Si te behesh Noter -Ligji-

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Si te behesh Noter -Ligji-

Mesazh nga toniweb prej Tue Oct 27, 2009 9:17 am

KUVENDI POPULLOR I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ
V E N D O S I :PJESA I


ORGANIZIMI I NOTERISĖKREU I


DISPOZITA TĖ PĖRGJITHSHME
Neni 1

Noteria nė Republikėn e Shqipėrisė kryen veprimtari juridike nė shėrbim tė personave fizikė e juridikė, nėpėrmjet redaktimit tė akteve dhe kryerjes sė veprimeve noteriale, nė pajtim me Kushtetutėn e legjislacionin nė fuqi. Noteri, nė ushtrimin e profesionit tė tij, ėshtė i lirė dhe i nėnshtrohet vetėm ligjit.

Neni 2

Kushtet pėr t'u bėrė noter

1.Profesionin e noterit mund ta ushtrojė ēdo shtetas i Republikės sė Shqipėrisė, i cili plotėson kėto kushte:

a) ka kryer arsimin e lartė juridik;
b) ka zotėsi tė plotė pėr tė vepruar;
c) ėshtė jo mė pak se 26 vjeē dhe jo mė shumė se 55 vjeē nė ēastin e dhėnies sė provimit tė kualifikimit pėr marrjen e lejes sė ushtrimit tė profesionit tė noterit;
ē) nuk ėshtė dėnuar me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė pėr njė vepėr penale tė kryer me dashje;
d) nuk ėshtė larguar nga detyra apo funksioni i gjyqtarit, i prokurorit ose i nėpunėsit tė administratės publike pėr shkelje tė rregullave dhe tė disiplinės nė punė gjatė 3 vjetėve tė fundit nga data e paraqitjes sė kėrkesės pėr lejimin e ushtrimit tė profesionit tė noterit;

dh) ka punuar jo mė pak se 2 vjet asistent pranė njė noteri; e) ka marrė pjesė nė provimin e kualifikimit pėr marrjen e lejes sė ushtrimit tė profesionit tė noterit dhe ėshtė vlerėsuar me jo mė pak se 80 pėr qind tė pikėve tė caktuara pėr konkurrim; ė) ėshtė pajisur me lejen e ushtrimit tė profesionit tė noterit;
f) ėshtė anėtar i njė dhome noterie.

2. Shtetasit qė janė deputetė me arsim tė lartė juridik, ose qė kanė punuar jo mė pak se 2 vjet si gjyqtarė, prokurorė, noterė, avokatė, ose kanė jo mė pak se 3 vjet pėrvojė nė pozicionin e drejtuesit, kėshilltarit apo tė specialistit tė strukturave juridike pranė Presidentit, Kuvendit, Gjykatės Kushtetuese, Gjykatės sė Lartė, Avokatit tė Popullit, aparatit tė Kėshillit tė Ministrave, Ministrisė sė Drejtėsisė ose
nė atė tė punonjėsit akademik tė brendshėm tė lėndėve juridike nė shkollat e larta universitare pėrjashtohen nga afati i parashikuar nė pikėn 1 shkronja “dh “ tė kėtij neni.

Neni 3

Kualifikimi


Dhoma Kombėtare e Noterisė njofton pėr vendin vakant pėr ushtrimin e veprimtarisė sė noterit, i cili shpallet publikisht nga Ministri i Drejtėsisė nė Fletoren Zyrtare jo mė vonė se 15 ditė nga krijimi i kėtij vendi.

Plotėsimi i vendit vakant duhet tė realizohet nėpėrmjet transferimit tė noterėve dhe, nėse kjo nuk ėshtė e mundur, nėpėrmjet konkurrimit tė shtetasve shqiptarė qė plotėsojnė kushtet e parashikuara nė nenin 2 tė kėtij ligji.

Nė mungesė tė propozimeve pėr transferim tė noterėve dhe mbi bazėn e kėrkesave tė parashtruara pėr tė ushtruar veprimtarinė noteriale, Ministri i Drejtėsisė organizon konkurrimin pėr plotėsimin e vendit vakant dhe provimin pėrkatės tė kualifikimit pėr ushtrimin e profesionit tė noterit jo mė vonė se 30 ditė nga afati i pėrmendur nė paragrafin e gjashtė tė nenit 3/ē.

Provimi i kualifikimit jepet pėrpara Komisionit tė Kualifikimit pėr Noterinė, i cili pėrbėhet nga 3 pėrfaqėsues nga Ministria e Drejtėsisė, 1 pėrfaqėsues i Dhomės Kombėtare tė Noterisė dhe 1 pedagog nga Shkolla e Magjistraturės.

Ministri i Drejtėsisė pėrcakton datėn e konkurrimit, rregullat pėr funksionimin e Komisionit tė Kualifikimit pėr Noterinė, kriteret dhe procedurat e organizmit tė provimit, si dhe bėn shpalljen e rezultateve tė provimit.”.

Neni 3/a (shtuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 4)


Ministri i Drejtėsisė, pėr ēdo vend vakant tė shpallur, nė mbėshtetje tė rezultateve tė provimit, i jep fituesit tė konkurrimit lejen pėr ushtrimin e profesionit tė noterit, duke u shprehur edhe pėr njėsinė vendore ku do tė ushtrojė veprimtarinė e tij.

Shtetasi qė ėshtė shpallur fitues pėr ushtrimin e profesionit tė noterit nė mė shumė se njė vend vakant, duhet qė brenda 3 ditėve nga shpallja e rezultatit tė provimit tė njoftojė me shkrim Ministrinė e Drejtėsisė pėr zgjedhjen e tij.

Nėse nuk pėrmbushet detyrimi i pėrcaktuar nė paragrafin e dytė tė kėtij neni, Ministri i Drejtėsisė cakton vendin vakant qė do tė plotėsojė fituesi, si dhe vendet e tjera vakante qė do tė plotėsohen nga konkurrentėt e renditur menjėherė pas fituesit, por qė kanė marrė mbi 80 pėr qind tė pikėve.

Neni 3/b (shtuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 4)

Leja pėr ushtrimin e profesionit tė noterit, sė bashku me tė dhėnat pėrkatėse, regjistrohen nė regjistrin e noterėve pranė Ministrisė sė Drejtėsisė dhe nė Dhomėn Kombėtare tė Noterisė.

Shtetasi i pajisur me lejen e ushtrimit tė profesionit tė noterit nga Ministri i Drejtėsisė duhet tė fillojė ushtrimin e veprimtarisė noteriale nė vendin e shpallur vakant jo mė vonė se 60 ditė nga data e lėshimit tė lejes.

Me kalimin e kėtij afati, sipas njoftimit nga Dhoma Kombėtare e Noterisė ose vetė i interesuari, leja pėr ushtrimin e veprimtarisė noteriale shfuqizohet dhe Ministri i Drejtėsisė,mbėshtetur nė rezultatet e konkurrimit, i jep lejen e ushtrimit tė profesionit tė noterit shtetasit tė renditur menjėherė pas fituesit tė konkurrimit.

Nė rast se edhe ky i fundit nuk e fillon ushtrimin e veprimtarisė sė tij noteriale brenda afatit 60-ditor, leja pėr ushtrimin e profesionit tė noterit shfuqizohet dhe nėse nuk ka fitues tė tjerė qė kanė marrė mbi 80 pėr qind tė pikėve, pėr plotėsimin e vendit vakant zhvillohet njė konkurrim i ri.

Neni 3/c Asistenca

Noteri, nė ushtrimin e veprimtarisė sė vet noteriale, mund tė asistohet nga njė ose mė shumė asistentė. Brenda 15 ditėve nga lidhja e kontratės me asistentin, noteri duhet tė depozitojė nė dhomėn e noterisė ku ėshtė anėtar, nė Dhomėn Kombėtare tė Noterisė dhe nė Ministrinė e Drejtėsisė kopje tė kontratės dhe dokumentacionin ligjor tė kėrkuar pėr asistentėt.

Pėrpara fillimit tė ushtrimit tė veprimtarisė sė tij, asistenti duhet tė regjistrohet nė regjistrin pėrkatės tė Ministrisė sė Drejtėsisė dhe tė depozitojė dokumentacionin e kėrkuar prej saj.

Asistenti qė ka mė shumė se 2 vjet nė ushtrimin e kėsaj veprimtarie, pajiset me certifikatė tė lėshuar nga Dhoma Kombėtare e Noterisė pasi tė jetė marrė edhe vlerėsimi pozitiv i noterit, pranė tė cilit ka punuar asistenti.

Asistenti i pajisur me certifikatė dhe qė plotėson kushtet e tjera tė pėrcaktuara nė nenin 2 tė kėtij ligji, ka tė drejtė tė marrė pjesė nė konkurrimet e organizuara pėr ushtrimin e profesionit tė noterit nė plotėsimin e vendeve vakante.

Ministri i Drejtėsisė dhe Dhoma Kombėtare e Noterisė caktojnė bashkėrisht rregulla tė hollėsishme lidhur me procedurat e paraqitjes sė kėrkesės dhe caktimit tė asistentit pranė noterit, si dhe tė drejtat dhe detyrimet e tyre gjatė pėriudhės sė ushtrimit tė kėsaj veprimtarie.

Neni 3/ē (shtuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 6)


Transferimi i noterit bėhet vetėm me kėrkesėn e tij. Noteri qė kėrkon tė transferohet, regjistrohet nė listėn e noterėve qė janė nė pritje pėr transferim, e cila mbahet nga Dhoma Kombėtare e Noterisė.

Dhoma Kombėtare e Noterisė, brenda 30 ditėve nga regjistrimi i kėrkesės, i dėrgon Ministrisė sė Drejtėsisė njoftimin zyrtar pėr kėtė regjistrim dhe njė kopje tė kėrkesės pėrkatėse tė noterit qė kėrkon tė transferohet.

Noterėt kanė tė drejtėn e transferimit tė veprimtarisė sė tyre nė njė tjetėr juridiksion rrethi gjyqėsor nė pėrputhje me radhėn e regjistrimit tė kėrkesave pėrkatėse tė transferimit pėr atė juridiksion, qė rezulton nga lista e pėrmendur nė paragrafin e dytė tė kėtij neni.

Lejimi i njė noteri pėr tė transferuar veprimtarinė e vet nė juridiksionin e njė rrethi tjetėr gjyqėsor bėhet nga Ministri i Drejtėsisė, pasi ka marrė mė parė mendimin me shkrim tė Dhomės Kombėtare tė Noterisė pėr kėtė transferim. Dhoma Kombėtare e Noterisė duhet tė japė mendimin e saj me shkrim brenda 15 ditėve nga data e shpalljes nė Fletoren Zyrtare tė vendit vakant tė noterit nė atė juridiksion.

Ministri i Drejtėsisė lejon transferimin e veprimtarisė sė njė noteri jo mė vonė se 30 ditė nga data e shpalljes nė Fletoren Zyrtare tė vendit vakant tė noterit nė atė juridiksion. Nė asnjė rast transferimet nuk mund tė pėrbėjnė mė shumė se 50 pėr qind tė vendeve vakante pėr ēdo dhomė noterie.

Noteri i transferuar duhet tė fillojė ushtrimin e veprimtarisė noteriale nė rrethin gjyqėsor ku ėshtė transferuar jo mė vonė se 60 ditė nga data e daljes sė urdhrit tė Ministrit tė Drejtėsisė pėr transferimin e tij. Me kalimin e kėtij afati, noterit tė transferuar i hiqet leja pėr ushtrimin e profesionit tė noterit.

Neni 4

Pėr efekt tė ushtrimit tė funksioneve tė tij, noteri barazohet me nėpunėsin publik dhe gėzon mbrojtjen sipas ligjit.

Neni 5

Noteri nuk mund tė jetė gjyqtar, prokuror, hetues, avokat, arbitėr i zgjedhur nga palėt dhe as tė kryejė veprimtari tjetėr publike e private, pėrveē asaj shkencore e mėsimdhėnėse.


Neni 6 (Ndryshuar me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 5) (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 7)

Heqja e lejes sė ushtrimit tė profesionit tė noterit bėhet me urdhėr tė Ministrit tė Drejtėsisė kur:
a) heq dorė me kėrkesėn e tij nga ushtrimi i profesionit tė noterit;
b) mbush moshėn 65 vjeē;
c) humbet zotėsinė e plotė pėr tė vepruar;
ē) bėhet i paaftė pėr tė ushtruar veprimtarinė pėr shkak sėmundjeje pėr njė kohė mė tė gjatė se 6 muaj gjatė njė viti;
d) vėrtetohet se ėshtė emėruar nė kundėrshtim me kushtet e pėrcaktuara nė nenin 2 tė kėtij ligji;
dh) dėnohet pėr njė vepėr penale tė kryer me dashje;
e) tregon paaftėsi profesionale nė kryerjen e detyrės;
ė) nuk ushtron veprimtarinė noteriale pėr njė periudhė kohe deri nė 30 ditė rresht pa njoftuar me shkrim Dhomėn Kombėtare tė Noterisė dhe Ministrinė e Drejtėsisė;
f) shkel rėndė ose nė mėnyrė tė pėrsėritur rregullat qė lidhen me ushtrimin e profesionit tė noterit, tė parashikuara nė kėtė ligj dhe nė Kodin e Etikės Profesionale, tė propozuar nga Dhoma Kombėtare e Noterisė dhe tė miratuar nga Ministri i Drejtėsisė;
g) i ėshtė dhėnė nė mėnyrė tė pėrsėritur masa disiplinore e parashikuar nė nenin 7 shkronja “b” tė kėtij ligji;
gj) i ėshtė dhėnė paraprakisht njė nga masat disiplinore tė shkronjave “c” dhe “ē” tė nenit 7 tė kėtij ligji dhe kjo masė disiplinore nuk ėshtė parashkruar.

Neni 7 (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni Cool

Pėr shkelje tė dispozitave qė rregullojnė ushtrimin e profesionit dhe tė veprimtarisė sė noterit, ndaj tyre jepen kėto masa disiplinore:
a) vėrejtje;
b) gjobė nga 5 000 deri nė 50 000 lekė;
c) vėrejtje me paralajmėrim pėr heqje tė lejes pėr ushtrimin e profesionit tė noterit;
ē) heqje e lejes sė ushtrimit tė veprimtarisė sė noterit pėr njė periudhė deri nė 2 vjet;
d) heqje e lejes sė ushtrimit tė veprimtarisė sė noterit.

Neni 8

(shtuar paragrafi i fundit me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 6) (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 9)

Masat disiplinore tė parashikuara nė shkronjat “a”, “b” dhe “c” tė nenit 7 tė kėtij ligji jepen nga Ministri i Drejtėsisė nėse vėrtetohen shkelje nga verifikimet dhe inspektimet e kryera kryesisht prej tij ose nga dhoma e noterisė ku ėshtė anėtar noteri, i cili procedohet disiplinarisht. Nė rast se dhoma e noterisė refuzon tė japė masėn displinore pa shkaqe tė motivuara, me kėrkesė tė personit tė dėmtuar, ajo mund tė jepet nga Ministri i Drejtėsisė.
Masat disiplinore tė parashikuara nė shkronjat “c” dhe “d” tė nenit 7 tė kėtij ligji jepen nga Ministri i Drejtėsisė, me propozimin e dhomės sė noterisė ku ėshtė anėtar noteri qė do tė procedohet disiplinarisht ose kryesisht, pasi tė ketė marrė mendimin me shkrim tė kėsaj dhome. Masat displinore jepen brenda 6 muajve nga data e konstatimit tė shkeljes, por jo mė vonė se 3 vjet nga momenti i kryerjes sė saj.

Masat disiplinore jepen sipas njė procedure, e cila garanton tė drejtėn pėr t’u informuar, pėr tė kėrkuar sqarime rreth fakteve, pėr t’u dėgjuar dhe pėr t’u mbrojtur.

Neni 9 (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 10)

Kundėr Urdhrit tė Ministrit tė Drejtėsisė pėr dhėnien e lejes sė ushtrimit tė profesionit tė noterit, pėr transferimin e noterit ose pėr pėrsėritjen e konkurrimit pėr vendet vakante, pėr procedurėn e zhvillimit tė provimit tė kualifikimit, si dhe pėr masat disiplinore tė dhėna ndaj noterit mund tė bėhet ankim brenda 15 ditėve nga data e njoftimit nė Gjykatėn e Apelit Tiranė.
E njėjta rrugė ankimore ndiqet edhe pėr masat displinore tė dhėna nga dhoma e noterisė ku bėn pjesė noteri, ndaj tė cilit ėshtė marrė masa disiplinore.
Urdhrat e Ministrit tė Drejtėsisė qė pėrmbajnė masa disiplinore, pas kalimit tė afatit tė ankimit ose kur lihen nė fuqi nga gjykata, regjistrohen nė regjistrin e noterėve pranė Ministrisė sė Drejtėsisė dhe Dhomės Kombėtare tė Noterisė.
Njė kopje e tyre depozitohet nė dosjen e noterit.

Neni 10 (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 11)

Masat disiplinore tė dhėna sipas nenit 7 tė kėtij ligji konsiderohen se nuk janė dhėnė nė rastet kur nga data e dhėnies sė tyre:
a) ka kaluar 1 vit pėr masėn disiplinore tė vėrejtjes;
b) kanė kaluar 2 vjet pėr masėn disiplinore tė vėrejtjes me paralajmėrim pėr heqjen e lejes sė ushtrimit tė profesionit tė noterit;
c) kanė kaluar 3 vjet pėr masėn disiplinore pėr heqjen e pėrkohshme tė lejes sė ushtrimit tė profesionit tė noterit.

Neni 11 (Ndryshuar me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 7)

Noteri, para se tė fillojė detyrėn e tij, bėn kėtė betim: “Betohem se detyrat e noterit do t’i kryej nė bazė tė ligjit dhe ndėrgjegjes duke i qėndruar besnik Kushtetutės sė Republikės tė Shqipėris, do tė ruaj sekretin profesional dhe nė qėndrimet dhe sjelljet e mia do tė udhėhiqem nga parimet e humanizmit e tė respektit ndaj njeriut”.

Betimi bėhet pėrpara ministrit tė Drejtėsisė ose personit tė autorizuar prej tij.

Neni 12 (Shtuar paragrafi i dytė me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni Cool (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 12)

Noteri mund tė ushtrojė veprimtarinė e vet vetėm nė njė zyrė noterie. Nė njė zyrė noterie duhet tė punojė vetėm njė noter dhe nė ushtrimin e veprimtarisė ai mund tė ndihmohet nga asistentėt ose personeli administrativ.
Dy ose mė shumė noterė mund tė punojnė bashkė nė njė zyrė noterie vetėm me miratimin e Dhomės Kombėtare tė Noterisė. Pėrpara fillimit tė ushtrimit tė veprimtarisė, nė rastet e transferimit ose tė ndryshimit tė
vendndodhjes sė zyrės sė noterisė, noteri duhet tė lajmėrojė me shkrim Ministrinė e Drejtėsisė dhe Dhomėn Kombėtare tė Noterisė brenda 15 ditėve nga fillimi i veprimtarisė nė adresėn e re.

Noteri duhet tė sigurojė zyra dhe mjedise tė sigurta e tė pėrshtatshme pėr tė ushtruar veprimtarinė dhe profesionin e noterit. Kushtet minimale qė duhet tė plotėsojė njė noter pėr vendndodhjen, mjediset, pajisjet dhe paraqitjen e zyrės sė noterisė caktohen me urdhėr tė Ministrit tė Drejtėsisė, pasi tė ketė marrė mendimin me shkrim tė Dhomės Kombėtare tė Noterisė.”.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Noter -Ligji-

Mesazh nga toniweb prej Tue Oct 27, 2009 9:18 am

Neni 13

Noteri ka tė drejtė tė ketė llogari rrjedhėse nė bankė.

Neni 14

Ministria e Drejtėsisė ushtron kontrollin mbi veprimtarinė ligjore tė noterėve. Nuk i nėnshtrohen kontrollit aktet e vullnetit tė fundit, sa kohė qė ėshtė gjallė trashėgimtari testamentar.

Neni 15 (Ndryshuar me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 9)

Nė veprimtarinė noteriale pėrdoret gjuha shqipe. Kur kėrkuesi nuk di shqip ose aktet noteriale kėrkohen tė hartohen nė gjuhė tė huaj dhe noteri nuk i kryen vetė, pėrdoret pėrkthyesi i njohur sipas ligjit. .

Neni 16 (shtuar paragrafi i parė me ligjin nr.7920, datė 19.4.1995, neni 1) (ndryshuar paragrafi i dytė me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 10) (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 13)

Numri i pėrgjithshėm i noterėve qė ushtrojnė veprimtarinė tyre nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė duhet tė jetė nė pėrpjesėtim tė arsyeshėm me numrin e pėrgjithshėm tė popullsisė. Ministri i Drejtėsisė, nė bazė tė numrit tė popullsisė dhe tė vėllimit tė punės sė veprimtarisė noteriale, pasi tė ketė marrė mendimin me shkrim tė Dhomės Kombėtare tė Noterisė, cakton ēdo dy vjet numrin e pėrgjithshėm tė noterėve pėr ēdo rreth gjyqėsor, si dhe mbulimin pėrkatės pėr ēdo bashki sė bashku me komunat pranė saj. Noteri nuk mund tė ushtrojė veprimtarinė e tij jashtė territorit tė njėsive vendore tė caktuara nė urdhrin e Ministrit tė Drejtėsisė, me pėrjashtim tė rasteve tė veēanta kur njė gjė e tillė miratohet, pėr njė periudhė kohore jo mė shumė se 60 ditė, nga tė dy dhomat pėrkatėse tė noterisė.

Kryerja nga noteri e akteve dhe e veprimeve noteriale jashtė territorit tė pėrcaktuar pėr ushtrimin e veprimtarisė sė tij nuk sjell pavlefshmėrinė tyre. Ministria e Drejtėsisė dhe Dhoma Kombėtare e Noterisė, veē e veē, mbajnė regjistra pėr noterėt dhe asistentėt, si dhe administrojnė dokumentacionin qė lidhet me marrjen dhe heqjen e lejes sė ushtrimit tė profesionit tė noterit, transferimet e tyre, pėrmbushjen e detyrimeve ligjore dhe ecurinė disiplinore tė noterėve dhe asistentėve.

Forma dhe pėrmbajtja e regjistrave tė noterėve dhe asistentėve, mėnyra dhe procedurat e mbajtjes sė tyre dhe elementet e dokumentacionit qė pėrfshihen nė dosjet e noterėve dhe asistentėve caktohen me urdhėr tė Ministrit tė Drejtėsisė, pasi tė ketė marrė mendimin me shkrim tė Dhomės Kombėtare tė Noterisė.

Neni 17 (Ndryshuar me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 11) (shtuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 14)

Noteri ka dy vula, njėra nga tė cilat e thatė, tė cilat pėrmbajnė: emrin, shkronjėn e parė tė atėsisė, mbiemrin dhe vendin e ndodhjes sė zyrės noteriale. Akti, qė nuk pėrmban dy llojet e vulave, ėshtė i pavlefshėm.
Nė Ministrinė e Drejtėsisė depozitohen vulat, firma dhe kontrata e sigurimit pėr shkak tė detyrės sė noterit. Dhoma Kombėtare e Noterisė pajis me vulė fituesin e konkurrimit ose noterin e transferuar pėr vendin vakant.
Shpenzimet pėr pėrgatitjen e vulave pėrballohen nga noteri. Forma, pėrmbajtja dhe karakteristikat e tjera tė vulave, si dhe rregullat pėr pajisjen dhe administrimin e tyre pėrcaktohen nga Ministri i Drejtėsisė, pasi tė ketė marrė mendimin me shkrim tė Dhomės Kombėtare tė Noterisė.

Neni 18

Noteri detyrohet tė pėrmbushė funksionet e veta kurdoherė e posaēėrisht pėr veprimet noteriale qė nuk presin, si dhe t’u pėrgjigjet kėrkesave tė shtetasve nė ēdo vend tė territorit ku e shtrin juridiksionin zyra noteriale e tij.

Neni 19

Ēdo zyrė noteriale duhet tė jetė e pajisur me njė listė qė pėrmban identitetin e personave, tė cilėve, me vendim tė formės sė prerė tė gjykatės, u ėshtė hequr zotėsia pėr tė vepruar, janė deklaruar tė falimentuar ose janė ndaluar tė marrin detyra publike tė caktuara. Nė kėto raste gjykatat u dėrgojnė dhomave tė noterėve nė rrethe njoftimin pėrkatės.

Neni 20 (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 15)

Nė rast vdekjeje ose mase disiplinore tė dhėnė sipas shkronjave “ē” dhe “d” tė nenit 7 tė kėtij ligji, personi i autorizuar nga Ministri i Drejtėsisė dhe dhoma pėrkatėse e noterisė merr nė dorėzim regjistrat dhe aktet noteriale tė arkivės sė noterit dhe ia dorėzon pėr ruajtje njė noteri tė tė njėjtit rreth gjyqėsor. Vulat e noterit, tė cilit i ėshtė dhėnė masa disiplinore, sipas shkronjės “ē” tė nenit 7 tė kėtij ligji, mbahen nė Ministrinė e Drejtėsisė dhe i dorėzohen noterit me urdhėr tė Ministrit tė Drejtėsisė pas shlyerjes sė masės disiplinore. Vulat e noterit tė vdekur dhe tė atij qė i ėshtė dhėnė masa disiplinore e heqjes sė ushtrimit tė veprimtarisė sė noterit nxirren jashtė pėrdorimit me proceverbal nga personat e autorizuar nga Ministri i Drejtėsisė, dhoma pėrkatėse e noterisė dhe Dhoma Kombėtare e Noterisė.

Nė rast moszbatimi vullnetar, urdhri i Ministrit tė Drejtėsisė pėr dorėzimin e dokumentacionit tė pėrmendur nė paragrafin e parė tė kėtij neni, pėrbėn titull ekzekutiv dhe ngarkohet zyra e pėrmbarimit me ekzekutimin e tij.


Neni 21

Pėrveē kontrollit pėr aktivitetin profesional tė parashikuar nė kėtė ligj, zyra e noterit nuk mund tė kontrollohet pa njė vendim tė gjykatės tė motivuar dhe qė vė nė dukje qėllimin e kufijtė e kėtij kontrolli.


KREU II

TĖ DREJTAT DHE DETYRAT E NOTERIT

Neni 22 (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 16)

Noteri ka kėto tė drejta:

- Tė hartojė testamente, projekte pėr veprime tė tjera juridike e dokumente,
tė japė kopje dokumentesh dhe shkurtime prej tyre, si dhe tė kryejė veprime tė tjera noteriale, tė parashikuara nga ligji.

- Tė japė sqarime pėr probleme qė kanė tė bėjnė me kryerjen e veprimeve noteriale.

- Tė kėrkojė nga personat fizikė e juridikė tė dhėna e dokumente qė janė tė domosdoshme pėr kryerjen e akteve dhe tė veprimeve noteriale.

- tė kėrkojė dhe tė shpėrblehet pėr punėn e kryer;

- tė organizojė ose tė marrė pjesė nė organizime profesionale kolektive.

Neni 23

Noteri ka pėr detyrė:

- Tė kryejė pėr personat fizikė e juridikė ato veprime qė synojnė realizimin e tė drejtave dhe mbrojtjen e interesave tė tyre tė ligjshme, t’i sqarojė ata pėr tė drejtat dhe detyrat qė rrjedhin prej tyre, si dhe tė paralajmėrojė pėr pasojat qė vijnė nga kryerja e veprimeve noteriale, me qėllim qė tė mos dėmtohen interesat e tyre nga mosdijenia e ligjit.

- Tė kryejė detyrat e tij me paanėsi, nė bazė tė ligjit dhe tė betimit tė bėrė si noter.

- Tė ruajė tė dhėnat me tė cilat ėshtė njohur gjatė kryerjes sė veprimtarisė sė tij dhe qė pėrbėjnė sekret profesional.

- Tė dhėna pėr pėrmbajtjen e akteve noteriale tė kryera mund t’u jepen vetėm personave, nė emėr tė cilėve janė kryer kėto veprime. Gjykata, prokuroria dhe hetuesia mund tė njihen me tė dhėna tė kėsaj natyre, kur kanė filluar ndjekjet penale kundėr noterit lidhur me detyrėn e tij, ose kundėr shtetasit qė ėshtė subjekt nė veprime noteriale tė kryera, por gjithnjė pa u dėmtuar interesat themelore tė shtetit a shtetasve tė veēantė.

- Tė moslejojė njohjen me pėrmbajtjen e testamenteve, lėshimin e kopjeve a shkurtimeve tė tyre para vdekjes sė trashėgimlėnėsit testamentar, pėrveē rasteve kur e kėrkon vetė ai ose pėrfaqėsuesi i tij me prokurė tė posaēme. Tė refuzojė kryerjen e veprimeve noteriale nė rastet qė nuk lejohen nga legjislacioni i Republikės sė Shqipėrisė, nga konventa ndėrkombėtare, tė pranuara pėrgjithėsisht ose nė tė cilat ka aderuar vendi ynė.

- Tė kėshillojė palėt qė tė paraqiten nė organet e tatimit pėr efekt tė pagimit tė tatimit, nė rastet kur kryen veprimet noteriale qė kanė tė bėjnė me tjetėrsimin e pronėsisė. - Tė pėrmirėsojė vazhdimisht kualifikimin e tij. - Tė derdhė kuotėn qė caktohet ēdo vit nga Kėshilli Kombėtar i Noterėve.

- Tė mbajė hapur zyrėn noteriale sipas rregullave tė miratuara pėr kėtė qėllim. Kur pėr shkaqe tė pėrligjura noteri mungon pėr mė shumė se tre ditė, emėron njė zėvendės tė tij nga noterėt e dhomės, gjithnjė duke marrė pėlqimin e kryetarit tė kėshillit tė dhomės sė noterėve.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Noter -Ligji-

Mesazh nga toniweb prej Tue Oct 27, 2009 9:18 am

Neni 24

Kur noteri e zhvillon veprimtarinė e tij nė kundėrshtim me ligjin, ai ėshtė pėrgjegjės pėr dėmin e shkaktuar.

Neni 25 (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 17)

Noteri duhet tė lidhė kontratė sigurimi pėr pėrgjegjėsinė e tij ndaj palėve tė treta pėr shkak tė ushtrimit tė veprimtarisė noteriale.

KREU III

FINANCIMI I VEPRIMTARISĖ NOTERIALE


Neni 26 (Shtuar paragrafi i dytė me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 12) (shfuqizuar paragrafi i dytė me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 18)

Pėr kryerjen e akteve e tė veprimeve noteriale paguhet njė tarifė e cila caktohet nga Ministria e Drejtėsisė, duke marrė edhe mendimin e Ministrisė sė Financave dhe tė Kėshillit Kombėtar tė Noterisė. Tarifa afishohet nė ēdo zyrė noteriale. Kėshilli i Ministrave, kur e sheh tė arsyeshme, mund t’i liberalizojė kėto tarifa.

Neni 27

Burimi i financimeve tė veprimtarisė noteriale janė tė ardhurat nė tė holla qė merr noteri pėr kryerjen e akteve e tė veprimtarive noteriale. Tė ardhurat qė burojnė nga veprimtaria noteriale e noterit, pasi paguhen taksat dhe detyrimet e tjera qė parashikon ligji, kalojnė nė pronėsi tė noterit.

Neni 28

Kur personi fizik nuk ėshtė nė gjendje tė pėrballojė shpėrblimin e shpenzimet qė kėrkohen pėr kryerjen e veprimeve noteriale mund tė pėrjashtohet nga pagimi i tyre tėrėsisht a pjesėrisht nga vetė noteri, ose me vendim tė kėshillit tė dhomės sė noterėve tė rrethit gjyqėsor.

KREU IV
ORGANIZIMI I PĖRFAQĖSIMIT PROFESIONAL TĖ NOTERĖVE

Neni 29 (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 18)

Noterėt organizohen profesionalisht nė nivel vendor nėpėrmjet dhomave tė noterisė qė funksionojnė pranė njė ose disa rretheve gjyqėsore dhe nė nivel kombėtar nė Dhomėn Kombėtare tė Noterisė, tė cilat janė persona juridikė.

Neni 30 (ndryshuar me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 19)


Dhoma e noterisė nė nivel vendor pėrbėhet nga tė gjithė noterėt qė janė caktuar tė ushtrojnė
veprimtarinė noteriale nė juridiksionin e saj. Numri minimal i noterėve pėr njė rreth gjyqėsor caktohet bashkėrisht nga Dhoma Kombėtare e Noterisė dhe Ministria e Drejtėsisė. Pėr ēdo juridiksion tė caktuar nga Ministri i Drejtėsisė, sipas nenit 16 tė kėtij ligji, nuk mund tė ketė mė shumė se njė dhomė noterie. Kur numri i noterėve tė caktuar pėr njė rreth gjyqėsor ėshtė mė i vogėl se numri minimal i tyre, i caktuar sipas paragrafit tė mėsipėrm, nuk mund tė krijohet dhomė noterie. Noterėt e kėtij rrethi gjyqėsor anėtarėsohen nė dhomėn e noterisė tė rrethit gjyqėsor mė tė afėrt, sipas pėrcaktimit tė bėrė nga Ministri i Drejtėsisė, pasi tė ketė marrė mendimin me shkrim tė Dhomės Kombėtare tė Noterisė.

Neni 31

Organet drejtuese tė dhomės sė noterėve janė: Mbledhja e pėrgjithshme e noterėve dhe kėshilli i dhomės sė noterėve.

Neni 32
Mbledhja e pėrgjithshme e dhonės sė noterėve thirret sipas rregullave tė caktuara nė statutin e dhomės, si dhe me kėrkesėn e ministrit tė Drejtėsisė. Vendimet e mbledhjes sė pėrgjithshme merren me shumicė votash. Votimi bėhet nė mėnyrė tė fshehtė.

Neni 33

Kompetencat e mbledhjes sė pėrgjithshme tė dhomės sė noterėve pėrcaktohen nė kėtė ligj dhe nė statutin e saj. Mbledhja e pėrgjithshme ka edhe kėto kompetenca:
- Pėrfaqėson dhe mbron interesat e noterėve qė veprojnė nė territorin e saj. - Ndihmon pėr funksionimin normal tė zyrave noteriale.
- Vendos pėr ngritjen profesionale tė noterėve ose ndjek zbatimin e sigurimeve shoqėrore tė noterėve.
- Zgjedh kėshillin e dhomės, kryetarin e nėnkryetarin e saj.

- Zgjedh anėtarėt pėr nė Dhomėn Kombėtare tė Noterėve sipas normave tė pėrfaqėsimit tė parshikuara nė statut.
- Miraton buxhetin e dhomės dhe rezultatet vjetore.

- Cakton kuotat qė derdhin noterėt nė llogarinė e dhomės sė noterėve.

Neni 34

Kėshilli pėrbėhet nga 3-5 anėtarė, kur dhoma pėrbėhet nga 1 deri 20 noterė, dhe 3-7 anėtarė, kur pėrbėhet nga mbi 20 noterė. Kryetari i kėshillit tė dhomės pėrfaqėson kėshillin dhe drejton gjithė veprimtarinė e kėshillit. Kur kryetari mungon, kėshilli pėrfaqėsohet nga nėnkryetari.

Neni 35 (ndryshuar pikat “1” dhe “4” me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 13)

Kėshilli i dhomės sė noterisė ka kėto kompetenca:

1.Vendos anėtarėsimin nė dhomėn e noterėve, tė noterit tė emėruar.
2. Kujdeset pėr veprimtarinė e noterėve dhe e kontrollon atė vetė ose dhe nė bashkėpunim me ministrinė e Drejtėsisė.
3. Organizon kualifikimin e vazhdueshėm tė noterėve. Ndjek dhe kontrollon kryerjen e stazhit.
4. Mbledh kuotat e anėtarėve dhe administron pasurinė e dhomės.
5. Thėrret mbledhjen e pėrgjithshme dhe zbaton vendimet e saj.
6. Mban listat e noterėve tė juridiksionit tė tij.
7. Pėrmbush funksionet e tjera nė pajtim me kėtė ligj dhe me statutin.

Neni 36

Dhoma Kombėtare e Noterėve pėrbėhet nga noterėt e zgjedhur nga mbledhja e pėrgjithshme e dhomave tė noterėve nė rrethe gjyqėsore, nė bazė tė normave tė pėrfaqėsimit tė caktuar nė statutin tip.

Neni 37

Dhoma Kombėtare e Noterėve ka kėto kompetenca:
1) Bashkėrendon veprimtarinė e tė gjithė dhomave tė noterėve tė Republikės.
2) Pėrfaqėson dhe mbron interesat e dhomave tė noterėve nė organet shtetėrore dhe nė organizma tė tjerė.
3) Siguron mbrojtjen e tė drejtave sociale e profesionale tė noterėve.
4) Siguron rritjen e kualifikimit tė noterėve dhe tė asistentėve.
5) Harton rregullat deontologjike qė miratohen nga Ministria e Drejtėsisė.
6) Pėrfaqėson notariatin e Shqipėrisė nė organizmat ndėrkombėtarė.
7) Miraton statutin tip tė dhomave tė noterėve dhe rregulloren e tij tė brendshme.
Cool Krijon njė fond solidariteti nė favor tė noterėve qė nuk sigurojnė minimumin e tė ardhurave.
9) Cakton kuotat qė do t’i derdhen Kėshillit Kombėtar pėr tė realizuar veprimtarinė e tij.

Neni 38

Organi mė i lartė i Dhomės Kombėtare tė Noterėve ėshtė mbledhja e pėrgjithshme e pėrfaqėsuesve tė dhomave tė noterėve tė rretheve gjyqėsore. Dhoma Kombėtare e Noterėve drejtohet nga presidenti i Dhomės dhe Kėshilli Kombėtar i saj qė zgjidhet nga mbledhja e pėrgjithshme. Kėshilli Kombėtar ėshtė person juridik. Kompetencat e presidentit dhe tė Kėshillit Kombėtar pėrcaktohen nė statutin e Dhomės Kombėtare qė miratohet nga mbledhja e pėrgjithshme e Dhomės Kombėtare dhe nga ky ligj.

PJESA II
VEPRIMTARIA E ZYRAVE NOTERIALE KREU I DISPOZITA TĖ PĖRGJITHSHME

Neni 39

Noteri ka kėto kompetenca:
a) Redakton aktet noteriale;
b) bėn njoftimin e kujtesje noteriale ose tė akteve tė tjera jashtėgjyqėsore;
c) legalizon nėnshkrimet e shtetasve tė vėna nė akte tė ndryshme;
ē) harton kundėrshtimet e kambialeve dhe vėrtetimin e mospagimit tė ēekut;
d) vėrteton datėn e paraqitjes sė dokumenteve nė zyrėn e noterisė;
dh) vėrteton qėnien e njė personi dhe qėndrimin e tij nė njė vend tė caktuar;
e) pranon pėr ruajtje dokumente tė personave fizikė e juridikė nė zyrėn noteriale;
ė) lėshon kopje, shkurtime e pjesė tė akteve tė depozituar nė zyrėn noteriale;
f) vėrteton se kopjet ose shkurtimet e dokumenteve janė tė njėjta me origjinalin e paraqitur nga tė interesuarit;
g) bėn ose vėrteton pėrkthime nga njė gjuhė nė njė tjetėr;
gj) redakton procesverbale e bėn inventare, duke pėrshkruar gjendjen e sendeve, sipas kėrkesės sė shtetasve dhe kur ngarkohen nga gjykata;
h) redakton deklarata e dokumente tė kėrkuara nga persona tė interesuar, si dhe akte e veprime tė tjera, qė sipas ligjit duhet tė bėhen nga noteri.

Neni 40

Aktet noteriale tė hartuara nė pajtim me ligjin, kanė fuqinė e akteve autentike. Gjatė redaktimit tė njė akti ose kryerjes sė njė veprimi noterial noteri u bėn tė qartė palėve kėrkesat e ligjit pėr rastin konkret dhe, brenda kufijve tė tij, ruan si interesat e palėve, ashtu edhe ato tė tė tretėve.

Neni 41

Noteri refuzon redaktimin e ēdo akti, pėrmbajtja e tė cilit bie nė kundėrshtim tė hapur me kėrkesat e ligjit. Refuzimi bėhet me vendim tė arsyetuar tė noterit dhe i njoftohet tė interesuarit brenda pesė ditėve nga dita e paraqitjes sė kėrkesės pėr redaktimin e aktit. Personat qė kanė kėrkuar redaktimin e aktit ose qė janė drejtpėrdrejt tė interesuar, brenda pesė ditėve nga dita e njoftimit tė kėtij vendimi, mund tė ankohen nė gjykatėn e rrethit gjyqėsor, nė territorin e sė cilės vepron zyera noteriale, e cila brenda pesė ditėve nga paraqitja e ankesės vendos rreth ēėshtjes.

Neni 42

Noteri nuk mund tė kryejė aktin noterial kur:

a) Merr pjesė vetė ose ėshtė i interesuar nė ēėshtje;
b) marrin pjesė nė akt ose janė tė interesuar bashkėshortja, fėmijėt dhe tė afėrmit e tjerė deri nė shkallėn e tretė, tė birėsuarit prej tij, krushqia e afėrt, si dhe kur ėshtė i interesuar personi, ndaj tė cilit ai kryen detyrėn e kujdestarit.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Noter -Ligji-

Mesazh nga toniweb prej Tue Oct 27, 2009 9:18 am

MĖNYRA E REDAKTIMIT TĖ AKTEVE

Neni 43

Aktet noteriale duhet tė redaktohen pastėr, qartė dhe nė mėnyrė qė tė mos lėnė vend pėr moskuptime e keqinterpretime.

Neni 44

Aktet noteriale redaktohen nė gjuhėn shqipe. Kur i interesuari, njėra ose tė dyja palėt, nuk e dinė gjuhėn shqipe, noteri kėrkon ndihmėn e njė pėrkthyesi, qė pranohet prej tij dhe prej palėve, i cili pėrkthen gjithēka fjalė pėr fjalė dhe tė gjitha kėto pėrmenden nė akt, ku shėnohet edhe deklarimi i personave se e kanė kuptuar pėrkthimin. Kur pala ose pjesėmarrėsit nė akt ėshtė i verbėr, memec a shurdhmemec, noteri vepron me ndihmėn e njė eksperti ose personi qė di tė komunikojė me ta.
Akti redaktohet pasi noteri sigurohet se gjithēka ėshtė sqaruar e mirėkuptuar dhe kur pėrmbajtja e aktit i pėrgjigjet pikė pėr pikė vullnetit tė palėve.

Neni 45

Identiteti i ēdo personi pjesėmarrės nė aktin noterial merret nėpėrmjet letėrnjoftimit ose tė njė dokumenti tjetėr qė jep besim tė plotė nė kėtė drejtim, pėrveē kur ėshtė i njohur prej tij. Noteri duhet tė sigurohet edhe pėr zotėsinė e tyre tė plotė pėr tė vepruar. Kur ka dyshim, kėrkon e merr raport mjekėsor.
Tė gjitha kėto pėrmenden shprehimisht nė akt.


Neni 46

Aktet nėnshkruhen rregullisht nga palėt dhe nga pjesėmarrėsit nė akt nė prani tė noterit, duke shkruar emrin e mbiemrin e plotė. Kur ndonjėra nga palėt nuk di tė shkruajė, autorizon tė nėnshkruajė pėr tė njė person tjetėr, pėr identitetin e tė cilit noteri sigurohet njėlloj si dhe pėr palėt. Kur nėnshkrimi vihet me alfabet jo tė shqipes, noteri sigurohet nėpėrmjet njė pėrkthyesi tė njohur dhe tė caktuar prej tij. Noteri pėrmend nė akt tė gjitha veprimet e mėsipėrme.

Neni 47

Personi i tretė, i interesuar nė akt, nuk mund tė marrė pjesė nė tė si pėrkthyes, tė dėshmojė ose tė nėnshkruajė pėr palėn.

Neni 48

Shpenzimet noteriale pėrballohen bashkėrisht nga palėt, pėrveē rasteve kur ato merren vesh ndryshe.

Neni 49 (shtuar me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 14)

Akti noterial hartohet nga noteri nė prani tė palėve.
Akti noterial duhet tė pėrmbajė:
a) Ditėn, muajin dhe vitin e redaktimit, llojin e aktit dhe kur ėshtė rasti, orėn dhe minutėn e fillimit dhe atė tė mbarimit tė tij;
b) vendin e redaktimit tė tij dhe numrin e repertorit e tė koleksionit.
c) emrin dhe mbiemrin e noterit dhe vendin ku ndodhet zyra noteriale;
ē) emrin dhe mbiemrin, emrin e atit, datėlindjen, profesionin dhe vendbanimin e palėve, emėrtimin dhe qendrėn, kur ėshtė fjala pėr person juridik; emrin, atėsinė dhe mbiemrin e pėrfaqėsuesve tė tyre dhe tė ēdo personi tjetėr pjesėmarrės nė akt, si dhe verifikimin e bėrė nga noteri pėr identitetin e palėve, zotėsinė juridike dhe zotėsinė e tyre pėr tė vepruar.
d) deklarimet e palėve dhe aktet qė paraqiten prej tyre;
dh) tregimin e qartė tė sendeve qė pėrbėjnė objektin e aktit me gjithė cilėsitė dhe shenjat dalluese tė tyre. Kur sendet janė tė paluajtshme, tregohen nė pėrbėrje tė tyre vendi i ndodhjes dhe kufijtė e saktė;
e) nė akt pėrmenden ndodhi serioze qė mund tė jenė vėrtetuar gjatė redaktimit tė tij, kur e kėrkojnė palėt;
ė) faktin se noteri ua lexoi e u shpjegoi aktin palėve dhe deklarimet e tyre se e kanė kuptuar dhe e pranojnė atė, si dhe faktin e vėnies sė nėnshkrimeve nė prani tė noterit; kur ėshtė rasti, akti duhet tė pėrmbajė edhe numrin e pagimin e ndonjė sasie parash tė kryer nė prani tė tij;
f) nėnshkrimin e palėve tė tė gjithė personave tė pranishėm nė akt, si dhe atė tė noterit dhe vulėn e tij.

Neni 50

Nė aktin noterial nuk lejohet tė bėhen prishje fjalėsh e fjalish dhe as shkarravitje. Nėse lind nevoja pėr tė hequr fjalė a fjali, ato vihen nė kllapa, nėnvizohen dhe nė vijim pėrmendet sa fjalė a fjali janė hequr. Pėrbri tyre nėnshkruajnė palėt dhe noteri; ato nuk kanė vleftė dhe nuk merren parasysh nė tėrėsinė e aktit. Kur akti pėrbėhet nga disa faqe, ato duhen numėruar e lidhur.

Neni 51

Me kėrkesėn e palėve, akti noterial hartohet nė mė shumė origjinale, prej tė cilave, pasi
mbahet nė zyrėn e noterisė, tė tjerat u dorėzohen palėve. Origjinalet e akteve ruhen nė arkivin e noterisė dhe nuk mund tė tėrhiqen prej tij, me pėrjashtim tė rasteve kur kėtė e kėrkojnė gjykata a prokuroria. Nė njė rast tė tillė vihet shėnim nė dosjen nga u tėrhoq akti. Kėto organe, pasi pasqyrojnė ēka u duhet prej aktit nė procesin hetimor ose gjyqėsor, detyrohen t’ia kthejnė atė noterisė.

KREU III
AKTET DHE VEPRIMET NOTERIALE

Testamenti

Neni 52


Kur testamenti kėrkohet tė bėhet me akt noterial, trashėgimlėnėsi duhet tė disponojė para noterit, i cili pėrpilon aktin pėrkatės, sipas rregullave tė parashikuara nė kėtė ligj. Noteri pasi tė ketė shėnuar identitetin e trashėgimlėnėsit, datėn dhe orėn e saktė tė pėrpilimit tė kėtij akti, si dhe tė jetė bindur pėr zotėsinė juridike pėr tė vepruar tė trashėgimlėnėsit, njofton atė kur disponimi vjen nė kundėrshtim me ligjin, por ai nuk mund tė hyjė nė shqyrtimin e ēėshtjeve konkrete, si rrethi i personave tė caktuar nė testament si trashėgimtarė, qėnia e trashėgimlėnėsit si pronar i pasurisė sė lėnė nė trashėgim, e ēėshtje tė tjera tė kėsaj natyre.

Neni 53

Kur noteri vihet nė dijeni zyrtarisht nga personat e interesuar pėr vdekjen e personit qė ka bėrė testamentin, mban njė procesverbal, nė tė cilin pėrmendet akti i vdekjes dhe bėn kalimin e testamentit nė regjistrin e pėrgjithshėm tė akteve noteriale. Njėkohėsisht ai njofton me shkrim personat pėr tė cilėt disponon testament.

Aktet pėr tjetėrsimin e pasurisė sė paluajtshme
Neni 54
(Shtuar me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 15)

Akti noterial pėr tjetėrsimin ose njohjen e pronėsisė mbi sende tė paluajtshme, ose tė njė tė drejte reale mbi to, kryhet nga noteri, pasi tė ketė verifikuar pronėsinė e palės mbi sendin e paluajtshėm. Pėr kėtė qėllim ajo i paraqet noterit dokumentet e pronėsisė tė lėshuara nga organi kompetent dhe, kur sendi nuk figuron i regjistruar, njė vendim gjyqėsor detyrimi pėr vėrtetim pronėsie. Noteri duhet tė shėnojė nė akt verifikimin e bėrė.

Vėrtetimi i nėnshkrimeve.

Neni 55

Vėrtetimi i nėnshkrimeve bėhet pėr akte private qė nuk pėrmbajnė lidhjen e njė kontrate ose kryerjen e njė veprimi tjetėr juridik. Vėrtetimi bėhet nė fund tė aktit, pas nėnshkrimeve, duke u bėrė shėnimi nga noteri se personat u paraqitėn personalisht dhe nėnshkruan nė prani tė tij ose pranuan se nėnshkrimet janė tė tyret. Vėrtetimi i nėnshkrimeve nė kushte tė caktuara me ligj mund tė bėhet edhe nga organe shtetėrore.

Vėrtetimi i njėsisė sė kopjeve ose shkurtimeve me origjinalin.

Neni 56


Noteri bėn vėrtetimin e njėsisė sė kopjeve ose tė shkurtimeve tė dokumenteve me origjinalin, pasi tė ketė krahasuar pėrmbajtjen e tyre. Noteri duhet tė pėrmendė nė vėrtetim se nga kush ėshtė paraqitur dokumenti, nga i cili ėshtė nxjerrė kopja a shkurtimi, nėse kėto janė nxjerrė nga njė dokument origjinal apo nga ndonjė kopje tjetėr, si dhe shėnime nėse kėto kanė pasur korrigjime, shtesa , fshirje a shenja tė tjera tė veēanta.

Lėshimi i kopjeve dhe i shkurtimit tė akteve.

Neni 57

Pėr aktet dhe dokumentet e ndryshme qė ruhen nė zyrėn e noterisė, me kėrkesėn e tė interesuarit, noteri lėshon kopje, shkurtime e vėrtetime tė tyre, duke shėnuar se kopjet e shkurtimet janė njėsoj me origjinalin dhe datėn e lėshimit tė tyre. Ndryshimet dhe shtesat e bėra nė origjinal sipas nenit 50 tė kėtij ligji, pasqyrohen nė dokumentin qė lėshohet.

Vėrtetimi i datės sė paraqitjes sė dokumenteve
Neni 58
Vėrtetimi i datės sė paraqitjes sė njė a disa dokumenteve nė zyrėn noteriale bėhet duke u vėnė shėnimi nga noteri nė vetė dokumentin pėr personin qė e ka paraqitur atė dhe datėn e paraqitjes e, kur kjo kėrkohet, shėnohet edhe ora e minuta e paraqitjes.

Vėrtetimi i qėnies sė njė personi gjallė ose i vendqėndrimit tė tij.

Neni 59


Fakti se njė person ėshtė i gjallė ose ka njė vendqėndrim tė caktuar bėhet nga noteri, kur personi paraqitet para tij ose kur noteri shkon nė vendin ku ndodhet personi dhe bėn verifikimin e identitetit tė tij, si dhe kur ka tė dhėna tė pakontestueshme dhe noteri bindet pėr kėtė fakt. Nė vėrtetim pėrmendet me saktėsi data, ora dhe minuta e qėnies sė personit.

Pranimi pėr ruajtje i dokumenteve

Neni 60

Pranimi pėr ruajtje i dokumenteve nė zyrėn e noterisė bėhet me kėrkesėn e personave tė interesuar, ose kur parashikohet nė dispozita tė veēanta. Pranimi i dokumenteve mund tė bėhet edhe nė zarfe tė mbyllura e tė vulosura. Nė njė rast tė tillė personi duhet tė vėrė nėnshkrimin e tij nė zarf.

Neni 61

Pėr pranimin e dokumenteve pėr ruajtje noteri mban njė procesverbal, i cili pėrmban datėn e pranimit, identitetin e plotė tė personit dhe pėrshkrimin e plotė tė dokumentit tė pranuar. Noteri lėshon vėrtetim pėr pranimin e dokumentit. Dokumenti i dorėzohet vetė personit me kėrkesėn e tij, ose tė personit tė caktuar prej tij nė procesverbalin e pranimit, personit qė me ligj i njihet kjo e drejtė ose trashėgimtarėve tė tij. Pėr kthimin e dokumentit mbahet procesverbal nga noteri.

Neni 62

Kur gjatė hartimit tė njė akti noterial del e nevojshme qė sė bashku me aktin tė pranohen pėr ruajtje edhe tituj me vlerė ose fonde nė monedhė tė vendit a tė huaj, me qėllim qė ato t’i jepen njė personi tė caktuar ose personave tė tjerė qė u njihet kjo e drejtė me ligj, noteri i pranon ato, duke hapur nė tė njėjtėn kohė njė llogari bankare tė veēantė. Noteri mban njė procesverbal, i cili pėrmban datėn e pranimit, identitetin e plotė tė depozituesit, datėn e lėshimit tė fondeve tė pranuara, identitetin dhe drejtimin e banimit tė pėrfituesit tė kėtij pranimi. Pėr marrjen e tyre lėshohet njė dėftesė nga noteri.

Njoftimet e akteve jashtėgjyqėsore

Neni 63


Ēdo person mund tė kėrkojė qė noteri t’i komunikojė njė kujtesje, deklaratė a njė dokument qė ai ēmon se ka efekte juridike, njė personi tjetėr.
Kėrkuesi ose i dorėzon noterit dokumentin qė do tė komunikohet, ose deklaron pėrpara tij. Nė kėtė rast noteri mban procesverbalin pėrkatės, tė cilin ia komunikon mandej personit ose palės tjetėr. Noteri i bėn njoftimet me letėr tė porositur. Po nė kėtė mėnyrė i njofton edhe pėrgjigjen. Pėr tė gjitha kėto ai mban njė procesverbal, tė cilin e arkivon nė dosjen e njoftimeve. Komunikimi mund tė kryhet edhe me telegrame, fakse e telefakse, sipas rregullave tė caktuara nga ministri i Drejtėsisė.

Kundėrshtimi i ēekut dhe i kambialit

Neni 64

Kundėrshtimi i ēekut dhe i kambialit bėhet sipas rregullave tė parashikuara nė ligjin pėrkatės.

Kryerja dhe vėrtetimi i pėrkthimeve.

Neni 65 (ndryshuar me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 16)


Pėrkthimi i njė dokumenti nga njė gjuhė e huaj nė gjuhėn shqipe dhe anasjelltas bėhet nga vetė noteri sipas ligjit dhe, kur ky nuk e di gjuhėn e huaj, bėhet nga njė pėrkthyes i njohur nga noteri sipas ligjit. Pėrkthimi shkruhet nė fund ose pėrbri dokumentit dhe nėnshkruhet pėrkatėsisht nga noteri sipas ligjit ose pėrkthyesi. Nėnshkrimi i kėtij tė fundit vėrtetohet nga noteri sipas ligjit.

Kryerja e inventarėve

Neni 66

Noteri, me kėrkesėn e shtetasve, kur e ngarkon ligji ose gjykata, kryen inventare tė pasurisė, bėn pėrshkrimin e gjendjes sė sendeve dhe kryen veprime tė tjera tė kėsaj natyre, duke mbajtur procesverbal sipas kėrkesave tė kėtij ligji.

PAVLEFSHMĖRIA E AKTEVE DHE E VEPRIMEVE NOTERIALE DHE REGJISTRAT E NOTERISĖ

Aktet dhe veprimet noteriale tė pavlefshme

Neni 67 (riformuluar shkronja ”e”me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004, neni 21)

Janė tė pavlefshme aktet dhe veprimet juridike, kur:
a) kryerja e tyre ėshtė nė kompetencėn e njė organi tjetėr shtetėror;
b) nė aktin ose nė veprimin noterial kanė marrė pjesė personat qė tregohen nė nenin 42 tė kėtij ligji;
c) akti noterial pėrmban disponim nė dobi tė personave, pėr tė cilėt parashikohen ndalime sipas nenit 42 tė kėtij ligji;
ē) akti noterial ose vėrtetimi i nėnshkrimeve janė bėrė pa qenė tė pranishėm personalisht palėt, ose pėrfaqėsuesit e tyre me prokurė;
d) noteri nuk u ka lexuar palėve pėrmbajtjen e aktit noterial;
dh) nė aktin noterial nuk tregohet identiteti i palėve, data dhe vendi ku ėshtė bėrė;
e) akti ose veprimi noterial nuk pėrmban nėnshkrimin e palėve ose nuk ėshtė nėnshkruar dhe vulosur me tė dyja vulat nga noteri.
ė) akti noterial ėshtė hartuar pa u respektuar rregullat e parashikuara nga nenet 43 deri 46 tė kėtij ligji.

Neni 68

Pavlefshmėria e aktit ose e veprimit noterial mund tė kėrkohet nga personat qė kanė marrė pjesė nė hartimin e tij dhe nga ēdo person qė heq tė drejta e merr pėrsipėr detyrime prej tyre.
Kėrkesa shqyrtohet nga gjykata e rrethit gjyqėsor, nė territorin e sė cilės e ushtron veprimtarinė zyra noteriale qė ka kryer kėto akte a veprime noteriale.

Neni 69

Nė vendimin e gjykatės qė deklaron tė pavlefshėm njė akt noterial, urdhėrohet zyra pėrkatėse e noterisė tė bėjė shėnimet e duhura nė origjinalin e aktit, i cili ndodhet i depozituar nė kėtė zyrė.

Regjistrat noteriale

Neni 70

Nė ēdo zyrė noteriale ėshtė e detyrueshme tė mbahen:
a) regjistri i pėrgjithshėm ku regjistrohen tė gjitha aktet dhe veprimet noteriale;
b) regjistri i testamenteve
c) regjistri i depozitimit tė parave ose tė vlerave tė tjera.
Me urdhėr tė kryetarit tė gjykatės sė rrethit gjyqėsor, njė gjyqtar i kėsaj gjykate bėn numėrimin e faqeve tė regjistrave tė mėsipėrm dhe vė shėnimin pėrkatės nė fillim e nė fund tė tyre, duke i nėnshkruar e vulosur me vulėn e gjykatės. Regjistrat shoqėrohen me indeksin alfabetik tė pjesėmarrėsve nė aktin ose veprimin noterial.

Neni 71 (shtuar me ligjin nr.8790, datė 10.5.2001, neni 17)

Ministri i Drejtėsisė nxjerr udhėzim tė veēantė pėr eivdencimin administrimin dhe ruajtjen e akteve e tė dokumenteve noteriale, si dhe pėr organizimin, funksionimin dhe ruajtjen e arkivave noterialė.

DISPOZITA TĖ FUNDIT

Neni 72 Kreu XVII, nenet 220 deri 225 tė kodit tė procedurės civile tė Republikės sė Shqipėrisė, miratuar me ligjin nr.6341, datė 27.6.1981, si dhe ēdo dispozitė tjetėr qė bie nė kundėrshtim me kėtė ligj, shfuqizohen.

Neni 73

Ky ligj hyn nė fuqi 15 ditė pas botimit nė Fletoren Zyrtare dhe ka efekt prapaveprues pėrsa i pėrket provimit tė kualifikimit tė parashikuar nga shkronja “c” e nenit 2.

Dispozitė e parashikuar me ligjin .9216, datė 1.4.2004
Neni 22

Nė pėrjashtim tė kushteve dhe procedurave pėr plotėsimin e vendit vakant, sipas neneve 3/a dhe 3/ē tė kėtij ligji, si dhe tė administrimit dhe marrjes nė dorėzim tė regjistrave dhe akteve noteriale, sipas nenit 20 tė tij, plotėsimi i vendit vakant qė krijohet pėr shkak tė heqjes dorė nga ushtrimi i profesionit, plotėsimit tė moshės 65 vjeē ose vdekjes sė noterit, i ofrohet nga Ministri i Drejtėsisė bashkėshortes/bashkėshortit ose fėmijėve tė tij/saj, nėse ata fitojnė mbi 80 pėr qind tė pikėve tė konkurrimit ose ushtrojnė profesionin e noterit. Nė rastin e parashikuar nė paragrafin e mėsipėrm, noteri ka tė drejtėn tė kėrkojė t’i dorėzohen regjistrat dhe aktet noteriale tė arkivit tė noterit qė nuk ushtron mė profesionin e tij.


Neni 24

Dispozita kalimtare tė parashikuara me ligjin nr.9216, datė 1.4.2004

Periudha e ushtrimit tė veprimtarisė sė stazhierit ose asistentit, pėrpara hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji, ėshtė e vlefshme pėr efekt tė ecurisė sė afatit dyvjeēar tė punės sė asistentit.

Neni 25

Ngarkohen Ministri i Drejtėsisė dhe Dhoma Kombėtare e Noterisė tė nxjerrin aktet nėnligjore nė zbatim tė neneve 3/c paragrafi i fundit, 16 paragrafi i fundit dhe 17 paragrafi i fundit.

Ministria e Drejtesise-Legjislacioni
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si te behesh Noter -Ligji-

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi