Vazhdim i Pjeses se pergjithshme te kodit penal te Kosoves

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Vazhdim i Pjeses se pergjithshme te kodit penal te Kosoves

Mesazh nga Hot Ice prej Thu Sep 24, 2009 1:51 pm

DĖNIMET PLOTĖSUESE
(1) Dėnimi plotėsues mund tė shqiptohet sė bashku me dėnimin kryesor ose alternativ.
(2) Dėnimet plotėsuese janė:
1) Gjoba;
2) Heqja e tė drejtės pėr t'u zgjedhur;
3) Ndalimi i ushtrimit tė funksioneve nė administratėn publike ose nė shėrbimin
publik;
4) Ndalimi i ushtrimit tė profesionit, i aktiviteteve ose detyrės;
5) Ndalimi pėr tė drejtuar automjetin;
6) Marrja e lejes sė vozitjes;
7) Marrja e sendit;
Cool Urdhri pėr publikimin e aktgjykimit dhe
9) Dėbimi i tė huajit nga territori i Kosovės.
(3) Dėnimi plotėsues me ndalimin e drejtimit tė automjetit, me marrje tė lejes sė vozitjes
dhe tė sendit mund tė shqiptohet sė bashku me dėnimin me kusht me vėrejtjen e gjykatės ose
me lirimin nga dėnimi.
Neni 55
HEQJA E TĖ DREJTĖS PĖR T’U ZGJEDHUR
Gjykata ia heq kryerėsit tė drejtėn pėr t’u zgjedhur prej njė deri nė tre vjet, nėse ai person,
me qėllim qė tė zgjedhet shėrbehet me kėrcėnim, falsifikon listat e votimit ose kryen ndonjė
vepėr tjetėr penale pėr tė cilėn i ėshtė shqiptuar dėnimi me sė paku 5 vjet burgim.
Neni 56
NDALIMI I USHTRIMIT TĖ FUNKSIONEVE NĖ ADMINISTRATĖN PUBLIKE OSE NĖ
SHĖRBIMIN PUBLIK
(1) Gjykata ia ndalon kryerėsit ushtrimin e funksioneve nė administratėn publike ose nė
shėrbimin publik prej njė deri nė pesė vjet pas mbajtjes sė dėnimit me burgim, nėse ai person
i ka keqpėrdorur kėto funksione dhe ėshtė dėnuar me burgim jo mė pak se dhjetė vjet.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
173
(2) Gjykata mund t’ia ndalojė kryerėsit ushtrimin e funksioneve nė administratėn publike
ose nė shėrbimin publik prej njė deri nė tre vjet pas mbajtjes sė dėnimit me burg, nėse ai
person i ka keqpėrdorur kėto funksione dhe ėshtė dėnuar me burgim deri nė dhjetė vjet.
(3) Kur shqiptohet dėnim me kusht, gjykata mund tė vendosė qė dėnimi me kusht tė
revokohet nėse kryerėsi nuk i pėrmbahet ndalimit tė ushtrimit tė funksioneve nė
administratėn publike apo nė shėrbimin publik.
Neni 57
NDALIMI I USHTRIMIT TĖ PROFESIONIT, VEPRIMTARISĖ OSE DETYRĖS
(1) Kryerėsit tė veprės penale gjykata mund t’ia ndalojė ushtrimin e profesionit tė
caktuar, veprimtarinė e pavarur, detyrėn menaxhuese a administrative ose tė detyrave qė janė
tė lidhura me sistemimin, menaxhimin a shfrytėzimin e pasurisė nė pronėsi shoqėrore apo
mbrojtjen e pasurisė sė tillė, nėse ai person e ka keqpėrdoruar pozitėn e tij, veprimtarinė apo
detyrėn e tij me qėllim tė kryerjes sė veprės penale ose nėse me arsye mund tė pritet se
ushtrimi i profesionit, veprimtarisė apo detyrės sė tillė nga ai mund tė keqpėrdoret pėr
kryerjen e veprės penale.
(2) Gjykata e cakton kohėzgjatjen e dėnimit tė caktuar sipas paragrafit 1 tė kėtij neni, i
cili nuk mund tė jetė mė i shkurtėr se njė vit as mė i gjatė se pesė vjet, duke llogaritur nga dita
e plotfuqishmėrisė sė vendimit, me ē’rast koha e kaluar nė burg, pėrkatėsisht nė entin
shėndetėsor, nuk i llogaritet nė kohėzgjatje tė kėtij dėnimi.
(3) Me rastin e shqiptimit tė dėnimit me kusht, gjykata mund tė vendosė qė ky dėnim me
kusht tė revokohet nėse kryerėsi nuk e respekton ndalesėn e ushtrimit tė profesionit,
veprimtarisė apo detyrės.
Neni 58
NDALIMI I DREJTIMIT TĖ AUTOMJETIT
(1) Kryerėsit tė veprės penale, i cili e rrezikon sigurinė nė trafikun publik, gjykata mund
t’ia ndalojė drejtimin e automjetit tė llojit apo tė kategorisė sė caktuar.
(2) Gjykata e cakton kohėzgjatjen e dėnimit nga paragrafi 1 i kėtij neni dhe ajo nuk mund
tė jetė mė e shkurtėr se njė vit dhe mė e gjatė se pesė vjet, duke filluar nga dita e
plotfuqishmėrisė sė aktgjykimit, me kusht qė koha e kaluar nė burg apo nė entin shėndetėsor
tė mos llogaritet nė kohėzgjatjen e kėtij dėnimi.
(3) Nė rastet kur ėshtė shqiptuar dėnimi me kusht, gjykata mund tė vendosė qė dėnimi i
tillė tė revokohet nėse kryerėsi e shkel ndalesėn e drejtimit tė automjetit.
(4) Nėse dėnimi nga paragrafi 1 i kėtij neni i ėshtė shqiptuar personit, i cili e ka lejen e
huaj pėr drejtimin e automjetit, ky dėnim do tė konsistojė nė ndalimin pėr pėrdorimin e kėsaj
leje nė territorin e Kosovės.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
174
Neni 59
MARRJA E LEJES SĖ VOZITJES
(1) Kryerėsit tė veprės penale qė e rrezikon sigurinė nė trafikun publik gjykata mund t'ia
marrė lejen e vozitjes pėr llojin apo kategorinė e caktuar tė automjetit dhe t’ia ndalojė
kryerėsit marrjen e lejes sė re gjatė periudhės prej njė deri nė pesė vjet. Nėse kryerėsi nuk ka
leje tė vozitjes, gjykata ia ndalon kryerėsit marrjen e lejes sė vozitjes brenda afatit tė
sipėrpėrmendur.
(2) Gjykata mund tė shqiptojė dėnimin nga paragrafi 1 i kėtij neni nėse kryerėsi ka kryer
vepėr penale duke shkaktuar plagosjen e rėndė trupore a vdekjen e personit ose nėse gjykata
konstaton se pjesėmarrja e mėtejshme e tij nė trafikun publik ėshtė e rrezikshme pėr sigurinė
nė trafikun publik pėr shkak tė paaftėsisė sė tij pėr drejtimin e sigurt tė automjetit.
(3) Leja e vozitjes merret me vendim tė formės sė prerė tė gjykatės. Koha e kaluar nė
burg apo nė entin shėndetėsor nuk i llogaritet nė kohėzgjatjen e kėtij dėnimi.
(4) Pas skadimit tė afatit, tė cilin ia ka caktuar gjykata, kryerėsi mund ta marrė lejen e re
tė vozitjes sipas kushteve tė pėrgjithshme tė parapara pėr marrjen e lejes pėrkatėse tė vozitjes.
Neni 60
MARRJA E SENDIT
(1) Sendet tė cilat janė pėrdorur apo janė dedikuar pėr kryerjen e veprės penale apo
sendet tė cilat janė rezultat i kryerjes sė veprės penale mund tė merren nėse janė pronė e
kryerėsit.
(2) Sendet nga paragrafi 1 i kėtij neni mund tė merren edhe kur nuk janė pronė e kryerėsit
nėse kjo ėshtė nė dobi tė sigurisė sė pėrgjithshme, por nėse marrja e tillė nuk ndikon
dėmshėm mbi tė drejtat e personave tė tretė pėr tė marrė kompenzimin e dėmit nga kryerėsi.
(3) Me ligj mund tė pėrcaktohet marrja e obligueshme e sendit.
Neni 61
URDHRI PĖR PUBLIKIMIN E AKTGJYKIMEVE
(1) Gjykata mund tė urdhėrojė publikimin e aktgjykimit kur ēmon se publikimi ėshtė nė
interes tė pėrgjithshėm tė tė dėmtuarit ose tė personave tė tjerė.
(2) Urdhri pėr publikimin e aktgjykimit kėrkon qė aktgjykimi tė publikohet tėrėsisht ose
pjesėrisht nė gazetė, tė transmetohet nė radio ose nė televizion me shpenzimet e tė dėnuarit.
(3) Data e publikimit dhe kohėzgjatja caktohen nga gjykata.
(4) Gazeta, radiostacioni ose stacioni televiziv e publikojnė aktgjykimin tė cilin ua ka
dėrguar gjykata.
(5) Publikimi i aktgjykimit nuk urdhėrohet nėse e rrezikon fshehtėsinė zyrtare, jetėn
private tė personave ose moralin e shoqėrisė.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
175
Neni 62
DĖBIMI I TĖ HUAJVE NGA TERRITORI I KOSOVĖS
(1) Gjykata mund tė urdhėrojė dėbimin e tė huajit nga territori i Kosovės nė kohėzgjatje
prej njė deri nė dhjetė vjet.
(2) Kur gjykata vendos pėr shqiptimin e dėnimit nga paragrafi 1 i kėtij neni dhe
kohėzgjatjen e kėtij dėnimi, ajo duhet tė merr parasysh llojin dhe peshėn e veprės penale,
motivet e kryerjes sė veprės penale dhe lidhjen e kryerėsit me Kosovėn.
(3) Dėnimi nga paragrafi 1 i kėtij neni nuk shqiptohet nėse ekzekutimi i dėnimit ėshtė nė
kundėrshtim me nenin 3 tė Konventės Evropiane pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Njeriut dhe tė
Lirive Fundamentale tė 4 nėntorit 1950 dhe Protokolleve gjithashtu dhe me Konventėn lidhur
me Statusin e Refugjatėve tė 28 korrikut 1951 dhe Protokollit tė saj tė 31 janarit 1967 ose
Konventėn kundėr Torturės dhe Trajtimit tjetėr tė Vrazhdė, Ēnjerėzor dhe Poshtėrues tė 17
dhjetorit 1984.
(4) Kohėzgjatja e dėbimit llogaritet nga dita e plotfuqishmėrisė sė vendimit tė gjykatės,
me kusht qė koha e kaluar nė burg ose nė entin shėndetėsor tė mos i llogaritet nė kohėzgjatjen
e kėtij dėnimi.
Neni 63
EKZEKUTIMI I DĖNIMEVE PLOTĖSUESE
(1) Ekzekutimi i dėnimeve plotėsuese sipas paragrafit 2 tė nenit 54 tė kėtij Kodi fillon sė
bashku me ekzekutimin e dėnimit kryesor ose tė dėnimit alternativ.
(2) Ekzekutimi i dėnimit plotėsues nga pikat 2, 3, 4, 5, 6 dhe 9 e nenit 54(2) tė kėtij Kodi
fillon pas mbajtjes sė dėnimit me burgim. Gjatė kohės sė mbajtjes sė dėnimit me burgim,
personi i dėnuar nuk mund t’i ushtrojė tė drejtat e kufizuara nga dėnimet plotėsuese.
MATJA E DĖNIMIT
Neni 64
RREGULLAT E PĖRGJITHSHME PĖR MATJEN E DĖNIMIT
(1) Gjykata e cakton dėnimin pėr vepėr penale brenda kufijve tė paraparė me ligj pėr atė
vepėr penale, duke marrė parasysh qėllimin e dėnimit, tė gjitha rrethanat tė cilat ndikojnė nė
zbutjen apo rėndimin e dėnimit (rrethanat letėsuese dhe rėnduese) dhe sidomos shkallėn e
pėrgjegjėsisė penale, motivet nga tė cilat ėshtė kryer vepra, intensitetin e rrezikimit apo tė
dėmtimit tė vlerės sė mbrojtur, rrethanat nė tė cilat ėshtė kryer vepra, sjelljen e mėparshme tė
kryerėsit, pranimin e fajit, rrethanat e tij personale tė kryerėsit dhe sjelljet e tij pas kryerjes sė
veprės penale. Dėnimi duhet tė jetė nė proporcion me veprėn si dhe me sjelljen dhe rrethanat
e kryerėsit.
(2) Nėse gjykata cakton dėnimin pėr veprėn penale tė kryer nga recidivisti posaēėrisht
merr parasysh nėse personi mė parė ka kryer vepėr penale tė njėjtė sikurse veprėn e re, nėse
tė dy veprat janė kryer pėr tė njėjtat motive dhe sa kohė ka kaluar nga shqiptimi i dėnimit tė
mėparshėm ose nga dėnimi i mbajtur ose i falur.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
176
(3) Me rastin e matjes sė dėnimit me gjobė, gjykata merr parasysh edhe gjendjen pasurore
tė kryerėsit dhe posaēėrisht shumėn e tė ardhurave personale dhe tė ardhurat e tjera tė tij,
pasurinė dhe detyrimet e tij.
Neni 65
RREGULLAT E PĖRGJITHSHME PĖR ZBUTJEN OSE ASHPĖRSIMIN E DĖNIMEVE
(1) Kryerėsit tė veprės penale i shqiptohet dėnimi i paraparė pėr veprėn e kryer penale,
ndėrsa dėnimi mė i butė ose mė i rėndė mund tė shqiptohet vetėm nė pajtim me kushtet e
parapara me kėtė Kod.
(2) Dėnimi i shqiptuar pėr tentativė, pėr ndihmė dhe pėr bashkim kriminal nuk duhet tė
jetė mė i lartė se tri tė katėrtat e maksimumit tė dėnimit tė paraparė pėr vepėr penale. Nė
rastet e dėnimit me gjobė e njėjta do tė zbatohet edhe pėr maksimumin e gjobės tė paraparė
me ligj.
Neni 66
ZBUTJA E DĖNIMEVE
Gjykata mund tė shqiptojė dėnim nėn kufirin e paraparė me ligj apo tė shqiptojė lloj mė tė
butė tė dėnimit:
1) Kur ligji parasheh se dėnimi i kryerėsit mund tė zbutet ose
2) Kur gjykata konstaton se ekzistojne rrethana posaēėrisht lehtėsuese tė cilat
tregojnė se edhe me dėnim mė tė butė mund tė arrihet qėllimi i dėnimit.
Neni 67
KUFIJTĖ E ZBUTJES SĖ DĖNIMEVE
(1) Kur ekzistojnė kushtet pėr zbutjen e dėnimit nga neni 66 i kėtij Kodi, gjykata e zbut
dėnimin brenda kėtyre kufijve:
1) Nėse pėr veprėn penale ėshtė paraparė dėnimi me burgim afatgjatė, dėnimi mund
tė zbutet deri nė dhjet vjet burgim;
2) Nėse pėr veprėn penale ėshtė paraparė si masė mė e ulėt e dėnimit me burgimi
prej sė paku tri vjet, dėnimi mund tė zbutet deri nė njė vit burgim;
3) Nėse pėr veprėn penale ėshtė paraparė si masė mė e ulėt e dėnimit me burgimi
prej dy vjet, dėnimi mund tė zbutet deri nė gjashtė muaj burgim;
4) Nėse pėr veprėn penale ėshtė paraparė si masė mė e ulėt e dėnimit me burgimi
prej njė viti, dėnimi mund tė zbutet deri nė tre muaj burgim;
5) Nėse pėr veprėn penale ėshtė paraparė si masė mė e ulėt e dėnimit dėnimi me mė
pak se njė vit burg, dėnimi mund tė zbutet deri nė pesėmbėdhjetė ditė burgim;
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
177
6) Nėse pėr veprėn penale nuk ėshtė paraparė masa mė e ulėt e dėnimit, atėherė
mund tė shqiptohet dėnimi me gjobė nė vend tė dėnimit me burgim;
7) Nėse pėr veprėn penale nuk ėshtė paraparė shuma mė e ulėt e gjobės, gjoba mund
tė zbutet deri nė 50 euro.
(2) Me rastin e vendosjes sė shkallės sė zbutjes sė dėnimit sipas paragrafit 1 tė kėtij neni,
gjykata merr posaēėrisht parasysh shkallėn mė tė ulėt dhe mė tė lartė tė dėnimit tė paraparė
pėr vepėr penale.
Neni 68
LIRIMI NGA DĖNIMI
(1) Gjykata mund ta lirojė nga dėnimi kryerėsin e veprės penale vetėm kur kjo
shprehimisht parashihet me ligj.
(2) Kur gjykata ėshtė e autorizuar me ligj qė kryerėsin e veprės penale ta lirojė nga
dėnimi, ajo mund t’ia zbusė dėnimin pa marrė parasysh kufizimet e parapara pėr zbutjen e
dėnimit.
Neni 69
BAZAT E POSAĒME TĖ LIRIMIT NGA DĖNIMI PĖR VEPRA PENALE TĖ KRYERA NGA
PAKUJDESIA
Gjykata mund ta lirojė nga dėnimi kryerėsin e veprės penale tė kryer nga pakujdesia nė rastet
e mėposhtme:
1) Kur pasojat e asaj vepre penale aq rėndė e godasin kryerėsin sa qė dėnimi ėshtė i
panevojshėm pėr realizimin e qėllimit tė tij ose
2) Kur kryerėsi menjėherė pas kryerjes sė veprės penale ka bėrė pėrpjekje pėr
evitimin ose zvogėlimin e pasojave tė asaj vepre dhe nėse nė tėrėsi apo nė njė
masė tė madhe e ka kompenzuar dėmin i cili ėshtė shkaktuar nga ajo vepėr.
Neni 70
ASHPĖRSIMI I DĖNIMIT PĖR RECIDIVIZĖM TĖ SHUMĖFISHTĖ
(1) Pėr veprėn penale tė kryer me dashje, pėr tė cilėn ėshtė paraparė dėnimi me burgim,
gjykata mund tė shqiptojė dėnim mė tė rėndė nga sa ėshtė paraparė nė kėtė rast:
1) Nėse kryerėsi ėshtė dėnuar mė parė dy apo mė shumė herė pėr vepra penale tė
kryera me dashje me sė paku njė vit burgim dhe
2) Nėse nga dita e lirimit tė kryerėsit nga mbajtja ose e pėrfundimit tė dėnimit tė
shqiptuar tė mėparshėm deri nė kryerjen e veprės sė re penale kanė kaluar mė
paku se pesė vjet.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
178
(2) Gjykata mund tė shqiptojė dėnim mė tė rėndė duke ia shtuar maksimumit tė dėnimit
jo mė shumė se gjysmėn e atij maksimumi.
(3) Me rastin e vlerėsimit pėr shqiptimin e dėnimit mė tė rendė, gjykata merr parasysh
veēanėrisht pranimin e fajit, ngjashmėrinė e veprave penale tė kryera, motivet nga tė cilat
janė kryer, rrethanat nė tė cilat janė kryer si dhe nevojėn pėr shqiptim tė dėnimit tė tillė pėr ta
realizuar qėllimin e dėnimit.
(4) Ky nen nuk zbatohet pėr dėnimin me burgim afatgjatė.
Neni 71
DĖNIMI PĖR BASHKIM TĖ VEPRAVE PENALE
(1) Nėse kryerėsi me njė apo me mė shumė veprime kryen disa vepra penale pėr tė cilat
gjykohet nė tė njėjtėn kohė, gjykata sė pari shpallė dėnime pėr secilėn nga kėto vepra, e
pastaj pėr tė gjitha kėto vepra e shqipton dėnimin unik.
(2) Dėnimin unik gjykata e shqipton sipas kėtyre rregullave:
1) Nėse pėr ndonjėrėn prej veprave penale gjykata ka shpallur dėnimin me burgim
afatgjatė, atėherė e shqipton vetėm kėtė dėnim;
2) Nėse pėr secilėn prej veprave penale gjykata ka shpallur dėnimin me burgim,
dėnimi unik duhet tė jetė mė i madh se ēdo dėnim i veēantė, por dėnimi unik nuk
mund ta arrijė shumėn e tė gjitha dėnimeve tė pėrcaktuara dhe as tė tejkalojė
periudhėn prej njėzet vjetėsh;
3) Nėse gjykata e ka shpallur dėnimin me burgim deri nė tri vjet pėr secilėn prej
veprave penale, dėnimi unik me burgim nuk mund tė jetė mė i madh se tetė vjet;
4) Nėse gjykata ka caktuar dėnime me gjobė pėr secilėn nga veprat penale, dėnimi
unik me gjobė nuk duhet tė tejkalojė shumėn prej 25.000 euro, pėrkatėsisht 50.000
euro kur njė apo shumė vepra penale janė kryer me qėllim tė pėrfitimit material;
5) Nėse gjykata pėr disa vepra penale ka shpallur dėnime me burgim, ndėrsa pėr
vepra tė tjera ka shpallur dėnimin me gjobė, ajo shqipton dėnim unik me burgim
dhe njė dėnim me gjobė nė pajtim me pikat 2 deri 4 tė tė paragrafit 2 tė kėtij neni.
(3) Dėnimin plotėsues gjykata e shqipton nėse ėshtė paraparė sė paku pėr njė nga veprat
penale ose nėse gjykata ka shpallur dėnime me gjobė pėr shumė vepra penale, atėherė ajo e
shqipton njė dėnim unik me gjobė sipas pikės 4 tė paragrafit 2 tė kėtij neni.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
179
Neni 72
LLOGARITJA E DĖNIMIT TĖ PERSONAVE TĖ DĖNUAR
(1) Nėse personi i dėnuar gjykohet pėr vepėr penale tė kryer para se tė ketė filluar
mbajtjen e dėnimit tė shqiptuar me njė dėnim tė mėparshėm, apo pėr vepėr penale tė kryer
gjatė kohės sė mbajtjes sė dėnimit me burgim apo burgim afatgjatė, gjykata shqipton dėnimin
unik pėr tė gjitha veprat penale (neni 71 tė kėtij Kodi), duke marrė parasysh dėnimin e
mėparshėm tė shqiptuar. Dėnimi ose pjesa e dėnimit tė cilėn i dėnuari e ka mbajtur llogaritet
nė dėnimin e shqiptuar unik.
(2) Pėr vepėr penale tė kryer gjatė kohės sė mbajtjes sė dėnimit me burgim ose me
burgim afatgjatė, gjykata ia cakton dėnimin kryerėsit pavarėsisht nga dėnimi i shqiptuar mė
herėt nėse zbatimi i dispozitave tė nenit 71 tė kėtij Kodi nuk do ta arrinte qėllimin e dėnimit,
duke marrė parasysh kohėzgjatjen e pjesės sė pambajtur tė dėnimit tė shqiptuar mė parė.
Neni 73
LLOGARITJA E PARABURGIMIT DHE E DĖNIMIT TĖ MĖPARSHĖM
(1) Koha e kaluar nė paraburgim si dhe ēdo periudhė e heqjes nga liria lidhur me veprėn
penale llogariten nė dėnimin e shqiptuar me burgim, me burgim afatgjatė dhe me dėnim me
gjobė.
(2) Burgimi ose dėnimi me gjobė tė cilin i dėnuari e ka mbajtur, pėrkatėsisht e ka paguar
pėr kundėrvajtje apo pėr delikt ekonomik, pėrfshihen nė dėnimin e shqiptuar pėr vepėr
penale, tiparet e sė cilės pėrfshijnė edhe tiparet e kundėrvajtjes apo tė deliktit ekonomik.
(3) Masa mbrojtėse e cila ėshtė shqiptuar pėr kundėrvajtje ose pėr delikt ekonomik
pėrfshihet nė dėnimin plotėsues pėr vepėr penale, tiparet e sė cilės i pėrfshijnė edhe tiparet e
kundravajtjes apo tė deliktit ekonomik.
(4) Njė ditė paraburgim, njė ditė tė heqjes sė lirisė, njė ditė burgim, njė ditė burgim
afatgjatė dhe 15 euro tė dėnimit me gjobė barazohen pėr qėllime tė llogaritjes sipas kėtij neni.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
180
KAPITULLI IV: VĖREJTJA E GJYKATĖS
Neni 74
QĖLLIMI I VĖREJTJES SĖ GJYKATĖS
Qėllimi i vėrejtjes sė gjykatės ėshtė qė t’i jepet kryerėsit qortimi kur, duke pasur parasysh tė
gjitha rrethanat nė lidhje me veprėn dhe kryerėsin, vėrejtja gjyqėsore ėshtė e mjaftueshme pėr
tė arritur qėllimin e dėnimit.
Neni 75
VĖREJTJA E GJYKATĖS
(1) Me vėrejtje tė gjykatės, kryerėsit i bėhet me dije se ka kryer njė vepėr tė dėmshme
dhe tė rrezikshme, qė pėrbėn vepėr penale pėr tė cilėn nėse ai sėrish kryen vepėr tė tillė
gjykata do tė shqiptojė sanksion mė tė rėndė penal.
(2) Vėrejtja e gjykatės mund tė shqiptohet pėr vepra penale pėr tė cilat ėshtė paraparė
dėnimi me burgim deri nė njė vit ose dėnimi me gjobė, nė rastet kur veprat e tilla janė kryer
nė rrethana lehtėsuese tė cilat i bėjnė veprat penale veēanėrisht tė lehta.
(3) Pėr vepra penale tė caktuara dhe nė kushtet e parapara me ligj, vėrejtja e gjykatės
mund tė shqiptohet edhe kur ėshtė paraparė dėnimi me burgim deri nė tre vjet.
(4) Gjykata mund tė shqiptojė vėrejtjen e gjykatės pėr mė shumė se njė vepėr penale tė
kryer nė bashkim, nėse pėr ēdonjėrėn nga kėto vepra ekzistojnė kushtet nga paragrafet 2 ose 3
tė kėtij neni.
(5) Me rastin e vendosjes pėr shqiptimin e vėrejtjes gjyqėsore, gjykata veēanėrisht merr
parasysh qėllimin e vėrejtjes gjyqėsore, sjelljen e kryerėsit nė tė kaluarėn, sjelljen e tij pas
kryerjes sė veprės penale, shkallėn e pėrgjegjėsisė penale, rrethanat e tjera nė tė cilat ėshtė
kryer vepra penale dhe pjesėmarrjen vullnetare tė kryerėsit nė programin e trajtimit.
KAPITULLI V: MASAT E TRAJTIMIT TĖ DETYRUESHĖM
Neni 76
DISPOZITAT E VEĒANTA PĖR MASAT E TRAJTIMIT TĖ DETYRUESHĖM PSIKIATRIK
Procedurat pėr urdhėrimin e masave pėr trajtim tė detyrueshėm psikiatrik pėr kryerėsin me
paaftėsi mendore ose me aftėsi tė zvogėluar mendore do tė parashihen veēan me anė tė ligjit.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
181
Neni 77
TRAJTIMI ME ANĖ TĖ REHABILITIMIT TĖ DETYRUESHĖM I PERSONAVE TĖ VARUR NGA
DROGA OSE ALKOOLI
(1) Gjykata mund t’ia urdhėrojė trajtimin e rehabilitmit tė detyrueshėm nė njė ent
shėndetėsor secilit person i cili e ka kryer veprėn penale nėn ndikimin e drogės apo alkoolit,
nėse gjykata ka shqiptuar dėnimin, vėrejtjen e gjykatės ose kryerėsin e ka liruar nga dėnimi
dhe nėse konstaton se faktori kryesor qė ka e ka motivuar kryerjen e veprės penale ishte
varėsia nga alkooli apo droga dhe nėse ka gjasa pėr mjekimin e tij tė suksesshėm. Koha e
kaluar nė entin shėndetėsor i llogaritet nė masėn e dėnimit.
(2) Nėse shqiptohet masa nga paragrafi 1 i kėtij neni, krahas dėnimit me gjobė, vėrejtjes
sė gjykatės apo lirimit nga dėnimi, gjykata mund tė vendosė, me pėlqimin e tė dėnuarit, qė
masa e tillė e trajtimit tė ekzekutohet nė liri. Nėse kryerėsi pa shkak tė arsyeshėm nuk i
nėnshtrohet trajtimit nė liri ose arbitrarisht e braktis trajtimin, gjykata mund tė urdhėrojė qė
trajtimi tė ekzekutohet nė entin shėndetėsor.
(3) Nėse masa nga paragrafi 1 i kėtij neni ėshtė shqiptuar krahas dėnimit me burg, ajo
mund tė zgjasė derisa tė kryhet dėnimi. Nėse masa nga paragrafi 1 i kėtij neni ėshtė shqiptuar
krahas dėnimit me gjobė, vėrejtjes gjyqėsore apo lirimit nga dėnimi, trajtimi nuk mund tė
zgjasė mė tepėr se dy vjet. Gjykata duhet tė shqyrtojė ekzekutimin e kėsaj mase ēdo dy muaj
pėr tė vendosur nėse ėshtė e nevojshme tė vazhdohet masa.
KAPITULLI VI: DISPOZITAT E PĖRGJITHSHME PĖR EKZEKUTIMIN E
DĖNIMEVE
Neni 78
EKZEKUTIMI I DĖNIMEVE ME BURGIM DHE ME BURGIM AFATGJATĖ
(1) Dėnimi me burgim mbahet nė objekte tė mbyllura, gjysėm tė mbyllura apo tė hapura
tė enteve tė caktuara pėr zbatimin e dėnimeve.
(2) Burgimi afatgjatė mbahet nė entet e mbyllura tė caktuara pėr zbatimin e dėnimeve.
(3) Gjatė zbatimit tė njė dėnimi, personi i dėnuar nuk duhet t’i nėnshtrohet trajtimit
ēnjerėzor ose poshtėrues dhe as dėnimit qė pėrfshin mundime tė panevojshme mendore dhe
fizike, si dhe privimin nga nevojat elementare, duke pėrfshirė edhe trajtimin adekuat
mjekėsor.
Neni 79
KUFIJTĖ NĖ EKZEKUTIMIN E DĖNIMEVE
Gjatė ekzekutimit tė dėnimit, tė drejtat themelore tė personit tė dėnuar duhet tė respektohen
gjithmonė. Tė drejtat e personit tė dėnuar mund tė kufizohen aq sa ėshtė e nevojshme dhe nė
pėrputhje me ligjin dhe standardet ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
182
Neni 80
LIRIMI ME KUSHT
(1) Personi i dėnuar mund tė lirohet me kusht nėse ekziton baza e arsyeshme se ai nuk do
tė kryejė vepėr tė re penale. Kur merret vendimi pėr lirimin me kusht tė personit tė dėnuar
duhet tė merret parasysh sjellja e tij gjatė mbajtjes sė dėnimit.
(2) Personi i dėnuar i cili e ka mbajtur gjysmėn e dėnimit me burgim mund tė lirohet me
kusht dhe tė lirohet nga burgu me kusht seai nuk do tė kryejė vepėr tjetėr penale para
skadimit tė dėnimit.
(3) Personi i dėnuar i cili ka mbajtur njė tė tretėn e dėnimit me burgim pėrjashtimisht
mund tė lirohet me kusht kur rrethanat e veēanta qė lidhen me personin e dėnuar tregojnė se
ai nuk do tė kryejė vepėr tė re penale.
(4) I dėnuari i cili ka mbajtur tri tė katėrtat e dėnimit me burgim afatgjatė mund tė lirohet
me kusht.
(5) Pėr lirimin me kusht vendos trupi gjykues i themeluar nga organi kompetent publik nė
fushėn e ēėshtjeve gjyqėsore nė pajtim me ligjin.
Neni 81
REVOKIMI I LIRIMIT ME KUSHT
(1) Gjykata e revokon lirimin me kusht nėse personi i dėnuar gjatė lirimit me kusht kryen
njė apo mė shumė vepra penale pėr tė cilat ėshtė shqiptuar dėnimi me mė tepėr se njė vit
burgim.
(2) Gjykata mund ta revokojė lirimin me kusht nėse personi i dėnuar gjatė lirimit me
kusht kryen njė apo mė shumė vepra penale pėr tė cilat ėshtė shqiptuar dėnimi me burgim
deri nė njė vit. Me rastin e vlerėsimit se a duhet revokuar lirimin me kusht, gjykata merr
parasysh posaēėrisht ngjashmėrinė e veprave penale tė kryera, motivet pėr tė cilat janė kryer
dhe rrethanat e tjera tė cilat tregojnė arsyeshmėrinė e revokimit tė lirimit me kusht.
(3) Kur gjykata e revokon lirimin me kusht, ajo e shqipton dėnimin nė bazė tė dispozitave
nga neni 71 dhe 72(2) i kėtij Kodi, duke e konsideruar dėnimin e mėparshėm tė shqiptuar si tė
pėrcaktuar. Pjesa e dėnimit tė shqiptuar mė parė, tė cilin personi i dėnuar e ka mbajtur nė
bazė tė dėnimit tė mėparshėm, do t’i llogaritet nė dėnimin e ri, ndėrsa koha gjatė lirimit me
kusht nuk llogaritet.
(4) Dispozitat nga paragrafėt 1 deri 3 tė kėtij neni vlejnė edhe kur personi i liruar me
kusht dėnohet pėr veprėn penale tė cilėn e ka kryer para lirimit me kusht.
(5) Kur personi i dėnuar i liruar me kusht dėnohet me jo mė shumė se njė vit burgim,
ndėrsa gjykata nuk e urdhėron revokimin e lirimit me kusht, lirimi me kusht vazhdohet pėr aq
kohė sa i dėnuari e ka mbajtur dėnimin e tillė me burgim.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
183
KAPITULLI VII: KONFISKIMI I DOBISĖ PASURORE TĖ FITUAR ME ANĖ TĖ
KRYERJES SĖ VEPRAVE PENALE
Neni 82
BAZA E KONFISKIMIT TĖ DOBISĖ PASURORE
(1) Askush nuk mund ta mbajė dobinė pasurore tė fituar me anė tė kryerjes sė veprės
penale.
(2) Dobia pasurore nga paragrafi 1 i kėtij neni konfiskohet me aktgjykim tė gjykatės me
tė cilin ėshtė konstatuar kryerja e veprės penale sipas kushteve tė parapara me kėtė Kod.
Neni 83
MĖNYRA E KONFISKIMIT TĖ DOBISĖ PASURORE
(1) Kryerėsit i konfiskohen tė gjitha tė hollat, sendet me vlerė dhe ēdo dobi tjetėr
pasurore qė ėshtė fituar me kryerjen e veprės penale, ndėrsa nė rastet kur konfiskimi nuk
ėshtė i mundshėm, kryerėsi detyrohet tė paguajė shumėn e tė hollave e cila i pėrgjigjet dobisė
sė fituar pasurore. Sipas nevojės, gjykata mund tė lejojė qė tė hollat tė paguhen nė kėste gjatė
njė periudhe e cila nuk i tejkalon dy vite.
(2) Ēfarėdo dobie pasurore e fituar me anė tė kryerjes sė veprės penale mund t’i
konfiskohet personit tė cilit i ėshtė bartur pa kompenzim ose me kompenzim qė nuk i
pėrgjigjet vlerės reale nėse ai e ka ditur apo ka mund ta dijė se dobia pasurore ėshtė fituar me
anė tė kryerjes sė veprės penale. Nėse dobia pasurore ėshtė bartur te tė afėrmit e ngushtė, ajo
konfiskohet prej tyre nėse nuk ofrojnė prova se si kompenzim e kanė dhėnė vlerėn e plotė.
Neni 84
KĖRKESAT PASURORE JURDIKE TĖ TĖ DĖMTUARĖVE
(1) Kur me procedurė penale i caktohet dėmi pasuror palės sė dėmtuar, gjykata urdhėron
konfiskimin e dobisė pasurore, nėse ajo e tejkalon shumėn e dėmeve pasurore, qė i ėshtė
caktuar palės sė dėmtuar.
(2) Pala e dėmtuar, e cila gjatė procedurės penale ėshtė udhėzuar tė fillojė procedurėn e
kontestit civil pėr kėrkesėn pasurore juridike mund tė kėrkojė kompensim nga dobia pasurore
e konfiskuar, nėse e fillon procedurėn e kontestit civil brenda afatit prej gjashtė muaj nga dita
e plotfuqishmėrisė sė vendimit me tė cilin ėshtė udhėzuar ngritja e procedurės sė kontestit
civil dhe nėse kėrkon kompenzim nga dobia pasurore e konfiskuar brenda afatit prej tre
muajve nga dita kur vendimi gjyqėsor pėr vendosjen e kėrkesės pasurore juridike ėshtė bėrė i
plotfuqishėm.
(3) Pala e dėmtuar, e cila gjatė procedurės penale nuk e ka paraqitur kėrkesėn pasurore
juridike, mund tė kėrkojė kompenzim nga vlera e dobisė pasurore tė konfiskuar nėse e ka
ngritur procedurėn e kontestit civil nė afatin prej tre muajve nga dita kur ai ka mėsuar pėr
aktgjykimin se i konfiskohet dobia pasurore dhe mė sė voni nė afatin prej dy vjetėsh nga
plotfuqishmėria e vendimit mbi konfiskimin e dobisė pasurore, dhe nėse ajo ka kėrkuar
kompenzim nga vlera e dobisė pasurore tė konfiskuar brenda afatit prej tre muaj nga dita kur
vendimi pėr caktimin e dobisė pasurore ėshtė bėrė i plotfuqishėm.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
184
Neni 85
KONFISKIMI I DOBISĖ PASURORE NGA PERSONAT JURIDIKĖ
Nėse me anė tė kryerjes sė veprės penale tė kryerė nga ana e kryerėsit pėrfiton dobi pasurore
njė organizatė biznesi ose ndonjė person tjetėr juridik, kjo dobi pasurore e organizatės sė
biznesit ose e personi juridik konfiskohet.
KAPITULLI VIII: REHABILITIMI DHE ZBULIMI I Tė DHėNAVE NGA DOSJA
PENALE
Neni 86
POZITA JURIDIKE E PERSONAVE TĖ DĖNUAR PAS MBAJTJES SĖ DĖNIMIT, LIRIMIT OSE
PARASHKRIMIT TĖ DĖNIMIT
(1) Pas mbajtjes sė dėnimit me burgim, nė varėsi tė faljes ose amnistisė sė parashkrimit tė
dėnimit, personi i dėnuar i gėzon dhe i fiton tė gjitha tė drejtat e pėrcaktuara me ligj dhe me
dispozita tė tjera, duke pėrfshirė tė drejtat e parapara me Kornizėn Kushtetuese pėr
Vetėqeverisje tė Pėrkohshme nė Kosovė, pos rasteve kur me kėtė Kod ėshtė pėrcaktuar
ndryshe.
(2) Ky nen gjithashtu zbatohet pėr personin e dėnuar i cili ėshtė liruar me kusht.
Neni 87
REHABILITIMI LIGJOR
(1) Me rehabilitimin ligjor shlyhet dėnimi nga evidenca e personit tė dėnuar dhe personi i
tillė nuk konsiderohet i dėnuar.
(2) Dėnimi shlyhet nga evidenca e personit tė dėnuar pas skadimit tė periudhave kohore
vijuese, duke vepruar sipas ligjit, nėse personi i dėnuar brenda afateve vijuese nuk kryen
ndonjė vepėr tė re penale:
1) Njė vit nga dita e plotfuqishmėrisė sė aktgjykimit nė rastin e vėrejtjes gjyqėsore
ose tė lirimit nga dėnimi;
2) Njė vit pas ditės sė skadimit tė periudhės sė verifikimit nė rastin e dėnimit me
kusht;
3) Njė vit nga dita e mbajtjes sė dėnimit, parashkrimit ose pėrfundimit me amnesti,
me falje ose me ndryshim nė ligjin penal nė rast tė dėnimit me gjysmėliri;
4) Tri vjet pas mbajtjes sė dėnimit, parashkrimit ose pėrfundimit me amnesti, me
falje ose me ndryshim tė ligjit penal nė rastin e dėnimit me burgim deri nė njė vit,
dėnimit me gjobė ose dėnimit plotėsues;
5) Pesė vjet nga dita e mbajtjes sė dėnimit, parashkrimit ose pėrfundimit me amnesti,
me falje ose me ndryshim tė ligjit penal nė rastin e dėnimit me burgim deri nė tri
vjet;
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
185
6) Tetė vjet nga dita e mbajtjes sė dėnimit, parashkrimit ose pėrfundimit me amnesti,
me falje ose me ndryshim tė ligjit penal nė rastin e dėnimit me burgim prej tre deri
nė pesė vjet;
7) Dhjetė vjet nga dita e mbajtjes sė dėnimit, parashkrimit ose pėrfundimit me
amnesti, me falje ose me ndryshim tė ligjit penal nė rastin e dėnimit me burgim
prej pesė deri nė dhjetė vjet;
Cool Pesėmbėdhjetė vjet nga dita e mbajtjes sė dėnimit, parashkrimit ose pėrfundimit
me amnesti, me falje ose me ndryshim tė ligjit penal nė rastin e dėnimit me
burgim prej dhjetė deri nė pesėmbėdhjetė vjet.
(3) Dėnimi me burgim mbi pesėmbėdhjetė vjet ose me burgimi afatgjatė nuk mund tė
shlyhet.
(4) Dėnimi nuk mund tė shlyhet gjatė kohėzgjatjes sė masava tė trajtimit tė detyrueshėm.
Neni 88
REHABILITIMI GJYQĖSOR
Gjykata, me kėrkesėn e personit tė dėnuari, mund tė vendosė qė dėnimi t’i shlyhet nga
evidenca e personit tė dėnuar dhe ai konsiderohet i padėnuar nėse ka kaluar gjysma e afatit
pėrkatės tė paraparė me nenin 87(2) dhe nėse personi i dėnuar gjatė kėsaj kohe nuk ka kryer
vepėr tė re penale. Me rastin e vendosjes pėr shlyerjen e dėnimit, gjykata merr parasysh
sjelljen e personit tė dėnuar pas mbajtjes sė dėnimit, natyrėn e veprės penale dhe rrethanat e
tjera tė cilat mund tė jenė tė rėndėsishme pėr vlerėsimin nėse shlyerja e dėnimit ėshtė me
vend.
Neni 89
ZBULIMI I TĖ DHĖNAVE NGA DOSJA PENALE
(1) Nė dosjen penale pėrfshihet informacioni i mėposhtėm: tė dhėnat personale mbi
kryerėsin e veprės penale, informacioni mbi dėnimin, vėrejtja e gjykatės, masa e trajtimit tė
detyrueshėm ose lirimi i kryerėsit nga dėnimi i shqiptuar, ndryshimet nė informacionin mbi
dėnimet qė janė futur nė dosjen penale dhe informacioni mbi dėnimet e mbajtura si dhe mbi
shlyerjen e dėnimeve tė gabueshme.
(2) Tė dhėnat nga dosja penale mund tė zbulohen vetėm nė lidhje me dėnimet tė cilat janė
shlyer dhe mund t’i zbulohen gjykatės, prokurorisė dhe policisė lidhur me procedurėn penale
e cila ėshtė zhvilluar kundėr personit i cili mė parė ka qenė i dėnuar, organeve kompetente
pėrgjegjėse pėr ekzekutimin e sanksioneve penale dhe organeve kompetente qė marrin pjesė
nė procedurėn e dhėnies sė amnistisė, faljes apo shlyerjen e dėnimeve.
(3) Tė dhėnat nga dosja penale, nė bazė tė kėrkesės sė arsyetuar, mund t’u zbulohen
organeve publike nėse ende janė nė fuqi dėnimet plotėsuese (neni 63(2)) ose masat e trajtimit
tė detyrueshėm.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
186
(4) Nė rastet kur ėshtė shlyer dėnimi, tė dhėnat lidhur me atė dėnim mund t’i zbulohen
gjykatės, prokurorisė dhe policisė lidhur me procedurėn penale e cila ėshtė zhvilluar kundėr
personit tė cilit i ėshtė shlyer dėnimi i pėrparshėm.
(5) Askush nuk ka tė drejtė tė kėrkojė nga personi tjetėr qė t’i ofrojė tė dhėna nėse ai ka
qenė apo nuk kanė qenė i dėnuar.
(6) Ēdo personi, me kėrkesėn e tij, mund t’i jepen tė dhėna pėr dosjen e tij penale nėse
kėto tė dhėna i nevojiten pėr realizimin e tė drejtave tė tij.
KAPITULLI IX: PARASHKRIMI
Neni 90
PARASHKRIMI I NDJEKJES PENALE
(1) Me pėrjashtim tė rasteve kur ėshtė paraparė ndryshe me kėtė Kod, ndjekja penale nuk
mund tė ndėrmerret nėse nuk kanė kaluar afatet e mėposhtme:
1) Tridhjetė e pesė vjet nga kryerja e veprės penale tė dėnueshme me burgim
afatgjatė;
2) Pesėmbėdhjetė vjet nga kryerja e veprės penale tė dėnueshme me mė shumė se
dhjetė vjet burgim;
3) Dhjetė vjet nga kryerja e veprės penale tė dėnueshme me mė shumė se pesė vjet
burgim;
4) Pesė vjet nga kryerja e veprės sė dėnueshme me mė shumė se tre vjet burgim;
5) Tre vjet nga kryerja e veprės penale tė dėnueshme me mė shumė se njė vit burgim
dhe
6) Dy vjet nga kryerja e veprės penale tė dėnueshme me mė shumė se njė vit burgim
ose dėnim me gjobė.
(2) Nėse pėr veprėn penale ėshtė paraparė mė shumė se njė dėnim, afati i parashkrimit
pėr ndjekjen penale caktohet sipas dėnimit mė tė rėndė.
Neni 91
FILLIMI DHE NDĖRPRERJA E AFATEVE TĖ PARASHKRIMIT TĖ NDJEKJES PENALE
(1) Afati i parashkrimit tė ndjekjes penale fillon nga dita kur ėshtė kryer vepra penale.
(2) Afati i parashkrimit nuk rrjedh pėr kohėn gjatė tė cilės ndjekja nuk mund tė fillohet
apo tė vazhdohet sipas ligjit.
(3) Afati i parashkrimit ndėrpritet me ēdo veprim i cili ndėrmerret pėr qėllime tė ndjekjes
penale tė veprės penale tė kryer.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
187
(4) Afati i parashkrimit ndėrpritet po ashtu kur kryerėsi kryen njė vepėr tjetėr penale me
peshė tė barabartė ose mė tė rėndė se sa vepra penale para skadimit tė afatit tė parashkrimit.
(5) Pas ēdo ndėrprerje fillon tė rrjedhė afati i ri i parashkrimit.
(6) Ndjekja penale ndalohet nė ēdo rast kur tė ketė kaluar dyfishi i kohės sė afatit tė
parashkrimit (ndalesa absolute mbi ndjekjen penale).
Neni 92
PARASHKRIMI I EKZEKUTIMIT TĖ DĖNIMEVE
Pėrveē rasteve kur ėshtė paraparė ndryshe me kėtė Kod, dėnimi i shqiptuar nuk mund tė
ekzekutohet kur tė kenė kaluar:
1) Tridhjetė e pesė vjet nga dėnimi me burgim afatgjatė;
2) Pesėmbėdhjetė vjet nga dėnimi me mbi dhjetė vjet burgim;
3) Dhjetė vjet nga dėnimi me mbi pesė vjet burgim;
4) Pesė vjet nga dėnimi me mbi tri vjet burgim;
5) Tri vjet nga dėnimi me mbi njė vit burgim dhe
6) Dy vjet nga dėnimi me burgim deri nė njė vit apo dėnimi me gjobė.
Neni 93
PARASHKRIMI I EKZEKUTIMIT TĖ DĖNIMEVE PLOTĖSUESE DHE I MASAVE TĖ TRAJTIMIT
TĖ DETYRUESHĖM
(1) Ndalohet ekzekutimi i dėnimit me gjobė si dėnim plotėsues kur tė kenė kaluar dy vjet
nga dita e aktgjykimit me tė cilin ky dėnim bėhet i plotfuqishėm.
(2) Ndalohet ekzekutimi i dėnimeve tė tjera plotėsuese kur tė kenė kaluar pesė vite nga
dita e aktgjykimit me tė cilin ky dėnim bėhet i plotfuqishėm.
(3) Ndalohet ekzekutimi i masės sė trajtimit tė detyrueshėm kur tė kenė kaluar trēi vjet
nga dita e aktgjykimit me tė cilin kjo masė bėhet e plotfuqishme.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
188
Neni 94
FILLIMI DHE NDĖRPRERJA E AFATEVE TĖ PARASHKRIMIT TĖ EKZEKUTIMIT TĖ DĖNIMIT
(1) Afati i parashkrimit tė ekzekutimit tė dėnimit fillon tė rrjedhė nga dita kur aktgjykimi
ėshtė bėrė i plotfuqishėm, e nėse dėnimi alternativ ėshtė revokuar, parashkrimi fillon nga dita
kur vendimi mbi revokimin ėshtė bėrė i plotfuqishėm.
(2) Afati i parashkrimit nuk rrjedh gjatė kohės kur sipas ligjit ekzekutimi i dėnimit nuk
mund tė fillohet.
(3) Afati i parashkrimit ndėrpritet me ēdo veprim tė filluar nga organi kompetent me
qėllim tė ekzekutimit tė dėnimit.
(4) Pas ēdo ndėrprerjeje fillon tė rrjedhė afati i ri i parashkrimit.
(5) Ekzekutimi i dėnimit ndalohet nė ēdo rast kur tė ketė kaluar dyfishi i kohės qė
kėrkohet nga ligji pėr afatin e parashkrimit (ndalimi absolut i ekzekutimit tė dėnimit).
(6) Dispozitat nga paragrafi 2 deri te paragrafi 5 i kėtij neni zbatohen pėr ndalimin e
ekzekutimit tė masave tė trajtimit tė detyrueshėm.
Neni 95
MOSZBATUESHMĖRIA E PARASHKRIMIT TĖ GJENOCIDIT DHE TĖ KRIMEVE TĖ LUFTĖS
Nuk zbatohet asnjė afat i parashkrimit mbi ekzekutimin e dėnimit pėr gjenocid, krime tė
luftės dhe krime kundėr njerėzimit, si dhe pėr vepra tė tjera penale pėr tė cilat sipas tė drejtės
ndėrkombėtare nuk mund tė zbatohet parashkrimi.
KAPITULLI X: AMNISTIA DHE FALJA
Neni 96
AMNISTIA
(1) Personave tė pėrfshirė nė aktin e amnistisė u jepet lirimi nga ndjekja penale, lirimi i
plotė ose i pjesėrishėm nga ekzekutimi i dėnimit, zėvendėsimi i dėnimit tė shqiptuar me njė
dėnim mė tė butė ose shlyerja e dėnimit.
(2) Amnistia pėrfshin ato vepra penale tė kryera deri njė ditė para shpalljes sė saj, me
pėrjashtim tė rasteve kur me aktin e amnistisė ėshtė vendosur ndryshe.
Neni 97
FALJA
Me falje, personave tė caktuar emrat e tė cilėve saktėsisht caktohen, u jepet lirimi nga ndjekja
penale, lirimi i plotė ose i pjesėrishėm nga ekzekutimi i dėnimit, zėvendėsimi i dėnimit tė
shqiptuar me njė dėnim mė tė butė ose dėnimi me kusht a me shlyerje tė dėnimit.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
189
Neni 98
EFEKTI I AMNISTISĖ DHE I FALJES NĖ PERSONAT E TRETĖ
Me dhėnien e amnistisė apo tė faljes nuk preken tė drejtat e personave tė tretė, tė cilat
bazohen nė aktgjykim.
KAPITULLI XI: ZBATIMI I LIGJEVE PENALE TĖ KOSOVĖS SIPAS VENDIT TĖ
KRYERJES SĖ VEPRĖS PENALE
Neni 99
ZBATIMI I LIGJEVE PENALE TĖ KOSOVĖS NDAJ PERSONAVE QĖ KRYEJNĖ VEPĖR PENALE
NĖ TERRITORIN E KOSOVĖS
(1) Legjislacioni penal i Kosovės zbatohet pėr secilin person i cili kryen vepėr penale nė
territorin e Kosovės.
(2) Legjislacioni penal i Kosovės zbatohet ndaj secilit person i cili kryen vepėr penale nė
aeroplan tė regjistruar nė Kosovė, pavarėsisht nga vendi ku ndodhet aeroplani nė kohėn kur
kryhet vepra penale.
Neni 100
ZBATIMI I LIGJEVE PENALE TĖ KOSOVĖS PĖR VEPRAT PENALE TĖ CAKTUARA QĖ JANĖ
KRYER JASHTĖ TERRITORIT TĖ KOSOVĖS
(1) Ligjet penale tė Kosovės zbatohen ndaj cilitdo person qė kryen jashtė territorit tė
Kosovės vepėr penale tė paraparė nė nenet 116 – 121, 125 – 128, 132, 133(1), 134 – 137,
139(1), (2) dhe (3), 141 – 143 dhe 244 tė kėtij Kodi.
(2) Ligjet penale tė Kosovės zbatohen ndaj cilitdo person qė kryen vepėr penale nga
nenet 110 - 113 tė kėtij Kodi jashtė territorit tė Kosovės ku vepra e tillė paraqet tėrėsisht ose
pjesėrisht rrezik pėr sigurinė e Kosovės ose popullsinė e saj.
Neni 101
ZBATIMI I LIGJEVE PENALE TĖ KOSOVĖS NDAJ BANORĖVE TĖ KOSOVĖS DHE
PERSONAVE TĖ TJERĖ TĖ CILĖT KRYEJNĖ VEPRA PENALE JASHTĖ TERRITORIT TĖ
KOSOVĖS
(1) Ligjet penale tė Kosovės zbatohen ndaj secilit person i cili ėshtė banor i Kosovės,
nėse personi i tillė kryen vepėr penale jashtė territorit tė Kosovės dhe nėse kjo vepėr po ashtu
ėshtė e dėnueshme nė vendin ku ėshtė kryer ajo vepėr.
(2) Ligjet penale tė Kosovės zbatohen po ashtu ndaj cilitdo person i cili nuk ėshtė i njė
shtetėsie tė huaj nėse personi i tillė kryen vepėr penale jashtė territorit tė Kosovės dhe kjo
vepėr ėshtė po ashtu e dėnueshme nė vendin ku ėshtė kryer ajo vepėr.
(3) Paragrafi 1 i kėtij neni zbatohet po ashtu ndaj cilitdo personi i cili pas kryerjes sė
veprės penale bėhet banor i Kosovės.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
190
Neni 102
ZBATIMI I LIGJEVE PENALE TĖ KOSOVĖS NDAJ TĖ HUAJVE PĖR VEPRAT PENALE TĖ
CILAT I KANĖ KRYER JASHTĖ TERRITORIT TĖ KOSOVĖS
Ligjet penale tė Kosovės zbatohen ndaj cilitdo personi tė njė shtetėsie tė huaj nėse:
1) Personi i tillė ka kryer vepėr penale jashtė territorit tė Kosovės kundėr banorit tė
Kosovės madje edhe atėherė kur vepra e tillė penale nuk ėshtė cekur nė nenin 100
tė kėtij Kodi;
2) Kjo vepėr penale ėshtė po ashtu e dėnueshme nė vendin ku ėshtė kryer dhe
3) Kryerėsi ėshtė gjendur nė territorin e Kosovės ose ka qenė transferuar nė Kosovė.
Neni 103
KUSHTET E POSAĒME PĖR NDJEKJE
(1) Pėr rastet e parapara me nenin 99 tė kėtij Kodi, nėse ėshtė filluar por nuk ėshtė
pėrfunduar procedura penale nė njė juridiksion tjetėr, procedura penale nė Kosovė do tė
fillohet vetėm me miratimin e prokurorisė publike tė Kosovės.
(2) Pėr rastet e parapara me nenin 101 dhe nenin 102 tė kėtij Kodi procedura penale nuk
do tė fillohet nėse:
1) Kryerėsi nė tėrėsi e ka mbajtur dėnimin e shqiptuar nė njė juridiksion tjetėr;
2) Kryerėsi nė njė juridiksion tjetėr ėshtė liruar me aktgjykim tė plotfuqishėm apo
ėshtė liruar nga dėnimi ose dėnimi ėshtė parashkrirė dhe
3) Procedura penale pėr veprėn penale tė kryer nė njė juridiksion tjetėr mund tė
fillohet vetėm sipas kėrkesės sė tė dėmtuarit dhe njė kėrkesė e tillė nuk ėshtė
paraqitur.
(3) Vetėm me lejen e prokurorisė publike tė Kosovės mund tė fillohet procedura penale
nė Kosovė nė pajtim me nenin 105.
(4) Nė rastet e parapara nė nenin 99, ndjekja penale pėr njė tė huaj mund t’ i transferohet
juridiksionit tė huaj sipas kushteve tė reciprocitetit.
Neni 104
LLOGARITJA E PARABURGIMIT DHE E DĖNIMEVE TĖ MBAJTURA NĖ JURIDIKSIONE TĖ
TJERA
Paraburgimi, heqja nga liria gjatė procedurės sė transferimit tė personit nė njė juridiksion
tjetėr dhe pjesa e dėnimit tė cilin e ka mbajtur kryerėsi sipas aktgjykimit tė gjykatės sė huaj
do t’i llogaritet nė dėnimin e shqiptuar nga gjykata nė Kosovė pėr tė njėjtėn vepėr, e nėse
dėnimi i shqiptuar jashtė Kosovės nuk ėshtė i llojit tė njėjtė, llogaritja do tė bėhet sipas
vlerėsimit tė gjykatės.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
191
Neni 105
DISPOZITAT E POSAĒME PĖR FĖMIJĖT
Ky Kod zbatohet pėr personat nėn moshėn 18-vjeēare vetėm nėse ligji nė fuqi pėr tė miturit
nuk parasheh ndryshe.
Neni 106
DISPOZITAT E POSAĒME PĖR PERSONAT JURIDIKĖ
Veprat penale pėr tė cilat personi juridik mund tė jetė penalisht pėrgjegjės, pėrgjegjėsia
penale e personit juridik, sanksionet penale tė cilat mund tė zbatohen ndaj personit juridik
dhe dispozitat e posaēme qė e rregullojnė procedurėn penale tė zbatueshme ndaj personit
juridik parashihen veēant me ligj.
KAPITULLI XII: DOMETHĖNIA E SHPREHJEVE NĖ KĖTĖ KOD
Neni 107
(1) Shprehja “person zyrtar” do tė thotė:
1) Personi i zgjedhur ose i emėruar nė njė organ publik;
2) Personi i autorizuar nė njė organizatė biznesi ose ndonjė person tjetėr juridik i cili
sipas ligjit a ndonjė dispozite tjetėr tė nxjerrė nė pajtim me ligjin ushtron autoritet
publik dhe brenda kėtij autoriteti ushtron detyra tė posaēme;
3) Personi i cili ushtron detyra tė posaēme zyrtare nė bazė tė autorizimit tė dhėnė me
ligj;
4) Personi i cili ėshtė anėtar i personelit tė UNMIK-ut ose i KFOR-it pa cenuar
imunitein dhe privilegjet e zbatueshme qė i janė dhėnė atij personi;
5) Personi i cili ėshtė anėtar i personelit tė zyrave tė ndėrlidhjes nė Kosovė;
6) Personi nė njė organizatė publike ndėrkombėtare ose mbinacionale i cili njihet si
zyrtar ose punonjės tjetėr i ko ntraktuar sipas rregulloreve tė personelit tė
organizatės sė tillė;
7) Gjykatėsi, prokurori ose zyrtari tjetėr nė gjykatėn ndėrkombėtare qė ushtron
juridiksion nė Kosovė.
(2) Shprehja “person pėrgjegjės” do tė thotė njė individ nė njė organizatė biznesi ose njė
person juridik, tė cilit, pėr shkak tė funksionit apo autorizimit tė posaēėm, i janė besuar
detyrat qė lidhen me zbatimin e ligjit ose tė dispozitave tė tjera tė nxjerra nė bazė tė ligjit apo
tė rregullave tė pėrgjithshme tė organizatės sė biznesit, ose personat e tjerė juridikė nė
qeverisjen apo administrimin e pronės, ose nė lidhje me udhėheqjen e prodhimit apo ndonjė
proces tjetėr ekonomik ose mbikėqyrjen e procesit tė tillė. Sipas paragarfit 2 tė kėtij neni,
person zyrtar konsiderohet edhe personi pėrgjegjės, kur ėshtė nė pyetje veprimi i cili nuk
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
192
ėshtė paraparė me dispozitat e kapitullit mbi veprat penale kundėr detyrės zyrtare dhe kundėr
detyrės tjetėr ose me dispozitat e veprave penale tė personit zyrtar tė parapara nė ndonjė
kapitull tjetėr tė kėtij Kodi.
(3) Kur njė person zyrtar ose person pėrgjegjės pėrshkruhet si kryerės i njė vepre penale,
tė gjithė personat e cekur nė paragrafėt 1 ose 2 tė kėtij neni mund tė jenė kryerės tė veprės
sė tillė penale me kusht qė ajo nuk pason nga elementet e veprės penale ku kryerėsi mund tė
jetė vetėm njėri nga ata persona.
(4) Shprehja “person juridik” do tė thotė shoqėri aksionare, kompani me pėrgjegjėsi tė
kufizuar, me partneritet tė kufizuar, fond, institucion, organizatė politike ose shoqėrore,
shoqatė njerėzish si dhe ndonjė organ tjetėr ligjor i cili nė suaza tė punės sė tij tė rregulltė
prodhon ose siguron burime dhe ushtron kontroll mbi ato.
(5) Shprehja “organizatė biznesi” do tė thotė person fizik a juridik ose grup i tillė
personash qė merren me tregti.
(6) Shprehja “dokument” do tė thotė ēdo send i pėrshtatshėm ose i caktuar qė shėrben si
provė e ndonjė fakti pėrkatės pėr marrėdhėniet juridike.
(7) Shprehja ”para” do tė thotė monedhė metalike dhe e letrės, e cila nė bazė tė ligjit
jėshtė nė qarkullim nė Kosovė ose nė ndonjė juridiksion tjetėr.
(Cool Shprehja “shenja me vlerė” pėrfshin edhe shenjat e huaja me vlerė.
(9) Shprehja “send i luajtshėm” pėrfshin edhe energjinė e prodhuar apo tė grumbulluar
pėr ndriēim, ngrohje, qarkullim si dhe impulset telefonike dhe impulset tjera.
(10) Shprehja “dhunė” pėrfshin edhe zbatimin e hipnozės ose tė mjeteve tė tjera dehėse me
qėllim tė vėnies sė personit kundėr dėshirės sė vet nė gjendje tė pavetėdijshme apo tė
paaftėsohet pėr rezistencė.
(11) Shprehja “mjet motorik” do tė thotė ēdo mjet transportues i pajisur me motor pėr
pėrdorim nė transportin rrugor, ujor ose ajror.
(12) Shprehja “zyrė e ndėrlidhjes” do tė thotė zyrė e njė qeverie tė huajė nė Kosovė, qė
kontribuon nė pėrmbushjen e mandatit qė u ėshtė dhėnė pranive civile dhe tė sigurisė sipas
Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara.
(13) Shprehja “personel i zyrės sė ndėrlidhjes” do tė thotė personeli i caktuar nga qeveritė
e huaja pėr tė shėrbyer nė zyrat e ndėrlidhjes pėr tė kontribuar nė pėrmbushjen e mandatit qė
u ėshtė dhėnė pranisė civile dhe tė sigurisė sipas Rezolutės. Personeli i tillė, emrat e tė cilėve
duhet t’i komunikohen Pėrfaqėsuesit Special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm nuk pėrfshin
personelin e punėsuar vendor.
(14) Shprehja “personel i UNMIK-ut” do tė thotė zyrtarėt e Kombeve tė Bashkuara,
ekspertėt dhe personat e tjerė tė caktuar pėr tė shėrbyer nė cilėndo prej komponenteve tė
UNMIK-ut tė cilėt posedojnė dokumentin e identifikimit (ID), qė tregon se bartėsi ėshtė
anėtar i UNMIK-ut i lėshuar nga ose nėn autoritetin e Pėrfaqėsuesit Special tė Sekretarit tė
Pėrgjithshėm.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
193
(15) Shprehja “UNMIK” do tė thotė prani ndėrkombėtare civile e vendosur nė territorin e
Kosovės sipas Rezolutės 1244 (1999) tė Kėshillit tė Sigurimit, e cila pėrfshin komponentet e
policisė dhe gjyqėsisė, komponentet edministratės sė pėrkohshme civile (Kombet e
Bashkuara), ndėrtimit tė instucioneve (OSBE) dhe rindėrtimin (BE).
(16) Shprehja “organ publik” do tė thotė organ i Misionit tė Administratės sė Pėrkohshme
tė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė ose i Institucioneve tė Pėrkoshme tė Vetėqeverisjes.
(17) Shprehja “Kornizė Kushtetuese” do tė thotė Korniza Kushtetuese pėr Vetqeverisjen e
Pėrkohshme nė Kosovė e themeluar nė pajtim me Rregulloren e UNMIK-ut nr. 2001/9 tė
datės 15 maj 2001 mbi Kornizėn Kushtetuese pėr Vetqeverisjen e Pėrkohshme nė Kosovė.
(18) Shprehja “KFOR” do tė thotė prani ndėrkombėtare e sigurisė e vendosur nė territorin
e Kosovės nė pajtim me Rezolutėn 1244 (1999) tė Kėshillit tė Sigurimit qė pėrbėhet nga
Pakti i Organizatės sė Veriatlantikut, NATO, duke pėrfshirė shtetet e saj anėtare, organet e
saj ndihmėse, Shtabet e saj ushtarake dhe elementet ose njėsitet kombėtare si dhe vendet
kontribuese qė nuk janė nė NATO.
(19) Shprehja “polici” do tė thotė Policia Civile e UNMIK-ut, e njohur edhe si Polici e
UNMIK-ut dhe si Shėrbim Policor i Kosovės.
(20) Shprehja “banor i Kosovės” do tė thotė personi i cili ėshtė regjistruar ose ka tė drejtė
tė regjistrohet si banor i pėrhershėm i Kosovės nė Zyrėn Qendrore tė Regjistrit Civil nė
pajtim me Rregulloren e UNMIK-ut nr. 2000/13 mbi Regjistrin Qendror Civil tė datės 17
mars 2000.
(21) Shprehja “fėmijė” do tė thotė personi i cili nuk i ka mbushur tetėmbėdhjetė vjet.
(22) Shprehja “i mitur” do tė thotė personi i cili ėshtė ndėrmjet moshės katėrmbėdhjetė dhe
tetėmbėdhjetė vjet.
(23) Shprehja “madhor” do tė thotė personi i cili i ka mbushur tetėmbėdhjet vjet.
(24) Shprehja “marrėdhėnie familiare” do tė thotė marrėdhėnie mes dy personave:
1) Qė janė tė fejuar ose tė martuar me njėri-tjetrin ose qė bashkėjetojnė me njėritjetrin
pa martesė;
2) Qė e kanė tė pėrbashkėt shtėpinė kryesore dhe qė janė tė afėrmė tė gjakut,
martesės, adoptimit ose janė nė marrėdhėnie tė kujdestarit, duke pėrfshirė
prindėrit, gjyshin e gjyshen, fėmijėt, nipat e mbesat nga vajza dhe djali, vėllezėrit
dhe motrat, hallat dhe tezet, dajėt dhe axhallarėt, mbesat dhe nipat nga vėllai dhe
motra, kushėrinjtė ose
3) Qė janė prindėr tė fėmijės sė pėrbashkėt.
(25) Shprehja “territor i Kosovės” do tė thotė sipėrfaqja tokėsore dhe sipėrfaqet ujore
brenda kufijve dhe vijės kufitare si dhe hapėsira ajrore mbi Kosovė.
UNMIK/RREG/2003/25 Gazeta zyrtare 6 korrik 2003
194
(26) Shprehja “vijė kufitare e Kosovės” do tė thotė vija e ndarjes ndėrmjet Kosovės e
Serbisė si dhe ndėrmjet Kosovės dhe Malit tė Zi.
(27) Shprehja “kufi i Kosovės” do tė thotė pjesa e kufirit ndėrkombėtarisht e pranuar
ndėrmjet Republikės Federative tė Jugosllavisė dhe ish-Republikės Jugosllave tė Maqedonisė
(IRJM) dhe ndėrmjet Republikės Federative tė Jugosllavisė dhe Republikės sė Shqipėrisė.
(28) Shprehja “armė” do tė thotė njė mjet i prodhuar qė pėrdoret ose ėshtė i pėrshtatshėm
tė pėrdoret pėr tė shkaktuar lėndime trupore. Nė mes tjerash, pėrfshin tė gjitha llojet e
municionit, shigjetat automatike, harqet, shigjetat, sprejin, gazin lotsjellės, armėt me
qorrfishekė, armėt imituese, armėt alivanosėse, taserėt (mjetet qė punojnė nė bazė tė
elektroshokut) dhe tė gjitha kategoritė e armėve tė paraqitura nė Tabelėn A tė bashkėngjitur
me Rregulloren e UNMIK-ut nr. 2001/7 mbi Autorizimin e Posedimit tė Armėve nė Kosovė
ose armė tė ngjashme, por nuk kufizohet vetėm me to.
(29) Shprehja “narkotikė tė rrezikshėm dhe substanca psikotropike” do tė thotė ato
substanca tė cekura nė “Gazetėn zyrtare tė Republikės Federative Socialiste tė Jugosllavisė”,
nr. 70/78, 14/81, 39/82, 28/85, 10/87, 53/88, 2/89.
(30) Shprehja “ent shėndetėsor” do tė thotė spital, spital i autorizuar psikiatrik ose ndonjė
ent tjetėr i autorizuar pėr tė ofruar trajtim shėndetėsor, trajtim psikiatrik dhe trajtim
rehabilitimi pėr narkomani dhe alkoolizėm.
..::Hot Ice::..
akulli@live.com -contact me for more info
------------------------------
avatar
Hot Ice
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Snake
Numri i postimeve Numri i postimeve : 7
Ditelindja Ditelindja : 10/08/1989
Mosha Mosha : 28
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 2
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 23
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 25/08/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi