Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ketrusha prej Thu Apr 02, 2009 10:23 am

Pėr ty ShqipėriNjė herė, dėgjoja zėra tė pafajshėm
Tč veshur me veshjet e stinėve tė gabuara
Dėgjoja shpirtin e pa fjalė si groposte ėndrrat

Njė herė me sytė e diellit hajdut
Mjekoja buzėqeshjen e fikur
me dorėn e shpirtit tė braktisur...
Tej botės sė yjeve


Zemra ime e ējerrė
Nga thonjtė e lirisė
Ecte fshehurazi nėn buzėt e ngrira
Tč dashurisė sė verdhėNjė herė kam qenė nė kėtė tokė
Me sytė e ulur dhe emrin e njollosur
Isha vetėm njė vogėlushe
Ku iluzionet vareshin nė njė altar...Sot kthehem
me veshjen e emigrantes
si njė kėngėtare e mallėngjyer
me zėrin e dashurisė sė bardhėplagėt i kam lidhur
me fijet e nostalgjisė
pėr aromėn e kėsaj toke
pėr profumin e kėtyre maleve
ku magjia natyrore e jotja Shqipėri

ndriēon dashurinė pėr jetėn
dhe pėr njerėzimin
paqe dhe vetėm paqe.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga Piktor prej Thu Apr 02, 2009 7:36 pm

...
Kjoft mallkue njaj bir shqiptari
qe ket gjuhe te perendise
trashegim qe na e la i pari
nuk ja trashegon dhe fmise.
...
------------------------------
avatar
Piktor
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Pisces Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 327
Ditelindja Ditelindja : 07/03/1972
Mosha Mosha : 46
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 6
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 50
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 26/04/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ketrusha prej Thu Apr 02, 2009 11:11 pm

moj shqipni e mjera shqipni
kush te ka qite me krye ne hi
ti ke pas ken nje zoj e rande
burrat e dheut te thirrshin nane
.......
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga so prej Tue May 05, 2009 4:19 pm

VETEN E VRASIM PERDITE


Veten e vrasim perdite.
Ne tavolina
te pista kafenesh.
Ne rrjeshta
te ndyte gazetash.
Ne qarqe
prapesish, intrigash.
Vritemi
ne nje vdekje te ngadalte.
Dhe, oh, Zot,
s'arrime ta kuptojme vetvarsjen tone.
Vjen pastaj nje cast.
Merr revolverin.
Kembeza
nuk hiqet.
Ke vdekur prej kohesh.
I vdekuri nuk vetvritet.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga so prej Sun May 10, 2009 7:07 am

Mesazh privatE hodhe monedhėn ?
Po ajrin si e pėrzieve?
Ti zgjodhe kuajt e bardhė tė mė ndjekėsh.
Me mbylle nė torrat e zeza tė pritjes.
Ato janė tė tejdukshme.
U bėnė tė tilla nga tundja e ajrit
Prej frymės tėnde dhe
Aromes sė ėndrrės sė pardjeshme.
Unė di t'i lexoj largėsitė.
Kam marrė njė ēmim pėr kėtė.
Mund ta ndaj me ty , meqė askush nuk e di.
Meqė askujt s'guxoj t'ia them.

Ty po ta thėm, pa guxuar!

Kuajt e tu fluturojnė.
Edhe tejdukshmėria kalėron.
Mbi njė ėndėrr qė dua ta shoh.
Nė njė ėndėrr qė dua tė tė kemė.
Ti s'mė le as tė ėndėrroj,
Mė genjen me kuaj tė bardhė, te drunjte-loje serioze.
Pres e pres duke toritur gjumin.
Thonė se ; Nė gjumė je i pėrgjysėm me vdekjen.
Bėn mirė qė nuk fle.
(qė nuk flemė).
Ata qė pinė kafe, duhan e pagjumėsi tė pėrzier me mėrzi,
thonė, se mund tė vdesin shpejt.
Epo, tė vdekshėm se tė vdekshėm ,
Pse nuk flasim tė pakten.
Tė pakten e tė paktes, le tė mendojmė pėr njėri tjetrin.
Edhe mendimet mjaftojnė pėr tė zvogluar botėn.
Botėn, sa njė grusht.
E di ku je ti tani nė grushtin tim- botė?
Nė kurriz tė gishtit tė vogėl,
Majen e tė cilit e kafshoj pas ēdo letre qė tė nis." ?
Kafshohem... jo prej pendimit, por se...
Herė mė duket se thashė shumė e tepėr
E herė mė duket se nuk i thashė tė gjitha ato qė,
desha tė tė thėm,
Ose qė ti deshe .
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi