Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga Piktor prej Sun May 04, 2008 8:39 am

Ketu mund te shkruajme vargjet qe na ngelin ne mendje kur lexojme nje poezi te bukur dhe ēfare ndiej kur lexoj keto vargje.
Vargje me mesazh te fuqishem shoqeror, dashurie apo atdhetare etj.
------------------------------


Edituar pėr herė tė fundit nga Piktor nė Thu Apr 02, 2009 7:31 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Piktor
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Pisces Rat
Numri i postimeve Numri i postimeve : 327
Ditelindja Ditelindja : 07/03/1972
Mosha Mosha : 46
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 6
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 50
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 26/04/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ELIE prej Sun Jul 20, 2008 10:42 am

O mik, i dashur mik!
I sėmurė tashmė lėngoj!
Nuk di, kjo dhimbje nga vjen,
Era kudo fishkėllen.
------------------------------
avatar
ELIE
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Monkey
Numri i postimeve Numri i postimeve : 21
Ditelindja Ditelindja : 05/06/1980
Mosha Mosha : 37
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 0
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 05/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ELIE prej Sun Jul 20, 2008 10:43 am

Vėshtron me neveri.
Sytė tashmė ia mbulon
Njė vrer qė jeshilon
Sikur do tė mė thotė
Qė jam horr dhe kusar.
------------------------------
avatar
ELIE
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Monkey
Numri i postimeve Numri i postimeve : 21
Ditelindja Ditelindja : 05/06/1980
Mosha Mosha : 37
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 0
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 05/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ELIE prej Sun Jul 20, 2008 10:47 am

I hijshėm,
Madje dhe poet,
Mė i fuqishėm
Se njerėzit e tjerė.
t.
------------------------------
avatar
ELIE
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Monkey
Numri i postimeve Numri i postimeve : 21
Ditelindja Ditelindja : 05/06/1980
Mosha Mosha : 37
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 0
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 05/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ELIE prej Sun Jul 20, 2008 10:50 am

Ah! Moj natė,
Natė e tmerrshme trishtimi!
Me cilindrin nė kokė qėndroj,
Askush nuk ėshtė me mua
I vetėm jam
------------------------------
avatar
ELIE
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Monkey
Numri i postimeve Numri i postimeve : 21
Ditelindja Ditelindja : 05/06/1980
Mosha Mosha : 37
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 0
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 05/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga so prej Thu Nov 27, 2008 9:18 am

GRUA
Ki gjithmone parasysh qe lekura formon rrudha
floket thinjen
ditet transformohen ne vite...
Por ajo qe eshte gjithmone e rendesishme nuk ndryshon;
forca jote e bindjet nuk kane moshe.
Pas ēdo linje mberritje ka nje linje nisjeje
Pas ēdo suksesi ka nje tjeter zhgenjim.
Derisa te jesh gjalle,ndjehu e tille
nese te mungon ajo qe beje,kthehu mbrapa e beje
mos jeto me fotografi te zverdhura...
Insisto edhe pse te gjithe presin qe te heqesh dore.
Bej ne menyre qe ne vend te meshires te te tregojne respekt.
Kur per shkak te viteve nuk do te mundesh me te vraposh,at'here hec shpejt
kur nuk do te mundesh me te hecesh shpejt,at'here hec
kur nuk do te mundesh me te hecesh,at'here perdor shkopin

Por mos u ndalo kurre!!!

NENE TEREZA
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga toniweb prej Thu Nov 27, 2008 5:33 pm

BUZQESH GJITHMONE,
EDHE PSE BUZQESHJA JOTE ESHTE E TRISHTUAR,
PASI ME E TRISHTUAR SE NJE BUZQESHJE,
ESHTE TRISHTIMI QE NUK BUZQESH KURRE.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------


avatar
toniweb
Administrator
Administrator

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Leo Pig
Numri i postimeve Numri i postimeve : 2520
Ditelindja Ditelindja : 24/07/1983
Mosha Mosha : 34
Vendodhja Vendodhja : Itali
Hobet Hobet : Futboll,muzike,Pc
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 57
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 3760
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 23/04/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.forumishqip.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

shoku im

Mesazh nga etta'$$ prej Sun Feb 01, 2009 1:03 am

endem neper erresir te fshihem
mga njerzit sdua te me shoh
askush sdua te mi shohin lotet
sdua te me shohin mua
sdua te te din pse qaj
po ata ndoshta e din po sme thon mua
zhytem ne lot duke e ditur
qe kam mbetur vetem ne kete klas
nuk ka njeri per mos meje dhe nje fotografi
tani nuk ka kush te me ngushlloj ne dhimbjet e mija
nuk ka kush te bej detyra me mua te me ndihmoj
e kujt ti them e kujt ti qaj
shtrihem mbi voorrin tend nis te pastroj dheun
sado qe te dua skthehesh dot tek un
ti shkove me le vtem sot une vuaj aq aq shum
sot shkoj te vorrezat te shoh ty e era
shiu dhe bora te shoqeroj ty ne ato dit kur une sjam me ty
me kan premtuar stinet qe do te ruajn ty e ti do me
ruash mua nga qjelli ka nevoj per ty........................................................
------------------------------

etta'$$
Antar Aktiv
Antar Aktiv

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Taurus Rooster
Numri i postimeve Numri i postimeve : 285
Ditelindja Ditelindja : 21/05/1993
Mosha Mosha : 25
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 4
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 14
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 30/01/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga etta'$$ prej Fri Feb 13, 2009 11:58 am

Suspect Sad Sad
shkoj e vi si era
nuk e di ku shoj
aaa ka endem
rri me mendimet e mija
buz lumit te heshtjes
e di qe diqka me thot zemrai me
qe do ndodh nje tragjedi
nuk e di pse kam kesi ndjenje
ate dit une isha ne mendime
sa fort po rrahte kjo zemra ime
nuk e di as vet si ka ndodhur qe ate dit
kam mar ate lajm por sod une qaj edhe
kam mall me mungon aq shum kushdo qe drejtoj pelumbin
nga ti sod ndoshta vuan e se din PSEE ka ber ate gabinm
nuk mund te jetojm nuk mund as te qajm
por nje gje e dim qe sot 15 e neser 50
nuk e hudhim shokun vellan ne harrim ................................?????.
------------------------------

etta'$$
Antar Aktiv
Antar Aktiv

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Taurus Rooster
Numri i postimeve Numri i postimeve : 285
Ditelindja Ditelindja : 21/05/1993
Mosha Mosha : 25
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 4
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 14
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 30/01/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ketrusha prej Fri Feb 20, 2009 2:45 pm

RECITAL` MALSORIT

O,si nuk kam nji grusht tė fortė

T`i bij mu nė zemėr malit qė s`bėzanė,

ta dij edhe ai se ē`domethanė i dobėt-

n` agoni tė pėrdihet si vigan i vramė.

Unė –lugat si hij` e trazueme ,

trashigimtar i vuejtjes dhe i durimit ,

endem mbi bark tė malit me ujėn e zgjueme

dhe me klithma tė pakėnaquna t`instiktit .

Mali hesht. Edhe pse pėrditė

Mbi lėkurė tė tij, nė lojė varrimtare,

kėrkoj mė gjetė njė kafshatė ma tė mirė…

por mė rren shaka, shpresa gėnjeshtare.

Mali hesht-dhe nė heshtje qesh.

E unė vuej e nė heshtje vdes.

Po un ė, kur ? heu ! kur kam pėr t`uqesh ?

Apo ndoshta duhet ma parė tė vdes?

O` si nuk kam njė grusht tė fuqishėm!

Malit, qė hesht, mu nė zemėr me ia njesh!

Ta shof si dridhet nga grusht` i paligjigjshėm…

E unė tė kėnaqem tu`u qesh.
------------------------------
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ketrusha prej Fri Feb 27, 2009 11:14 am

Vaji i bylbylit

Po shkrin bora,
dimni po shkon,
bylbyl i vorfėn
pse po gjimon?

Poshoi murlani
me duhi t’vet,
bylbyl i vorfėn
ēou, mos rri shkret.

Gjith fushėt e malet
blerimi i mbėloi,
livadhi dhe pema
gjithkah lulzoi.

Ndėr pylla e orgaja,
n’ma t’mirn vend,
me rreze dielli
po e gėzon gjithkėnd.

E tui gjimue
shkon rreth e rreth
nji prrue qi veret
rrjeth nėpėr gjeth.

A’ ēilė kafazi.
bylbyl flutro,
nder pyje o agraja
bylbyl, shpejto.

Kėrkush ma hvin
atje s'ta pret
me zeher hajein
kerkush s'ta qet

Kafaz ke qiellin,
epshin pengim,
e gjith ku t'rreshket
shkon fluturim.

Nėpėr lamije
ke me gjetė mel,
pėr gjith prandverėn
nj'ajo bukė t'del.

E kur t'zite edi
nder prroje pi,
te nj'ato prroje
qi ti vetė di.

Tash pa frigė ēerdhen
ban m'ndoj lis,
nuk je si i nieri
qi nuk ka fis.

E kur t 'vin zhegu
kur djelli shkon,
ti ke me kėndu
si ke zakon.

Rreth e rreth gjindja
me t'ndie rri,
prej asi vendit
dahet mezi.

A'ēilė kafazi,
bylbyl, fluturo,
ndėr pyje e ograja,
bylbyl, shpejto.

Ndėr trandofile,
ndėr zamakė nga,
ku qeshet kopshti
idhnim mos mba.

Po shkrihet bora,
dimni po shkon,
bylbyl i vorfėn
pse po gjimon?
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga so prej Sat Mar 14, 2009 9:15 am

ESHTE CUDI KUR JE FEMER(Mimoza Ahmeti)

Mau tani me vjen per te qare.me duket sikur
shkarkesa yjesh me jane grumbulluar te syte.
Dot nuk duroj,
ndersa cengelat e nervave nderas terhiqen
kundrejt njeri-tjetrit.
Kangur me foshnje ne xhep
duket figura ime se largu
ketu ne bregdet.
Me vjen per te qare.-jam bere barre.
Me siguri molusqet e buta tani
levizin kapaket e forte brenda ujit
dhe kandilet e kuq
kushedi ē'udhetim te mahnitshem
kane marre
Eshte ēudi kur je femer...
E keni pare natyren kur tmerrohet,fryn
e shkaterron!
Kur si perbindesh shkriferon germadhat
e mohimit...
Pastaj,kur pastaj,e lehte dhe e trandur,
me syte e medhenj plot hije
pret nje vazhdim,nje lindje femije
buze detit kur u vjen per te qare,per te qare,
ngaqe se si eshte ,eshte me barre.
Ne ato ore te dites kur molusqet e buta
hapin kapaket e forte brenda ujit
dhe kandilet e kuq
kushedi ē'udhetim te mahnitshem kane marre
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga so prej Sat Mar 14, 2009 9:22 am

DY BUZE...(Migjeni)

Dy buze te kuqe,
dy deshira te flakta,qe afshinma thithen,
gezimin ma fiken,
si fantazma hiken
nder do bota te larta..
Dy buze si tepergjakta,
dy deshira te flakta,
qe afshin ma thithen
ne buze kur mu njiten
andjet m'i trazuen,
zemren ma terbuen,
trurin ma helmuen
e ne fund u merguen...
dy buze te kuqe.
bukuri fatale,
te nje gruaje sterzane
nje pjese zemre ma nxorrne,
nje pranvere te tane me morne
dhe gezimin ma vodhne...
ato dy buze te kuqe
dhe dy lote te mija
qene shenja te dhimbjes,
kur me vrau bukuria,
kur me zu dashuria
e me dogji rinia.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga so prej Tue Mar 17, 2009 7:29 am

Nese shkruaj...
nese po te shkruaj,mos me padit
nese po te shkruaj,do te thote se po guxoj
po guxoj,die patur frike.

Ti mekati im i pabere
rrin pingul ne arsyen time te parealizuar.
te parealizuar.
Dhe kryqezohem ne nje ankth
prej te cilit pata frike pre dite
kur te thoshja;jam trime.
prej te cilit frike psakam edhe ne kryq.
Ne mos qofsha kryqi e ankthi bashke!
Nuk me ka mbetur asgje me ē'ka mund ta vras friken
me ē'ka mund te te mbuloj,
ndonese tash kam filluar te te fsheh
(nen lekuren qe shosh po me behet)
Nuk desha ta besoj se ishte duke ndodhur
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga so prej Tue Mar 17, 2009 7:33 am

Ti nuk me do..

Ne nuk i do endrrat e mija
Vriti!
Jo duke me lene!

Ne nuk i do endrrat e mija
Vriti!
Jo duke i djegur!

Endrrat e mija...
Mbajne emrin tend
dhe dashurine time
te nemur
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ketrusha prej Tue Mar 17, 2009 2:44 pm

Vdekja e Nositit


Me zjarr ju flas... me zjarr
Ne gjirin tim kam hapur varr...
Qe t'i jap shprese-edhe t'ja marr...

Un' ik liqerit zemerak
Fatlum dh' i paster si zembak,
Po zemra ime kullon gjak:

Se vijne-urtuar zogjte-e mi,
Dh'u jap ushqim me dashuri -
Nje dashuri per llaftari:

Pa nis ah! Gjirin ta godas...
Dh'e hap ah! gjirin per nje cas...
Dh'i nginj ah! zogjte- e vdes me gas!...

Ahere - helmohet e bucet
Pas mallit tim liqer-i shkret,
E rrit tallazin posi det.

Ay e tund , ay e shkund,
Ay e hap sa me te mund,
Gjer mun ne gjit,gjer mu ne fund.

E shpirtin dyke ma percjelle
Me thote ah! shih sesa 'sht'i felle...
Ky gjir'i em qe te pat pjelle...

Me zjarr ju flas...
Me zjarr...
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga so prej Tue Mar 17, 2009 3:09 pm

KETU S'DO JEM-DRITERO AGOLLI

Ketu s'do jem do jem larguar
ne toke i tretur si te tjere
ne kafene e prefrruar
nuk do me shohin kamarieret

dhe neper udhet ku kam ecur
S'do ndihet kolla ime e thate
Mbi varrin tim do te rrije i heshtur
Nje qipariz si murg i ngrate

Ti do trishohesh atehere
Se s'do me kesh ne dhome te gjalle
Dhe kur ne xham te fryje ere
Do qash me eren dalengadale

Por kur te jesh merzitur shume
Ne raft te librave kerkome
Aty do jem i fshehur une
Ne ndonje fjale e ndonje shkronje

Mjafton qe librin pak ta heqeh
Dhe un do te zbres do t'vi prane teje
Ti si dikur me mall do qeshesh
Si nje blerim pas nje rrekeje
------------------------------


Edituar pėr herė tė fundit nga so nė Tue Mar 17, 2009 6:04 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga so prej Tue Mar 17, 2009 3:16 pm

NE PARKUN QE MBULUAN FLETET-ISMAIL KADARE

Ne parkun qe mbuluan fletet
te dy ne ecim qetesisht,
pas shijes saj ka shtruar vjeshta
qilim te verdhe natyrisht.

Dhe ndoshta si nje enderr e zbehte
ju fanit nje muzg i vone
ky park q'e kan'mbuluar fletet
ku pas kaq shekujsh ti po shkon.

Nga vagabondet me cigare
ti mos u tremb e dashur kot
imazhin tend as dinozauret
shekuj me pare s'e shtypen dot.

Qe ti te vije kaq e bukur
me keta floke,me kete hap
toka te egren klime e zbuti
dhe akullnajat ktheu mbrapsht

Dhe s'kish se si te ndodhte ndryshe
te ndodhte ndryshe s'kish se si.
U desh te zhdukeshin perbindeshat
qe te kjo bote te vije ti ...
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ketrusha prej Thu Mar 19, 2009 12:16 pm

Kroj i Fshatit t'one

Kroj i fshait t'one uje i kulluar,
C'na mburon nga pylli dyke mermeruar.

Vene mbushin uje vashat an'-e-mbane,
Cipezen me hoje lidhur me-nj'-ane;

Cipezen e bardhe,cipezene kuqe,
Gushen si zembaku,buzen si burbuqe.

E si mbushin uje, bubu! c'm'ju ka hije
Ndaj kethehen prape me hap nuserije:
Ndezur yll'i ballit si yll shenterije.

II

Kroj i fshatit t'one, ngjyre-'rgjendi-i-lyer,
Qe nga rrez'e pyllit c'na mburon rrembyer.

Vene pijne uje trimat an'-e-mbane
Takijen me lule permbi sy me-nj'-ane.

Takijen e dlire, takijen e nxire,
Buzen me te qeshur...me te psheretire...

Mbrenave kur uji mermeron nga-dale,
Vjen t'i thote trimi vashes nj'a dy fjale:

Vashezene bujare qe po vij me krua
Sec e pershendeta,sec m'u turperua
Papo ula kryet e shkova si grua.

Kroj i fshatit t'one,tete sylynjare,
Ne tete krahina qenka kroj i pare;

Qenke nje ne bote,s'paskerke te dyte,
C'na sheroka plaget,c'na sheroka syte.-

Kroj i fshatit t'one,n'ate pyll me flete,
Derdhet aq i eger,derdhet aq i qete,
Posi mall'i zemres mun ne gji te shkrete:

Derdhet aq i eger,derdhet aq i qete,
Posi mall'i vashes,qe djeg me te fshete,
Posi mall'i trimit,qe bucet perpjet,
Obobe!si malli,qe nuk vdes perjete
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga so prej Thu Mar 26, 2009 6:42 pm

Poema e Mjerimit-MIGJENI


Kafshatė qė s'kapėrdihet asht, or vlla, mjerimi,
kafshatė qė tė mbetė nė fyt edhe tė zė trishtimi
kur shef ftyra tė zbeta edhe sy t’jeshilta
qė t'shikojnė si hije dhe shtrijnė duert e mpita
edhe ashtu tė shtrime mbrapa teje mbesin
tė tan jetėn e vet derisa tė vdesin.


E mbi ta n'ajri, si nė qesendi,
therin qiellėn kryqat e minaret e ngurta,
profetėnt dhe shejtėnt nė fushqeta tė shumngjyrta
shkėlqejnė. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
Mjerimi ka vulėn e vet t'shėmtueme,
asht e neveritshme, e keqe, e turpshme,
balli qė e ka, syt qė e shprehin,
buzėt qė mė kot mundohen ta mshefin -
janė fėmitė e padijes e flitė e pėrbuzjes,
t'mbetunat e flliqta rreth e pėrqark tryezės
mbi t'cilėn hangri darkėn njė qen e pamshirshėm
me bark shekulluer, gjithmon i pangishėm.


Mjerimi s'ka fat. Por ka vetėm zhele,
zhele fund e majė, flamujt e njė shprese
t'shkyem dhe tė coptuem me t'dalun bese.


Mjerimi tėrbohet n'dashuni epshore.
Nėpėr skaje t'errta, bashkė me qej, mij, mica,
mbi pecat e mykta, t'qelbta, t'ndyta, t'lagta
lakuriqen mishnat, si zhangė; t'verdhė e pisa,
kapėrthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
kafshojnė, pėrpijnė, thithen, puthen buzėt e ndragta
edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
n'epshin kapėrthyes, kur mbytet vetvetja.
Dhe aty zajnė fillin t'marrėt, shėrbtorėt dhe lypsat
qė nesėr do linden me na i mbushė rrugat.


Mjerimi nė dritzėn e synit t'kėrthinit
dridhet posi flaka e mekun e qirit
nėn tavan t'tymuem dhe plot merimanga,
ku hije njerzish dridhen ndėr mure plot danga,
ku foshnja e smume qan si shpirt' i keq
tu' ndukė gjitė e shterruna t'zezės amė,
e kjo prap shtazanė, mallkon zot e dreq,
mallkon frytn e vet, mallkon barrn e randė.
Foshnj' e saj nuk qesh, por vetėm lėngon,
e ama s'e don, por vetėm mallkon.
Vall sa i trishtueshėm asht djepi i skamit
ku foshnjėn pėrkundin lot edhe tė fshamit!


Mjerimi rrit fėmin nė hijen e shtėpive
tė nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
kur bashkė me zoja flejnė nė shtretėnt e lumnis.


Mjerimi pjek fėmin para se tė burrnohet,
don ta msojė t'i iki grushtit q'i kėrcnohet,
atij grusht qė n'gjumė e shtėrngon pėr fytit
kur fillojnė kllapitė e etheve prej unit
dhe fetyrėn e fėmis e mblon hij' e vdekjes,
njė stoli e kobshme nė vend tė buzqeshjes.
Nji fryt kur s'piqet dihet se ku shkon
qashtu edhe fėmia n'bark t'dheut mbaron.


Mjerimi punon, punon dit e natė
tu' i vlue djersa nė gjoks edhe nė ballė,
tue u zhigatun deri n'gjujė, n'baltė
e prap zorrėt nga uja i bahen palė-palė.
Shpėrblim qesharak! Pėr qindenjė afsh
nė ditė - vetėm: lekė tre-katėr dhe "marsh!".


Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
buzėt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
trupin pėrmendore e njė tregtis s'ndytė,
qė asht i gjikuem tė bijė nė shtrat vet i dytė,
dhe pėr at shėrbim ka pėr tė marrė do franga
ndėr ēarēafė, ndėr fėtyra dhe nė ndėrgjegje danga.


Mjerimi gjithashtu len dhe n'trashigim
-jo veē nėpėr banka dhe nė gja tė patundshme,
por eshtnat e shtrembta e n'gjoks ndoj dhimbė,
mund qė t'len kujtim ditėn e dikurshme
kur pullaz' i shpis u shemb edhe ra
nga kalbsin' e kohės, nga pesha e qiellit,
kur mbi gjithēka u ndi njė i tmerrshmi za
plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
ish zan' i njeriut qė vdiste nėn tra.
Kėshtu nėn kambėt'randė t'zotit t'egėrsuem -
thotė prifti - vdes ai qė ēon jetė tė dhunuem.


Dhe me kėto kujtime, ksi lloj fatkeqėsinash
mbushet got' e helmit nė trashigim brezninash.
Mjerimi ka motėr ngushulluese gotėn.
Nė pijetore tė qelbta, pranė tryezės plot zdrale
tė neveritshme, shpirti me etje derdh gotėn
n'fyt pėr me harrue nandhetenand' halle.
E gota e turbull, gota satanike
tu' e ledhatue e pickon si gjarpni-
dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
nėn tryezė qan-qeshet nė formė tragjikomike.
Tź gjitha hallet skami n'gotė i mbyt
kur njiqind i derdh njė nga njė nė fyt.
Mjerimi ndez dėshirat si hyjet errsina
dhe bajnė tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.


Mjerimi s'ka gėzim, por ka vetėm dhimba,
dhimba paduruese qe t'bajnė t'ēmendesh,
qė t'ap in litarin tė shkojsh fill' e t'varesh
ose bahe fli e mjerė e paragrafesh.


Mjerimi s'don mshirė. Por don vetėm tė drejt!
Mshirė? Bijė bastardhe e etėnve dinakė,
t'cilt n'mnyrė pompoze posi farisejt
i bijnė lodėrtinės me ndjejt dhelparak
tu' ia lėshue lypsiti njė grosh tė holl' n'shplakė.


Mjerimi asht njė njollė e pashlyeme
n'ballė tė njerzimit qė kalon nėpėr shekuj.
Dhe kėt njollė kurr nuk asht e mundshme
ta shlyejnė paēavrat qė zunė myk ndėr tempuj.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ketrusha prej Fri Mar 27, 2009 12:08 am

PELEGRIN

Une jam prej kohesh pelegrin
Udhetar ne vendin e shpreses se thyer
Jam ndare padashur nga karvani im
Mes shtigjeve nga vapa e shirat gerryer

kerkoj karvanin tim ne rere e ne shpat
karvanin qe e ka nderruar drejtimin me kohe
Ndaj ne udhe jam krejt i humbur, jam fillikat
Me shami te grisur lidhur ne koke

Per uje buza ime u be zhur
Dhe syte me shpojne nga shterrja e lotit
Me duhet te arrije karvanin e tretur qekur
Capitur mes vapes, mes shiut e te fothtit

Une jam prej kohesh pelegrin
Shtegtar i karvanit te humbur
Dhe bart ne kurriz nje premtim
Te dhene ne hirin e gjysherve te mundur
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ketrusha prej Fri Mar 27, 2009 12:09 am

HESHTJA

Cigaria u dogj gjer ne fund
Mbi tryeze gjumi me mori
Ne xham era perdet i tund
Dhe hesht koridori.

Me koke ne tryeze te flesh
Te shohesh enderra te blerta
Sa ndot!...Te zgjohesh e prap te gjesh
Ne qoshe te vjellat e lena nga jeta


agolli
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ketrusha prej Fri Mar 27, 2009 12:12 am

PULEBARDHA

Pulebardhen ne reren e lagur e gjetem,
E kishte thyer kemben nen gjurin e brishte
E kishin lene shoqet ne bregun e detit vetem
E kishin lene e askush nuk e priste.

Pulebardhen ne dhomen tone e shpume
E u mesua me ne si njeriu i shtepise,
Vec nga dritarja shikonte detin me shkume
Dhe valen qe ngrihej mes shiut e stuhise.

Jetoi pulebardha shume ne dhome,
Po humbi papritur nje dite,
Nje dite kur deti hidhej mbi reren e njome,
Nje dite kur vinin stuhite...

Dhe shkuam ne det ta kerkonim,
Kur vala me valen si deshet kokat kishin perpjekur,
Kur era dhe rete renkonin,
Dhe gjeten pulebardhen te vdekur...

E pame!
Kishte hapur krahet e bardhe ne reren e njome,
E pame!
Ndofta nuk donte te vdiste ne dhome.
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga so prej Mon Mar 30, 2009 6:22 am

TI DO TE HESHTESH-MIMOZA AHMETAJ

Ti do te heshtesh gjate ate dite,
ndoshta per fare ate nate,
kur te mos jete
mbi sferen e humbur te tokes,
figura ime krenare
me syte e fuqishem si shpeze
qe vec lirise i perkasin,
qe ti i deshe aq shume.
Ti do te heshtesh djale,
ti do te heshtesh,burre,
ti do te heshtesh,shpirt,
kur te mos jem me une.
Dhe mjekra jote peshtetur mbi klavikul,
do te heshte.
Oh,nuk do te jete me ajo heshtje,nje nga ato qe vibrojne afrimin.
Ajo heshtje e madhe,
ajo heshtje e mungeses,
ajo heshtje e kthimit tend,
ne nje,ne nje,ne nje.
Ti qe gjithmone me mua ishe dy,
dhe prape njesuar,
po kurre bir vetmie.
Do te heshtesh,
ti qe aq pak flisje dhe heshtjet i krisje
ti qe i kishe fjalet si guaska te rralla,
qe m'u desh aq rruge te eci per ti gjetur,
do te heshtesh ti,qe aq shume te desha,
Do te kthehesh ne nje burre si mijera
(kurre nuk mbaron argateria se ngreni burra.)
Do te heshtesh.Do te cohesh.Do te ikesh qe andej,
krahthyer drejt gojes se argaterise do t'ikesh
duke tu zvogluar trupi,shpatullat ne largesi.
(Pika me rafte sa fort ti desha shpatullat!)
Do te ikesh argati im,do te zhdukesh,
dhe ketu historia jone do te mbaroje
historia jone e padegjuar
qe e pergjonin yjet e pikuar
e qe kapnim me dore nen ēati.
------------------------------
avatar
so
Antar i Rrespektuar
Antar i Rrespektuar

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Virgo Buffalo
Numri i postimeve Numri i postimeve : 887
Ditelindja Ditelindja : 07/09/1985
Mosha Mosha : 32
Vendodhja Vendodhja : itali
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 13
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 492
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 01/10/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga ketrusha prej Thu Apr 02, 2009 10:11 am

MIMOZA SALI

Era e fatit


Njė lule e rčnč né udhė
Pret erėn e fatit
Ndoshta, fryn drejt gjetheve tč vjeshtės
E si to tč kalbet
Ndoshta, drejt ….pranverės
E ku i dihet ku tč fryn era e fatit?
------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------
Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem.
avatar
ketrusha
Moderator
Moderator

Gjenia Female
Shenja e Horoskopit Gemini Dragon
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1800
Ditelindja Ditelindja : 13/06/1988
Mosha Mosha : 29
Vendodhja Vendodhja : dikund ne boten hipokrite...
Hobet Hobet : sport...
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 18
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1233
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 20/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Vargjet e poezive qe ju ngelin ne mendje .

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi