Shqiponja e Shqipfolsve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shqiponja e Shqipfolsve

Mesazh nga Shitsi prej Fri Jun 12, 2009 10:04 pm

Per Shqiponjen e Shqipfolsve te duhet me shum se nje jet per te shkruar,,historia e shqiponjes ton fillon nga fillimi i historive te legjendave,,,ne legjenda thuhet se ajo ishte shqiponja e djellit qe solli njerzit e par ne toke,,,edhe Zoti i par "Thoti" kishte fuqin e se njetes shqiponj,,ajo esht nje shqiponj qe rikthehet tek njerz te medhenj qe bejn ndryshimin e hitoris rrenjesisht,,si Akili,,,ne shqipen e vjeter,,,"A Kali" pra asht si kali i fuqishem,,, apo tek Aleksandri i madh,,ne shqipen e vjeter,, "e lig ender" apo te Skenderbeu,,,ne Turqisht Aleksandri i madh,,prap e njejta fuqi por kte rradh si shqiponj qe lufton per lirin e te gjitha shqiponjave dhe jo per te pushtuar,,kjo shqiponj qe kendoj nga dora e Thotit,,per Shqiptaret,,ajo e tregoj fuqin e saj per her te fundit ne luften e Shpates se Kastriotit,,,dhe vazhdon fluturimin me idollogjin qe solli ajo luft e keti Shqiptari te madh,,,,kur Mbreti me brire,,,mbeti i vetem pa ndihmen e askujt,,dhe te gjith mendonin qe ai do mundet,,por ai jo vetem qe su mund,,,por TRIUMFOJ,,dhe doli fitimtar kunder fuqive qe konsideroheshin te shejta,,,kunder ti dhe popullit te tij,,u shpall luft e shejt nga Perandoria Osmane,,luft e shejt do te thot qe fuqia e shejt ta zhduk gjuhen kulturen dhe egzistencen tende dhe te kombit tend,,,diqka qe nuk ndodhi...Un sot shkruj dhe flas Shqip,,dhe ndihem krenar tu them njerzve qe Gjergj Kastrioti esht Mbreti IM,,,dhe nuk me behet von pse dikush ndihet i ofenduar nga e verteta,,,e cila esht se kur mbreti i shqiptarve vdiq natyrshem,,,shum oficera te perandoris moren eshtrat e tij per hajmeli,,qe do te thot ai ishte ne nje mynyr me i fuqishem se fuqia e shejt e perandoris se tyre,,por eshe kur kalaja e ti e fundit ra,,,lindi natyrshem nje qytetrim i ri "AMERIKA" qe do te luftonte per te cuar ne vend idollogjin e liris qe u shpik nga iliret dhe pasardhesit e tyre,

Ku do I LIRE,,,,,Pergjithmon I Lire,
Jetoj si I LIRE,,,,,solmoj si I Lire,
Luftoj si I LIRE,,,,,Per te qen I Lire,
ashtu si gjith Idhujt e Mi,,,,,te gjith I Lire,
keshtu esht me mir,,,,i pa varur tjesh I Lir,
e drejt qe te ipet qe kur del nga ajo bir,
I LIR kam lindur,,,,,I LIR do vdes,
dhe I LIR,,,,,,edhe pas vdekjes do vazhdoj te Shes,
ne porten e Parajses,,,,asgje sdo me kerkoj,
perpos natyralitetit qe un pocedoj,
ne erdhem te LIR,,,,,u quajtem te LIR,
slleverit qe na sulmojn kete e din mir,
dhe na xhelozojn sepse vet jan sllever,
Por un kam lindur si ILIR dhe do jem 4ever,
Nena ime esht Liria,,,,Memedheu esht Iliria,
dhe LIRIA me percjell ne gjith shkrimet e mia,

------------------------------


Edituar pėr herė tė fundit nga Shitsi nė Sat Jun 13, 2009 3:10 am, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Shitsi
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Aquarius Dog
Numri i postimeve Numri i postimeve : 44
Ditelindja Ditelindja : 01/02/1983
Mosha Mosha : 35
Vendodhja Vendodhja : Pas Horizontit
Hobet Hobet : Shes
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 2
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 67
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 12/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqiponja e Shqipfolsve

Mesazh nga Shitsi prej Sat Jun 13, 2009 2:59 am

Duke vazhduar prap me temen,,me ra ndermend qe te bej te ditur te gjith vizitoret qe nuk e din,,Simboli ne Flamurin ton Kombtar,,,nuk esht vetem Shqiponje,,por esht nje kok finiksi dhe nje kok shqiponje,,pra edhe ne flamur Shqiptaret e kan percaktuar barazin e plot gjinore,,Shqiponj dhe Finkis,,,gjithsesi siboli jon kombetar ka dhe shum e shum kuptime te tjera qe jan te lidhura ne mynyr profekte me kombin ton dhe historin e tij,,sic esht fakti qe ne jemi nje komb me dy koka por me nje trung te vetem,,Tosk dhe Gege,,,gjithashtu ky simbol,,kombinohet edhe me Mbretin e Shqiptarve,,i cili me kuroren e ti ne kok,,te jep pershtypjen e nje njeriu me dy koka,,,por edhe perkrenarja e ti,,,esht me dy brir,,,dy briret nuk sibolizojn vetem briret e nje cjapi,,i cili ne ate perkrenare sibolizon natyralitetin e njerzve qe kan lindur ne shkebinjet e dhive dhe shqiponjave,,,por brinjet sibolizojn edhe liri demokracin,,,gjithashtu sibolizojn edhe nje njeri me brir,,,UniK ne shkall universale,,si nga historia dhe bemat e ti,,ashtu edhe nga sibolet e ti dhe kombit te cilit ne i perkasim dhe me ben te jem me teper se krenar . :F:

------------------------------
avatar
Shitsi
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Aquarius Dog
Numri i postimeve Numri i postimeve : 44
Ditelindja Ditelindja : 01/02/1983
Mosha Mosha : 35
Vendodhja Vendodhja : Pas Horizontit
Hobet Hobet : Shes
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 2
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 67
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 12/06/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqiponja e Shqipfolsve

Mesazh nga ropama prej Sat Feb 06, 2010 6:44 am

te bukura te gjitha ato qe shkruan pavaresisht se larg te vertetave historike,por ajo qe doja te thoja eshte se do te ishte me me vlere te mesonit te shkruani pak me mire gjuhen tuaj.
------------------------------
avatar
ropama
Antar i Ri
Antar i Ri

Gjenia Male
Shenja e Horoskopit Aquarius Dog
Numri i postimeve Numri i postimeve : 1
Ditelindja Ditelindja : 15/02/1970
Mosha Mosha : 48
Reputazioni Ne Forum Reputazioni Ne Forum : 0
Piket Ne Forum Piket Ne Forum : 1
Data e Rregjistrimit Data e Rregjistrimit : 24/10/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqiponja e Shqipfolsve

Mesazh nga Sponsored content

------------------------------

Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi