėrkojė avokatit qė:
a) tė ndėrmarrė tė gjitha masat e nevojshme pėr zgjidhjen e problemit nė fjalė;
b) t'i kompensojė dėmin e shkaktuar kėrkuesit/ankuesit apo palėve tė tjera tė dėmtuara nga
veprimet e tij, nė masėn qė ēmohet e drejtė nga rrethanat, qė rezultojnė nga shqyrtimi i
ankesės/kėrkesės.
2. Komiteti disiplinor i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė urdhėron avokatin e deklaruar fajtor tė
paguajė shpenzimet e palėve dhe tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, pėr pėrballimin e ēėshtjes
disiplinore nė fjalė.

Neni 45


1. Komiteti disiplinor i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė gjykon ēėshtjen brenda 30 ditėve nga
data e regjistrimit tė materialit pėr ankim. Ky komitet, me kėrkesė tė njėrės prej palėve, mund tė
shtyjė, pėr shkaqe tė pėrligjura, afatin e gjykimit, por jo mė shumė se 30 ditė nga data e caktimit
tė gjykimit. Vendimi i kėtij komiteti duhet tė jetė i arsyetuar dhe u njoftohet palėve brenda 3
ditėve nga pėrfundimi i gjykimit.
2. Vendimi i komitetit disiplinor tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė mund tė ankimohet nga
pala ankuese/kėrkuese ose avokati nė gjykatėn qė ka kompetencė shqyrtimin e mosmarrėveshjes
brenda 15 ditėve nga data e njoftimit. Ankimi bėhet edhe nė rast se vendimi nuk merret brenda
afatit tė parashikuar nė pikėn 1 tė kėtij neni.

Neni 45/1

1. Pėr veprimtarinė e mėsipėrme, Dhoma Kombėtare e Avokatisė miraton tarifat e shpėrblimit.

2. Rregulla tė hollėsishme pėr shpenzimet pėrkatėse pėrcaktohen nė rregulloren e komitetit
disiplinor tė Dhomės Kombėtare tė Avokatisė.

Neni 46

Dhoma Kombėtare e Avokatisė regjistron vendimet disiplinore dhe njofton Ministrinė e
Drejtėsisė dhe Prokurorin e Pėrgjithshėm pėr kėto vendime.

DISPOZITA KALIMTARE DHE TĖ FUNDIT
Neni 48

1. Ministria e Drejtėsisė kujdeset qė veprimtaria e avokatisė tė ushtrohet normalisht dhe nė
pėrputhje me ligjin.
2. Rregullat e hollėsishme pėr ushtrimin e profesionit tė avokatit, nė pėrputhje me kėtė ligj,
caktohen nė statutin dhe nė "Kodin e etikės sė avokatit", tė miratuara nga Kėshilli i Pėrgjithshėm
i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė.
3. Ministri i Drejtėsisė dhe Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė, pasi marrin
mendimin e Ministrisė sė Financave, caktojnė tarifat e shpėrblimit tė avokatėve pėr dhėnien e
ndihmės juridike.
4. Ministri i Drejtėsisė dhe Kėshilli Drejtues i Dhomės Kombėtare tė Avokatisė pėrcaktojnė me
vendim tė pėrbashkėt shpenzimet pėr regjistrimin e kandidatėve pėr avokatė, organizimin e
provimit dhe shpalljen e rezultateve tė tij, tė cilat duhet tė jenė tė barabarta me koston qė duhet tė
pėrballohet nė kėtė rast, si dhe tarifėn e marrjes sė licencės pėr avokatėt.

Ligji nr. 7827, datė 31.5.1994 "Pėr avokatinė nė Republikėn e Shqipėrisė", shfuqizohet.

Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare.

Ministria e Drejtesise-Legjislacioni
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Avokat -Ligji-

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi